APEL Solidarni z prześladowanymi Chińczykami

Obrazek użytkownika Michał Orzechowski
Świat

 

04.06.2016 r.

 

Do:

 

1. Prezydent Andrzej Duda

Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

 

 

2. Premier Beata Szydło

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

 

Dot.: Wizyty Przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpinga w Polsce 

Szanowny Panie Prezydencie, Szanowna Pani Premier,

W związku z czerwcową wizytą Przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpinga w Polsce, zwracamy się do Państwa o poruszenie kwestii łamania praw obywatelskich w Chinach.

 

W ciągu ostatnich 25 lat reformy gospodarcze i modernizacja w Chinach przyniosły ogromne zmiany w społeczeństwie chińskim i stworzyły lepsze warunki dla obywateli do dochodzenia i ochrony swoich praw. Głos społeczeństwa obywatelskie staje się w Chinach coraz donośniejszy. Jednak w czasie urzędowania prezydenta Xi Jinpinga dochodzi do znaczących naruszeń praw obywateli, niespotykanych w ciągu ostatnich dwóch dekad.

 

Na Bliskim Wschodzie i w Afryce, dżihadyści z organizacji Państwo Islamskie niszczą kościoły i mordują chrześcijan w barbarzyński sposobów. W tym samym czasie w Chinach chrześcijanie obawiają się, że ich wiara jest zagrożona niemal w takim stopniu jak to było w okresie rewolucji kulturalnej. Znów burzone są kościoły, usuwane krzyże z kościołów (w niektórych przypadkach nawet palone), a chrześcijanie są aresztowani i poddawani represjom.

Aresztowani są także prawnicy zajmujący się prawami człowieka. Na przełomie lipca i sierpnia ub. r. zatrzymano około 250 prawników i asystentów prawnych w Chinach. Represje dotykają także dziennikarzy i działaczy organizacji pozarządowych, w tym cudzoziemców.

Władze Chin nadal trzymają w więzieniu min. laureata Pokojowej Nagrody Nobla z 2010 r. Liu Xiaobo i nazywanego „ojcem chrzestnym chińskiej opozycji” Wang Bingzhanga. Wang został uprowadzony prze chińskich agentów bezpieki z Wietnamu w 2002 r. i przewieziony do Chin Ludowych. Uprowadzenie Wang nie jest jedynym tego typu przypadkiem w ChrL-u. W ostatnich miesiącach doszło do porwania pięciu hongkońskich wydawców publikujących książki krytykujące komunistyczne władze w Pekinie. 

 

Dlaczego my Polacy powinniśmy upominać się o represjonowanych i więzionych w Chinach?

 

Przez dziesięciolecia Polska i nasza Solidarność były i są inspiracją dla Chińczyków. To polska Solidarność była bodźcem dla chińskiego dysydenta Li Wangyanga do stworzenia w 1983 r. związku zawodowego w Shaoyang. Za to między innymi Li był ścigany przez władze i spędził 23 lat w więzieniu. 4 lata temu Li miał się powiesić w sali szpitalnej. Rodzina i znajomi jednak podejrzewają, że został on zamordowany przez reżim komunistyczny. Li Wangyang wierzył, że Chiny potrzebują Solidarności, potrzebują ducha Polaków, którzy w obliczu tyranii i ucisku wybrali wolność i demokrację i zmienili bieg historii swojego kraju.

Chiny wciąż potrzebują Solidarności. Prześladowani Chińczycy - grupy zaangażowane w budowanie społeczeństwa obywatelskiego, chrześcijanie, prawnicy, dziennikarze, członkowie ruchu Falun Gong, mniejszości (Tybetańczycy, Ujgurzy, Mongołowie) i wielu innych potrzebuje wsparcie Polaków, w tym także Pana, Panie Prezydencie i Pani, Pani Premier. W duchu polskiej Solidarności musimy zabrać głos w imieniu prześladowanych w Chinach.

Mamy nadzieję, że główny cel wizyty przewodniczącego Xi Jinpinga w Polsce – zacieśnianie współpracy gospodarczej pomiędzy oboma krajami - nie powstrzyma Państwa od poruszenia kwestii łamania swobód obywatelskich w Chinach. Polska powinna rozwijać relacje gospodarcze z Chinami, ale stosunki te nie mogą być zdrowe i przewidywalne, jeśli nie ma reformy prawa w Chinach, a wolności słowa i wyznania są poważnie naruszane. W najlepszym interesie Polski jest współpraca z krajami, które podzielają nasze wartości rządów prawa, praw człowieka i sprawiedliwości. Uważamy że taki komunikat powinien paść w trakcie wizyty prezydenta Xi Jinpinga w Polsce.

Z wyrazami szacunku,

 

Olga Alehno, dziennikarka Gazety Polskiej Codziennie

 

Adam Borowski, działacz opozycji antykomunistycznej, honorowy konsul Czeczeńskiej Republiki Iczkerii w Polsce

 

Jadwiga Chmielowska, była opozycjonistka niepodległościowa, dziennikarka

 

Piotr Dubicki przedsiebiorca, tłumacz, sinolog

 

Andrzej Gwiazda, jeden z przywódców strajku i sygnatariusz Porozumienia Gdańskiego w roku 1980 w Stoczni Gdańskiej, wiceprzewodniczący KKP i członek KK "Solidarności" w latach 1980-1981, więzień polityczny

 

Joanna Duda-Gwiazda , członek Zarządu Regionu Gdańskiego "Solidarności" w latach 1980-1981, więzień polityczny

 

Piotr Hlebowicz, były opozycjonista niepodległościowy

 

Piotr Jegliński - publicysta, działacz opozycji demokratycznej w PRL, dyrektor Wydawnictwa "Editions - Spotkania', wiceprezes Zarządu Oddziału Warszawskiego SDP

 

Adam Kozieł, Helsińska Fundacja Praw Człowieka

 

Irena Lasota, Prezydent Institute for Democracy in Eastern Europe (IDEE). Waszyngton, USA 

 

Michał Orzechowski Komitet WORLD SOLIDARITY

 

Katarzyna Sarek, sinolożka, członkini redakcji Kultury Liberalnej

 

Łukasz Sarek, konsultant, analityk rynku chińskiego

 

 

Hanna Shen, dziennikarka Gazety Polskiej Codziennie i Gazety Polskiej, Tajwan

 

Krzysztof Wyszkowski - działacz WZZ Wybrzeża, działacz „Solidarności” Regionu Gdańskiego w latach 1980-1981, internowany w stanie wojennym, działacz konspiracji antykomunistycznej

 

 

 

 

 

Kopia: Prezes Jarosław Kaczyński Prawo i Sprawiedliwość   

 

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:2)