ZBIERAJĄC OKRUCHY ROZBITEGO ZWIERCIADŁA (3)

Obrazek użytkownika Michał Orzechowski
Kraj
'MARIUSZ ZAWADZKI: Miesiąc temu pisał pan w portalu Politico, że alarmistyczne głosy w sprawie Polski są przesadzone.
ADRIAN KARATNYCKY, ekspert think tanku Atlantic Council: Nadal tak uważam. Mam w sobie nieco przekory, dlatego kiedy widziałem, że debata o Polsce jest tak jednostronna, postanowiłem odezwać się "pod prąd". W Polsce dokonała się zmiana władzy, wszystko, co się dzieje, nie jest idealne, ale nie odbiega od standardów młodej polskiej demokracji. Przez ostatnie ćwierć wieku wszystkie polskie rządy przejmowały publiczne media, ale nikt nie protestował na Zachodzie, kiedy wyrzucano z TV prawicowców.
Podobnie z Trybunałem Konstytucyjnym - PiS forsuje zmiany, ale zaczęło się od tego, że PO nielegalnie - jak przyznał sam Trybunał - wybrała dwóch sędziów. Powtarzam - nie zgadzam się ze wszystkim, co robi rząd PiS. Pęknięcie jest nie tylko polityczne, ale również kulturowe. PiS broni tzw. tradycyjnych wartości, dlatego wszystko to jest jeszcze ostrzejsze, niż się wydaje. Ale przedstawianie tego w kategoriach zagrożenia demokracji jest grubo przesadzone. Tak samo zresztą jak w przypadku Węgier.
MZ - To skąd te alarmistyczne głosy?
AK - Liberalne środowiska w Polsce są dobrze zintegrowane z liberalnymi środowiskami na Zachodzie. Dlatego ich przekaz w sposób naturalny dociera na Zachód. Prawica polska nie wypracowała sobie jeszcze takiej pozycji na świecie.'
 
'Amerykanie nie będą robić dramatu. Na świecie są bardziej palące sprawy niż sąd konstytucyjny w Polsce' - Rozmowa z Adrianem Karatnyckym, ekspertem think tanku Atlantic Council - Rozmawiał Mariusz Zawadzki  'Gazeta Wyborcza' 13.01.2016 r.
Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:3)