Wiarygodność czyli jak Beata została Ewką

Obrazek użytkownika jasieńko
KawiarNIA

Wiarygodność czyli jak Beata została Ewką

Media manipulują, media się śpieszą, media są roztargnione i oczywiście – starają się być wiarygodnymi. Na tytułowym zdjęciu (1) jeden z takich trzech pierwszych przypadków. Dotyczy takiego faktu: w poniedziałek z okazji 25 rocznicy spotkali się premierzy „Wyszehradzkiej czwórki”: Orban, Sobotka, Fico i... Szydło.

Wiadomość podała „Slobodna Dalmacja” (media chorwackie) za niemiecką DPA. Czy DPA opatrzyła tę wiadomość zdjęciem Ewki czy to już wolna interpretacja Slobodnej Dalmacji – trudno jest dociec. DPA to Niemcy, a Slobodna to już mieszaniec kapitałowy jak wszystkie media „pokomunistycznej Europy”.

Z drugiej strony budującym jest, że niektóre obce media zamieszczają szybko (często prędzej niż polskojęzyczne), można powiedzieć - że błyskawicznie - informacje istotne dla wizerunku Polski. W poniedziałek, czyli wczoraj, ok. godziny 23 ukazała się w mediach Czarnogórskich taka informacja (2): Więzienie dla tego kto napisze polski, a nie nazistowski obóz.

Konkretnie to poinformowano, że za użycie nieprecyzyjnej informacji czy zwrotu typu „polskie obozy śmierci” grozi do 5 lat więzienia, zaś w przypadkach użycia „przez roztargnienie” czy „pośpiech” grozi kara pieniężna lub niższa kara więzienia. Projekt zmiany ustawy zawierający ten zapis zgłosiło Ministerstwo Sprawiedliwości.

Więcej szczegółów nie podano i nie wiadomo jak z egzekwowaniem – ale wreszcie jest!

Czyli jak się chce to można.

Idzie w świat.

Jedyny ślad znalazłem na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości: informacja z 15 lutego, że taki projekt ministerstwo przedstawi. (3)

Czytają nas i śledzą uważnie. To dobry znak.

 

(1) screen z 15.02.2016 ok. godz. 23 ze strony

http://www.slobodnadalmacija.hr/novosti/svijet/clanak/id/302326/visegradska-skupina-za-snaznu-europu-bez-linija-razdvajanja

i zrobione z niego zdjęcie, by dołączyć do notki

(2) http://www.vijesti.me/svijet/zatvor-onom-ko-napise-poljski-a-ne-nacisticki-logor-874903

(3) https://www.ms.gov.pl/pl/informacje/news,7983,ochrona-dobrego-imienia-polski--nowe-przepisy.html

 

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:4)

Komentarze

To teraz taki przekładaniec - stare czyli Kopacz-ka miesza  sie z nowym czyli innym spojrzeniem na Polskę. A niemieckie me(n)dia sa tak samo obiektywne jak "manifestacje" KOD-u - spontaniczne...

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Yagon 12

#1507237