Skoro nie możemy pozamykać banksterów zamknijmy banki

Obrazek użytkownika Fredd
Gospodarka

Wojciech Kwaśniak Zastępca Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego ujawnił, iż prezesi i członkowie zarządów banków w przytłaczającej większości nie brali kredytów denominowanych w walucie, za to chętnie pożyczali na zakup nieruchomości złotówki. Mogłoby to świadczyć, że rzeczywiście wykazują się przenikliwością uzasadniającą płacenie im gigantycznych stawek wynagrodzenia, rzędu kilkudziesięciu czy nawet kilkuset tysięcy złotych miesięcznie (które w dodatku jest obłożone zaledwie 19% podatkiem - a co, stać nas). Podejrzewam jednak, że to nie nadzwyczajna przenikliwość i dalekowzroczność "bankowców" dała o sobie znać, a po prostu lepszy dostęp do wiedzy.

Całe te "kredyty walutowe" to był po prostu zakład 700.000 tubylców z kilkoma kolegami od golfa Pana Sorosa o to, że złotówka pozostanie rekordowo mocna w stosunku do franka szwajcarskiego przez najbliższe 30 lat, a banki w Polsce były jedynie pośrednikami.  Oczywiście tubylcy zakład przegrali i właśnie zaczynają się orientować ile są warte świecidełka jakie otrzymali. Nawet najbardziej zatwardziały leming z Miasteczka Wilanów zaczyna się orientować,  że pewnego pięknego dnia w 2006 czy 2007 roku wcale nie wybrał się do banku po kredyt, ale trafił do zakładu bukmacherskiego, gdzie postawił swoje kilkunastoletnie dochody na to, że złotówka pozostanie rekordowo mocna.

Wracając do "bankowców" podobno trzeba im tyle płacić, bo inaczej obrażą się na nas, spakują walizki i pojadą pracować w zagranicznych bankach. Przyznam, że chętnie zobaczyłbym te tłumy head - hunterów z Goldmana Sachsa i J.P. Morgana wyrywających sobie z rąk wizytówki naszych "bankowców"... ale pewnie nie będzie mi to dane. Trudno jak trzeba płacić to trzeba, a komu się nie podoba jest zakompleksionym zawistnikiem. Oczywiście prezes banku musi zarabiać tyle, co jego zachodni kolega, ale szeregowy pracownik już nie. Winna jest podobno "niska wydajność pracy". W Niemczech jest ona wysoka to i płace mogą być wysokie. Tylko zatwardziały homo sovietikus tego nie rozumie. Ja jednak chciałbym zapytać jak to możliwe, skoro podobno "musieliśmy" sprzedać banki kapitałowi zagranicznemu, bo kapitał ten miał wnieść tzw. "know - how" czyli wiedzę pomagającą podnieść owa mityczną wydajność. Chyba tylko były wykładowca w Instytucie Podstawowych Problemów Marksizmu - Leninizmu, a obecnie czołowy lobbysta banków prof. Leszek Balcerowicz może objaśnić dlaczego w niemieckim banku, pracującym z wykorzystaniem niemieckiego systemu informatycznego i procedur ustalonych przez Niemców nie udaje się osiągnąć niemieckiej wydajności. Tym bardziej, że opłaty i prowizje bankowe są u nas znacząco wyższe niż Niemczech i należą do jednych z najwyższych w Europie.

Mam zatem propozycje radykalną: zakazać udzielania kredytów konsumpcyjnych. Bezwzględnie i wszystkim, nawet najbogatszym. Chcesz nowy samochód to sobie na niego uzbieraj, a razie jeździsz gratem. Telewizor 50", bo na tych 42" to ledwo piłkę widać - tylko za gotówkę. Kredyt jedynie w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej. Niemal codziennie spotykam się z przypadkami ludzi, którzy zrujnowali sobie życie zadłużając się. Oczywiście rozumiem mechanizm, wyjaśnił mi to znajomy dobrze zarabiający lekarz "chcę przed śmiercią korzystać z dóbr luksusowych, a nie czekać 20 lat aż zarobię". Jest cenionym specjalistą więc bardzo dobrze zarabia, tylko, że zanosi co miesiąc lichwiarzom 8.000 zł, więc żeby obsłużyć zobowiązania i jeszcze żyć na poziomie do jakiego przywykł pracuje w dwóch szpitalach i dwóch przychodniach, w praktyce 7 dni w tygodniu. Mówi, że liczby godzin pracy w tygodniu boi się policzyć. W razie jakichkolwiek kłopotów ze zdrowiem mówiąc kolokwialnie jest ugotowany.

Zaraz odezwa się miłośnicy "wolności", że niby chcącemu nie dzieje się krzywda. Niech mi ktoś wyjaśni jaką korzyść jako społeczeństwo mamy z tego, centra wszystkich miast są dosłownie zapchane placówkami bankowymi. Banki zarobiły w ubiegłym roku ok. 17 miliardów złotych i praktycznie cały ten zysk zostanie wytransferowany za granicę. Poza nieliczną grupą menadżerów banki tworzą kiepsko płatne miejsca pracy, nierzadko korzystając z agencji pracy tymczasowej. Do tego świadomie pożyczają pieniądze ludziom, o których wiedza, że nie są w stanie ich zwrócić. Naprawdę nie obylibyśmy się bez banków detalicznych? Do obsługi rozliczeń i płatności nie potrzeba, aż tylu banków i oddziałów. Rachunek bankowy, żeby miało gdzie wpłynąć wynagrodzenie, karta płatnicza i finito. Żadnych "produktów bankowych" (to dopiero nowomowa "produkt bankowy", jakby w banku cokolwiek produkowali, jedyne co banki produkują i to masowa skalę to zadłużeni obywatele), kredytów, debetów, kart kredytowych, nic. Czy świat byłby od tego gorszy?

Mariusz Max Kolonko uparcie głosi, że w przyszłości Muzułmanie wprowadzą w Europie kalifat z szariatem jako obowiązującym prawem. Jeżeli ma racje, to widzę w tym przynajmniej jedną pozytywną stronę: wyznawcy Allacha zakażą lichwy i poucinają banksterom głowy.  

tradycyjnie zapraszam na swój blog o upadłości konsumenckiej

http://upadlosckonsumencka--pk.blog.pl/ 

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:12)

Komentarze

w IPPML prof.Leszek Balcerowicz ma zostać tajna bronia Putina i organizowac życie gospodarcze Ukrainy.

Biedna Ukraina.

Pozdrawiam

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

cui bono

#1463573

Wreszcie jakaś konkretna i LOGICZNA propozycja która pada w stadzie baranów!

Tylko że.. Barany to barany. - Conajwyżej se bekną i pierdną - i dalej będą żuć swoją codzienną, "polit-poprawną"  papkę..

 

Dobrze im?? - To dobrze im tak!

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

cornik Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

#1463579

Czy autor mógłby jeden wpis poświęcić zagadnieniu takiemu jak koszt kredytu w stosunku do poziomu oszczędności?

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

              

#1463619

- i inne "tobołki" to pomyślna okoliczność. Nie wiem nawet, czy nie należałoby przyznać godziwej odprawy; pijawki i inne "drakule" niech wracają do swojego środowiska; BEZ PRAWA POWROTU !

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Racjonał

#1463625