Sondaż CBOS na temat wiarygodności mediów

Obrazek użytkownika elig
Kraj

  

 Dzisiaj [12.05.2017] w portalu Rp.pl {TUTAJ(link is external)} ukazał się tekst "Sondaż CBOS: 53 proc. Polaków nie wierzy w bezstronne media".  Przedstawiono w nim wyniki sondażu przeprowadzonego: "metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach 30 marca - 6 kwietnia 2017 r. na liczącej 1075 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.".  Dowiedzieliśmy się, że:

  "Spośród osób, które zgodziły się ze stwierdzeniem, że przekaz w różnych mediach o tych samych wydarzeniach jest tak różny, że nie wiadomo, gdzie leży prawda 31 proc. zrobiło to zdecydowanie, a 48 proc. raczej się zgodziło. 13 proc. ankietowanych nie zgadza się z tym stwierdzeniem, z czego 11 proc. raczej się nie zgadza, a 2 proc. zdecydowanie się nie zgadza. 8 proc. badanych odpowiedziało "trudno powiedzieć".
  Badani zostali też zapytani o stwierdzenie, że większość mediów w Polsce zachowuje bezstronność. Z tym stwierdzeniem zgadza się 32 proc. badanych, z czego 5 proc. zdecydowanie, a 27 proc. raczej się zgadza. Łącznie 53 proc. badanych nie zgadza się z tym stwierdzeniem, z czego 40 proc. raczej się nie zgadza, a 13 proc. zdecydowanie się nie zgadza. 15 proc. badanych odpowiedziało "trudno powiedzieć".
  Ponadto CBOS zapytał ankietowanych o stwierdzenie, że aby wyrobić sobie zdanie na temat bieżących wydarzeń należy korzystać z różnych źródeł informacji. Zgadza się z tym łącznie 92 proc. badanych, z czego 49 proc. zgadza się zdecydowanie, a 43 proc. raczej się zgadza. 3 proc. ankietowanych nie zgadza się z tym stwierdzeniem. 5 proc. odpowiedziało "trudno powiedzieć".".

  CBOS zbadał dystans z jakim respondenci traktują doniesienia mediów:

  "43 proc. badanych we wszystkich trzech omawianych kwestiach wybrało odpowiedzi wskazujące na znaczny dystans wobec przekazu medialnego, 40 proc. w dwóch kwestiach odpowiedziała w sposób dystansujący się wobec przekazu medialnego, 13 proc. w jednej, a 4 proc. badanych nie zdystansowali się w żadnym z wymienionych wymiarów.".

  Sondażownia zajęła się też oceną pracy dziennikarzy:

  "CBOS zapytał również, czy ankietowani zgadzają się ze stwierdzeniem, że obecnie dziennikarze zamiast informować wyrażają własne poglądy. Z tym stwierdzeniem zgodziło się 64 proc. badanych, z czego 18 proc. zgodziło się zdecydowanie, a 46 proc. raczej się zgodziło. Łącznie 21 proc. badanych nie zgodziło się z tym stwierdzeniem, z czego 19 proc. raczej się nie zgodziło. 15 proc. ankietowanych odpowiedziało "trudno powiedzieć".".

  CBOS poruszył sprawę własności mediów:

  " Ze stwierdzeniem, że udział kapitału zagranicznego na rynku medialnym w Polsce jest zbyt duży, zgodziło się 50 proc. badanych, z czego 22 proc. zdecydowanie, a 28 proc. raczej się zgodziło. Nie zgodziło się z tym stwierdzeniem 17 proc. badanych (...) CBOS pytał również o stwierdzenie, że ważne jest, aby media funkcjonujące w Polsce należały do różnych właścicieli. Z tym stwierdzeniem zgodziło się 73 proc. badanych, z czego 31 proc. zdecydowanie, a 42 proc. raczej się zgodziło. 13 proc. nie zgodziło się z kolei z tym stwierdzeniem, CBOS pytał również o stwierdzenie, że ważne jest, aby media funkcjonujące w Polsce należały do różnych właścicieli. Z tym stwierdzeniem zgodziło się 73 proc. badanych, z czego 31 proc. zdecydowanie, a 42 proc. raczej się zgodziło. 13 proc. nie zgodziło się z kolei z tym stwierdzeniem".

  Muszę powiedzieć, że sondaż ten wprawił mnie w dobry humor.  Wynika z niego, że nie jest tak łatwo robić ludziom wodę z mózgu przy pomocy mediów.  Z pewnością jest to trudniejsze, niż sądzą pracownucy mediów oraz właściciele tych środków przekazu. 

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:8)

Komentarze

Ten sam temat, tysiące wiadomości niewiadomego pochodzenia. Gdyby obywatele niemieccy mieli taką propagandę jaką miała PO (platforma oszustów) w  TVN, Polsacie, Radiu Zet, Gazecie Wyborczej, na onet.pl, wp.pl i   podobnych mediach, to by nie wiedzieli  że przegrali II wojnę światową. 

 

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

glomar

#1539744

 

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0
#1539750