Ostatnie dziesięć dni w polskiej polityce zagranicznej

Obrazek użytkownika elig
Kraj

  

 Było bardzo ciekawe - w przeciwieństwie do kompletnie jałowej polityki krajowej, która sprowadza się do przepychanek z totalną opozycją, utarczek z sędziami oraz festiwalu obietnic przy okazji kampanii przed wyborami do samorządów.  Zaczęło się od szczytu krajów Trójmorza [Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Węgry]  w dnach 17-18 września 2018 r.  Omówiłam go {]]>TUTAJ]]>}.  W dniu 18 września prezydent Andrzej Duda rozpoczął wizytę w USA.  Zakończył ja dopiero dziś, 27.09.2018, powracając do Polski.  W jej trakcie został przyjęty przez prezydenta USA w Białym Domu, gdzie obaj podpisali deklarację o sojuszu i współpracy.  Tę część wizyty opisałam w moim tekście "Udana wizyta w Waszyngtonie i Antypis" {]]>TUTAJ]]>}.  Prezydent Duda wziął następnie udział w sesji ONZ, gdzie wygłosił płomienne przemówienie.  Przy tej okazji ponownie rozmawiał kilka razy z prezydentem USA, Donaldem Trumpem.

  Jakby tego było mało, dowiedzieliśmy się, iż agencje ratingowe podwyższyły rating polskiej gospodarki, a nasz kraj został przyjęty do grona 25 najbardziej rozwiniętych krajów świata.  Czytamy:

  "Przeklasyfikowanie Polski z koszyka rynków wschodzących do rozwiniętych przez FTSE Russel jest pierwszą tego typu decyzją agencji od ponad dekady. Jest ona efektem ciągłej poprawy infrastruktury rynku kapitałowego w Polsce oraz nieprzerwanego wzrostu PKB. Polska czekała na tę decyzję od 2011 roku, kiedy trafiła na listę obserwacyjną FTSE Russel. Polska jest największą gospodarką w Europie Środkowo-Wschodniej i jak dotąd jedyną w regionie, która została zaliczona do grona gospodarek rozwiniętych." {]]>TUTAJ]]>}.

  W poniedziałek, 24 września 2018 Komisja Europejska zdecydowała się:

  "Komisja Europejska podjęła w poniedziałek decyzję o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE skargi przeciwko Polsce w związku z przepisami ustawy o Sądzie Najwyższym. KE występuje o rozpatrzenie sprawy przez sędziów w Luksemburgu w trybie przyspieszonym. Chce również, aby TSUE wydał tymczasową decyzję zabezpieczającą (tzw. środki tymczasowe), aby do czasu wydania ostatecznego orzeczenia niektóre przepisy ustawy o Sądzie Najwyższym pozostały zawieszone." {]]>TUTAJ]]>}.

  Wbrew pozorom - nie jest to zła wiadomość.  Kończy ona bowiem epokę zakulisowych rozmów i beznadziejnych prób dogadania się z KE.  Skończą się też konszachty premiera Morawieckiego z panią Małgorzatą Gersdorf.  Można spokojnie kontynuować reformy, posyłając ten Trybunał na drzewo.  Może on ewentualnie zagrozić karą 100 tysięcy euro dziennie za niewykonanie jego poleceń.  Należy jednak pamiętać, że za około 200 dni skończy się obecna KE i układ polityczny w Brukseli się zmieni.  Te kary nie przekroczą więc 20 milionów euro, bo nie sądzę by nowa KE kontynuowała katastrofalną politykę swej poprzedniczki.  Taka suma w skali Polski to niewiele, zwłaszcza, że zyski z udanych reform przekroczą ją wielokrotnie.

  Wizyta prezydenta Dudy w USA była wielkim sukcesem.  Wyłonił się jednak pewien problem związany z Trójmorzem.  Oto Niemcy zgłosiły chęć akcesu do tego porozumienia, przy czym ich propozycje trudno odrzucić {]]>TUTAJ]]>}.  Jak widać z tego krótkiego przeglądu wydarzeń - jest ciekawie.

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 4.5 (9 głosów)

Komentarze

Rośniemy, rośniemy, tak nawiasem mówiąc czekam na "biografię" Pani sędzi Gersdorf. "Interesująca kobieta".

Pozdrawiam.

Vote up!
5
Vote down!
0
#1572664

Rozwiniętą gospodarką będziemy wówczas kiedy Polacy zaczną wracać, a nie nadal wyjeżdżać "za chlebem". o nie zmienią tego żadne rankingi na zamówienie żydowskiej propagandy przewyższającej propagandy Goebelsa, Stalina, Gierka razem wziętych, tumanieniem, bezczelnym łganiem, obłudą.

Vote up!
4
Vote down!
0

antyleming

#1572674

Czy, aby nie jest to okazja, by się zastanowić nad tytułem tego komentarza?
Na spotkaniach , sesjach itp. padają różne słowa, mniej lub bardziej wyszukane, euforyczne. Nie sądzę, by należało przywiązywać do tych wypowiedzi zbyt dużą wagę. Tym bardziej, że zapadają decyzje {447}, które nijak mają się do tych wypowiedzi. Skupić się powinniśmy na konsekwentnych i rzeczywistych działaniach przede wszystkim w obszarze wzmacniania gospodarki i nie tylko w tzw. dużych firmach{często państwowych}, ale przede wszystkim w małym i średnim biznesie oraz bardziej neutralnej polityce zagranicznej, dość już wiązania się "za wolność waszą i naszą"!!!

Vote up!
4
Vote down!
0
#1572679

to bardzo trudne zajęcie. Trzeba się zaopatrzyć w silną lupę, żeby dostrzec coś polskiego. Polska polityka zagraniczna jest pasem transmisyjnym polityki USA i Izraela.
Pozdrawiam serdecznie Autorkę.

Vote up!
0
Vote down!
0

Janek Kowalski

#1572754