Czy TV Republika wygryza "Gazetę Polską" i "Do Rzeczy"

Obrazek użytkownika elig
Kraj

Portal Wirtualnemedia.pl opublikował dane o sprzedaży tygodników w maju 2013 / http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/sieci-do-rzeczy-i-uwazam-rze-z-najslabsza-sprzedaza /. Wynika z nich, że w porównaniu do kwietnia 2013 gwałtownie spadła sprzedaż "Gazety Polskiej", "Do Rzeczy" oraz "Sieci". Czy przyczyną było uruchomienie TV Republika?

Najbardziej spadła sprzedaż ogółem "Gazety Polskiej" z 63418 do 51618 egz., czyli o 11800 egzemplarzy, co stanowiło 18,6% ilości sprzedanej w kwietniu. Dla "Do Rzeczy" liczby te wynoszą odpowiednio 97371 oraz 85587 egz. W tym przypadku sprzedaż zmniejszyła się o 11784 czyli o 12,1%. "Sieci" wypadły nieco lepiej ze spadkiem z 103712 do 92385 egz., czyli wynoszącym 11327 egz. - 10,9%.

Jest rzeczą ciekawą, że "Gość Niedzielny" też odnotował spadek sprzedaży o 11691 egz., czyli o ok. 8% Tygodniki, takie jak "Polityka" i "Wprost" także zmniejszyły sprzedaż, ale w znacznie mniejszym stopniu, a "Newsweek" odnotował nawet wzrost. Cóż więc takiego stało się w maju, że nagle zaczęto kupować o prawie 1/5 mniej egzemplarzy "Gazety Polskiej" i o ponad 12% mniej "Do Rzeczy"?

Tylko jeden możliwy powód przychodzi mi do głowy. Jest nim start Telewizji Republika. Stację tę tworzą przede wszystkim dziennikarze tych dwóch tygodników. Na spotkaniu autorskim w dniu 6 czerwca zapytałam Bronisława Wildsteina, ile już sprzedano kart umożliwiających odbiór TV Republika w Internecie? Powiedział mi, że nie zna dokładnej liczby, ale na pewno ponad 7 tysięcy.

Zróbmy teraz prostą kalkulację. Karta kosztuje 138 zł, jest ważna rok i umożliwia codzienne obcowanie ze wszystkimi czołowymi publicystami "Gazety Polskiej" oraz "Do Rzeczy" w Internecie. Rezygnacja z kupowania "GP" przynosi zaś rocznie ponad 200 złotych. Zastąpienie tygodnika telewizją oznacza ponad 60 zł oszczędności. Taka może być przyczyna nagłego spadku sprzedazy.

To oczywiście tylko hipoteza. Na podstawie informacji z dwóch miesięcy nie można wysnuwać zbyt daleko idących wniosków. Dalsze dane z czerwca, lipca oraz następnych miesięcy pozwolą stwierdzić, czy poczytność "GP" i "Do Rzeczy" będzie dalej spadać w miarę zwiększania się zasiegu TV Republika.

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 3 (1 głos)

Komentarze

Może być też inna przyczyna niż pojawienie się TV Republika, mianowicie zniechęcenie z powodu dość jednostronnej zawartości.
Nie piszę tego bezpodstawnie, bo znam takie osoby.
TV Republika te akurat osoby nie mają (jakaś kablówka nie mająca jej w ofercie).
Być może takich przypadków jest więcej.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#370763

 Drobny cytat na początek:

-Sądzisz, że Internet zabije inne formy dziennikarstwa?

-Wcześniej czy później wszyscy dziennikarze, którzy dotrwają w tym zawodzie, wylądują w Internecie. Szansę przetrwania ma jeszcze tylko radio, bo ludzie słuchają radia w samochodach.

http://www.sdp.pl/node/9539

Mamy od kilku lat kryzys. Wielu ludzi ogranicza wydatki. Na początek tnie to bez czego można sobie żyć. Kupują zatem mniej gazet lub nie kupują wcale.

Inna sprawa to okres letni, w gazetach i w ogóle w mediach wieje nudą.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#370768

"Mamy od kilku lat kryzys. Wielu ludzi ogranicza wydatki. Na początek tnie to bez czego można sobie żyć. Kupują zatem mniej gazet lub nie kupują wcale."

Tak, w dodatku może to też tłumaczyć lepszą pozycję tygodników kupowanych przez tzw. lemingów ("Polityka", "Wprost", "Newsweek"), czyli przez tych, którzy są z obecnej rzeczywistości zadowoleni, a zatem pewnie mają się dobrze finansowo i wydatków na prasę nie ograniczają. Ograniczają te wydatki niezadowoleni.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#370775

ja np. zaprzestałem kupowania "Do Rzeczy" i "Sieci", ponieważ działały mi na nerwy. TV Republika obecnie prawie nie oglądam.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#370820

prof Rycho

POWÓD JEST JASNY! Przede wszystkim zwiazana z...postepującą BIEDĄ. Prosze zauważyć, że spadkom wszelkich wskazników ekonomicznych i już prawdopodobnej recesji, spadek sprzedaży prasy i książęk jest REGUŁĄ!!! Inna sprawa na- ile te badania są wiarygodne... Pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

prof Rycho

#370862