Naród i Endecja - prof. Marek Jan Chodakiewicz w Hybrydach

Obrazek użytkownika elig
Historia

  Wczoraj [31.05.2016] Stowarzyszenie Młodzi dla Polski zorganizował0 w klubie UW Hybrydy przy ul. Złotej w Warszawie spotkanie z profesorem Markiem Janem Chodakiewiczem.  Impreza miała dwa cele - wręczenie nagród w konkursie dla młodziezy szkolnej - na pracę historyczną dotyczącą lat 1956-1989 w PRL oraz promocję dwóch wydanych niedawno książek profesora.

 Pierwsza z nich "Polska dla Polaków!" [podtytuł -Kim byli i są polscy narodowcy] to napisana wspólnie z Jolantą Mysłakowską-Muszyńską i Wojciechem J. Muszyńskim historia polskich narodowców i myśli narodowej - od czasów zaborów do chwili dzisiejszej   Druga zaś - "Myśli wolnego Polaka" to zbiór artykułów publikowanych na łamach "Tygodnika Solidarność" oraz "Najwyższego Czasu!" w latach 2013-2016.

 Spotkanie rozpoczęło się tuż po 18:30 od wręczenia młodym laureatom pamiatkowych dyplomów i toreb z upominkami.  Poprzedziło je krótkie przemówienie profesora..  Stwierdził on, iż w czasach zniewolenia komunistycznego, a także i w czasach postkomunistycznej III RP znaczna część polskiej tradycji historycznej została sfałszowana lub zapomniana.  Chodakiewicz pokłada nadzieję w młodych Polakach, którzy nie przeszli komunistycznego [lub postkomunistycznego] "prania mózgów".  Tacy właśnie są obecni laureaci konkursu.  Ze szczególnym uznaniem profesor mówil o tych, którzy spisali wspomnienia czlonków swej rodziny ze strajków lub wydarzeń 1968 roku.

 Po tej uroczystości zaczęła się właściwa prelekcja na temat polskiei idei narodowej.  Chodakiewicz stwierdził, że w niej polskość to formacja kulturowa, a nie  etniczna lub rasowa.  Polakiem jest ten, kto wyznaje wartości polskie i kultywuje polskie tradycje i historię.  Przytoczył liczne przykłady działaczy ugrupowań narodowych [zwłaszcza endecji] o niepolskich korzeniach: niemieckich. żydowskich, ormiańskich oraz innych.  Przytoczył myśl Wincentego Lutosławskiego z 1939 roku:

 "Do polskiego narodu należą spolszczeni Niemcy, Tatarzy, Ormianie, Cyganie, Żydzi, jeśli żyją dla wspólnego ideału Polski (...) Murzyn lub czerwonoskóry może zostać prawdziwym Polakiem,  jeśli przejmie dziedzictwo duchowe polskiego narodu (...) i jeśli ma niezłomną wolę przyczyniania się do rozwoju bytu narodowego Polaków.".

 Zacytował też uwagę Adama Doboszyńskiego wypowiedzianą w 1947 roku:

 "Polska czekać musiała tysiąc lat na pojawienie się hasła, że Rzeczpospolita zamieszkała być powinna tylko i wyłącznie przez Polaków.  Hasło to wysunęła i urzeczywistniła u nas dopiero agentura sowiecka, nie znajdziemy go u żadnego z polskich myslicieli.".

 Potem mówil o wpływie Polski na Europę Wschodnią.  Oprócz szerzenia chrześcijaństwa w wersji zachodniej  Polska przekazywała tez feudalizm.  Byl on przeciwieństwm ustrojów patrymonialnych, gdzie wszystko należało do władcy [chana, sultana, cara] i był on jedynym wolnych człowiekiem w calym kraju.  Feudalizm doprowadził do wykształcenia własności prywatnej, która daje wolność.  Profesor wskazał też na jeszcze przedchrześcijańskie tradycje demokratyczne wśród Słowian w postaci wieców.  Z nich wywodzi się polska demokracja szlachecka, a takzei liberum veto, które przez kilkaset lat funkcjonowało sprawnie, zanim się nie wyrodziło.

 Polska myśl narodowa czerpała z tradycji chrześcijańskiej.  Chroniła ona przez szowinizmem i ubóstwieniem swojego narodu.  Profesor Chodakiewicz mówił jednak wiele o konieczności docenienie tradycji jagiellonskiej róznorodności.  Potępiał jednak PrL-owców, postPolaków i polskojęzycznych.  Do tych ostatnich zaliczył nawet Juliana Tuwima, ze względu na jego pochwały dla Stalina i Sowietów.

 Po piędziesięciominutowym wykładzie zaczęły się pytania.  Jedna z pań dopytywała sie o miejsce pracy profesora, ja wspomniałam o tym, że dzieła Juliana Tuwima weszły do skarbca kultury polskiej, niezależnie od jego niewłaściwego postępowania, a pan Kalinowski z ONR oświadczył, że i dziś wśród narodowców jest wielu aktywistów o niepolskich korzeniach, a jeden z działaczy jest pół-Ormianinem.  Spotkanie zakończyło się o 20:00 i profesor przystąpil do podpisywania swych książek.

 Wczoraj był w ogóle "dzień Chodakiewicza".  Po powrocie ze spotkania z nim obejrzałam w telewizji "Warto rozmawiać", prowadzone przez Jana Pospieszalskiego.  Jednym z tematów był wywiad z prof. Markiem Janem Chodakiewiczem na temat wypowiedzi Michnika, który porównał profesora do Hitlera.  [tekst wywiadu {]]>TUTAJ]]>}].  Prof. Chodakiewicz stwierdzil:

 "To argumentum ad hitlerum. Kiedy nie ma się argumentów, krzyczy się na drugą osobą „Hitler” i wówczas ta osoba jest zdyskredytowana. Temu środowisku wali się świat. Postkomunizm rozsypuje się i stąd ta wściekłość.".

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (4 głosy)

Komentarze

A ja Droga Elig dotknę tematu Hybrydy ale z zupełnie innej strony, i całkowicie niepolitycznej. Dotknę czegoś niezwykłego. Zaproponuję Wam oderwanie się zupełne od polityki, od hitlerów, KODów i innego  POtuskiego, POstkomuszego, komuszego, WSIowego śmiecia, które ogarnął wściek po oderwaniu od koryta.

  Prof. Chodakiewicz stwierdzil:

 "To argumentum ad hitlerum. Kiedy nie ma się argumentów, krzyczy się na drugą osobą „Hitler” i wówczas ta osoba jest zdyskredytowana. Temu środowisku wali się świat. Postkomunizm rozsypuje się i stąd ta wściekłość.".
Źródło: http://niepoprawni.pl/comment/reply/118532#comment-form
Posłuchajcie 4 letniego chłopca, który wcześniej urodził się na wyspie Bara w Archipelagu Hybrydów Zewnętrznych:

https://youtu.be/HQLBb8DE_7g

Vote up!
2
Vote down!
0
#1514230