Ukraina - czyżby przełom?

Obrazek użytkownika elig
Świat

W ostatnich czterech dniach sytuacja na Ukrainie bardzo się zaostrzyła. 16.01 2014 Rada Najwyższa Ukrainy uchwaliła ustawy wprowadzajace coś w rodzaju stanu wyjątkowego. Następnego dnia Janukowycz je podpisał. To jednak nie zniechęciło demonstrantów na kijowskim Majdanie.

W niedzielę, 19.01.2014 sto tysięcy ludzi zgromadziło się tam, by posłuchać polskich zespołów muzycznych oraz wystąpień redaktorów "Gazety Polskiej" i TV Republika. Koncert przerwano jednak po 40 minutach z powodu zamieszek, jakie wybuchły 300 metrów od Majdanu przy ulicy Hruszewskiego /relacje na stronie TV Republika / http://telewizjarepublika.pl/koncert-quotpolska-za-wolna-ukrainaquot-zostal-zakonczony,3267.html#.UtxLj9KtZH2 / i / http://telewizjarepublika.pl/zamieszki-w-kijowie-janukowycz-zapowiada-komisje-ds-zazegnania-kryzysu,3258.html#.UtxL1dKtZH2 /. Wznowiono go na krótko koło godz 20:30.

Demonstranci /prowokatorzy?/ zaatakowali oddziały ichniego ZOMO tzw. Berkutu podpalając autobusy. Przypominało to wydarzenia towarzyszące Marszom Niepodległości w Warszawie. Zamieszki trwaly od 17:00 do późnego wieczora. Wg Niezalezna.pl / http://niezalezna.pl/50840-bitwa-na-ulicach-kijowa-plona-milicyjne-samochody / wzięło w nich udział ponad 20 tys.osób.

Przypomnę, że demonstracje na Majdanie zaczęły się 21 listopada, gdy prezydent Ukrainy Janukowycz ogłosił, iż nie podpisze umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Manifestanci zażądali dymisji Janukowycza i rządu Ukrainy. Przez prawie dwa miesiące trwał pat - władze nie ustępowały, a setki tysiecy Ukraińców wciąż demonstrowały na Majdanie.

Wyglada na to, że Janukowycz liczył na to, iż ludzie się zmęczą i tak jak "oburzeni" w południowej Europie rozejdą się w końcu do domów i protest zostanie zlikwidowany.

Nic takiego się jednak nie stalo i wladza wyraźnie straciła cierpliwość. W dniu 16 listopada Rada Najwyższa Ukrainy uchwaliła / patrz - / http://rebelya.pl/post/5449/stan-wyjatkowy-na-ukrainie-wprowadzony-tylnymi- //:

"Ograniczenie wolności zebrań i demonstracji, rejestracja jako "zagraniczni agenci" organizacji pozarządowych pozyskujących finansowanie z zagranicy i nałożenie na nich dodatkowych zobowiązań podatkowych, możliwość sądowego ograniczania dostępu do internetu, zakaz ruchu w kolumnie powyżej pięciu aut, zakaz stawiania namiotów bez zezwolenia milicji, do 15 lat więzienia za udział w "masowych rozruchach, do 3 lat więzienia za zbieranie informacji o milicjantach oddziałów specjalnych Berkut lub sędziach, zakaz "propagandy ekstremistycznej" dla organizacji politycznych, społecznych i religijnych, ogólem 20 zmian w przepisach wprowadziła Rada Najwyższa Ukrainy dzięki zastosowaniu specyficznej metody głosowania".

Janukowycz podpisał to 17 stycznia. Tego samego dnia ogłoszono postanowienie Sądu Administracyjnego zakazujące manifestacji w Kijowie do marca. Portal Wpolityce.pl przytoczył / http://wpolityce.pl/wydarzenia/71889-prezydent-ukrainy-zdjal-maske-i-ujrzelismy-twarz-putina-janukowycz-i-jego-parlamentarne-zaplecze-wprowadzili-serie-ustaw-antyobywatelskich / wypowiedź Konstantyna Bondarenko z Kijowskiego instytutu Polityki:

"Na wszelkich frontach poniosła klęską, nie wymusiła dymisji rządu, nie zdołała uniemożliwić przyjęcia„nieprzejrzystego" budżetu, przegrała w wyborach uzupełniających do Rady Najwyższej, nie poradziła sobie z blokadą administracji prezydenta i nie poszerzyła granicy Majdanu poza Kijów".

Krytykę opozycji można też znaleźć np. w notce blogera Ola-la w Salonie24 / http://euromajdan.salon24.pl/562083,zdjecia-reportaz-czesc-2-ukraina-moze-wybuchnac-wojna /:

"Opozycja, mimo licznych występów z mowami płomiennymi, nic a to nic nie robi w rzeczywistości. Wrecz zaczęły się pojawiać, i to w mediach całkiem niepodłegłych, informacje o tajnych spotkaniach Tiahnyboka, Kliczki i Jaceniuka z Janukowiczem! Sa to oczywiscie informacje niepotwierdzone, ale wszystko moze być. Bardziej pod twierdzonymi są informacje o powiązaniu biznesowym Janukowicza z Tiahnybokiem i Jaceniukiem.". Informuje on jednak:

"Godzina 22:20 czasu polskiego.Witalij Kliczko w eterze Hromadske.tv http://www.youtube.com/watch?v=Cz-LGMRdmdU opowiada o jego spotkaniu osobistym z Janukowiczem, ktore odbyło się w rezydencji Janukowicza w Mezyhirji.".

Władze zdają się mięknąć. Według linkowanego powyżej doniesienia Niezaleznej.pl:

"Z inicjatywy prezydenta Ukrainy, Witalij Kliczko spotkał się wieczorem z Wiktorem Janukowyczem. Po spotkaniu oświadczył, że prezydent zgodził się na zwołanie komitetu złożonego z przedstawicieli administracji, rządu i opozycji do rozwiązania politycznego kryzysu na Ukrainie.".

Niewykluczone więc, iż może dojść na Ukrainie do czegoś w rodzaju "okrągłego stołu", czyli dookoptowania części opozycji do establishmentu. Jest to prawdopodobne. Sytuacja w której demonstranci okupują Majdan, otoczony z kolei przez ichnie ZOMO nie może trwać wiecznie. Opozycja jest za słaba, by obalić władze, a te boją się rozwiązania siłowego ze względu na możliwe sankcje ekonomiczne ze strony UE. Czyżby zbliżał się przełom?

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (1 głos)

Komentarze

wprowadzić takie przepisy. Władze warszawskie z pewnością będą korzystać z doświadczeń Kijowa w dziedzinie tłumienia demonstracji. Warto wiedzieć z czym możemy się spotkać. Oto lista represji:

ZAPRASZAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ ZE SKRÓCONĄ LISTĄ INNOWACJI, KTÓRE ZOSTAŁY DZISIAJ PRZEGŁOSOWANE BEZ DYSKUSJI I WCZEŚNIEJSZEGO ZAPOZNANIA SIĘ, PRZEZ PODNOSZENIE RĄK POD KOPUŁĄ CZEGOŚ, CO NAZYWAŁO SIĘ PARLAMENTEM UKRAIŃSKIM. 235 GŁOSÓW UDAWAŁO SIĘ POLICZYĆ W TYM TRYBIE W CIĄGU 10 SEKUND.

1. Ruch w kolumnach po więcej niż 5 samochodów - pozbawienie prawa jazdy i samochodu na 2 lata.

2. Prowadzenie działalności agencji informacyjnej bez rejestracji państwowej - konfiskowanie sprzętu i produkcji + wysoka grzywna.

3. Naruszenie zasad organizacji pokojowych zgromadzeń - do 10 dni aresztu.

4. Udział w pokojowych zgromadzeniach w kasku, odzieży ochronnej, maskach, ubraniu podobnym do mundurów milicji lub wojskowych - do 10 dni aresztu.

5. Montaż namiotów, sceny, sprzętu nagłaśniającego bez zezwolenia milicji - do 15 dni aresztu.

6. Obraza sądu - 15 dni aresztu.

7. Niezastosowanie się do ograniczenia dostępu do Internetu - grzywna o wysokości 6800 hrywien.

8. Niezastosowanie się do "uzasadnionych żądań" funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa - grzywna ponad 2 tys. hrywien.

9. Protokół o przekroczeniu administracyjnym nie musi być wręczony osobie, która popełniła przekroczenie (wystarczy dwóch "świadków").

10. Potwierdzenie wręczenia wezwania do stawienia się w organach śledczych nie tylko przez własnoręczny podpis, ale też przez "wszelkie inne dowody" (!)

11. Blokowanie dostępu do mieszkań (całkowicie nowy przepis kodeksu karnego) - 6 LAT pozbawienia wolności.

12. Oszczerstwo (art. wrócił do kodeksu karnego!) - 2 LATA pozbawienia wolności.

13. Rozprzestrzenianie materiałów o zawartości ekstremizmu (!) - 3 LATA pozbawienia wolności.

14. Masowe "naruszenie porządku publicznego" - 2 LATA

15. Zamieszki masowe - 10, a nawet 15 LAT (!) - Każdy uczestnik Euromajdanu może dostać wyrok sądowy zgodnie z tym oraz innymi artykułami (!).

16. Zbieranie informacji o członkach milicyjnych oddziałów naznaczenia specjalnego, sędziach i innych funkcjonariuszach - 3 LATA.

17. Groźba policjantowi lub o innemu funkcjonariuszowi przy wykonaiu obowiązkow - 7 LAT.

18. Zbieranie i gromadzenie informacji o sędzi i członkach jego rodziny - 2 LATA

19. Organizacje pozarządowe, które otrzymują środki z zagranicy (np. w postaci grantów - zyskują status "agentów zagranicznych" i muszą się zarejestrować z uwzględnieniem tego statusu. Tracą przy tym status organizacji bezdochodowej (pożytku publicznego), co oznacza, że muszą spłacać podatki i składać miesięczne sprawozdania z działalności.

20. Organizacje pozarządowe nie mogą prowadzić "działalności ekstremistycznej".

21. Kościoły nie mogą prowadzić "działalności ekstremistycznej" (Ukraiński Kościół Greckokatolicki juz otrzymał list od Ministerstwa kultury z wymogiem zaprzestania odprawiania mszy na Majdanie pod groźbą wszczęcia likwidacji)

22. Władze mogą podjąć decyzję o zakazie dostępu do Internetu

23. Organizacje pozarządowe są uznawane za zaangażowane w działalność polityczną, jeśli usiłują wpływać na decyzje rządu lub innych organów władzy (na taką działalność i na jej finansowanie należy otrzymać wcześniejszą zgodę państwa).

24. Osoba może być skazana (w tym na wieloletnie pozbawienie wolności) pod własną nieobecność w sądzie, zaocznie.

25. Odpowiedzialnością za naruszenie przepisów ruchu drogowego zarejestrowane przez automatyczne środki rejestracji mogą ponosić właściciele samochodu, mimo tego, że nie prowadzili pojazdu w momencie przekroczenia.

26. Deputowany Rady Najwyższej może być pozbawiony immunitetu bez decyzji specjalnego komitetu - na posiedzeniu sesji plenarnej Rady Najwyższej.

27. Berkutowcy (funkcjonariusze milicyjnego oddziału specjalnego) i osoby odpowiedzialne za zbrodnie przeciwko protestującym są zwolnieni od odpowiedzialności.

Vote up!
0
Vote down!
-1

Leopold

#400651

elig: Dziękuję za uzupełnienie mojej notki.

Vote up!
0
Vote down!
-1

elig

#400653