"Droga do Solidarności" w Klubie Ronina
Wczoraj, 3.11.2014, w Klubie Ronina /w Domu Dziennikarza przy Foksal w Warszawie/ miał miejsce wieczór autorski Jerzego Kłosińskiego, redaktora naczelnego "Tygodnika Solidarność". Promował on książkę "Droga do Solidarności". To zbiór artykułów i wywiadów z lat 1989- 2014, tworzących obraz dziejów związku w tych latach.
Wieczór ten poprzedził, jak zwykle, Przeglad Tygodnia, który zaczął się o 19:00. Prowadził go Łukasz Warzecha, a udział w nim wzięli Maciej Pawlicki i Mariusz Staniszewski.. Mówiono o sprawie ekstradycji Polańskiego, otwartym w Warszawie Muzeum Żydów Polskich "Polin", sprawie spotu reklamującego Polskę, wytworzonego przez MSZ /z którego usunieto krzyże, w szczególności ten na Giewoncie/, a na koniec poruszono sprawę niemrawej kampanii PiS przed wyborami samorządowymi. W sprawie ekstradycji Polańskiego głos zabrał także sędzia Wiesław Johann, wyjaśniając sytuację prawną. Relacja Blogpress.pl + wideo z Przeglądu Tygodnia jest /TUTAJ/.
Przed Przeglądem zapowiedziano szereg innych wydarzeń. Dziś, 4.11, w godz 17:00 - 18:45 na "patelni" przed stacją metra Centrum odbędzie się plener przedwyborczy, jutro /5.11/ w Domu Dziennikarza o 19:00 - wieczór jubileuszowy STS, w piątek /7.11/ o 19:00, w tym samym miejscu, będzie spotkanie z kandydatami PiS w wyborach samorządowych. Maciej Świrski zapowiedział, że 11 listopada o 13:30 odbędzie się przed hotelem "Forum" na rogu Alej Jerozolimskich i Marszałkowskiej demonstracja Reduty Dobrego Imienia.
Kilka minut po godz. 20:00 rozpoczął się wieczór autorski Jerzego Kłosińskiego. Prowadził go sam autor, a udział wzięli: dr Barbara Fedyszak-Radziejowska, prof. Grazyna Ancyparowicz i prof. Ryszard Bugaj. Na wstępie red. Kłosiński opisał pokrótce swoją książkę i karierę dziennikarska. Od 1991 pracuje on w "Tygodniku Solidarność". Potem głos zabrała dr Barbara Fedyszak-Radziejowska. Zacytowała ona fragmenty wywiadów z Wałęsą i Tuskiem pochodzące z początku lat 90-tych i zawartych w książce. Podkreśliła, że na ich podstawie można było przewidzieć przyszłe postępowanie tych polityków.
Prof Ancyparowicz zastanawiała się, czy transformacja ustrojowa z Polsce mogła przebiegać inaczej i doszła do wniosku, że nie. Przyczyna tego był tzw. Konsensus Waszyngtoński. Red. Kłosiński przypomnial, iż Solidarność liczyła na początku lat 90-tych 2,5 mln członków, a mimo to była za słaba by przeciwstawić się dominującym tendencjom neoliberalnym. Prof. Bugaj opisał jak Sachs wygłaszał wtedy ekonomiczne banały - jak do małp na drzewie, a wszyscy słuchali go jakby był prorokiem. Prof. Fedyszak-Radziejowska stwierdziła, że wielkim sukcesem Polaków były wybory 4 czerwca 1989 , kiedy to zdecydowania odrzucili oni komunizm.
Mówiono też wiele o Okragłym Stole i roli Wałęsy. Bugaj powiedział, że teraz dopiero widzi, jak znaczący wpływ wywarł on na historię lat 90-tych w Polsce. Zastanawiano się nad przyszłością Solidarności /obecnie liczy ona ok.700 tys. członków/. Prof. Bugaj jest tu optymistą. Sądzi, że związek staje sie coraz bardziej profesjonalny i odbuduje swe znaczenie. Po godz. 21;00 przyszedł czas na głosy z sali. Ja spytałam o rolę agentów SB w Solidarności i czemu tak malo mówi się o niej w książce.
Prof. Fedyszak-Radziejowska powiedział kilka słów na ten temat, a red. Kłosiński zapewnił, iż tematyka ta jest obecna w książce. Inny dyskutant oburzył sie na to, iż wychwala się tu, jego zdaniem, Wałęsę. Paneliści zapewnili, że "ważna rola" to nie znaczy "pozytywna". Inny słuchacz zachwalał swą pracę o demokracji finansowej i zapewniał, że w dzisiejszych czasach liczą się głównie: władza kół finansowych oraz informacyjna /mediów/. Dyskusja trwała do 21:45 po czym wyświetlono kilkunastominutowy film Bagnowki o zmarłym rok temu /25.11.2013/ rysowniku i karykaturzyście Stanisławie Łaskim. Publikował on karykatury Breżniewa w piśmie "Wolny Związkowiec" w Hucie Katowice.
Aresztowany w stanie wojennym i kilkakrotnie brutalnie pobity wyjechał w 1983 do Fuldy w Niemczech. Tam dalej tworzył, a w 1989 roku wrócił do Polski. Niestety jego stan zdrowia wciąż się pogarszał i od 2007 mieszkał w Domu Pomocy Społecznej w Garbarach. Film pokazuje wizytę jego dawnych kolegów z "Wolnego Związkowca" u Stanisława Łaskiego w Garbarach. Był on już wtedy ciężko chory, poruszał się na wózku, z trudem mówił i nie mógł rysować, bo ręce mu się trzęsly. Nekrolog i życiorys Stanisława Łaskiego jest /TUTAJ/, a informacje o filmie /TUTAJ/.
Spotkanie zakończylo się ok. 22:00. Filmowali je Bernard i Margotte z Blogpress.pl oraz bloger Raven59
- Blog
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz
- 744 odsłony