Debata o polityce historycznej i wykład prof. A. Nowaka

Obrazek użytkownika elig
Historia

    o Platonie.  To wydarzenia, które odbyły się w dniach 14 i 15 września w Domu Pielgrzyma "Amicus" przy parafii św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu [koło placu Wilsona].  Pierwsze z nich było częścią poniedziałkowego spotkania Klubu Ronina.  Aż do końca października spotkania te będą odbywać się w "Amicus" zamiast na Foksal.

  Wtorkowy wykład prof. Andrzeja Nowaka był drugim z jego nowego cyklu  wykładów, poświęconego historii myśli politycznej.  Pierwszy z nich omawiał klasyczną myśl chińską [odbył się 16.06.2015 - moja relacja {]]>TUTAJ]]>}, a wideo {]]>TUTAJ]]>}], drugi - opisał poglądy filozofów greckich, w szczególności Platona, trzeci ma mówić o Arystotelesie, czwarty o rzymskiej myśli politycznej, o Cyceronie i św. Augustynie, następny o renesansie i Machiavellim, jeszcze dalszy o Oświeceniu itp.   Ostatni wykład ma traktować o polskiej myśli politycznej. 

  Poniedziałkowa debata poprzedzona była Przeglądem Wydarzeń Tygodnia poświęconym muzułmańskiej inwazji na Europę.  Wzięli w nim udział Marcin Wolski i Józef Orzeł.  Antoni Trzmiel i Marek Magierowski niestety nie mogli być obecni, bo musieli występować w studio.  Pojawili się oni dopiero później , by posłuchać debaty.  Jest już szczęśliwie relacja Blogpress.pl z Przeglądu {]]>TUTAJ]]>} [samo wideo {]]>TUTAJ]]>}].

 O 19:20 Marcin Wolski zaczął od wyrecytowania swego wiersza "Wizja", w którym przedstawił obraz Europy opanowanej przez islam.  Potem panowie zastanawiali się nad celami polityki europejskiej wobec imigrantów, źródłami obecnych problemów, bezceremonialnym łamaniem prawa UE przez Niemcy i Austrię [najpierw Konwencji Dublińskiej potem Schengen] oraz sytuacją na Bliskim Wschodzie.

  Józef Orzeł wyraził przekonanie, że najważniejszym problemem jest przywództwo Niemiec.  Uważa on, że ani go nie da się uniknąć, ani Polska z UE nie wystąpi. Sądzi więc, iż państwa Europy Środkowo wschodniej powinny się zjednoczyć i wspólnie neciskać na Niemcy tak, by prowadziły one UE w pożądanym kierunku.  Z zadowoleniem odnotował wspólne działania Grupy Wyszehradzkiej przeciwstawiającej się przymusowemu przysyłaniu imigrantów do różnych krajów [w tym do Polski].

  Po przerwie, ok. 20:15  rozpoczęła się debata o polityce historycznej.  Miał w niej brać udzial minister z Kancelarii Prezydenta, pan Wojciech Kolarski.  Niestety zobaczyliśmy tylko krótkie wideo na którym pan minister zapewniał nas, że wie, iż historia i polityka historyczna jest ważna.  Prowadzący debatę p. Maciej Świrski powiedział, że uczestnicy debaty sa zaproszeni do ministra na 27 września.

 Poza Maciejem Świrskim z Reduty Dobrego Imienia, w dyskusji udział wzieli profesorowie Andrzej Nowak i Jan Żaryn oraz Przemysław Miśkiewicz ze Stowarzyszenia "Pokolenie".  Impreza była filmowana przez Stanisława Zakrzewskiego i transmitowana na zywo przez Niepoprawneradio.pl i portal Blogpress.pl.  Robocze nagranie wideo z Blogpress.pl jest {]]>TUTAJ]]>}.  Przemysław Miśkiewicz mówil o licznych lokalnych inicjatywach patriotycznych i o tym, że państwo powinno je wspierać
.
 Maciej Świrski oświadczył, że obrona dobrego imienia Polski jest elementem naszego bezpieczeństwa, bo nikt nie będzie zawierał sojuszy z państwem o zaszarganej opinii.  Profesor Żaryn mówil o artykule w "New York Times" [patrz -{]]>TUTAJ]]>}], którego autor twierdzil, że Polska nie ma tradycji przyjmowania imigrantów.  Profesor oswiadczył, że I RP przyjmowała wiele różnych ludów, a jego wlasna rodzina wywodzi sie od bojarów ruskich.

   Profesor Nowak wspomniał o oszczerstwach rzucanych na Polskę przez Jana Tomasza Grossa w niemieckim dzienniku "Die Welt".  Ten znany wróg Polski stwierdził, że "Polacy zabili w czasie II wojny światowej więcej Żydów niż Niemców".  Reduta Dobrego Imienie wystąpiła do prokuratury w tej nsprawie.  Profesor Nowak powiedział też, iż obecny rząd PO zwalcza pamięć historyczną, chcąc stworzyć złudzenie, że żyjemy "w wiecznym teraz".  Poinformował, ze powstal dokument liczacy 150 stron, opisujący jak nalezy prowadzić politykę historyczną.

 Zwrócił także uwagę, iż nie nalezy przedstawiać Polski jako wiecznej ofiary, lecz popularyzować nasze osiagnięcia.  Wszyscy panelisci zgadzali się co do tego, ze wszystkie ministerstwa powinny współpracować w promowaniu naszego kraju.  W dyskusji po debacie wyróżnił się głos słuchacza, który domagał się popularyzacji polskich zwycięstw, zwłaszcza przy pomocy filmu, oraz wypowiedź przedstawiciela Polonii Australijskiej, który mówil o braku poparcia ze srony ambasady polskiej dla patriotycznych inicjatyw Polonii.  Debata zakończyła się o 22:30.

 Przejdę teraz do wtorkowego wykładu prof. Andrzeja Nowaka.  Zaczął się on o godz. 17:00 od krótkiego wystąpienia Grzegorza Kutermankiewicza, który filmował prelekcję dla portalu Solidarni2010.pl . Powiedział on, że to już 37 wykład prof. Nowaka.  Poprzednie 36 zostało sfilmowane i relacje wideo są dostępne w portalu Solidarni2010.pl.  Miały one już ponad 250 tys. odsłon.  Na jeden wykład przypada więc średnio 6-7 tys. odsłon.  Potem profesor opowiedział o śmierci Sokratesa z wyroku "demokratycznego" sadu i o przeciwnikach wielkiego filozofa, czyli sofistach.  Uważali oni, że prawda nie iestnieje, rację ma zawsze silniejszy, a postępować trzeba tak, by uzyskac jak najwieksze korzyści, nie przejmując się jakimis zasadami.  Najwybitniejszym z nich był Protagoras z Abdery.

 Dowiedzieliśmy się następnie o Platonie, uczniu Sokratesa, i o założonej przez Platona  Akademii.  Platon napisał szereg "Dialogów" w których wykładał poglady Sokratesa i swoje własne w formie dyskusji między Sokratesem oraz innymi filozofami.  Dalsza część wykładu profesora Nowaka jest trudna do streszczenia, poniewaz odczytywał on obszerne fragmenty owych "Dialogów", opisywał problemy w nich omawiane oraz ilustrował je przykładami z historii, a takze z bieżącego życia politycznego, np zasadę , że tylko siła zwycięża, przypisal Martinowi Schulzowi., a kompletny relatywizm i cynizm - Platformie Obywatelskiej.

 W przeciwieństwie do sofistów Sokrates i Platon wierzyli w prawdę objawioną przez bogów i nieśmiertelność duszy oraz w prawo naturalne.  Profesor opisał słynną "jaskinię Platona" - wyobrażenie świata jako jaskini do której przez wąski otwór wpada światlo prawdy, a my widzimy tylko jej cienie na scianach groty.  Zdaniem Platona filozofowie to ci, którzy starają się dotrzeć do źródła prawdy i to oni powinni sprawować rządy.

 Platon próbowal opisać idealny ustrój państwa, ale niestety wyszło mu coś przypominającego obecny komunizm.  W czasach Platona o tym ostatnim nikt jeszcze nie słyszał, ale filozof był na tyle bystry, by dojść do wniosku, że czegoś takiego nie da się zrealizować.  Platon byl wrogiem demokracji.  Uważał, iż nieuchronnie musi się ona zdegenerować, najpierw do oligarchii, a potem do tyranii.  Trzeba powiedzieć, że liczne historyczne przykłady oraz zjawiska we współczesnej polityce uzasadniają taki pesymizm.

 Wykład trwał do 18:30.  Nikt jakoś nie kwapił się do dyskusji,. tylko jeden z panów przypomniał o 75 rocznicy Bitwy o Anglię.  Profesor Nowak odparł na to, że w Bitwie o Anglię walczylo 30 czeskich lotników i 300 polskich, ale to Czesi nakręcili piękny film o swym udziale w tej bitwie, a Polacy - nie.

   

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (8 głosów)

Komentarze

"Ten znany wróg Polski stwierdził, że Polacy zabili w czasie II wojny światowej więcej Żydów niż Polaków". Powinno być: Gross stwierdził, że Polacy zabili więcej Żydów niż Niemców.

Pozdrawiam

Vote up!
3
Vote down!
0

Bądź zawsze lojalny wobec Ojczyzny , wobec rządu tylko wtedy , gdy na to zasługuje . Mark Twain

#1493547

Jeśli ktoś nie ma możliwości brania udziału w takich debatach, to Twoje z nich relacje są niemal bezcenne.

Uważając Ciebie od lat za naszą Niepoprawną reporterkę biorącą udział w takich spotkaniach, także wiedząc że nie należysz do początkujących, słusznie zareagował Roman z USA w kwestii określenia, jakie zastosowałaś tutaj, cytuję: "Profesor Nowak wspomniał o oszczerstwach rzucanych na Polskę przez Jana Tomasza Grossa w niemieckim dzienniku "Die Welt".  Ten znany wróg Polski stwierdził, że "Polacy zabili w czasie II wojny światowej więcej Żydów niz Polaków".

"Ten znany wróg Polski". Ten, to znaczy który? Profesor Andrzej Nowak czy Jan Tomas Gross? Przecież cytowałaś wspomnienie o oszczerstwach, jakie prof. A. Nowak wyraził pod adresem J.T. Grossa. Nowi czytelnicy, bądź niezorientowani, kim jest prof. A. Nowak mogą domniemywać, iż to A. Nowak jest... wrogiem Polski. Może się czepiam niepotrzebnie, ale dla świętego spokoju i udowodnienia, że warsztat dziennikarski (reporterski) nie jest Ci obcy - skoryguj to sformułowanie i będzie dobrze.

 

Pozdrawiam,

Satyr 

Vote up!
3
Vote down!
0

___________________________
"Pisz, co uważasz, ale uważaj, co piszesz". 

© Satyr


 

#1493564

  Dziękuję bardzo.

Vote up!
1
Vote down!
0

elig

#1493589