Jak zablokować oszustwa wyborcze?

Obrazek użytkownika bambi441
Kraj

Jak zablokować oszustwa wyborcze?

 Zapoznałem się z wieloma propozycjami uzdrawiania systemu wyborczego w Polsce mających za cel uzyskanie transparentności wyborów ( ich przejrzystości, przezroczystości zakładanej neutralności, czystości i jasności.)

 Mając za sobą wiele tur wyborczych w których zawsze brałem czynny udział od ukończenia 18 roku życia, nasuwa mi się refleksja, że żaden z dotychczasowych systemów nie spełniał tych kryteriów począwszy od stosowanego w czasach PRL-u systemu list z których ostatnich dwóch z listy odpadało – wówczas nazywaliśmy ich „jajami” co to biorą udział a nie wchodzą – po ostatnio stosowane „książeczki” gdzie przy pierwszych wyborach sam będąc doświadczonym wyborcą „dałem ciała” zakreślając dwie kandydatury na dwóch kolejnych kartkach tej samej listy i mój głos stał się nieważny zasilając 18% tych co to nie z własnej woli źle zagłosowali.  Nie mam się czego wstydzić, bo wśród moich bliskich znajomych wielu ludzi z wyższym wykształceniem również popełniło ten sam błąd wynikający ze zmiany (celowej?) systemu wyborczego i bardzo niejasnej informacji w tej kampanii wyborczej o tym jak powinno się głosować w nowym systemie.

 Jakkolwiek obecnie taki system „książkowy” nie jest już w stanie wprowadzić mnie i mam nadzieję że pozostałych Polaków również w błąd, to jednak stwarza on nieograniczone wprost możliwości manipulowania głosami wyborców przez nieuczciwych członków komisji wyborczych - a tych sądząc po ilości uczestników antyrządowych manifestacji i głoszonych przez nich hasłach, gdy dorwą się do liczenia głosów - na pewno nie zabraknie.

WYSTARCZY, ŻE DOPISZĄ DODATKOWY KRZYŻYK NA LIŚCIE PRZY GŁOSIE ODDANYM NIE NA ICH PARTIĘ i głos już będzie nieważny i nie pomogą tutaj żadne hologramy!

 Czy i jak można temu zapobiec?

 Moim zdaniem tak i jest na to prosty sposób!

 Zamiast tzw. „książeczek” powrócić do systemu każda partia na oddzielnej liście wyborczej (taka sama ilość papieru – dodatkowo odpada kompletowanie ich w listy)

 Zmiana systemu oddawania głosu – głosuje się zakreślając odpowiednią ilość kandydatów na każdej liście, przy czym obowiązuje zasada, że jeśli na danej liście zakreślono większą ilość kandydatów to następni zaznaczeni na tej liście ponad dopuszczalną ilość zostają automatycznie odrzuceni a głos pozostaje nadal ważny!

To całkowicie wyeliminuje możliwość fałszowania wyborów przez proste dodatkowe zaznaczanie krzyżykiem przez osoby chcące w ten prosty sposób wyeliminować głos na kontrkandydata oraz pozwoli głosującemu na możliwość korygowania własnej pomyłki podczas głosowania bez utraty ważności głosu!

Zmiana systemu oddawania głosu polegająca na obowiązkowym umieszczeniu w każdym punkcie wyborczym niszczarki dokumentów w której każdy wyborca miałby prawo (lub obowiązek) zniszczyć niewykorzystane listy (na których nie zakreślił kandydatów bo na nich nie głosował) – uniemożliwiając tym samym ich dalsze wykorzystanie do fałszowania wyborów.

Bardzo mnie interesuje co o tej propozycji sądzą Niepoprawni, o co można by ją uzupełnić i czy warto próbować zainteresować nią posłów jeszcze przed czekającymi nas wyborami samorządowymi?

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 3.9 (głosów:9)

Komentarze

"osobom chcącym w prosty sposób wyeliminować głos na kontrkandydata" a zasiadającym w komisji :-)

Ogólnie pomysł nie najgorszy. Jest sporo dobrych pomysłów tylko jak je wdrożyć? Wygląda na to, że oprócz estetyczniejszych urn, dalej będzie tak jak było. I wyniki takoż.

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

ość

-----------------------------------

gdy prawda ponad wszystko, życie bywa piękne

wtedy żyć się nie boisz i śmierci nie zlękniesz

#1535864

 Dziękuję za zabranie głosu i jako optymista sądzę, że może jednak coś zmieni się w systemie głosowania, bo jeśli nie teraz gdy mamy większość parlamentarną to kiedy?

 Niszczarki które z powodzeniem można po wyborach wykorzystywać w urzędach mają zapis daty i godziny pracy co w sumie podczas liczenia głosów po zamknięciu lokalu uniemożliwiałoby teoretycznie ich użycie bez zostawienia wyraźnego śladu ale zawsze pozostaje jak w każdym systemie jakiś margines możliwości oszustwa, problem jednak moim zdaniem tkwi w jak najprostszym sposobie wyeliminowania możliwości prostych przekrętów trudnych lub wręcz niemożliwych do udowodnienia w obecnym systemie.

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

niezależny Poznań

#1535874

nie tylko w czasie wyborów, jak z tym walczyć?

Mówić prawdę prosto w oczy aż do bólu, czasem skutkuje:)

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-1

Wolność, godność, honor - tego nic nie zastąpi.

 

#1535866

Ja nadal popieram wprowadzenie "Urny Elektronicznej" z odpowiednimi kartami - opracowanych przez inżyniera z Wrocławia. Urna natychmiast wyświetla dla wrzucającego opcję na którąś oddał głos i przekazuje dane do calego systemu wyborczego łącznie z PKW. Na bieżąco zna się wyniki głosowania. Dodatkowo Komisje przeliczałyby głosy "ręcznie" według dzisiejszych reguł Koszt Urny elektronicznej - w roku 2012 ok. 3100 zł. Na zakup Urn Elektronicznych wystarczyłoby okroić dotacje dla "partii" przez dwie kadencje (i tak są wykorzystywane nie na te cele na które dotacje są przewidziane)

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0

antyleming

#1535868

Ja też się dziwię jak to jest możliwe że w tych czasach głosowanie nie jest elektroniczne. Teraz gdzie wszystko odbywa się za pośrednictwem komputera. Znacznie ułatwiło i przyśpieszyło by to proces głosowania, wyeliminowało by to też prawdopodobieństwo "błędu ludzkiego" w liczeniu głosów.

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0
#1535875

Karty elektroniczne to na pewno jest pieśń przyszłości tak jak telefony komórkowe, które jeszcze 50 lat temu były nie do pomyślenia, niestety jeszcze ciągle żyjemy w społeczeństwie (pomimo wzrostu średniej wykształcenia) w którym wielu ludzi posiadających komórki nie potrafi z nich w pełni korzystać a posiadający konto w banku nie ma lub nawet nie chce mieć kart płatniczych. Ta edukacja nowoczesności musi jeszcze trochę potrwać aż dorośnie nowe pokolenie które bawiąc się tabletem ssie jednocześnie mleko z piersi matki lub ze smoczka butelki i uważa to za coś zupełnie oczywistego. 

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

niezależny Poznań

#1535876

Co najmniej polowa czlomkow komisji wyborczej powinna pochodzic z np.sasiedniego wojewodztwa.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

mirek

#1535881

Wiele jest do naprawienia w Polsce, ale system głosowań wymaga radykalnej zmiany. Warto ogłosić konkurs na optymalny projekt. SYSTEM oddawania głosów podczas wyborów powinien być zgodny z Konstytucją i dodatkowo bardzo prosty. Jak usunąć wady obecnej ordynacji wyborczej - oto jest pytanie. Moja propozycja : karty do głosowania każdy pobierał by przed wyborami aby spokojnie wypełnić je w domu. NA karcie w prawym górnym rogu każdy wpisywał by  pesel. Komisje sprawdzały by zgodność z dowodem osobistym, zmieniały pesel na kod kreskowy i w obecności wyborcy wrzucały by kartę do urny. Każdy kandydat na karcie miałyby swój numer i tylko te numery byłyby wpisywane na jednej karcie do głosowania bez nazwisk. Reszta , jak liczenie głosów, odbywała by się komputerowo.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

RAK

#1535991