Bilioner Elon Mask chce wysłać 1 mln osób na Marsa

Obrazek użytkownika Andy-aandy
Gospodarka

 

 

 

 

Szef firmy SpaceX Bilioner Elon Mask chce wysłać 1 mln osób na Marsa do 2050 roku

 

Elon Mask jest amerykańskm przedsiębiorcą i filantropem oraz założycielem lub współzałożycielem przedsiębiorstw PayPal, SpaceX, Tesla, Neuralink i Boring Company.

Żeby wysłać taką olbrzymią liczbę osób Mask zamierza wysyłać 3 rakiety dziennie. Chce także stworzyć na Czerwonej Planecie wiele miejsc pracy.

We wrześniu 2017 roku Elon Musk zapowiedział dwa loty bezzałogowe w 2022 roku oraz cztery loty, w tym dwie misje załogowe, w 2024 roku. Także Lockheed Martin zaproponował swoją koncepcję lotu na Marsa o nazwie Mars Base Camp., która zakłada wysłanie na orbitę Marsa statku już w 2028 roku.

Już w 2015 roku amerykańska agencja NASA opublikowała swój plan eksploracji Marsa, który ma mieć trzy etapy. Pierwszym ma być wykorzystanie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej do 2024 roku. Na drugim etapie astronauci mają przechwycić asteroidy. W czasie trzeciego ma nastąpić uniezależnienie się od zasobów Ziemi realizowane poprzez długotrwałe misje na powierzchni Czerwonej Planety.

SpaceX planuje, że lot na Marsa potrwa 3–4 miesiące. Podobne założenia ma samo NASA w czasie planowania misji swojej przyszłej rakiety – Space Launch System

Jednak długie przebywanie w kosmosie powoduje u kosmonautów wiele nietypowych schorzeń. Są także narażeni na 30 krotnie większe dawki promieniowania niż osoba przebywająca na Ziemi. Pisał o tym amerykański astronauta Scott Kelly, który spędził 340 dni w przestrzeni kosmicznej na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Jednak, po powrocie na Ziemię miał on poważne problemamy ze zdrowiem.

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:4)