Platforma Obywatelska jest jak Nasza Klasa

Obrazek użytkownika PiotrCybulski
Kraj

Obiecałem Państwu tekst o podobieństwach Platformy Obywatelskiej do Naszej-Klasy, zatem niniejszym to czynię. Wiem, że moje skojarzenie wydaje się być mocno karkołomne, dla niektórych nawet dość mocno naciągane, zapewniam jednak, że po krótkim lecz wyczerpującym uzasadnieniu, zobaczycie Państwo znacznie więcej podobieństw niż różnic.

Od razu zaznaczam, że pisać będę tylko z pozycji obserwatora, jako, że do PO nigdy nie należałem a na Naszej – Klasie konto miałem dość krótko i od dawna portal ten jest mi zupełnie obcy, jak obca mi jest znajomość PO od środka. Wydaje mi się jednak, że to mój atut, bo z zewnątrz zawsze widać więcej. Przyznaję też, że na okoliczność tego tekstu zaczerpnąłem wiele informacji o Naszej – Klasie od aktualnych użytkowników tego portalu.

W oby wypadkach mamy zdecydowanie do czynienia z tworami, które do czego innego zostały stworzone a do czego innego służą. Nasza Klasa służyła do odnowienia znajomości z przeszłości, pachniała nostalgią lat szkolnych. Platforma Obywatelska z kolei zawiązała się jako ruch obywatelski, który miał być całkowitym zaprzeczeniem kolesiostwa, tak kultywowanego przez AWS.

Dziś na Naszej – Klasie możemy znaleźć gołe panienki, napalonych pedofilów, milion ton spamu oraz całe stado łańcuszków szczęścia. Znaleźć koleżankę ze szkolnej ławy coraz trudniej. Ale za to mamy całe zastępy młodocianych, którzy kolekcjonują znajomych oraz zostawiają “komcie”. Między tamtą Naszą-Klasą a tą dzisiejszą różnica jak między Rio De Janeiro a Pazimiechami Dolnymi.

Platforma chciała zaprzeczać kolesiostwu, dziś sama stała się skonsolidowaną sitwą przyspawanych do siebie kolesiów, których w kupie trzyma tylko umiłowanie do władzy karmione przez “antypisizm”. To nie jest żaden ruch obywatelski, ba, to nie jest już nawet Platforma Obywatelska. To jest po prostu Platforma. Platforma dla kolesi. Swoich.

Da się jednak zauważyć, że na Naszej Klasie nadal jest mnóstwo osób, mimo że wszystkie one narzekają na sposób funkcjonowania portalu. Każda innowacja jest z miejsca krytykowana, ostatnio słynna była walka ze Śledzikiem, którego tak wszyscy postanowili zbojkotować, że pierwszego dnia uzyskał on milion wpisów. A wszyscy oni krytykują, narzekają i mimo wszystko trwają na portalu. Krytykują Śledzika i go jednocześnie karmią (napędzają)

Czy to państwu nie przypomina wszechobecnych narzekań i krytyki pod adresem PO, przy jednoczesnym trwałym poparciu dla tej formacji? Co dziwne, gdy PO miała jeszcze znamiona ruchu obywatelskiego to nie cieszyła się jakimś znaczącym obywatelskim poparciem. Gdy ewidentnie jest partią kolesiowską, to obywatele deklarują dla niej poparcie. Takie polskie kuriozum.

W obu przypadkach źródłem tych przeciwstawności jest “odruch stadny”. Sąsiad jest na Naszej – Klasie to i ja będę, on wstawi zdjęcie z jedną cizią to ja wstawię z dwoma. On wstawi zdjęcia z pogrzebu to ja będę lepszy i wstawię z porodu. W przypadku Platformy to jest podobnie, skoro popiera ją sąsiad to ja będę lepszy i będę ją popierał dwa razy mocniej. Oczywiście zdarza się, że na złość komuś ktoś popiera PiS ale jawnie się do tego nie przyzna. Stad napompowane poparcie dla PO.

W obu przypadkach źródłem powodzenia jest też brak alternatywy. O ile w przypadku Naszej – Klasy alternatywą powoli staje się Facebook (naturalizowany z Zachodu), to w przypadku Platformy trudno o alternatywę. Lewica zbyt nijaka, PiS za bardzo jeszcze przygnieciony “dorobioną gębą”, nowe formacje i formacyjki na polskiej scenie cierpią na anemię i brak pieniędzy.

Cóż pozostaje licznej rzeszy naszych rodaków, którzy wchodzą na Naszą – Klasę i szlag ich trafia? Przejść na Facebooka albo całkiem zrezygnować z portali społecznościowych. Wszak jest tyle innych pięknych rzeczy, którymi można się zająć. W polityce już niestety takiego komfortu nie mamy. Mogę tylko zaproponować odpoczynek od polskiej polityki, zawieszenia poparcia dla kogokolwiek. A tak szczerze to powiem Państwu. Nasza – Klasa to obciach. Zresztą Platforma też.

Piotr Cybulski

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Za Benedyktem Chmielowskim "PO jaka jest , każdy widzi".
Wnosze , optyke mamy zgodną z prawami natury .
Panie Piotrze .
Chciałoby się spojżenia ,oglądu na postawy tzw. prawicowe ,będące w opozycji do chłamu peowskiego .

Wymachiwanie szabelkami , harcowanie przed szeregiem ,ku uciesze wojsk ,obrażanie przeciwnika -nikomu nie służy poza wierszokletami.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#36974