Czas sięgnąć po myśl Władysława G. Studnickiego

Obrazek użytkownika Milton
Idee

       Myśl polityczna Władysława Gizberta Studnickiego jest w Polsce znana w wąskich kręgach. Przez wielu jest świadomie przemilczana i traktowana jako coś wstydliwego, dlatego, że autor był zwolennikiem współpracy politycznej polsko-niemieckiej. Miało to miejsce w tragicznym okresie przed wrześniem 1939 i w czasie wojny. Niektórzy okrzyknęli go nawet polskim "Quislingiem", mimo jego tragicznych losów.

      Studnicki, podobnie jak Adolf M.Bocheński, autor znakomitej książki "Między Niemcami a Rosją" (gorąco polecam), a także Staniaław Cat-Mackiewicz uchodzili za germanofilów w polityce, gdy w Polsce przedwojennej wierzono w sojusz z Francuzami i Anglikami wyznawano teorię "dwóch wrogów", co jak wiadomo skończyło się dla narodu tragicznie.    

       Wydaje się, że warto sięgnąć sine ira et studio po dzieło tego wybitnego i nietuzinkowego myśliciela, tym bardziej, że w Polsce dalej mamy do czynienia "teorią dwóch wrogów". Widać to po reakcji polityków polskich i społeczeństwa na amerykańską decyzje o zmianie koncepcji strategicznej związanej z umieszczeniem elementów "tarczy rakietowej" w Polsce i Czechach. Cały czas mamy do czynienia z tym, że nie możemy poradzić sobie z naszym położeniem geopolitycznym, tym bardziej, że leżymy między wielkimi narodami Niemcami i Rosją, a nie udaje nam się zaistnieć jako lider małych narodów w Europie Środkowo-Wschodniej.

        Ostatnie wydarzenia - porażka dyplomatyczna w konflikcie rosyjsko-gruzińskim, niezdefiniowana rola w misji w Afganistanie, wycofanie się Amerykanów z projektu "tarczy rakietowej" w Polce jednoznacznie wskazują na słabość polskiej polityki zagranicznej, wynikającą z braków w myśli politycznej.

       Cały czas mówi o tym prof. Jadwiga Staniszkis.

pzdr

Milton

http://pl.wikipedia.org/wiki/W%C5%82adys%C5%82aw_Studnicki

http://www.pilsudski.org/Polish/Zbiory/Archiwum/Archiwum-096.html

http://wyborcza.pl/1,101285,6977779,Jak_Polska_grala_z_Hitlerem.html?as=2&ias=3&startsz=x

http://www.omp.org.pl/index.php?module=subjects&func=viewpage&pageid=400 http://nasz-czas1.tripod.com/011/mackie.html

http://www.polskietradycje.pl/article.php?artykul=285 http://www.focus.pl/historia/artykuly/zobacz/publikacje/za-polske-i-fuehrera/

http://www.vae.victis.gryfin.net/index.php?lg=pl&mlid=38&mgid=3

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Nie wiem czy jednak to nie dobrze, że mało znana. W czasie wojny nadawał się raczej do rozstrzelania niż studiowania. Chyba jednak literat, a nie ktoś z poczuciem rzeczywistości. Choć nie czytałem. Jak masz jakieś argumenty na jego rzecz, to chętnie posłucham, bo w tekście nie ma nic.

Tutaj tekst o NOR i o nim również:
http://haggard.w.interia.pl/nor.html

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#31562

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#31575

Znowu żeś przyszedł?

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#31578

 ...w końcu ten "nick" wiele mówi: Tuman...

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#31579

Znowu problemy w robocie czy córka na noc nie wróciła?

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#31581

weźcie się gnojówką nie przerzucajcie:)

Studnicki-Gizbert w każdym razie co do jednego miał rację. Trzeba było się zapisać do paktu antykominternowskiego i zaorać ZSRR. Byśmy mieli dostęp do Morza Czarnego, Bolszewia przestałaby istnieć et cetera.

A nazizm? Ze względu na swój lokalny charakter umarłby razem z Hitlerem.

pozdrawiam

Kirker prawicowy ekstremista

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Kirker prawicowy ekstremista

#31582

Ale przed Hitlerem wymarliby Polacy. W obozach.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#31584

a czy Węgrom, Włochom, Finom, Chorwatom czy Rumunom coś się stało?

Poza tym Houston Chamberlain w Podstawach dziewiętnastego wieku zaliczył Polaków do nordyków. A z tego, co mi przynajmniej wiadomo, to jedna z podstaw ideowych nazizmu.

pozdrawiam

Kirker prawicowy ekstremista

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Kirker prawicowy ekstremista

#31585

Węgrzy, Włosi, Finowie i Chorwaci, itd nie zajmowali terenów przeznaczonych na Lebensraum czyli nową przestrzeń życiową dla Niemców.

Hitler zaliczył Polaków do słowian - prymitywnego ludu mającego stać się niewolnikami Germanów.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#31588

a czytałeś Mein Kampf? W swoim opus magnum Hitler odgraża się głównie Francji. O przestrzeni życiowej na wschodzie raptem jedno zdanie oraz atakowanie Czechów. No i tyle. Inny klasyk nazizmu, Rosenberg, uważał, że Polski ruszać nie należy.

A teraz jesteśmy w 1938 roku. No i jaką mamy sytuację? Możemy nie iść z nikim na współpracę. Skończyło się to tak, że straciliśmy 6 milionów obywateli i kraj został doszczętnie zniszczony. Mogliśmy pójść na współpracę ze Stalinem - ale wtedy PRL zacząłby się kilka lat wcześniej. No i pójść na współpracę z Hitlerem? Wtedy zrobilibyśmy porządek z Bolszewią, mielibyśmy Mińsk, Smoleńsk, Kijów, Odessę. Nazizm ze względu na swój lokalny charakter umarłby razem z Hitlerem.

Poza tym wypada przytoczyć pewne fakty. Gdy Hitler doszedł do władzy, skończyły się wojny celne i inne takie przykre rzeczy uskuteczniane przez SPD. Poza tym przed atakiem na ZSRR pluł sobie w gębę, że zajął Polskę. A dlaczego? Stracił strefę buforową, która go odgraniczała od Sowietów. Skazał się na wojnę z nimi, czyli przegrał drugą wojnę światową już 23 sierpnia 1939 roku.

pozdrawiam

Kirker prawicowy ekstremista

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Kirker prawicowy ekstremista

#31611

    Kuman, dziękuję za ciekawy tekst. Z zalecanych przeze mnie tekstów zwróć uwagę na tekst Józefa Mackiewicza prezentujący w sposób nietuzinkowy osobowość Studnickiego. Studnicki żył polityką i był człowiekiem honoru z XIX wieku. Znaczyło to, że człowiek honoru nie mógł kłamać. Polityka oznaczała wyrzeczenie się kłamstwa. Jeżeli nie była to prawda, to przynajmniej nie na taką skalę, jak w dzisiejszych czasach.

     Przyznaję, że w Studnickim fascynuje mnie jego wolność w sądach, jego nonkonformizm, odpowiedzialność za słowo, świadomość, że każda kropla krwi polskiej, musi być chroniona, za wszelką cenę. Tego brakuje w dzisiejszych czasach.

     A poza tym to S. Michalkiewicz wypowiedział kiedyś bardzo ciekawą myśl: "państwa dzielą się na poważne i niepoważne". Niemcy zaliczają się do tych pierwszych,Polska niestety do drugich. Jest to temat do b. poważnych rozmyślań.

pzdr

Milton

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#31598