ZSRR planował wojnę biologiczną z USA - bakterie wciąż są w Rosji?

Obrazek użytkownika mukuzani
Świat

ZSRR planował atak na USA za pomocą broni biologicznej, który miał nastąpić po ewentualnym ataku atomowym - dowiadujemy się z książki "The Soviet Biological Weapons Program" o tajnym sowieckim programie wojny biologicznej. W tamtym czasie Sowieci posiadali najbardziej śmiercionośne zarazki na świecie. Zdaniem autorów książki ich odmiany prawdopodobnie nadal są w rosyjskich laboratoriach.
Jej autorzy, Milton Leitenberg i Raymond Zilinskas, eksperci ds. broni biologicznej, napisali ją na podstawie wywiadów z naukowcami rosyjskimi pracującymi w czasach ZSRR nad programem wojny biologicznej.
Według nich w okresie zimnej wojny z USA powstał w ZSRR plan, by w razie konfliktu atomowego między supermocarstwami po uderzeniu jądrowym użyć odpornych na jakiekolwiek leki zarazków wąglika i innych bakterii. Były to bardziej śmiercionośne zarazki niż jakiekolwiek inne wcześniej odkryte lub sztucznie opracowane w laboratoriach.

Leitenberg i Zilinskas sugerują, że Sowieci rozwinęli swój program wojny biologicznej, kiedy nabrali przekonania, iż USA potajemnie pracują nad podobnym - chociaż w 1969 roku Waszyngton oficjalnie wstrzymał program budowy broni biologicznej.

Produkcja broni biologicznej została zakazana w międzynarodowym traktacie podpisanym przez ZSRR w 1972 roku.

Jednak w pierwszej połowie lat 90. ówczesny prezydent Rosji Borys Jelcyn, przyznał w rozmowie z przedstawicielami rządu amerykańskiego, że program jej budowy był potem potajemnie kontynuowany. Potwierdzili to naukowcy z Rosji, którzy wyemigrowali stamtąd do USA.

W prace nad produkcją broni biologicznej zaangażowanych było w pewnym okresie kilkadziesiąt tysięcy ludzi.

W 1979 roku w jej fabryce w Swierdłowsku doszło do wypadku, w którym bakterie wąglika dostały się na tereny mieszkaniowe, zabijając co najmniej 68 osób.

Za PAP 09.08.2012

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

http://konflikty.wp.pl/kat,1356,title,ZSRR-planowal-wojne-biologiczna-z-USA-bakterie-wciaz-sa-w-Rosji,wid,14835183,wiadomosc.html?ticaid=1ef58&_ticrsn=3

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

mukuzani

#281403

 Przydzieloni dyzurni. Tak bedzie az do momentu jak ich na inny blog przydziela. Temat wazny, malo znany.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#281422

pomimo oficjalnego zaprzestania.

Tyle, że Rosja jest bliżej...

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#281433

Pamiętamy różne zarazy pojawiające się np, w Niemczech. A to ogórki, a to coś innego - i sprawcy w gruncie rzeczy niewykryci. Otóż ja sądziłam i sądzę, że to były takie formy zachęty, żeby rząd niemiecki bardziej spontanicznie współpracował z tradycyjnym już sojusznikiem.
Ale może rzecz jest oczywista, a ja odkrywam odkrytą już Amerykę.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#281462