ABW ostrzegała ws. Azotów

Obrazek użytkownika mukuzani
Gospodarka

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego ostrzegała, że przejęcie Zakładów Azotowych Tarnów przez rosyjskiego giganta Arcon zagrozi nie tylko polskiej branży chemicznej, ale także energetycznej – pisze „Rzeczpospolita”.

Gazeta pisze o notatce ABW z 26 maja, w której twierdzi ona, iż Rosjanie chcą przejąć zakłady, by torpedować zastępowanie przy produkcji nawozów sztucznych importowanego gazu rosyjskiego rodzimym gazem łupkowym. Tarnowskie zakłady są największym odbiorcą błękitnego paliwa w Polsce, konsumują około 10 proc. całego naszego zapotrzebowania.

Resort skarbu nie dopuszcza na nasz rynek Rosjan, bo – jak mówi anonimowy rozmówca dziennika z rządu – panuje zgoda w sprawie trzymania rosyjskiego kapitału z daleka od strategicznych gałęzi przemysłu. W tę taktykę wpisuje się także stanowisko przedstawione w notatce ABW. Czytamy tam m.in.: „... planujemy wydobycie gazu z łupków już za dwa lata, więc pojawi się na naszym rynku tani gaz rodzimego pochodzenia. Zanim to jednak nastąpi, Rosjanie mogą przejąć największych konsumentów gazu. Jeżeli rząd poczeka i nie skorzysta z oferty, to za kilka lat nasze zakłady chemiczne staną się bardzo konkurencyjne, gdyż koszt produkcji obniżą dzięki zasilaniu gazem LNG (Świnoujście) lub łupkowym".

Rosyjski kapitał zwykle jest powiązany z Kremlem. Kiedy więc uda mu się podporządkować gdzieś branżę energetyczną, paliwową czy bankową, władze Rosji dostają możliwość wpływania na politykę innego kraju.

Coś o tym wie Ukraina. „Rz” przypomina, że w Bułgarii, gdzie Rosjanie kontrolują linie przesyłu gazu i są monopolistą w dostawach tego paliwa, parlament zakazał ostatnio poszukiwania gazu łupkowego.

http://www.stefczyk.info/wiadomosci/polska/abw-ostrzegala-ws-azotow

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Prawdopodobnie uratowaliśmy Azoty Tarnów przed przejęciem przez Rosjan. W wezwaniu kupili podobno tylko kilka procent akcji, ale należy spodziewać się innych ataków, m.in. dalej na Lotos. Równie waznym jest przecież wydobycie zarówno gazu jak i ropy z łupków. O tej ostatniej sie mniej mówi, ale np. USA szacują, że pokłady łupkowe obydwu surowców są niemal identyczne.

Nie wiem jak długo zdołamy - przy tym rządzie - bronić się przed Rosjanami...

Pozdrawiam

krzysztofjaw

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

krzysztofjaw

#275301

"Resort skarbu nie dopuszcza na nasz rynek Rosjan, bo – jak mówi anonimowy rozmówca dziennika z rządu – panuje zgoda w sprawie trzymania rosyjskiego kapitału z daleka od strategicznych gałęzi przemysłu. "

Szczerze powiem, że zadziwiła mnie ta "bezkompromisowa jedność". Coś dotarło, czy to tylko zmyła przed oddaniem w ręce rosyjskie innych zakładów. To smutne, że nawet w pozytywnych informacjach doszukuję się drugiego dna, ale ktoś mnie tej nieufności nauczył :(

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

mukuzani

#275307

gość z drogi

Kiedyś za Chemię odpowiedzialny był Boni,a były to czasy chyba Buzka i Kwaśniewskiego...na szczęście zmienił sie rząd,i jakoś się udało ,teraz POwtórka z rozrywki...kolejna :)

pozdrowienia z dychą...

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

gość z drogi

#275308

Dziękuję za odwiedziny i pozdrawiam gości.:)

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

mukuzani

#275314

Bardzo dobrze, że został podjęty temat wrogiego przejęcia i to przez rusków.
Oprócz notki w weekendowej " Gazety Prawnej " to w mediach cicho.

Pozdrawiam serdecznie + 10

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#275395

Podwójnie pozdrawiam ! :)

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

mukuzani

#275420

Akcjonariusze Azotów Tarnów poparli konsolidację z Zakładami Azotowymi w Puławach. Na walnym zgromadzeniu zdecydowali, że spółka spróbuje przejąć 1/3 części udziałów w puławskich Zakładach Azotowych. Fuzja zakładów ma zapobiec sprzedaży tarnowskich Azotów rosyjskiemu Acronowi.
Jak podkreśla minister skarbu Mikołaj Budzanowski, konsolidacja to dobry krok w kierunku rozwoju branży chemicznej w Polsce.

- Akceptuję ten kierunek i uważam, że jest słuszny. Będzie on służył rozwojowi tej spółki. W przyszłości będziemy mogli stworzyć tzw. KGHM chemiczny. Jednak już dziś mówimy jednym językiem odnośnie przyszłości branży chemicznej w Polsce. A wszyscy którzy pozytywnie odpowiedzą na wezwanie Acronu, będą uczestnikami wrogiego przejęcia największej polskiej spółki chemicznej-mówi Budzanowski.

więcej :http://www.rdn.pl/index.php/puls-dnia/2934-fuzja-z-pulawami-ma-uratowac-azoty-przed-sprzedaza

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

mukuzani

#275315

gość z drogi

Ruscy na wszystkich frontach zwanych POtocznie "pokojowymi"

Dowgielewicz  wicegubernatorem Banku Rozwoju Rady Europy...

pozdr z 10 dla Autora

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

gość z drogi

#275476

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=417473

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

mukuzani

#275493

gość z drogi

TO jest TO :)))

dycha :)

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

gość z drogi

#275562