USA szykuje się do łupkowej ofensywy, a Polska staje przed szansą cywilizacyjnego przełomu

Obrazek użytkownika mukuzani
Gospodarka

Rosyjscy analitycy nie są w stanie zaprzeczyć znaczeniu gazu łupkowego w Polsce, o łupkach w USA już nie wspominając. Zapowiedź amerykańskich ekspertów o intensyfikacji programu wydobycia gazu z łupków stawia Gazprom pod ścianą, ale Kreml ma swoje „argumenty”, które już znajdują posłuch w krajach Europy Środkowowschodniej…

U.S. Energy Information Administration (EIA) przewiduje, że dzięki wydobyciu gazu łupkowego popyt na rosyjski gaz spadnie do 2020 r. ośmiokrotnie (do 8,5 miliardów metrów sześciennych). Regnum.ru prognozuje: to oznacza niezależność energetyczną Grupy Wyszehradzkiej (w tym Polski).

USA planują do 2016 r. zorganizować eksport gazu łupkowego. Wstępne obliczenia zakładają, że będzie to gaz czterokrotnie tańszy w porównaniu do obecnych cen w długoterminowych kontraktach Gazpromu. Analiza agencji informacyjnej Regnum wskazuje, że pierwszymi krajami zainteresowanymi skorzystaniem z takiej alternatywy energetycznej będą Polska, Węgry, Słowacja i Czechy.

Duża część analizy poświęcona jest właśnie państwom Grupy Wyszehradzkiej, które w przeważającej mierze uzależnione są od dostaw gazu ziemnego z Rosji. W 2010 r. Polska zaspokajała 63% swoich potrzeb gazem importowanym z Federacji Rosyjskiej.

Polska niezależna energetycznie?

Strategia energetyczna USA ma podtekst polityczny, bowiem uniezależnienie Europy Środkowej od rosyjskiego gazu znacząco zmieni układ sił na kontynencie. Ciekawe, że media rosyjskie zdają się lepiej informować o łupkach w Polsce niż nasza rodzima IV władza: Polacy oczekują, że produkcja będzie rozpoczęta w 2014 r., by do 2035 r. w pełni zaopatrywać się ze swoich zasobów. Regnum szacuje polskie zasoby na 346-768 miliardów metrów sześciennych, co wystarczy na minimum 50 lat użytkowania (z innych analiz rosyjskich wynika, że samodzielność energetyczna Polski może stać się zjawiskiem stałym). Co więcej Polska może stać się przykładem dla pozostałych państw regionu, nawet złoża łupków w Bułgarii mogą mieć znaczenie strategiczne.

Gazprom i troska o polskiego klienta

Rosja liczy na rozmaite trudności przy wydobyciu gazu z łupków:

- ochrona środowiska (w Czechach jest rozważane wprowadzenie dwuletniego moratorium na poszukiwanie gazu, nasz południowy sąsiad obawia się pęknięcia podziemnych zbiorników tego surowca),

- koszt wierceń w Europie Środkowej. Ten etap odwiertów, który w USA kosztuje 3,2 miliona euro, w Polsce kosztuje… prawie 9 milionów!

- problemy z nabywaniem gruntu dla eksploatacji gazu łupkowego.

Analiza regnum.ru zdradza też argumenty, którymi może posługiwać się w najbliższym czasie lobby rosyjskie: gaz ziemny skrapla się w temperaturze minus 160 stopni Celsjusza, jego gęstość jest wtedy 600 razy większa i jeden tankowiec jest w stanie zaopatrzyć średnie miasto w gaz na cały rok. W 2010 r. jedna czwarta importowanego przez UE gazu pochodziła z transportu skroplonego surowca. Rosjanie twierdzą, że dystrybucja technologii LNG doprowadzi do spadku cen gazu i uczyni import tego surowca korzystniejszym. Terminal w Świnoujściu jest przystosowany do odbioru 2,5 miliarda metrów sześciennych gazu rocznie, co stanowiło 15% zużycia gazu w Polsce w 2010 r.

Wynika z tego, że skomplikowane prawo w Polsce i wysokie koszta inwestycji są na rękę Gazpromowi, podobnie rzekoma troska o środowisko naturalne.

Drugim ważnym dla Grupy Wyszehradzkiej gazoportem ma być chorwacka wyspa Krk, na której terminal ma powstać do 2016 r. Zakłada się, że przepustowość terminalu będzie wynosić 10 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie. Beneficjentem będą tu głównie Węgry. Rosjanie podają, że koszt budowy terminali jest bardzo wysoki (więc szkoda by było marnować tej inwestycji?): w Świnoujściu 720 mln euro, zaś na wyspie Krk 600 mln. Regnum szacuje, że do 2035 r. światowe zapotrzebowanie na gaz podwoi się – jest więc jeszcze nadzieja dla Gazpromu.

Źródło: regnum.ru
za http://www.portal.arcana.pl
--------------------------------------------------------
"Prezydent Rosji zaatakował w weekend Komisję Europejską za wszczęcie postępowania antymonopolowego przeciwko Gazpromowi. Bitwa idzie o Europę Środkową, w tym Polskę, uzależnioną od dostaw rosyjskiego gazu i wystawioną na energetyczny szantaż Moskwy.

Mimo licznych sojuszników, głównie w Niemczech, Putin nic nie wskóra. Gazprom staje się bowiem przeżytkiem coraz mniej dopasowanym do realiów energetycznych XXI wieku. Pokona go nie polityka, ale rynek." Całość :
Na nic lamenty Władimira Putina http://www.rp.pl/artykul/931925.html
--------------------------------------------------------

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Nowatorska polska metoda wydobycia gazu łupkowego może zrewolucjonizować nasz potencjał energetyczny. Jej autorem jest zespół naukowców z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.

Od kilku lat mówi się o łupkach jako o wielkiej nadziei polskiej gospodarki. Jednak dostęp do skarbów natury ukrytych trzy kilometry pod ziemią blokowały bariery kosztów, lobbing konkurencji i obawy przed kosztami środowiskowymi.

Metoda opracowana przez zespół naukowców z Wojskowej Akademii Technicznej, do której założeń dotarł "Nasz Dziennik", pozwala wiele z tych barier ominąć. Energia z łupków byłaby tania i czysta. Rosyjski Gazprom od dawna obawia się, że Europa uniezależni się od jego quasi-monopolu dzięki własnym zasobom, i sponsoruje ruchy obrońców przyrody, którzy wytykają stosowanym przy wydobyciu gazu łupkowego technologiom amerykańskim szkodliwość dla środowiska.

http://www.naszdziennik.pl/ekonomia-gospodarka/9397,polska-metoda-na-lupki.html

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

mukuzani

#289471

Właśnie z powodu realnej szansy uniezależnienia się od dostaw gazu z Federacji Rosyjskiej, platformersi i Pawlaki nie są zainteresowani wydobywaniem gazu łubkowego w Polsce. Nie na darmo Pawlak podpisał zdradziecki kontrakt na dostawę gazu po cenie 30% wyższej niż np. Niemcy, w dodatku w ilości przekraczającej 5-krotnie nasze zapotrzebowanie. Bez względu na to, czy go wykorzystamy, czy nie, musimy płacić za ilość zadeklarowaną, a nie zużytą. Skandal! Gdyby Pawlak podjął taka decyzję jako v-ce premier na Ukrainie, to podzieliłby losy Julii Tymoszenko!

Pozdrawiam, Satyr

______________________________________ 
"I złe to czasy, gdy prawda i sprawiedliwość nabiera wody w usta" (ks.J.Popiełuszko)

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#289478

Wrzuciłam te informacje bardziej żeby sobie dzisiejsze podłe samopoczucie poprawić, niż z entuzjazmu. Bo : związani jesteśmy dzięki Pawlakowi wieloletnim kontraktem z Rosją, bo : nie wierzę żeby polskim wynalazkiem zainteresowały się polskie władze, bo: sama nie wiem co musi się wydarzyć, żeby wreszcie ster rządu przejął ktoś, komu zależy na interesie Polski i potrafi zahamować galop ku katastrofie...
Ale może w powiedzeniu : "niech żywi nie tracą nadziei" jest moc, która pomoże rozpirzyć mafię polską ?
Generalnie: po przeczytaniu dzisiaj kilku wpisów na NP, ręce i gacie mi opadły.
Muszę się zregenerować i czekać na powrót optymizmu.
Pozdrawiam.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

mukuzani

#289479

Sądzę, że byłoby wyjście z tej sytuacji. Wprowadzić ustawę zakazującą Państwu zawierania kontraktów handlowych, takie transakcje mogłyby zawierać tylko przedsiębiorstwa a dotychczasowe kontrakty Państwo przekazuje do realizacji firmom, mogą to być Spółki Skarbu Państwa (najlepiej giełdowe), to krok pierwszy. Krok drugi: wyodrębnić z PGNiG osobną Spółkę PGNiG Import i przekazać jej kontrakt rosyjski. Krok trzeci: PGNiG Import próbuje negocjować kontrakt z Gazpromem. Jeżeli urealni ceny i wielkości dostaw jest OK, w przeciwnym wypadku odbiorcy nie są zainteresowani ofertą PGNiG Import i Spółka bankrutuje. I jeszcze jedno, importowany gaz LNG oferuje na polskim rynku Spółka Gazoport, jako odrębny podmiot gospodarczy.

Pozdrawiam niepoprawnie.

Navigare necesse est

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Navigare necesse est

#289488

prof Rycho: Polska Eldorado sie stanie na miare Karlina ? Może wszystko sie sprzysiega i propaganda dziala,lecz gdy polityka nie stanie sie narzedziem ekonomii, to slabo wrórze! Same ceny koncesji /niejednokrotnie za 1% swiatowych cen/ swiadcza o tym Pozdr

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

prof Rycho

#289482

...słownik ortograficzny, "wrórzbito".

Navigare necesse est

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Navigare necesse est

#289490

Profesory słowników nie używają.
Pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Jerzy

#289541

USA szykuje się do łupkowej ofensywy, a Polska staje przed szansą cywilizacyjnego przełomu

Nie widzę związku. Np Nigeria ma dużo ropy ale żadnego przełomu tam nie było.

Gaz jeżeli w ogóle będzie wydobywany będzie korzyścią dla USA a nie Polski.

Czy jeszcze są jakieś złudzenia???

Kazek

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Kazek

#289576

Wypad !

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

mukuzani

#289592

Kazek

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Kazek

#289664