Kto lansuje przewodniczącego Dudę?

Obrazek użytkownika elig
Kraj

  Wczoraj na Krakowskim Przedmieściu, przed Pałacem Prezydenckim odbyła się pikieta "Solidarności". Przewodniczący związku zawodowego, Piotr Duda zastał zaproszony na rozmowę z Komorowskim, która trwała 20 minut. Poprosił prezydenta oto, by nie podpisywał ustawy podwyższającej wiek emerytalny do 67 lat. Manifestacja przez Pałacem liczyła kilkanaście tysięcy uczestników i była dobrze przygotowana. Zdjęcia Polona z niej są /TUTAJ/.

  Dziś /25.05/ w dzienniku Polska ukazał się artykuł Witolda Głowackiego "Duda zabrał "Polskę socjalną" PiS. Tusk i Komorowski już traktują go jak lidera opozycji" /TUTAJ/. Czytamy w nim:

  "Blokada Sejmu przez związkowców i niezłe wystąpienie Dudy okazały się skuteczniejsze niż opór parlamentarnej opozycji przed podwyższeniem wieku emerytalnego, niż działania Jarosława Kaczyńskiego i Leszka Millera. (...) Dziś "S" nie jest już tylko związkową przystawką partii Jarosława Kaczyńskiego. (...) Kiedy "S" rozpoczęła akcję zbierania podpisów pod wnioskiem o emerytalne referendum, efekt przeszedł oczekiwania władz związku. Okazało się, że podpisały się pod nim ponad 2 mln Polaków. Właśnie wtedy "S" zaczęła przejmować rolę reprezentanta "Polski socjalnej" od lat zarezerwowaną dla PiS. (...) A w wyborach 2015 roku może być popyt na nowe siły polityczne, zwłaszcza, te, które w sferze ekonomicznej wyrażać będą rzeczywiste, lewicowe postulaty. SLD i Ruch Palikota wciąż mają tu bardzo małe szanse na jakąkolwiek wiarygodność. Związkowy trybun ludowy, twarz walki z reformą emerytalną i coraz ostrzejszy przeciwnik umów śmieciowych - przeciwnie. Na razie jednak i Duda, i jego współpracownicy odżegnują się od jakichkolwiek posądzeń o polityczne ambicje.".

  W portalu Wiadomosci24.pl mającym tego samego właściciela, co "Polska" /Verlagsgruppe Passau/ mamy dwa teksty Radosława Kowalskiego: "Nałęcz o Dudzie: To lider związkowy na miarę Wałęsy" /TUTAJ/ oraz "Duda: Tylko Lech Kaczyński mnie nie zawiódł" /TUTAJ/. W pierwszym z nich czytamy:

  "Wczoraj odbyło się spotkanie prezydenta Bronisława Komorowskiego oraz Piotra Dudy. Spotkanie należy uznać za udane. Dzisiaj Tomasz Nałęcz w TVN24 nazwał obecnego szefa "Solidarności" człowiekiem dialogu, autentycznego związkowca z talentem politycznym. Doradca prezydenta pogratulował "Solidarności", że doczekała się takiego lidera. Nałęcz przyrównał Dudę do Wałęsy, powiedział że "Solidarność" nie miała takiego lidera od jego czasów.", a w drugim:

  "Wielu komentatorów uważa, że Duda jest idealnym kandydatem na następcę Jarosława Kaczyńskiego w Prawie i Sprawiedliwości. Sam Duda zdradza, że nie ma ambicji politycznych i jest zadowolony z tego, że może pomagać robotnikom. Zaznacza, że chciałby robić to jak najdłużej. Polityka go nie fascynuje; do jej uczestników ma podobny stosunek jak większość Polaków - nie ufa im. Mówi, że jedynym politykiem, na którym się nie zawiódł, jest Lech Kaczyński. O Jarosławie Kaczyńskim nie może powiedzieć wiele, ponieważ nie ma z nim takich relacji, jakie miał z jego bratem.".

  W tej sytuacji mogłoby się wydawać, że powinno mu zależeć na zbadaniu tragedii smoleńskiej. Tak jednak nie jest. Bloger TezPolonus napisał w komentarzu do mojej wczorajszej notki //TUTAJ/ - komentarz nr 6/:

    TezPolonus, pt., 25/05/2012 - 11:34

  Ja również byłem na spotkaniu z prof.Biniendą obok namiotu Solidarni2010. Miła pani elig nie wie jednak wszystkiego co tam sie wydarzyło lub zapomniała tego napisać. Otóz to spotkanie to była doskonała okazja aby prof.Binienda mógł powiedzieć parę słow do protestujących związkowców pod Pałacem prezydenckim. Pani Ewa Stankiewicz chodziła do Przewodniczącego NSZZ „Solidarność” i prosiła aby profesor mógł przemówić do ludzi z postawionej tem estrady z doskonałym nagłośnieniem. Pan Duda jednak odmówił, mówiąc ze nie przewiduje się takiej opcji. (...) Zignorować prof.Biniendę to olbrzymi BŁĄD ze strony Dudy - to niemal potwarz. Duda narzeka na zachowanie Tuska a sam jak się zachował względem profesora, który przyjechał kawal drogi pociągiem z Białegostoku - gdzie miał wykład.".

  W dniu 11 maja 2012 napisałam notkę "Gra pozorów przewodniczącego Dudy /TUTAJ/, w której napisałam:

  "Wczoraj Piotr Gursztyn napisał w "Rzeczpospolitej" artykuł "Szef Solidarności Duda sojusznikiem Tuska?" zaczynający się od słów: "Premier dogadał się z Piotrem Dudą – słychać w Sejmie. Czy to prawda? Na pewno żyją w politycznej symbiozie". To co dzieje się dzisiaj, tylko potwierdza zdanie dziennikarza. (...) Ta blokada to teatralny gest bez znaczenia, gra pozorów. Rzecz w tym, że wszystkie te protesty "Solidarności" wydaja mi się wyreżyserowanym spektaklem i to już od 26 marca, od pierwszej pikiety przed kancelarią premiera. Przedstawienie to było przeznaczone wyłącznie dla władzy, bez próby zorganizowania rzeczywistego społecznego protestu.".

  No cóż, wypowiedzi Tomasza Nałęcza tylko pogłębiają moją podejrzliwość. Widać wyraźnie, że Duda lansowany jest na "Wałęsę - bis", a może raczej na "Bolka II". Pytanie tylko: przez kogo? Wydaje się, iż Tusk po świetnym przemówieniu Dudy w Sejmie w dniu 30 marca, przestraszył się go, o czym świadczy najwyraźniej niewpuszczenie Dudy do Sejmu i Senatu podczas uchwalania ustawy o emeryturach. Wykorzystał to obóz prezydenta Komorowskiego i stara się zjednać sobie "Solidarność" w osobie Dudy. Wśród doradców prezydenta jest wielu działaczy dawnej Unii Wolności, którzy pamiętają jak doradcy /m.in. Geremek/ manipulowali kierownictwem związku i Wałęsą w 1980 roku. Wygląda na to, że chcą oni zrobić coś podobnego z Dudą.

  Jest jednak jeden szkopuł. Taki manewr może się powieść jedynie wtedy, gdy Komorowski NIE podpisze ustawy emerytalnej. Weto będzie jednak oznaczało otwartą wojnę z Tuskiem. Jest wiec prawdopodobne, że Komorowski ustawę podpisze, lecz skieruje ja do Trybunału Konstytucyjnego, tak jak to zrobił ze słynną poprawką Rockiego / tą ograniczającą dostęp do informacji/. Czas pokaże, co się stanie.

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Autor sie obudzil dopiero teraz ze dude sponsoruja`jakies`
sily.
Duda to BOLEK II od samego poczatku i nie zadnej watpliwosci.
W panstwie okupowanym jakim jest Polska nie ma mozliwosci zeby przewodniczacym zwiazkow zawodowych Solidarnosc zostal ktos zpoza UKLADU.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#258432

Witam

Jestem bliski takiego samego postrzegania Pana Dudy, tym bardziej, ze ma watpliwą przeszłosć w wojsku...

Moze się mylę, ale jakoś "nie pasuje" mi ten Pan. Żal Śniadka. Naprawdę. A Duda chyba spełnia role kanalizatora niezadowolenia społecznego.

Pozdrawiam

P.S.
Niezaleznie o tego należy jednak popierać protesty, bowiem są konieczne a bierność tylko ugruntowuje dzisiejaszą władzę...

krzysztofjaw

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

krzysztofjaw

#258483

elig: Śniadek był jednak spoza UKŁADU.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

elig

#258513

Pisalismy juz o tym.Koni trojanskich jest wiele,ale ten moze byc szczegolnie niebezpieczny dla przyszlosci kraju.
A Pani jak mysli?
Pozdrawiam.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

someone

#258437

elig: Tego właśnie się boję.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

elig

#258511

someone

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

someone

#258522

Padają tu bardzo poważne oskarżenia.Chciałbym że+byście się mylili.Jeszcze nam tylko Bolka2 brakuje.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#258482

Ale licza sie fakty i znajomosc dzialan okupanta.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#258671

Duda służył w niej w latach 81/83. W tym czasie 6 pomorska, podobnie jak zomo, urządzała ścieżki zdrowia opozycjonistom. Opowiadał mi to znajomy, który też w tym czasie tam służył. Nie wiem jaki stopień wojskowy miał Duda, ale w miejszym lub większym zakresie kolokwialnie mówiąc, pacyfikował solidarnościowców.

Czy dziś robi to samo innymi metodami?Może...

 

 

"Ojczyzna to ziemia i groby. Narody tracąc pamięć, tracą życie"

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

"Ojczyzna to ziemia i groby. Narody tracąc pamięć, tracą życie"

#258492

Kuro,

piszesz, ze... opowiadal znajomy... ???

Nigdy nie slyszalem o takim przypadku.

Moze jednak nie podawac rzeczy nie do konca niesprawdzonych.

Sciezki zdrowia to jednak 'patent' znienawidzonej ZOMO i tajniakow z SB, a nie wojska.

* /.../  Ścieżka zdrowia – ironiczne określenie na formę tortur stosowanych w PRL przez SBZOMO i MO, zwłaszcza wobec działaczy opozycji. Polegała na biciu pałkami milicyjnymi aresztanta biegnącego pomiędzy dwoma szeregami bijących. Czasami dla utrudnienia "skazańcowi" nakazywano rozwiązać sznurówki lub wręcz wiązano oba buty sznurówkami.

 

Do najgłośniejszych przypadków stosowania "ścieżki zdrowia" doszło w czasie wypadków Radomskiego Czerwca 1976. Operacją, tłumiącą strajki (kryptonim Lato '76), osobiście kierował ówczesny szef Służby Bezpieczeństwa gen. Bogusław Stachura.

Prawdopodobnie metodę tę milicja PRL przejęła jeszcze z tradycji XIX-wiecznego wojska rosyjskiego (tzw. praszczęta). Skazany żołnierz biegł pomiędzy dwoma szpalerami żołnierzy bijących go kijami; wówczas była to kara równoznaczna z karą śmierci, gdyż praktycznie nikt jej nie przeżywał.

Ciekawostki[edytuj]

W języku portugalskim (w odmianie brazylijskiej) rodzaj takiej kary (bądź tortury) potocznie nazywany jest corredor polonês, co oznacza "polski korytarz".

 

 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

baca.

#258508

W 1982 w Poznaniu na własnej skórze poznałem te treningi wytrzymałości na tych ścieżkach zdrowia,ale to byli ubole a nie wojsko

pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#258516

Potwierdzam, ze to byli ubole...  

ktorzy 'witali' protestujacych razem z zomowcami,  po 13 grudnia '81.

Konkretnie we Wroclawiu ;)

Wojsko oczywiscie zostalo wyprowadzono z koszar.

Ale chyba nie bralo ono udzial w palowaniu ? !!!

Dlatego trzeba to sprostowac.

I przeprosic 'zainteresowanych'. ;)

pozdro.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

baca.

#258527

Nie wybielaj wojska, to że w stanie wojennym prym wiedli zomowcy, jest powszechnie znane. Ja na ulicach mojego miasteczka, Wałcza nie widziałam zomowców, nas legitymowały wojskowe patrole, po naszych ulicach jeździły wojskowe skody. W tym czasie w Wałczu były trzy jednostki wojkowe (w tym słynny cyrk 3761)

Poza tym polecam "Towarzysz Generał idzie na wojnę" Brauna

 

 

"Ojczyzna to ziemia i groby. Narody tracąc pamięć, tracą życie"

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

"Ojczyzna to ziemia i groby. Narody tracąc pamięć, tracą życie"

#258648

Ale... wojsko nie urzadzalo sciezek zdrowia !

Te urzadzali esbecy i zomowcy.

pozdrowienia.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

baca.

#258651

kacyk politruk Parulski ojciec slynnego z matactwa synalka od
zamachu smolenskiego zrobionego generalem przez zdrajce Polakow Komoruskiego,

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#258674

Chłopak ten (mąż koleżanki z roku) służył w 6 pomorskiej w czasie stanu wojennego, spotkałam go w latach 85 - 88. Opowiadał on o ścieżkach zdrowia jakie urządzali konkretnie studentom. Powtarzał to wielu ludziom przy różnych okazjach.Nie mam możliwości tego zweryfikować, ale nie bardzo wiem dlaczego by kłamał, by siebie zdezawułować?

 

 

"Ojczyzna to ziemia i groby. Narody tracąc pamięć, tracą życie"

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

"Ojczyzna to ziemia i groby. Narody tracąc pamięć, tracą życie"

#258646

Warto to kiedys sprawdzic.

6 Pomorska stacjonowala w Krakowie (dowodztwo) a jej pododdzialy w kilku miejscach na Podkarpaciu, m.in. w Bielsku-Bialej i na Slasku, w Gliwicach.

(teraz jest to 6. Brygada Powietrzodesantowa).

Moze ktos z Niepoprawnych odpowie na  pytanie, czy 6 Pomorska urzadzala w stanie wojennym sciezki zdrowia ?

Jestem przekonany, ze jednak nie urzadzala.

pozdro.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

baca.

#258656

że aktor, który ma grać Bolka w filmie Wajdy jest bardziej podobny do Dudy niż do Wałęsy?

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

ixi band

#258543

Zwiazkowiec Duda jest lansowany natretnie przez media na drugiego Bolka. Widocznie sluzby potrzebuja 'kontrolowanego zwiazkowca' do rozladowywania spolecznego buntu. Jest dokladnie tak jak szanowna Pani trafnie ujela, srodowiska bylej UD powtarzaja scenariusz Walesy z lat osiemdziesiatych.Z jakim skutkiem to juz bedzie zalezalo od nas wszystkich. Prosze Pani ode mnnie 10-teczka za 'whistle blowing'. Musimy miec oczy szeroko otwarte i byc gotowi na kolejne prowokacje i psycho-socjologiczne manipulacje.
Uklony od polonusa.
"Kto nie był buntownikiem za młodu, ten będzie świnią na starość" Józef Piłsudski

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

"Kto nie był buntownikiem za młodu, ten będzie świnią na starość" Józef Piłsudski

#258547

elig: Dziękuję. Ciekawa jestem, jak Komorowski rozegra sprawę tej ustawy? Czy po prostu podpisze, robiąc z Dudy nieudacznika i niwecząc dotychczasowe wysiłki, czy też skieruje do TK? Na weto nie ma raczej co liczyć.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

elig

#258586