I RP i Lech Kaczyński - promocja książki T. Sakiewicza

Obrazek użytkownika elig
Kraj

   Wczoraj, 6.10.2014, w Domu Pielgrzyma "Amicus" przy parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie /koło pl. Wilsona/ miała miejsce promocja książki red. Tomasza Sakiewicza  "Testament I Rzeczpospolitej. Kulisy śmierci Lecha Kaczyńskiego"  I ja tam byłam, więc opiszę moje wrażenia.  W portalu Niezalezna.pl  /]]>TUTAJ]]>/ oraz na stronie internetowej TV Republika  /]]>TUTAJ]]>/ ukazały się już relacje z tego wydarzenia i zdjęcia.  Zachęcam do zajrzenia tam.  Warto.


  Gdy kwadrans przed 18:00 przyszłam do Amicus, sala była już pełna. Wzięłam więc jedno ze zmagazynowanych pod ścianą krzeseł i ulokowałam się po lewej stronie koło filaru i kamery TV Republika.  Punktualnie o 18:00 pojawił się na sali, witany gorącymi brawami Jarosław Kaczyński.  Spóźniła się nieco prowadząca wieczór red. Joanna Lichocka, w związku z czym pierwszy punkt programu, czyli dwie piosenki Pawła Piekarczyka zapowiedział sam Tomasz Sakiewicz.  Pierwsza pieśń była o Lechu Kaczyńskim, a druga - ogólnie o Polsce.

  Na sali było wiele ważnych osób m. in sędzia Wiesław Johann i radna Olga Johann.  Była też żona Tomasza Sakiewicza, Dagny.  Były też: polonistka ze szkoły Sakiewicza i przewodnicząca Solidarności z tejże szkoły.  Tomasz Sakiewicz pozdrowil je na wstępie swego wystapienia /żonę też/.

  Joanna Lichocka spytał, czemu red. Sakiewicz uważa, iż rok 2015 będzie przełomowy.  W odpowiedzi usłyszała, że to z powodu Rosji, w której w tym czasie dojdzie prawdopodobnie do załamania gospodarczego.  Opisał politykę rosyjską, która doprowadziła do tego, iż Rosja stała się wyłącznie krajem surowcowym, żyjącym z eksportu węglowodorów.  Rosjanie przewidywali w 2008, że cena ropy wzrośnie do 200 USD, a tymczasem spadła ona do 92 USD.  Inwestorzy zaczęli wycofywać się z Rosji jeszcze przed Majdanem.

  Tomasz Sakiewicz podkreślił konieczność popierania dążeń Ukrainy do przyłączenia się do Zachodu, niezależnie od doświadczeń z przeszłości.  Wspomniał o tym , że wybrał to miejsce na promocje swej książki, gdyż w kościele św. Stanisława Kostki jest tablica upamietniajaca księży zabitych w 1918 przez Ukraińców.  Wsród nich byl brat babci Sakiewicza.

  Potem Sakiewicz wygłosił przygotowany uprzednio wykład na temat swej książki.  Zaczął od.... Piastów.  Stwierdził, iz przeciwstawianie Polski piastowskiej - jagiellońskiej jest ahistoryczne.  Już za panowania Piastów były silne tendencje do zwiazania naszego kraju z państwami Europy Środkowo- Wschodniej, Rusią, Litwą, czy Węgrami.  Potem mówil o I RP, która tę ideę urzeczywistniła.  Za kontynuatora jej tradycji uważa Lecha Kaczyńskiego.  Chodzi o pomysł  utworzenia bloku państw Międzymorza, zdolnego oprzec się zarówno Niemcom, jak i Rosjanom.  Zwłaszcza ci ostatni panicznie boją się powstania takiego tworu.  Sakiewicz uważa, że dlatego właśnie zginąl Lech Kaczyński,  TV Republika pisze:

  "– Stawiam w książce tezę, dlaczego musiał zginać prezydent Lech Kaczyński – mówił autor. – Przecież on nie zawiózł dywizji pancernej ani armii żołnierzy do Tbilisi. On zawiózł pomysł polityczny, którego Rosja panicznie się bała - przekonywał, tłumacząc, że chodzi o pomysł współpracy politycznej Europy Środkowo-Wschodniej. – Pokazanie, że można tę współpracę podjąć, było dla Rosjan najwyższym ostrzeżeniem. Czekiści myślą prosto: Jeśli zbiera się armia, ma flagę i chorążego, trzeba zabić chorążego. Dlatego Lech Kaczyński musiał zginąć – mówił Sakiewicz.".

  Po tym krótkim wykładzie głos zabral Jarosław Kaczyński.  Usiadł koło Sakiewicza i zaczął opowiadać o wyprawie prezydentów krajów Europy Środkowo-Wschodniej do Tbilisi.  Powiedział, że była ona uzgodniona z prezydentem USA, Bushem, który wydał w tej sprawie ostre oświadczenie, grożąc "brutalną odpowiedzią" na działania Moskwy.  Kaczyński mówił też, iż w tym czasie nie było warunków do ściślejszej współpracy.  Stwierdził tez, że trzeba tu postępować ostrożnie, gdyż mniejsze kraje bardzo obawiają się polskiej dominacji.

 Również opinia publiczna w Polsce jest podzielona.  Przytoczyl wyniki badań opinii publicznej wykonanych przez PiS, z których wynikło, że 45% respondentów zgadzało sie z wypowiedzią premier Kopacz o "chowaniu sie w domu", a 43% bylo jej przeciwnych.  Po wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego red. Lichocka poprosiła o trzy pytania z sali.

  Pierwsze dotyczyło Nord Streamu i stosunków polsko-niemieckich.  Tomasz Sakiewicz uchylil się raczej od odpowiedzi mówiąc dość ogólnikowo o stosunkach z Niemcami w historii Polski.  Następnie Witold Michałowski oświadczył, że na smierci Lecha Kaczyńskiego najbardziej skorzystał Gazprom.  Trzeci słuchacz zapytał Jarosława Kaczyńskiego, czy PiS ma chęć i moc, by przejąc władzę w Polsce.

  Jarosław Kaczyński zapewnił, że PiS pragnie władzy, a czy ma wystarczającą moc - to się okaże.  Po tych pytaniach Katarzyna Łaniewska wyrecytowała wiersz Boguszewskiej "Bóg, Honor, Ojczyzna", a Paweł Piekarczyk, zaśpiewał jeszcze jedną patriotyczną  piosenke.  O godzinie 20:30 Tomasz Sakiewicz wział się do podpisywania swej książki, a Jarosław Kaczyński - do udzielania wywiadów.

  Spotkanie filmowały cztery kamery: TV Republika, portalu Blogpress.pl i jeszcze dwie inne.

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (14 głosów)

Komentarze

myślisz,że to było ciekawe?

Vote up!
4
Vote down!
-3

Verita

#1444462

Co za duet, co za trio.

Kaczyński - Sakiewicz

 + TVRepublika.

Same gwiazdy i gwiazdory

Vote up!
6
Vote down!
-6

NIEPOPRAWNY INACZEJ

#1444470

Kogo byś widział? Potrafisz dać nazwisko?

Zauważyłem, że kiedy spytać "prawicowcych" krytyków Kaczyńskich, czy PiSu o wskazanie innych liderów, bądź własnych preferencji nie są w stanie, lub nie chcą ich podać.

Ja wiem czemu... najemnicy nie mają idei, mają zadania. 

A ty, panie Widełki, masz lidera, którym się pochwalisz, czy się też "wstydzisz"?

 

Vote up!
6
Vote down!
-4
#1444501

  Gwiazdy Dawida nie było, ale za to było czego posłuchać.

Vote up!
4
Vote down!
0

elig

#1444548

  Tak.  Zwlaszcza Kaczyński ciekawie mówił.

Vote up!
3
Vote down!
0

elig

#1444547

Jakieś takie złośliwe komentarze czy też  tylko mi sie wydaje... ?

Vote up!
3
Vote down!
0

Kriss66

#1444760

  Jest tu:

 

http://blogpress.pl/node/19988

 

 

Vote up!
2
Vote down!
0

elig

#1445738

Kilku blogerów oglądając ten film mogłoby dostać biegunki,wiec pewnie nie będą tego linku otwierać.

Bo jak to Kaczyński ? Sakiewicz ?Żydzi ?Banderowcy?

i nic o Putinie !!

To takie niepoprawne.

Vote up!
2
Vote down!
0
#1445748