Redaktor Sakiewicz w "Amicus"

Obrazek użytkownika elig
Kraj

To już drugie spotkanie z cyklu promującego książkę red. Tomasza Sakiewicza "Tomasz Sakiewicz - partyzant wolnego słowa". Tym razem miało ono miejsce 4.04.2013 w domu pielgrzyma "Amicus" na warszawskim Żoliborzu, przy parafii św Stanisława Kostki w pobliżu pl. Wilsona /poprzednie spotkanie - patrz / http://naszeblogi.pl/37178-kolejny-alfabet-tym-razem-piora-tomasza-sakiewicza //. Zorganizowane zostało przez PiS Żoliborz, Warszawski Klub "Gazety Polskiej" oraz pania poseł Małgorzatę Gosiewską.

Impreza miała się rozpocząć o godz 18:00, jednak red. Sakiewicz spóźnił się 25 minut. Jeszcze trochę więcej spóźniła się towarzysząca mu red. Katarzyna Pawlak. Cierpliwie oczekiwało na ich przybycie ok. 50 osób. Zagaił p. Michał Kondrat z żoliborskiego PiS. Powiedział on, że takie spotkania jak dzisiejsze będą organizowane na początku każdego miesiąca. Zapowiedział następne na 9 maja. Gościem będzie poseł Antoni Macierewicz.

Obecne spotkanie miało formę rozmowy z red. Sakiewiczem. Prowadził ją Krzysztof Skalski z portalu Warszawskipis.pl /jest rzeczą ciekawą, że jego ojciec to Ernest Skalski z "Gazety Wyborczej". W tym przypadku jabłko padło raczej daleko od jabłoni/. Pierwsze pytanie dotyczyło tytułu książki. Tomasz Sakiewicz powiedział, iż wymyślił go wydawca, ale dobrze oddaje on istotę rzeczy. Partyzant dzielnie walczy bowiem z osaczającymi go siłami wroga, a Sakiewicz często czuł się podobnie okrążony przez mainstream. Było tak zwłaszcza zaraz po Smoleńsku, gdy nawet t.zw "nasi" twierdzili, iż lepiej dać tej sprawie spokój. "Gazeta Polska" była wręcz osamotniona w walce o prawdę.

Skalski spytał następnie, jakie hasło z książki było najtrudniejsze do napisania? Sakiewicz odparł, ze to dotyczące arcybiskupa Wielgusa i jego współpracy z SB. Redaktor uznał, ze w imię prawdy trzeba ten fakt ujawnić, lecz była to trudna decyzja. Stwierdził, że choć początkowo bardzo krytykowana, uchroniła jednak Kościół przed jeszcze większym skandalem. Wspomniał też o Wałęsie, stwierdzając, iż litera "W" była szczególnie trudna.

Mowa była potem o innych mediach. Red. Sakiewicz opisał trudne początki "Gazety Polskiej Codziennie" a potem poruszono temat Telewizji Republika. Jak wiadomo, w dniu 3.04 otrzymała ona koncesje KRRiT na nadawanie satelitarne i kablowe. Premiera będzie 10 kwietnia, a regularne programy od maja. Na stronie internetowej telewizjarepublika.pl już teraz można oglądać próbne nagrania. Skalski spytał tez o ilość ludzi działających w klubach "Gazety Polskiej". Sakiewicz odparł, że nie wie dokładnie, gdyż każdy klub działa po swojemu, ale sądzi, że jest to ok. kilkadziesiąt tysięcy.

Była też oczywiście mowa o Smoleńsku i krzyżu na Krakowskim Przedmieściu. Sakiewicz osobiście odpierał kilka razy ataki chuligańskich bojówek na modlące się kobiety. Powiedział tez, iż w sprawie Smoleńska ok 80% ludzi nie wierzy rządowi. Na zakończenie Skalski zapytał o rady dla początkujących pracowników portalu Warszawskipis.pl. Redaktor odparł, że przede wszystkim trzeba pisać prawdę i nie zanudzać czytelników.

Jak zwykle były potem pytania z sali. Jedna z pań spytała, jak to możliwe, ze tak wiele osób nie ufa rządowi, a jednocześnie Komorowski cieszy się tak dużym poparciem? Sakiewicz odparł, ze ludzie często nie mają spójnych poglądów. Uważa on też, iż najważniejsze są zmiany w świadomości, ważniejsze od spraw materialnych. Trzeba się starać dotrzeć do ludzi i wpływać na nich. Ktoś zapytał panią Pawlak, jakie hasło w książce było najtrudniejsze do redagowania. Odpowiedziała, że "Historia" z uwagi na szczególne zainteresowanie red. Sakiewicza tą dziedziną. Dopytywano się też o szczegóły przyszłej działalności Telewizji Republika.

Spotkanie zakończyło się parę minut przed 20:00, a potem red. Sakiewicz i pani Pawlak zaczęli podpisywać książkę. Imprezę filmował p. Orzechowski z portalu Warszawskipis.pl Tam też powinna znaleźć się wkrótce relacja wideo.

W dniu 8 kwietnia o godz 18:00 w kinie "Wisła" na pl. Wilsona będzie pokaz filmu "Prezydent" o Lechu Kaczyńskim. W następnym dniu, 9.04. o 16:00 będzie spotkanie z red. Sakiewiczem w księgarni "Gazety Polskiej" przy Nowym Świecie 34. Jego uczestnicy udadzą się następnie na manifestację przed Ambasadą Rosyjską.

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (1 głos)