Co sadzić o sprawie Pussy Riot?

Obrazek użytkownika elig
Świat

  Jest to jedno w tych wydarzeń, o których nie wiadomo, co myśleć. Panie z Pussy Riot i FEMEN są lewicującymi feministkami lubiącymi demonstrować z gołymi biustami w miejscach publicznych. Wypisują na nich różne hasła i często noszą kominiarki. Były też w Warszawie, protestując przeciw Euro 2012. Zatrzymała je nawet polska policja, ale obyło się bez jakiejś większej awantury. Wszystko to mogłoby się wydawać czystym folklorem, gdyby nie dzisiejszy proces i wyrok w Moskwie.

  Przypomnę. W dniu 21 lutego 2012 pięć członkiń ruchu wykonały w cerkwi Zbawiciela w Moskwie pieśń "Bogurodzico, przegoń Putina", pełna zresztą dość wulgarnych wyrażeń. Stały na stopniach ołtarza, ubrane, w kominiarkach na głowie. Wyrzucono je ze świątyni, lecz puszczono wolno. Skandal wybuchł w marcu, gdy nagranie z tego "występu" pojawiło się w Internecie. Patriarcha Cyryl uznał, że świątynia została sprofanowana i zażądał ukarania pań z Pussy Riot. W marcu aresztowano trzy z nich /dwie się ukrywają/. Dziś po południu ogłoszono wyrok w ich sprawie /TUTAJ/. Dostały po dwa lata łagru, a przecież odsiedziały w areszcie już ponad pięć miesięcy. Jeśli ten wyrok utrzyma się w apelacji, to okaże się, iż za piosenkę można w Rosji odsiedzieć ponad dwa i pół roku.

  Prawdę mówiąc, wygląda na to, iż mamy do czynienia z osobistą zemstą Putina, podobnie jak to, że w Polsce Staruchowicz siedzi w wiezieniu, może być zemstą Tuska za "Donald, matole, twój rząd obalą kibole" - hasło wymyślone przez Staruchowicza. Na czym jednak polegają moje wątpliwości? Według prawosławnej liturgii na stopniach ołtarza maja prawo stać wyłącznie mężczyźni. Pieśń, pełna wulgaryzmów mogła wiernych urazić. Prawdę mówiąc taki występ w takim miejscu BYŁ CHAMSTWEM. Dwa lata łagru - to jednak nieludzkie.

  Z drugiej strony jednak koleżanki oskarżonych z Pussy Riot zniszczyły dziś rano drewniany krzyż w centrum Kijowa poświęcony pamięci ofiar NKWD /TUTAJ/. Protestowały w ten sposób przeciw moskiewskiemu procesowi. Może wiec Pussy Riot i FEMEN to antyklerykalne lewaczki, które należy zwalczać? Ale co z wolnością słowa? Za jakie piosenki będą wsadzać do wiezień jutro? Można jednak przypomnieć, że gdy w Łodzi facet przebrany za motyla zakłócał procesję Bożego Ciała, cała prawicowa blogosfera domagała się pociągnięcia go do odpowiedzialności /co nie nastąpiło/. Czy mamy więc bronić kobiet z Pussy Riot, czy cieszyć się z tego, że zostały przykładnie ukarane? Przyznam się, iż sama nie wiem.

  Istnieje też polski aspekt tej sprawy. Moim zdaniem nieprzypadkowo ogłoszono wyrok w tym procesie tuż po podpisaniu przez patriarchę Cyryla i abp Michalika orędzia w sprawie drogi do pojednania Polaków i Rosjan. Chodziło o to, by wrzawa wokół Pussy Riot "przykryła"orędzie w opinii publicznej Rosji, a także zagranicy. W Polsce abp Michalik krytykowany jest przez prawicą za uległość wobec Moskwy, ale i patriarcha Cyryl spotyka się z oporem w Rosji. Piotr Semka w "URz" pisał: "Wskazują też, że Cyryl krytykowany jest po cichu już za sam pomysł dialogu z Polakami przez "wyraziście narodowych hierarchów i zwolenników absolutnego utożsamiania się rosyjskiej Cerkwi z władzą Putina.". Droga do pojednania bywa kręta i wyboista.

Brak głosów

Komentarze

" Dwa lata łagru - to jednak nieludzkie.". To jest ciekawe. Nas już po prostu przyzwyczajono, że za takie rzeczy dostaje się pół roku z zawieszeniem na rok. Przykro mi to mówić, ale to akurat nasz system jest chory.

Vote up!
0
Vote down!
0
#283510

elig: To jednak precedens. Następnych mogą wsadzić po prostu za dowcip o Putinie /jak w czasach stalinizmu/.

Vote up!
0
Vote down!
0

elig

#283513

- ale u nas ścigają za dowcipy na "antykomorze". Czy to nie jest stalinizm ?

Vote up!
0
Vote down!
0
#283516

elig: Niestety - jest.

Vote up!
0
Vote down!
0

elig

#283517

Przytoczę słowa Milo Kurtisa. Nie jest on dla mnie autorytetem - to oddzielna sprawa - jednak sądzę, że jest uczciwym człowiekiem. I zgadzam się z jego wypowiedzią na ten temat dzisiaj w Radio Wnet, tutaj mały fragment:

"Cerkiew należy do wyznawców, a one weszły do czyjegoś domu i zrobiły na środku kupę. Dziwi mnie ta niesamowita obrona tych dziewczyn."

Link do całej wypowiedzi na ten temat:
http://www.radiownet.pl/#/publikacje/milo-kurtis-nie-rozumiem-obroncow-pussy-riot

Vote up!
0
Vote down!
0
#283518

Nie można się dać zwariować, bo zaraz lewactwo będzie znów kombinować jakąś "rewolucję". Pozdrawiam.

Vote up!
0
Vote down!
0
#283522

Pussy Riot – „Bogurodzico Dziewico, przegoń Putina”

Bogurodzico Dziewico, przegoń Putina,
Putina przegoń, Putina przegoń!

Czarna sutanna, złote pagony,
Wszyscy wierni biją pokłony.
Znak wolności na niebiosach,
Parada gejów została wysłana na Sybir w kajdanach.

Szef KGB, ich główny święty,
Pod eskortą prowadzi demonstrantów do aresztu.
By nie obrazić Najjaśniejszego,
Kobiety mogą jedynie rodzić i kochać.

Gówno, gówno, gówno,
Gówno, gówno, gówno.

Bogurodzico Dziewico, zostań feministką,
Zostań feministką, feministką zostań!

Cerkiewna chwała przegniłych wodzów,
Procesja czarnych limuzyn,
Do twojej szkoły wybiera się kaznodzieja
Idź na lekcję – zanieś mu pieniądze!

Patriarcha Gundiaj[1] wierzy w Putina,
Lepiej by, skurwysyn, w Boga uwierzył,
Pas cnoty nie zastąpi mitingów,
Podczas protestów jest z nami Maria Zawsze Dziewica!

Bogurodzico Dziewico, Przegoń Putina,
Putina przegoń, Putina przegoń!

PussyRiot– „Богородица, Дево, Путина прогони”

Богородица, Дево, Путина прогони
Путина прогони, Путина прогони

Черная ряса, золотые погоны
Все прихожане ползут на поклоны
Призрак свободы на небесах
Гей-прайд отправлен в Сибирь в кандалах

Глава КГБ, их главный святой
Ведет протестующих в СИЗО под конвой
Чтобы Святейшего не оскорбить
Женщинам нужно рожать и любить

Срань, срань, срань Господня
Срань, срань, срань Господня

Богородица, Дево, стань феминисткой
Стань феминисткой, феминисткой стань

Церковная хвала прогнивших воджей
Крестный ход из черных лимузинов
В школу к тебе собирается проповедник
Иди на урок - принеси ему денег!

Патриарх Гундяй верит в Путина
Лучше бы в Бога, сука, верил
Пояс девы не заменит митингов -
На протестах с нами Приснодева Мария!

Богородица, Дево, Путина прогони
Путина прогони, Путина прогони

[1] Patriarcha Rosji i Wszechrusi, Cyryl I, słowo Gundiaj pochodzi od świeckiego nazwiska patriarchy - Gundiajew

Vote up!
0
Vote down!
0

elig

#283514

Rosjanie bez Boga dostali kontrolowany prawoslawny kosciol z slugami proKremloskimi.Marionetki calujace w reke Cara Putina.
Pussy Riot zaatakowaly i majestat i wiare i wladze a wyrok dostaly za podniesienie reki na Rodzine Mordercow KGB.
Czy w walce z systemem totalitarnym oponenci moga uzywac wszelkich metod wlacznie z obrazoburczym happeningiem czy w swym radykalizmie moga posunac sie do linji propopagowanej od lat przez Adska Michnika?Wyborcza lansuje Czlowieka Z Mottem =Humanizm i gleboka troska podszyta klamstwem.
Kazda opozycja(oprocz Faszystow-pragnacych panstwa totalnego)jest mi bliska

Vote up!
0
Vote down!
0
#283519

elig: To nie jest takie proste. Tego typu akcja może się podobać antyklerykalnej moskiewskiej inteligencji, ale zwykłych ludzi irytuje i obraża. A już to ścięcie krzyża w Kijowie poświęconego pamięci ofiar NKWD - to kompletny idiotyzm.

Vote up!
0
Vote down!
0

elig

#283525

Nie jestem zwolennikiem KGBowskich hierarchów prawosławnych ani SBckich hierarchów katolickich ale nie godzę się na profanację świątyni i krzyża. Nieważne jakiego wyznania ale świątynia należy do Boga i wiernych a nie do proboszcza.

Vote up!
0
Vote down!
0
#283537

elig: Też tak uważam.

Vote up!
0
Vote down!
0

elig

#283555

Przecież to są więźniarki sumienia!!!

Skąd takie dylematy!

Putin ze swoją bandą KGBowskich duchownych knebluje głosy opozycji demokratycznej,

Kazek

Vote up!
0
Vote down!
0

Kazek

#283540

Prawo karzące za tego typu zachowania w świątyni nie jest prawem zamordyzmu ani dyktatury, panie wiedziały, co robią, są dorosłe, sorry.

Vote up!
0
Vote down!
0
#283549

@ Kazek
To jakiś Makiawelizm dzieckiem podszyty. W każdym szanującym się kraju za taki "występ" grożą sankcję, to odbyło się w cerkwi, nie byle gdzie.

Vote up!
0
Vote down!
0
#283598

elig: Te panie słusznie sprzeciwiły się Putinowi, lecz zrobiły to w złym miejscu i w niewłaściwy sposób, profanując ołtarz i przeszkadzając wiernym. Gdyby występ ten dały przed cerkwią - wszystko byłoby w porządku.

Vote up!
0
Vote down!
0

elig

#283557

Z tej sprawy Putin ma korzyści. Te panienki nie sa dobrze postrzegane społecznie jako zbyt radykalne i nie wpisuja się przez to w wiele narracji. Ich koleżanki z Kijowa zniszczyły krzyż ku czci ofia NKWD. Pozwala to ostrzec opozycję bez narażania się na zbyt duży opór i z błogosławieństwem powszechnym i osmieszyć protesty, no ukierunkować na obronę nieco nawiedzonych i niejednoznacznych dam.
Trzeba przyznać, że to dobrze zrobione. To pojednanie, gdy nie wyjaśniono Smoleńska....
P.S. @Elig czemu porzuciłaś Blogmedię. Zradykalniałaś?

Vote up!
0
Vote down!
0

amica

#283550

elig: Nie zradykalniałam, po prostu unikam tchórzy. Poszło o te zakazane teksty z GPC. Zostały one wrzucone, o ile wiem, na siedem portali i redakcje dwóch z nich się wystraszyły i je usunęły. Te dwa to Salon24 oraz Blogmedia24. W Salonie24 też nie umieszczam notek, ale wyłącznie gruki Pieta Heina.

Vote up!
0
Vote down!
0

elig

#283562

Pussy Riot to jedno z odcieni opozycji antyputinowskiej.Scena Punk ,lewacy,antyfaszysci od lat sa atakowani przez bojowki faszystowskie wielbiace Adolfa Hitlera.To autentyczne szwadrony mordercow,zabijajacych emigrantow,oponentow politycznych(Politkowska)a dyskretnie ochraniani sa przez tajne sluzby ktorym na reke sa wszelkie totalitarne ruchy mlodziezowe.
Pussy Riot
swym manifestem rozpropagowanym w sieci w formie obrazoburczej i antyreligijnej wcale nie dostarczyly sobie obroncow i zwolennikow ,ale nie taki byl zamiar tej akcji.
Jesli jest jedyne miejsce gdzie Putina mozna osmieszyc to takim miejscem jest wlasnie Cerkiew czczaca Cara Putina.
Pussy Riot nie wykrzyczaly by tego na Placu Czerwonym,Mauzoleum Lenina,Kremlu czy Lubiance.Zrobily to w miejscu zwiazanym z majestatem wladzy a aspekt religijny tej akcji zszedl na drugi plan choc dziewczyny powinny przeprosic wiernych za obraze uczuc religijnych
WOLNOSC DLA PUSSY RIOT I WOLNOSCI SLOWA W ROSJI I POLSCE

Vote up!
0
Vote down!
0
#283556

Putin to hitlerowiec.

PUSSY RIOT to zbiorowa inkarnacja Staufenberga, poza tym to matki dzieciom (ciekawe gdzie są ojcowie , którzy ulegli urokowi PUSSY)

Kazek

Vote up!
0
Vote down!
0

Kazek

#283564

elig: Lepiej jest jednak zdobywać zwolenników niż ich odstraszać.

Vote up!
0
Vote down!
0

elig

#283566

Nie jest latwo zdobywac zwolennikow bedac...Anarchistkami i Feministkami szczegolnie w gronie konserwatywnych przeciwnikow dyktatury ale jednak przyklaskujacych ze za obraze uczuc religijnych kara musi byc.2 lata lagrow to surowa kara czy nie?
Dziewczyny jako feministki nie pasuja do zadnego obozu wiec dokonaly aktu samobojstwa i jest to szczere do bolu.
Kilka gwiazdeczek je wsparla a reszta pewnie zaraz o nich zapomni.
Kochani nie stojmy w imie Boga w rownym szeregu z tymi ktorzy ani tego Boga nie szanuja ani dla swego narodu nie pragna niczego wiecej niz losu niewolnika.

Vote up!
0
Vote down!
0
#283576

elig: Ja uważam, że te dwa lata to zbyt surowa kara.

Vote up!
0
Vote down!
0

elig

#283606

Wszystko wcerkiew wniesie o ułaskawienie i Putin ułaskawi osmieszając Zachód i zaliczając punkty Dla majacych wątpliwości co do charakteru "pojednania narodów" polecam zachwyty putinowskich mediów nad Cyrylem i całym tym pojednaniem. Media w Rosji są przewidywalne do bólu (np. czas dla Putina i czas dla Miedwiediewa dokładnie określa pozycję obu.) i dobrze oddają zamierzenia wladzy.
PS @elig odwaga i bezkompromisowość są godne uznania, ale weź też pod uwagę odbiorców i zakres oddziaływania danego portalu. Nie tyle ukarałaś zarządzających, co pozbawiłaś grono stałych odbiorców Twego ciekawego głosu. Zmienił Ci się też dyskurs

Vote up!
0
Vote down!
0

amica

#284005

elig: To prawda. Lubiłam komentarze Unicorna, UPARTEGO i Michaela.

Vote up!
0
Vote down!
0

elig

#284373

elig: Wrzuciłam na Blogmedia24 moją ostatnią notkę, powołując się na Panią. Efektem była wymiana zdań z Marylą:

"@elig

Maryla, wt., 21/08/2012 - 21:39
"Blogerka Amica namawia mnie do powrotu na Blogmedia24"

na Blogmedia24.pl nie ma blogerki Amica. Za to wg Pani informacji rozklejonych w sieci, panuje tu szalejąca cenzura. Ciekawe, jak Pani sobie sama z tym poradzi, sama chcąc publikowac w tym strasznym miejscu i w dodatku zapowiadając CENZURĘ na portalu, na którym Pani , pomimo tej szalejącej cenzury, chce publikować?

Hipokryzja czy paranoja?

Maryla

@Maryla

elig, wt., 21/08/2012 - 21:55
Blogerka Amica istnieje:

"amica
Pokaż
Obserwuj

Historia
Posiada konto przez
2 lata 1 tydzień"

Jeśli nie życzy Pani sobie, bym publikowała w Blogmediach24, to proszę to teraz jasno i wyraźnie powiedzieć.

Zaloguj się lub utwórz konto, by odpowiadać

@elig

Maryla, wt., 21/08/2012 - 22:03
:) ani mi się śni.
Może jestem głupia, ale taka głupia to chyba nie :)

Ja w miejscu, w którym by mnie ocenzurowano, na pewno bym nie pisała, nie muszę gdybać, bo TO JEST FAKT :)
To, że ktoś ma konto na Blogmedia24.pl nie oznacza, że jest blogerem .
Bloger BM24 identyfikuje się z miejscem, gdzie pisze i włącza do działań Stowarzyszenia, które jest właścicielem portalu.

Maryla

------------------------------------------------------

Sama Pani widzi....

Vote up!
0
Vote down!
0

elig

#284396

Uprzedzam, będzie brutalnie, ale nie znajduję lepszej analogii.

Jeżeli dziwki organizują w burdelu pucz przeciwko alfonsowi, to przyzwoitemu człowiekowi trudno jest identyfikować się z którąkolwiek ze stron.
Tym bardziej z interesem instytucji jako takiej.
Popieranie i jednych i drugich jest wysoce niewskazane.

Pozostaje mieć satysfakcję, że dzieją się rzeczy, które per saldo biją w interes wszystkich biorących w tym udział.
Dobrze się stało.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a magyart

Vote up!
0
Vote down!
0

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a magyart

#283599

elig: Jeśli za burdel uznać państwo Putina, to można się z takim porównaniem zgodzić, jeśli natomiast miał Pan na myśli Cerkiew prawosławną, to się nie zgadzam. To jest jednak chrześcijańska religia, nawet jeśli do niektórych jej kapłanów można mieć różne zastrzeżenia.

Vote up!
0
Vote down!
0

elig

#283607

Mam na myśli zarówno Federację Rosyjską jak i Cerkiew. I nie myślę tu wcale o Cerkwi Prawosławnej, która tak jak Kościół jest istotą wierzących ludzi, a instytucji, która na życzenie kagiebowskich funkcjonariuszy i ich seksotów stała się przybudówką kremlowskiego totalitaryzmu.

Czerwone pusie wcale trafnie wybrały sobie miejsce swojej prowokacji - to nie była profanacja jakiejś tam cerkwi, a Soboru Chrystusa Zbawiciela w Moskwie, głównej świątyni Rosji, gdzie zbiera się np. Sobór Biskupów, wyłaniający patriarchę Moskwy i Wszechrusi.
Nie wiem czy akcja była obliczona na zwykły skandal czy precyzyjnie wycelowana w konkretne miejsce. Strzał w "dziesiątkę".

Nie przesadzajmy - do "niektórych kapłanów" to można mieć różne zastrzeżenia w naszym Kościele. W Cerkwi do "niektórych popów" można nie mieć zastrzeżeń. Takie są autentyczne proporcje.

Skala infiltracji kleru prawosławnego przez bezpiekę ma się nijak do naszych warunków. Dodatkowo, Cerkiew kremlowska jest ekspozyturą politycznych interesów Rosji jak świat długi i szeroki. I to na skalę porównywalną jedynie z ekspansją islamu w jego najgorszym wydaniu. Polecam zapoznanie się z terminem "prawosławni czekiści" i tym jak różni oligarchowie pakują na rozkaz szmal w cerkwie na zachodzie.
Nie mylmy pojęć - analogie pomiędzy naszymi kościołami są niemożliwe do wyprowadzenia. To są absolutnie różne światy.

Byłbym również ostrożny z myśleniem o katolicyzmie i prawosławiu (oczywiście generalnie tym o czekistowskim zabarwieniu) jako zjednoczonych frontach chrześcijaństwa. Jako żywo przypomina mi to poczucie wspólnoty wszechsłowiańskiej jakie roją wyznawcy panslawizmu.

To generalnie z tych powodów, inicjatywa "pojednania" ma tak niesłychanie negatywny rezonans w niektórych naszych środowiskach.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a magyart

Vote up!
0
Vote down!
0

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a magyart

#283635

Czy Wy nie przesadzacie? Chodzi o Blogmedie i @elig
Macie podobne poglądy polityczne, tworzycie obie ciekawe środowisko. którego organizacja nie była prosta i które ma zdecydowany charakter. Trudno wymagać, żeby wszystkie Wasze decyzje i poglady były zgodne, moga nawet denerwować, ale po to są komentarze, aby wyjaśnić postawy. @elig mocno wpisała się w portal, a Maryla go stworzyła. Nie wystarczy zaznaczyć, że decyzję oceniamy negatywnie? @elig lepiej pasuje do piszacych w Blogmedii i szkoda braku jej wypowiedzi na ty6m portalu. Ważny jest krąg nadacow/odbiorców. Niepoprawni mają bardziej szeroki i radykalny zakres, Blogmedia trochę węższy i wybrany, Salon 24 - dziennikarski z nachyleniem antyrządowym.
Blog pprowadzić się powinno na takim, gdzie odbiorcy sa lepiej dopasowani do naszego przekazu.
P.S. Istnieję, naprawdę! Po co ktoś mialby się pode mnie podszywać? Jakaś paranoja? I nie ma obowiązku korzystania wypowiedzi w z formy blogu, ani ograniczania się do jednego portalu. Było państwo to ja, portal to ja może nie do końca. O postawie politycznej świadczą wypowiedzi, a nie ograniczenie do określonego portalu

Vote up!
0
Vote down!
0

amica

#284436

Pussy Riot mają tez inne akcje.Kilka lat temu jedna z aktywistek grupy stała się autorką,wykonawczynią i bohaterką akcji w supermarkecie.Akcja miała ponoć jakąś wymowę artystyczną .Artystka-kontestatorka wchodzi do marketu,wybiera kurczaka,następnie zdejmuje majtki i wkłada go sobie w intymne miejsce.
Kilka dni po akcji w supermarkecie grupa Pussy Riot w całym składzie udaje się do muzeum biologi i tam w ramach innej akcji rozpoczyna seksualną orgię.(jedna z więźniarek sumienia jest w zaawansowanej ciąży)
(na tej stronie znajduje się "ruchomy" fragment akcji http://www.liveleak.com/view?i=a4d_1204458756 )
pornografia!!!!!

To tak aby wiedzieć z kim ma sie do czynienia.
Jakich to sojuszników dobierają sobie „patrioci” do walki z Putinem.

Info z forum „Prawda 2” bloger pszek.
 

 

Vote up!
0
Vote down!
0

Kazek

#283659

elig: Dziś w artykule Olgi Alehno w "GPC" przeczytałam, że;
"Jak informowały media, cała akcja Pussy Riot w soborze trwała 40 sek. Kobiety tańczyły i otwierały usta imitując śpiew. Ścieżka dźwiękowa została nałożona później na obraz.".
To brzmi o tyle prawdopodobnie, że wyjaśnia, dlaczego afera wybuchła dużo później, dopiero po ukazaniu się filmiku w Internecie.

Vote up!
0
Vote down!
0

elig

#283665

prof Rycho: Totalitaryzm nie zna krytyki!!

Vote up!
0
Vote down!
0

prof Rycho

#285278