PO wyprzedza PiS o 9 pkt. - sondaż TNS z tezą

Obrazek użytkownika Recenzent JM
Kraj

To już nie jest nawet sensacja. To po prostu cud. Widać, że afrykańska eskapada premiera się opłaciła – szamani dali się przekonać i pomogli.

W wielu miejscach w sieci dyskutuje się o nowym sondażu dla „Wiadomości” TVP.
Na stronie „tvp.info” znalazłem taką informację:
„Nieoczekiwany zwrot w preferencjach politycznych Polaków. W najnowszym sondażu TNS dla „Wiadomości” PO ma 9-punktową przewagę nad PiS. Na partię Donalda Tuska chciałoby głosować 41 proc. pytanych. To 11-punktowy wzrost w stosunku do poprzedniego badania. PiS z poparciem 32 proc. stracił 7 punktów procentowych.”

Badanie przeprowadzono w dniach 22-24 października.
Przyznacie, że rzeczywiście to „nieoczekiwany zwrot”, a właściwie zdarzenie, które moim zdaniem należałoby rozważać w kategoriach cudu.
Ale zanim zaczniemy analizować w kategoriach nadprzyrodzonych ten cudaczny wynik, zerknijmy - co sądzi o tym poproszony o wypowiedź „ekspert”.
Portal pisze tak:
„ PiS porzucił rolę gospodarczego recenzenta rządu i wrócił do badania przyczyn katastrofy smoleńskiej. To się nie opłaca – mówi portalowi tvp.info dr Olgierd Annusewicz, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego. – Mamy teraz bardzo duży elektorat niezdecydowany, „pływający” między partiami. PiS traci tych których wcześniej zyskał – dodaje

Gdyby jednak te preferencje polityczne Polaków się utrzymały Platforma mogłaby rządzić samodzielnie lub w koalicji z SLD. – Dwadzieścia lat po upadku komunizmu Polacy nie wykluczają koalicji partii o rodowodzie postsolidarnościowym z SLD. Na pewno Leszek Miller takiej koalicji bardzo by chciał, bo dawałaby mu ona pewien polityczny oddech – tłumaczy Annusewicz.”

Zauważyliście, że „ekspert” nawet nie okazał zdziwienia?
Ale, skoro już wiemy, co na ten temat sądzi polska nauka, to teraz przyjrzyjmy się temu od strony nas – zwykłych laików, bez wykształcenia politologicznego. My, inaczej niż politolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego, niedouczeni i bez politologicznej, zakonnej wiedzy wyższej – użyjmy po prostu rozumu i zdrowego rozsądku.

Najpierw zajmijmy się samą informacją podaną przez portal, który pisze:
„Na partię Donalda Tuska chciałoby głosować 41 proc. pytanych.”
W innym miejscu tekstu tvp.info podaje zaś taką informację:
„Podstawą procentowania są osoby, które planują wziąć udział w wyborach i wiedzą, na kogo będą głosować. Wśród ogółu 22 proc. badanych deklaruje, że nie poszłoby na wybory, a kolejne 42 proc. nie wie, na kogo zagłosować.”

Narzuca się więc pytanie – ilu właściwie ludzi brało udział w tym badaniu? Bo to, ilu pytano? - Nie jest tożsame z ilością osób badanych. Tej informacji nigdzie nie udało mi się znaleźć.
Ale biorąc pod uwagę poprzednie badania tej „sondażowni” – zwykle w badaniu preferencji wyborczych bierze udział niecałe 970 osób. W sondażu z 11. 10. 2013 r. pytane były 963 osoby.
Przyjmując, że tym razem poddano próbie 970 osób, to wynika z tego, że tak naprawdę te 41% osób, które chciałyby głosować na PO, to 143 osoby, a o preferencje wyborcze „pytano” ok. 350 osób.
Myślę, że trzeba więc pogratulować dr. Annusewiczowi śmiałości w wygłoszeniu swojej oceny w oparciu o tak nikłą próbkę danych.
Jaka może być wartość takiego badania – myślę, że powinien to wiedzieć każdy politolog, nawet taki z Uniwersytetu Warszawskiego, a tym bardziej doktor.
Może wypowiedź pana doktora wyrwano z kontekstu, przekręcono, lub wypaczono?
Może pojawi się jakieś wyjaśnienie tej sytuacji ze strony uczonego politologa, czy sprostowanie ze strony portalu?
Może rzeczywiście pan doktor wie, co się opłaca, a co nie?
Jak myślicie?
Na razie, mamy piękny pokaz „szamanizmu” w polskich „sondażowniach” i na naszych uczelniach.

Przyznaję się, że nie udało mi się także odszukać badania TNS Polska, do którego tvp.info porównuje aktualnie uzyskane wyniki.
Najbliższe czasowo badania, jakie udało mi się znaleźć pochodzą z czasu pomiędzy 4 a 8 października br. Wtedy wyniki były następujące:
30 % osób, które zamierzały wziąć udział w wyborach parlamentarnych, chciało wtedy głosować na PiS, na PO zaś 25 %. Do Sejmu weszłyby ponadto: SLD - 8 % poparcia, Ruch Palikota (obecnie Twój Ruch) - 6 % oraz PSL - 5 %.
Jak by na to nie patrzeć – w ciągu ostatnich dwóch tygodni czasu, biorąc pod uwagę wyniki TNS Polska – Platformie wzrosło poparcie o 16 %. Czyż to nie jest cud?
W tym samym czasie, wg. tych samych badań, poparcie dla PiS wzrosło o 2%.
W takim kontekście jeszcze ciekawiej wygląda wypowiedź „eksperta” z UW, który ten wyimaginowany „spadek” poparcia dla PiS-u uzasadnił powrotem „do badania przyczyn katastrofy smoleńskiej”.
Wyraźnie widać jednak zmasowany atak na ludzi próbujących dociec prawdy o „Smoleńsku”. Nawet aktualnie badania sondażowe oraz informacje o nich próbuje się tworzyć pod konkretną tezę. Brzmi ona – zainteresowanie tematyką smoleńską szkodzi i to nie tylko PiS-owi.
Myślę, że to, czy ta teza jest prawdziwa zależy w dużej mierze także od nas.

Brak głosów

Komentarze

Coraz częściej dochodzę do wniosku, że dla firm komercyjnych, którymi niewątpliwie są wszelkie CBOS, OBOP czy TNS, ważny jest efekt finansowy. A to oznacza, że wyniki mogą częściowo zależeć od preferencji zamawiającego. Dodatkowo, zawsze warto sprawdzić, kto jest akcjonariuszem sondażowni?

Dodatkowo niewątpliwie wiele zależy od metodologii prowadzenia badań:

Vote up!
0
Vote down!
0

M-)

#387486

Dla firm komercyjnych - pewnie tak. Jednak np. CBOS na pewno nie jest firmą komercyjną. Jest głównie finansowana z budżetu i jej budżet zależy od premiera.
Co do prezentowanych wyników, to bardzo bym się zdziwił, gdyby nie zależały od tego, kto zamawia badania. W końcu hasło - klient nasz pan funkcjonuje nadal.
A w niektórych rzeczywiście metodologia może być taka, jak na załączonym obrazku.
To na swój sposób doskonała ilustracja działania wielu sondażowni.
Serdecznie pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0
#387503

Rysunek dotyczył innego (choć podobnego) zdarzenia, dlatego w dymku mowa o CBOS. Ale akurat kojarzył mi się z aktualną sytuacją. Sondaż, w którym cud dotknął PO jest autorstwa TNS (OBOP). Zapewne też są finansowani przez rząd, ale chyba mniej od niego uzależnieni :-)

Vote up!
0
Vote down!
0

M-)

#387587

ktoś mi kiedyś mówił, że próba reprezentatywna to 10 tys., a nie 1000. Ale na to oczywiście nie mają te sondażownie pieniędzy... ;-)

Inna sprawa to tresura sondażowa: publikujemy sondaż negatywny gdy tylko PiS "znowu wyskoczy" ze Smoleńskiem. Wówczas ludzie "wiedzą" jak mają reagować: o, proszę, wyskoczyli ze Smoleńskiem, więc znowu im spadło.

alchymista
===
Obywatel, który wybiera królów i obala tyranów
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

Województwo Smoleńskie
Vote up!
0
Vote down!
0
#387488

"Tresura sondażowa" - myślę, że to bardzo dobra nazwa do opisanego mechanizmu wykorzystania sondażowni dla uzyskania wpływu na sposób myślenia części społeczeństwa.
Nauki społeczne i psychologię mamy już na takim poziomie, że przy opracowywaniu manipulacji społeczeństwem na pewno korzysta się z ich zdobyczy. Gdyby do tych manipulacji nie wykorzystano sondażowni, to byłbym szczerze zdziwiony.
Serdecznie pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0
#387504

wyników sondaży przeprowadzanych po kolejnych wtopach (tak Tuska, jak i Komorowskiego), że ja chętnie podam wyniki. Może przy okazji parę groszy zarobię. A ile się czasu zaoszczędzi.

Vote up!
0
Vote down!
0
#387492

Wyniki mogłyby się pewnie niewiele różnić od tych ogłaszanych przez ośrodki badania opinii, ale z tą zapłatą - to już byłby pewnie problem.
Myślę, że tu działa raczej mechanizm z filmu Barei - "Miś".
Te badania muszą kosztować, bo wysokość ceny świadczy o powadze naukowej ośrodka badawczego.
A poza tym, myślę, że jak coś więcej kosztuje, to jest więcej do podziału.

Vote up!
0
Vote down!
0
#387509

słupki w górę :-)))

Vote up!
0
Vote down!
0
#387512

Portal wPolityce podaje, że:

" Matematyka jest nieubłagana, 36 procent z 1000 to jest 360, i właśnie na takiej próbie praktycznie przeprowadzono ten „sensacyjny” sondaż!"

http://wpolityce.pl/wydarzenia/65627-karkolomny-sondaz-wiadomosci-tvp-zrobi-chyba-wszystko-zeby-wykazac-duza-przewage-po-nad-pis

Przygotujmy się, że o ile deszcz z manny, z żab w historii cywilizacji już był to deszczu z gówna jeszcze nie było. I chyba - qrde - właśnie zaczyna padać ???

Pozdrawiam.
contessa

_______________
"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być".
Lech Kaczyński
_______________
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten aldd meg a Magyart

"Urodziłem się w Polsce" - Złe Psy :
http://www.youtube.com

Vote up!
0
Vote down!
0

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#387495

No właśnie - zaczyna brzydko padać, a i niejedno szambo już wybiło. Ta "sensacja" to pewnie nie ostatnia odpowiedź na problemy władzy. Oni już chyba nawet nie sypiają, bo te wszystkie zagrania są jakby coraz mniej subtelne. Coraz więcej w tym takiej "ruskiej" toporności. Te wszystkie manipulacje zaczynają moim zdaniem coraz bardziej "schodzić z kursu i ze ścieżki".
Serdecznie pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0
#387514

Ja bym się nie przejmował takim sondażem. Załgany jak zwykle, by podpompować PO-wą mafię zdrajców Polski.

Pozdrawiam Niepoprawnie

krisp

PS. Do mnie już sondażownie nie dzwonią. :) Zdecydowanie moje odpowiedzi nie pasowały do targetów.

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a magyart.

Vote up!
0
Vote down!
0
#387507

Nie przejmować się sondażami - myślę, że to właściwy kierunek myślenia. Ale uważam, ze czasem dobrze jest te ich manipulacje pokazać w pełnym świetle, bo są i tacy ludzie, co w wyniki sondaży wierzą.
Moim zdaniem, sondaże dają ludziom myślącym dużo ciekawych informacji, ale trzeba patrzeć nie na same wyniki, tylko zająć się analizą tego, co dzieje się wokół tych sondaży.
To mimo wszystkiego doskonały materiał do analizy.
Serdecznie pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0
#387516

Jeszcze wczoraj PiS miał bodaj +9 pkt nad PO, a dziś raptem -11 pod PO ?
Czy jakoś tak.
To ta sondażownia na 1000 sondowanych musiałaby mieć 1203.99 głosów na PO, coś jak ruski serwer albo głosowały również psy i koty ankietowanych oraz ich pchły i solitery...

Ja oczywiście tak pi razy drzwi z powietrza cyferki wzięłam bo podobne jaja to tylko głupawką można i trzeba parować.

Wszystko to jest popelina i fotomontaż i dowód, że kulawe i garbate, ślepe i głuche jest mobilizowane do ratowania platformy. Nawet nieboszczyki...
Pozdrawiam.
contessa

_______________
"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być".
Lech Kaczyński
_______________
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten aldd meg a Magyart

"Urodziłem się w Polsce" - Złe Psy :
http://www.youtube.com

Vote up!
0
Vote down!
0

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#387521

 Bez wątpienia!

 Żeby doszło do takiej przerzutki, to musiałoby zajść coś przełomowego, zasadniczego. A nie zaszło. Poza referendum w Warszawie.

I  jego skutki mogą ośmielać platfonsów do swobodnego żonglowania wynikami sondaży. Nawet tymi najbardziej bezczelnymi. 

Vote up!
0
Vote down!
0
#387522

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się pod koniec października na Prawo i Sprawiedliwość zagłosowałoby 30 proc. Polaków. Z kolei Platformę Obywatelską wybrałoby 22 proc. z nas. Tak wynika z najnowszego sondażu Wirtualnej Polski zrealizowanego przez Homo Homini. W ciągu dwóch tygodni notowania PiS nie zmieniły się, z kolei Platforma utraciła 2 punkty proc. poparcia. Sondaż dla Wirtualnej Polski został przeprowadzony 22 października. Zrealizował go Instytut Badania Opinii Homo Homini. http://wiadomosci.wp.pl/kat,1329,title,Sondaz-WPPL-PiS-stoi-w-miejscu-Platforma-traci-poparcie,wid,16098796,wiadomosc.html

Vote up!
0
Vote down!
0

glomar

#387529

         

Vote up!
0
Vote down!
0

Bożena Cz.

#387531

Bożena Cz.

Vote up!
0
Vote down!
0

Bożena Cz.

#387533

POprawią.

A z czegoś trzeba żyć.

pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0
#387588

Sondaż dla TVN nie pozostawia złudzeń, PO daleko za PiS !

http://puli.salon24.pl/544322,sondaz-dla-tvn-nie-pozostawia-zludzen-po-daleko-za-pis

Vote up!
0
Vote down!
0
#387593

A mnie to nie dziwi  wystarczyło zadzwonić do PANA pawła deresza ijego ciotków i  pociotków i wynik gotowy.A więc żaden cud.

Vote up!
0
Vote down!
0
#387600