Anarchia i dyktatura administratorów w Wikipedii Polskiej

Obrazek użytkownika Roland von Bagratuni Budapeszt
Kraj

Materiał ten oddzielnie publikuję we własnym blogu na kanwie artykułu pana Piotra Jakuckiego "WIKIPEDIA USUNIE JANUSZA SZEWCZAKA?"

Jako teoretyczny wikipedysta, mam na ten temat mnóstwo doświadczeń. (Teoretyczny dlatego, bo właśnie ze względu na panujące w wikipedii dziwne zwyczaje, postanowiłem czasowo zawiesić działalność.) Razem ze mną zrobiło to bardzo wielu powszechnie znanych uczonych, literatów, dziennikarzy. Bo wikipedia ma bardzo wiele poważnych wad, które prędzej czy później zmuszona zostanie usunąć! I to radykalnie! Wikipedia nie przestrzega praw autorskich! Nagminnie! Autor - specjalista tematu, niekiedy z kilkoma doktoratami i znajomością tuzina języków, napisze artykuł, z którego opuścił rzeczy nieistotne. Bo (teoretycznie!) wikipedia jest encyklopedią, gdzie wpisy powinno się ograniczać do rozsądnych granic! Po opublikowaniu artykułu minie jakiś czas i różni mądrale niekiedy nawet bez matury, korzystając z wiadomości otrzymanych od bufetowej czy klozetowej, korygują artykuł wszerz i wzdłuż! A autor rumieni się z tego powodu! Owszem. Można dopisać to i owo, czy skorygować błąd drukarski (komputera itp), ale li tylko ZA ZGODĄ AUTORA!

Dyskusje wikipedystów o danym artykule to nic innego jak zawracanie głowy i kpienie z demokracji! Innymi słowami ANARCHIA! Bo np. o języku ormiańskim czy węgierskim dyskutują tacy, którzy ani słowa nie znają z tych języków!!! W sprawach historycznych decydują na podstawie dawno już sprostowanych kardynalnych błędów, pochodzących z wcześniejszych wieków! Jeżeli "pan" administrator obrazi się, blokuje wikipedystę na miesiąc, dwa, pół roku, dwa lata! To już jest dyktatura!!! Wikimedia Foundation pojęcia nie ma, co się dzieje w poszczególno-języcznych odmianach! Bo wspomniani "panowie" (a może raczej "towarzysze", wśród których z pewnością są również esbecy i ideolodzy partyjni PZPR, bo oni tu mogą naprawdę wyżyć się!) stworzyli dyktaturę "swoich". Usuwają to co ich (albo ich zleceniodawców, powiedzmy: z rządu, przeciwnej partii, obcej ambasady itd) prywatnie dręczy, a puszczają kardynalne bzdury! I jeszcze jedno dotyczące Wikimedia Foundation: raz zarejstrowany wikipedysta w jednej z narodowych/językowych wikipedii powinien bez rejestracji uzyskać możliwość otworzenia swojej strony w pozostałych!

Dział biograficzny. Znaleźć można biografie najdziwniejszych fasonów włącznie do zwyciężczyni konkursu striptisowego w Pipidówku. Bo spodobała się administratorowi. A na przykład Poległego na Polu Chwały bohatera Powstania Wielkopolskiego i Wojny Polsko-Bolszewickiej, czy II Wojny światowej (jak mojego pradziada - bohaterskiego oficera Powstania Styczniowego i Powstania Wielkopolskiego!) bezczelnie usuwają! Jest to nic innego, jak deptanie w błoto najwyższych wartości narodu polskiego: Honoru Polaka, który walczył, a nawet poległ Za Ojczyznę czy Za Naszą Wolność i Waszą! Skandal! Polaka w Polsce raczej nieznanego, ale za to popularnego w innych krajach opuszczają. Znany specjalista tematu, publikujący we wielu językach, po napisaniu i opublikowaniu artykułu w Wikipedii, w czołówce znajduje głupi i degradujący jego wiedzę napis o niby nie zweryfikowaniu tematu, czy tym podobnie! Do czego to prowadzi? Publikowanie artykułów encyklopedycznych to li tylko zadanie uczonych, literatów, dziennikarzy, oraz profesorów szkół wyższych i średnich - specjalistów danego tematu! A studenci i amatorzy najwyżej mogą im pomagać! Pomagać a nie podkładać nogę przy asyście administratorów-laików!

Jeszcze raz o prawach autorskich. Owszem, można zrezygnować z należnych honorariów, ale nie oznacza to tego, że autor kiedykolwiek zrezygnuje z nietykalności swojego dzieła! Czyli przepisywania, plagizowania, kardynalnego zmieniania treści itd. Bo tego prawa autorskie poszczególnych krajów nie pozwalają! Również przepisy unijne. Jeżeli władze Wikimedia Foundation nie dokonają gruntownej kategoryzacji wikipedystów według ich wykształcenia, zawodu i znajomości języków, niedługo przedszkolacy będą bezkarnie przeredagowywać poszczególne artykuły. Chociażby dla zabawy! Bo skąd mogą wiedzieć administratorzy Wikipedii Polskiej, że zarejestrowany wikipedysta jest faktycznie tą osobą za którą podaje się?! Większość używa pseudonimów, bo albo wstydzi się własnego nazwiska i imienia, albo rejestruje się anonimowo z przestępczych powodów! To samo dotyczy administratorów! Powinni nimi być osoby najmniej z wykszałceniem wyższym i znajomością przynajmniej dwóch języków obcych! A uczeni, dziennikarze, literaci i profesorowie powinni posiadać prawa administratora! Inaczej Wikipedia zamiast poważnej i poważanej encyklopedii, będzie jedynie bajką na dobranoc dla przedszkolaków, którym wmówić można wszystko. Albo aparatem propagandowym (powiedzmy) Federalnej Służby Bezpieczeństwa Rosji!

Szczęść Boże!

redaktor Roland von Bagratuni Budapeszt - zweryfikowany inwalida wojenny 1956, opozycjonista - wróg czerwonych nazistów, dziennikarz, literat, filmowiec, zakrystianin

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

wiadomo jaka jest Wikipedia, wystarczy spojrzeć na hasło o Che i prowadzoną tam dyskusję. Każdy kto się rejestruje zna zasady jakie tam panują. Krytykować można, jednak nie ma się co dziwić.

Stwierdzenie, że hasła powinny być publikowane tylko przez "uczonych, literatów, dziennikarzy, oraz profesorów szkół wyższych i średnich - specjalistów danego tematu!" jest błędne, czego uzasadniać chyba nie trzeba.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

#236337

Tu nie chodzi o degradowanie samouków! Ale bufetowa niech pisze o bufetach, a klozetowa o sedasach czy latrynach. Chyba, że z braku pracy czasowo znalazła tu pracę! Można dyskutować nad tym "czy tylko uczony" itd. Oczywiście. Ale trzeba zachować walory i poziom intelektualny encyklopedii drukowanych! A przy rejestracji należałoby nie tylko ustalić dokładne dane osobowe, zawód itd rejestrowanego, ale także ściśle skontrolować! Bo wszelkie nadużycia gdziekolwiek w życiu codziennym powstają z braku lub ze słabej kontroli! A przy tym jest takie powiedzenie: "niech kowal pozostanie przy kowadle, szewc przy butach, a woźnica przy bacie!" Ale w tym wszystkim najważniwejsze to okrócenie samowoli administratorów i nadanie praw administratora ludziom najbardziej i najwszechstronniej wykształconym! No i podpisanie artykułów imieniem, nazwiskiem, tytułem naukowym itd! W przeciwnym razie wikipedia staje się niepoważną, pseudonaukową encyklopedią...

Szczęść Boże!

redaktor Roland von Bagratuni Budapeszt - zweryfikowany inwalida wojenny 1956, opozycjonista - wróg czerwonych nazistów

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Szczęść Boże!

redaktor Roland von Bagratuni Budapeszt - zweryfikowany inwalida wojenny 1956, opozycjonista - wróg czerwonych nazistów

#236341

No właśnie. Problem leży dość głęboko i nie wiem, czy Pana propozycja jest w ogóle wykonalna.

Wiem dobrze, że osoby nie posiadające tytułów naukowych wielokrotnie swoją wiedzą i inteligencją znacznie przewyższają te z tytułami. Co więcej, są dziedziny, w których trudno o przysłowiowego "profesora"

Co więcej. Ścieżka kariery naukowej w Polsce jest czymś zupełnie śmiesznym. Zarówno w przypadku samych naukowców jak i nauczycieli, którzy tych przyszłych naukowców uczą.

Czyż awanse nauczycieli na dyplomowanych i mianowanych mają sens?

Czy kolejne stopnie naukowe mgr, potem dr, dr hab., prof. nie są kompletnie nieuzasadnioną ścieżką kariery. Czy naprawdę potrzebne są te kolejne stopnie. Przecież to zupełnie iluzoryczne odzwierciedlenie posiadanej wiedzy. Dr powinno móc się zostać bez bycia magistrem. Czy tak trudno zweryfikować posiadaną wiedzę?

Nie wyobrażam sobie jednak, jak w obecnych realiach, wiedzę tych osób miałaby zweryfikować Wikipedia, skoro samo państwo tytuły te nadając, wielokrotnie nie ma zielonego pojęcia czy ów tytuł się słusznie należy.

Szczęść Boże!

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

#236348

W pełni zgadzam się z poni1szymi uwagami:

[quote=spiritus_movens]Problem leży dość głęboko.

Osoby nie posiadające tytułów naukowych wielokrotnie swoją wiedzą i inteligencją znacznie przewyższają te z tytułami. Co więcej, są dziedziny, w których trudno o przysłowiowego "profesora"

Co więcej. Ścieżka kariery naukowej w Polsce[/quote] - i nie tylko! - [quote=spiritus_movens]jest czymś zupełnie śmiesznym. Zarówno w przypadku samych naukowców jak i nauczycieli, którzy tych przyszłych naukowców uczą.

Czyż awanse nauczycieli na dyplomowanych i mianowanych mają sens?

Czy kolejne stopnie naukowe mgr, potem dr, dr hab., prof. nie są kompletnie nieuzasadnioną ścieżką kariery. Czy naprawdę potrzebne są te kolejne stopnie. Przecież to zupełnie iluzoryczne odzwierciedlenie posiadanej wiedzy. Dr powinno móc się zostać bez bycia magistrem. Czy tak trudno zweryfikować posiadaną wiedzę? [/quote]

Na Węgrzech powrócono do tradycyjnych stopni i tytułów naukowych, bo dotychczasowe używane w byłych demoludach to przeważnie kopia sowieckich bzdur! Mimo tego w Wikipedii należy zrobić porządek poprzez wykluczenie przysłowiowych bufetowych i klozetowych! Bonie każdy wszystkie rozumy pojadł!

Szczęść Boże!

redaktor Roland von Bagratuni Budapeszt - zweryfikowany inwalida wojenny 1956, opozycjonista - wróg czerwonych nazistów

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Szczęść Boże!

redaktor Roland von Bagratuni Budapeszt - zweryfikowany inwalida wojenny 1956, opozycjonista - wróg czerwonych nazistów

#236377

Zamiast czczej dyskusji, radzę zajść na "moją" stronę na Wikipedii Polskiej!

http://ortografia4.appspot.com/wiki/Wikipedysta%...

oczywiście nie zważając na te "błędy ortograficzne" którymi jakiś "dowcipniś" - esbek bezczelnie zapchał całą stronę, wystawiając tym samym świadectwo o prawdziwym obliczu Wikipedii Polskiej i administratorów Wikipedii!

Bo to jest właściwa strona:

http://ortografia4.appspot.com/w/search.php?searh=Wikipedysta%3A+Roland+von+Bagratuni&button=&title=Specjalna%3ASzukaj

Szczęść Boże!

redaktor Roland von Bagratuni Budapeszt - zweryfikowany inwalida wojenny 1956, opozycjonista - wróg czerwonych nazistów

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Szczęść Boże!

redaktor Roland von Bagratuni Budapeszt - zweryfikowany inwalida wojenny 1956, opozycjonista - wróg czerwonych nazistów

#236383

strona Wikipedysty:Roland von Bagratuni
Z Wikipedii, Wolnej encyklopedii

WITAM SERDECZNIE WSZYSTKICH, KTÓRZY PRZYBYLI NA MOJĄ STRONĘ, CZY TO Z PRZYPADKU, CZY TEŻ W WYNIKU ZAMIERZONYCH DZIAŁAŃ.

RVB — Roland von Bagratuni (według zachodnio-ormiańskiej transkrypcji Roland von Pakraduni) — po ormiańsku ՌՈԼԱՆԴ ՖՕՆ ԲԱԳՐԱՏՈՒՆԻ - po rosyjsku Рольанд фон Багратуни – po grecku Ρολανδ φον Πακραδουνι - po kartwelijsku როლანდ ფონ ბაგრატუნი - zobacz także: Roland Antoniewicz — syn Zdzisława Antoniewicza, wnuk Zygmunta Antoniewicza, prawnuk Michała Wacława Antoniewicza, kuzyn premiera Węgier Józsefa Antalla, a chrześniak jego ojca, ministra Józefa Antalla seniora, który w czasie II wojny światowej był komisarzem rządowym d/s uchodźczych i był w stałym kontakcie roboczym z ojcem Rolanda Antoniewicza – Zdzisławem Antoniewiczem.
Spis treści

1 Droga życiowa
2 Niedoszły duchowny, ucieczka przez zieloną do Wenecji
3 Prześladowany przez bezpiekę opozycjonista
4 Działacz przyjażni węgiersko-polskiej, rzecznik praw Litwy
5 Chrześniak J.Antalla ministra,kuzyn premiera,pomoc J.Giedroycia
6 Dziennikarz, pisarz, aktor i filmowiec
7 Prasa polska i światowa o Rolandzie von Bagratuni-Antoniewiczu
8 Artykuły autobiograficzne
9 Odznaczenia
10 Prace zrobione
11 Prace do wykonania
12 Linki zewnętrzne
13 Przypisy

[edytuj] Droga życiowa
Roland von Bagratuni

Urodził się 16 lutego 1946 r w Budapeszcie jako obywatel węgierski, polski i wielkoormiański narodowości polskiej, węgierskiej i wielkoormiańskiej. Z rodziców Ormian — ojca Ormiano-Polaka Zdzisława Antoniewicza i matki Ormiano-Węgierki Teresy Ilony Karapancsics (ԳԱՐԱԲԱՆՋԻՉ). Z tego też powodu Roland von Bagratuni jest gorącym zwolennikiem tradycyjnej przyjaźni polsko-węgiersko-ormiańskiej! Z przyczyn niezależnych, od jesieni 1947 do lata 1967 mieszkał w Polsce, skąd z powodów politycznych musiał uciekać przez zieloną granicę. Już jako małe dziecko zapoznał się z bestialstwem UB. Jego ojca długimi miesiącami więziono, pieszczono, dręczono i katowano w sanatorium UB przy ul. 27 Grudnia w Poznaniu. W czerwcu 1956 roku jako jedenastoletni smarkacz, z bronią w ręku wziął udział w szturmie gmachu Komendy Wojewódzkiej UB w Poznaniu na ul. Kochanowskiego i został dwukrotnie ranny. Ponieważ Roland von Bagratuni jest człowiekiem bardzo łagodnego i kulturalnego usposobienia (przy IQ ok.170) - od urodzenia jest wrogiem ludzi, którzy zachowują się agresywnie, popełniają agresywne przestępstwa i przewinienia na szkodę osób słabych, w tym kobiet, dzieci i starców. Z tych to względów w połowie lat sześćdziesiątych zwrócił uwagę na rozplenienie się agresywnych przestępstw na osiedlu w którym mieszkał w Poznaniu (Osiedle Świerczewskiego), m.in. z domu w którym mieszkał, późnym wieczorem, w pobliskich krzakach, zgwałcono młodą i ładną dziewczynę, która w wyniku tego strasznego czynu zmarła, gdyż była po operacji. Wstąpił więc do ORMO, skąd jednak po kilku tygodniach został wyrzucony na wniosek bezpieki. Ponieważ wówczas ORMO było organizacją apolityczną, Roland von Bagratuni ma czyste sumienie. Jest chrześcijaninem - osobą głęboko wierzącą i praktykującą. Od ósmego roku życia jest ministrantem ceremoniarzem i lektorem, służbę przy Stole Pańskim rozpoczął u boku arcybiskupa-metropolity poznańskiego -- ks.dr.Antoniego Baraniaka. To spowodowało, że chciał zostać duchownym, ale jako Ormianin - ormiańskim.
[edytuj] Niedoszły duchowny, ucieczka przez zieloną do Wenecji

Jedyną możliwością był wyjazd do Wiednia lub Wenecji, do klasztoru OO Mechitarystów, gdzie działa również ormiańskie seminarium duchowne. Ale dojechał tylko do Węgier. Na granicy złamał nogę i wpadł w ręce wopistów, którzy przekazali jego w ręce władz bezpieczeństwa. Po kilku tygodniach aresztu w internacjonalistycznym więzieniu przy Fő utca w Budapeszcie został deportowany do PRL. Uciekł z zagipsowaną nogą i znów nielegalnie udał się na Węgry. Ponieważ granica z Austrią była wtedy surowo strzeżona (Żelazna Kurtyna), w obawie przed deportacją szybko ożenił się. W PRL za ten występek Sąd Powiatowy w Cieszynie zaocznie skazał Rolanda von Bagratuni na 3 miesiące aresztu w zawieszeniu [1]. Oczywiście fakt ten spowodował, że przez kilka lat organy bezpieczeństwa i WOP polowały na niego, a w końcu mimo amnestii, na granicy polsko-czechosłowackiej został aresztowany przez WOP i skonfiskowano jemu paszport [2]. Zwrócono go jemu dopiero, kiedy obiecał zrobić z tego międzynarodową awanturę - rozłączanie rodzin konwencje międzynarodowe już wtedy surowo zabraniały. Roland von Bagratuni posiada czwórkę już dorosłych dzieci i siódemkę wnuków.
[edytuj] Prześladowany przez bezpiekę opozycjonista

Z powodu poglądów i działalności opozycyjnej miał stałe zatargi z władzami w PRL i WRL, ciągle odpoczywał w sanatorium, był pieszczony i lubiany przez ówczesne czerwone władze i dlatego nabawił się różnych dolegliwości, nawet gubiąc wygłaskane przez esbeckich przyjaciół zęby. Czasami tak bardzo był pieszczony i lubiany , że swoje życie mógł dziękować jedynie Panu Bogu, przeżywając różne wypadki. Jesienią 1989 r tak pobito jego, że kierownictwo szpitala, które opatrzyło jego i zszyło jemu rany, stwierdziło u niego ponad czterotygodniowy związany z tym stan chorobowy [3]. Organy bezpieczeństwa państwowego stale spłacały dług za sprawki Rolanda von Bagratuni-Antoniewicza: psuły jemu możliwości zarobkowania, systematycznie zniesławiali jego, robili przeciwko niemu najróżniejsze wulgarne prowokacje, a nawet kilkakrotnie spróbowali załatwić Jemu bezpośrednie, osobiste spotkanie ze Świętym Piotrem u bram niebieskich. Ostatnio, bezpośrednio przed upadkiem dyktatury czerwonych spróbowali Jego wmieszać do stworzonego przez nich Towarzystwa im. Kádára, z którym nic wspólnego nie miał. Bo chcąc zachować neutralność, absolutnie nigdy nie był członkiem żadnej partii. Nawet związał się z polską organizacją o nazwie NSZZ Solidarność. Był gorącym zwolennikiem Praskiej wiosny, rozklejając na jej cześć w Budapeszcie różne nielegalne plakaty. Po interwencji wojsk Układu Warszawskiego i nazwaniu interwentów faszystowskimi agresorami, oraz wiwatowaniu na cześć Alexandra Dubčeka, został nader czule pieszczony, a potem skierowany został na wczasy w państwowym sanatorium. W 1970 roku chciał założyć w Budapeszcie Towarzystwo Przyjaźni Węgiersko-Polskiej, zbierając deklaracje członków-założycieli ponad 1500 znakomitych Węgrów - przedstawicieli śmietanki kultury narodowej. Zwolennikom Marksa i Lenina - przyjaciołom Polski strasznie nie podobało się to... W latach świetności polskiej Solidarności, która na Węgrzech znalazła się na czarnej liście, tłumnie przyprowadzał do Polski znakomitych Węgrów, pragnących zapoznać się z tym ruchem. Wielu z nich (János Elbert, poetka Grácia Kerényi, Gábor Bódy, gookarcista Lajos Kizman, István Hajdu i inni) bezpieka później zamordowała. Przyprowadził też znakomitego węgierskiego księdza - hr.Istvána Keglevicha. Ks.István Keglevich dziesięć lat niewinnie przesiedział we więzieniu Jánosa Kádára w Márianosztra. Roland von Bagratuni przedstawił jego ks.Jerzemu Popiełuszce, a potem także papieżowi, których poznał jeszcze w Poznaniu jako ministrant ks.abp.Baraniaka, a którego przyjacielem był wówczas jeszcze kanonik krakowski ks.Karol Wojtyła.
[edytuj] Działacz przyjażni węgiersko-polskiej, rzecznik praw Litwy
Solidarność i antypolski Pakt Sowiecko-Niemiecki - Ulotki Rolanda von Bagratuni z 1981 r.

Na kilka lat przed upadkiem dyktatury czerwonych na Węgrzech, Roland von Bagratuni zorganizował Węgiersko-Polski Akademicki Związek Krajoznawczy oraz Węgiersko-Polski Związek Harcerski, rokrocznie przywożąc do Polski tysiące węgierskich uczniów gimnazjalnych i studentów gorąco łaknących poznać Polskę, ówczesne antysowieckie polskie prądy społeczno-polityczne, kulturę i historię narodu polskiego, a przede wszystkim znaleźć w Polsce prawdziwych Przyjaciół. Po pewnym czasie bezpiece znudziła się ta nowa akcja wspomnianego i przeprowadzili przeciwko niemu szeroko zakrojoną akcję zniesławiającą, rozwalając jego propolskie organizacje. Kiedy po ogłoszeniu swojej niepodległości przez Litwę, w dniu 13 stycznia 1991 w Wilnie nastąpił szturm rosyjski na wieżę telewizyjną, Roland von Bagratuni znów zabrał się do produkowania plakatów, które rozkleił po całym Budapeszcie z napisem: Armia Czerwona od 50 lat jest agresorem na Przybałtyku! Niepodległość Litwie! Do akcji tej przyłączyły się prawie wszystkie ówczesne opozycyjne organizacje i partie Węgier.
[edytuj] Chrześniak J.Antalla ministra,kuzyn premiera,pomoc J.Giedroycia
Armia Czerwona od 50 lat agressorem na Przybałtyku - Niepodległość Litwie!

Od początku powrotu na Węgry w 1967 r był w stałym kontakcie z czołowymi osobistościami węgierskiej opozycji, m.in. z płk. Kálmánem Kéri, który w latach drugiej wojny światowej bardzo wiele pomógł uchodźstwu polskiemu na Węgrzech, był w stałym kontakcie z ojcem Rolanda von Bagratuni. Po upadku dyktatury, Kálmán Kéri mianowany został przez demokratyczny rząd dr.Józsefa Antalla juniora generałem armii w stanie spoczynku i wybrany Posłem do Parlamentu, którego do śmierci był doyenem. Roland von Bagratuni utrzymywał bardzo żywy kontakt rodzinny ze swoim ojcem chrzestnym - komisarzem rządowym d/s uchodźczych w latach II wojny światowej na Węgrzech, dr.Józefem Antallem seniorem, oraz z jego synem, a kuzynem Rolanda von Bagratuni – dr.Józsefem Antallem juniorem, z wielką przyjaciółką Polski --- opozycyjną poetką Grácią Kerényi oraz z jej przyjaciółką, późniejszym Posłem z ramienia partii SzDSz – socjologiem prof.dr.Ottílią Solt, z późniejszym Posłem z ramienia partii MDF – socjologiem dr.Dénesem Csengeym i innymi znanymi opozycjonistami. Przez długie lata korespondował z arcybiskupem-metropolitą poznańskim - ks. Antonim Baraniakiem oraz Prymasem Polski ks. Stefanem kardynałem Wyszyńskim, a także z redaktorem naczelnym paryskiej Kultury, dyrektorem polskiego Instytutu Literackiego w Maisons-Laffitte-Mesnil-le Roi, redaktorem naczelnym miesięczników Kultura, Dokumenty i Zeszyty Historyczne - księciem Jerzym Giedroyciem, oddając jemu najróżniejsze opozycyjne przysługi. Kierował do niego opozycyjnych artystów i pisarzy, którym Jerzy Giedroyć organizował w Paryżu wystawy czy odczyty. Publikował nawet w USA. Roland von Bagratuni napisał książkę o Polsce pod tytułem Mit kell tudni Lengyelországról, w której szczerze i prawdziwie chciał przedstawić naszym Bratankom Polskę, Polaków, pełną tęsknoty za niepodległością i heroicznych walk wyzwoleńczych historię narodu polskiego. Wynik: książka prosto z drukarni trafiła do młyna papierniczego i została zmielona. O olbrzymich uczuciach przyjaźni względem Rolanda von Bagratuni czerwonych władz węgierskich najlepiej świadczy fakt, że nie mógł on otrzymać nawet Orderu za Odwagę, chociaż zasłużył na to ratując życie pewnego starca w szpitalu, który zamiast przez drzwi, przez okno chciał udać się do toalety, o czym doniosła lakoniczna notatka budapeszteńskiego półopozycyjnego dziennika Magyar Nemzet[4]. Od węgierskiego odpowiednika Instytutu Pamięci Narodowej – Urzędu Historycznego (Történeti Hivatal), przechowującego akta urzędów i służb bezpieczeństwa państwowego, otrzymał ponad 1000 stron kopii ze swoich akt, wskazujących na fakt, że Roland von Bagratuni był wrogiem nr. 1 dyktatury czerwonych.
[edytuj] Dziennikarz, pisarz, aktor i filmowiec

Roland von Bagratuni od 1965 roku zajmuje się dziennikarstwem, ale przez pewien okres czasu był również reżyserem filmowym i telewizyjnym oraz aktorem we wielu węgierskich filmach i sztukach telewizyjnych. Przedstawiciele władzy czerwonych za wszelką cenę starali się uniemożliwić jemu osiągnięcie kariery najpierw dziennikarskiej, a potem filmowej, czy teatralnej, ale starania te spełzły na manowce. Podczas kiedy w Polsce i na Węgrzech neutralni kierownicy działów kulturalnych, a nawet redaktorzy naczelni wyrywali sobie z rąk jego artykuły, publikując dosłownie wszystko co napisał — esbeccy attaché prasowi i pierwsi sekretarze Ambasady PRL w Budapeszcie, oraz kierownicy wydziału agitacji i propagandy KC obu agend KPZR (według oryginalnych relacji i raportów skierowanych do najwyższych kierowników organów bezpieczeństwa państwowego), bezskutecznie starali się przekonać władze i samych siebie, że Roland von Bagratuni nie jest dziennikarzem, jest oszustem. Odpowiednio do tego, pod różnymi sztucznymi, nader przejrzystymi pretekstami, nie przyjęto Rolanda von Bagratuni w poczet organizacji dziennikarskich PRL i WRL, chociaż wielokrotnie to wnioskował i wniosek jego gorąco popierali najlepsi dziennikarze i pisarze obu krajów. Przez długie lata był stałym korespondentem warszawskich tygodników ilustrowanych FILM i EKRAN, ale SDP wniosek o przyjęcie w poczet członków w bezczelny sposób odrzuciło, bezprawnie i kłamliwie powołując się na to, że (...)członkiem SDP może być tylko osoba działająca na rzecz ...prasy polskiej! W prasie węgierskiej Roland von Bagratuni z kolei przez długie lata propagował kulturę polską, historię Polski i najpiękniejsze karty z historii tysiącletniej przyjaźni obu narodów. Był redaktorem polskojęzycznego tygodnika Węgierski Tydzień[5]. Dużo pisywał do półopozycyjnego porannego dziennika Magyar Nemzet[6]. W popołudniowym dzienniku Esti Hírlap[7] codziennie ukazywały się jego krytyki polskich filmów i przedstawień teatralnych, wywiady z polskimi reżyserami, aktorami i artystami. W okresie, kiedy na Węgrzech polską opozycję traktowano jako wroga publicznego nr. 1, Roland von Bagratuni aktywnie popularyzował twórczość późniejszego senatora Solidarności - Andrzeja Wajdy. Węgierska organizacja dziennikarska MÚOSZ w podobnie bezczelny sposób każdorazowo bez skrupułów odrzucała wnioski o przyjęcie w poczet członków, podpisane przez kilkudziesięciu najlepszych węgierskich dziennikarzy i pisarzy, w tym również przez Prezesa MÚOSZ red. Józsefa Pálfy oraz Wiceprezesa MÚOSZ red. Tibora Pethő. Kiedy przy jednolitej pomocy najlepszych węgierskich reżyserów, został redaktorem-reżyserem w Telewizji Węgierskiej, czerwoni uczynili wszystko, ażeby Roland von Bagratuni nie zrobił kariery reżyserskiej. Najlepsze jego scenariusze bezkrytycznie odrzucano, powołując się na brak pieniędzy czy brak wolnej mocy przerobowej. I wtedy swoje filmy zaczął realizować bez przydziału jakichkolwiek funduszy i mocy przerobowej. Znowu pomogli jemu najlepsi reżyserzy. Każdy coś uszczypnął z budżetu akurat realizowanego przez siebie filmu. Czegoś takiego ani wcześniej ani później jeszcze nie było w kinematografii nie tylko węgierskiej. Fabularno-dokumentalny film Labirynt Uliczny podobał się nie tylko węgierskim krytykom, którzy zupełnie przypadkowo go obejrzeli, bo telewizja MTV w tym jednym jedynym przypadku nie zorganizowała projekcji prasowej. Film ten nie chciano wypuścić do Mannheim, Oberhausen, czy Wenecji, więc Roland von Bagratuni samowolnie wziął jego kopię pod pachę i pojechał z nim do Koszalina, na Spotkania Filmowe Młodzi i Film skąd wrócił z dyplomem. Bezpiece tak bardzo to nie spodobało się, że w końcu udało się im dopiąć swego: Rolanda von Bagratuni w 1984 r na podstawie zniesławiających jego bzdur wyrzucili z telewizji. Nadaremnie zwrócił się do sądu przeciwko telewizji, ta... bezczelnie sfałszowała jeszcze dokumenty procesowe, co na rozprawie wyszło jednak na światło dzienne, tak więc Roland von Bagratuni w końcu wygrał proces, ale nic nie zmieniło się, do MTV wrócić nie mógł. Zrobił kilka filmów, które faktycznie trafiły do pudełka i na półkę. Stworzył bowiem dzieła, które nie podobały się zwolennikom Marksa i Lenina. Jako dziennikarz, Roland von Bagratuni nie szczędził trudu, pisząc kilkaset artykułów propagujących kulturę Polski i Węgier, tysiącletnią historię obopólnej przyjaźni naszych narodów i historię narodu polskiego. Ale pisze również artykuły o tematyce religijnej. Publikuje w kilku językach. Jego artykuły ukazały się nawet w prawicowych organach prasowych w USA i we Francji. Jako asystent światowej sławy węgierskich reżyserów filmowych, do najprzeróżniejszych ról filmowych, sprowadził na Węgry ponad 300 polskich aktorek i aktorów. Sam również od czasu do czasu podejmował się odtworzenia różnych ról, ale nigdy nie palił się do laur aktorskich, chociaż jego przyjaciele-reżyserzy stale nagabywali jego do uczestnictwa w swoim filmie nie jako asystent, a jako aktor. Ciosy K.O. które kolejno otrzymywał od wrogich organów bezpieczeństwa, zupełnie zepsuły zdrowie Rolanda von Bagratuni-Antoniewicza. Na początku lat dziewięćdziesiątych jeszcze odbył pielgrzymkę do świętych miejsc Ormian (Geghard, Eczmiadzyn, Sanahin) a potem ciężko zachorował. Co chwilę leżał w szpitalu z chorobą wieńcową, arytmią serca, astmą, wrzodami na żołądku i dwunastnicy. Dopiero dzięki modlitwom na początku XXI w. przyszedł do siebie. Obecnie jest korespondentem polskiej prasy kolejowej, autobusowej, tramwajowej, trolejbusowej, produkcji taboru kolejowego i autobusowego[8][9][10][11]. Na Węgrzech społecznie pisze do dziennika Budapest Online[12] oraz Vasútbarát Online[13]. Przez 15 lat był zakrystianinem w Budapeszcie w kaplicy Królowej Maryi Regnum Marianum przy ulicy Damjanich utca 50 w dzielnicy Erzsébetváros. Publikuje artykuły o kościele ormiańskim w węgierskim kwartalniku kościelnym Szent Kereszt[14][15][16][17]. Obecnie jest już na emeryturze. Napisał po węgiersku obszerną Historię Armenii od zarania dziejów, która oczekuje wydania i wydawcy. Na podstawie staroormiańskich źródeł starożytnych, potrafił dokładnie zdefiniować pochodzenie Ormian oraz ich najbliższych krewnych — Węgrów, Kurdów i Basków, przyłączając się do światowej sławy, mieszkających poza granicami Węgier zachodnich historyków węgierskich o fałszywości teorii ugrofińskiej, wymyślonej przez wrogim Węgrom Austriaków Haynaua. Największym przedstawicielem tej grupy jest prof.dr.Ferenc Badiny-Jós, kierownik katedry sumerologii Uniwersytetu OO Jezuitów w Buenos Aires. Roland von Bagratuni napisał również po węgiersku dwa obszerne tomy wspomnień o "przyjaźni" internacjonalistów, które również czekają wydania i wydawcy. Za błogosławieństwem i osobistym poparciem em. biskupa-sufragana Segedynu ks.dr.Endre Gyulai, pracuje nad 50-języcznym słownikiem i encyklopedią imion biblijnych. Napisał także wiele wierszy, dwa tomy powieści sci-fi. Nie rejestrując się, przez kilka lat napisał już mnóstwo haseł w kilku językach. Nie liczy ich, bo nie jest formalistą, czy osobą łaknącą laur.
[edytuj] Prasa polska i światowa o Rolandzie von Bagratuni-Antoniewiczu

Életmentő. — Magyar Nemzet (Budapeszt), 27 sierpnia 1974 — nr.199, rocznik XXX.
Köves Rózsa: Találkozás lengyel fiatalokkal és idősebbekkel. Kötelező olvasmány: A Pál utcai fiúk. — Magyar Nemzet, 29 października 1972
ԱԶԳ, (Erywań) 27.августа 1993 Ռոլանդ Հովսեփ Արաջինը րագաղւվեց Բագրատունյաց դինաստիան երականգնվեց
Bakó Endre: Huszonnégyszer Magyarországon. Hajdú-Bihari Napló, 6 października 1973
Krystyna Zielińska: Po kądzielu, mieczu i z czystej przyjaźni — Żołnierz Wolności, 28 sierpnia-29 sierpnia 1976 — rok. XXVII (XXXIV) nr. 205 (7976)
Esti Hírlap, (Budapeszt) 1982.december 27. Utcalabirintus
Esti Hírlap, (Budapeszt) 1983.július 7. Lengyel feszitválon: Utcalabirintus
Film-Színház-Muzsika, (Budapeszt)1985.IX.7. Antoniewicz Roland — Koszalin ’83
Głos Pomorza, 1985-08-15 (Koszalin) XIII KSF Młodzi i Film Festiwalowi goście w Ratuszu
Mafilm Híradó, (Budapeszt) 1983/10.szám Filmjeink a világban
Mafilm Híradó, (Budapeszt) 1984/6.szám Cosalin
Magyar Hírlap, (Budapeszt) 1983.augusztus 23.szám Magyar filmek díjai
Szabad Föld, (Budapeszt) 1983.október 22.szám Néhány néznivaló. Utcalabirintus.
Республика Армения, (Ереван) 8.сентября 1993 Будет ли у нас свой монарх
Аверс, (Ереван) нр.2-1993 г Гость BEAU MONDE-a Великий Князь
Время, (Ереван) 11.августа 1993 Монарх в НКР
Demokrata, (Budapeszt) 1998 május.2 Örmények
Kacsa, (Budapeszt) 1991 január.29 Örmény örvény
24óra, (Tatabánya) 1992 december. 12 Roland, Nagy-Örményország trónörököse
Filmszem, (Budapeszt) 1983/10. Borostyánkő és őszinteség
Magyar Nemzet, (Budapeszt) 1975 május 16. Folyóiratszemle.Valóság.Lengyelek Magyarországon.
Zdzisław Antoniewicz: Rozbitkowie na Węgrzech.Wspomnienia z lat 1939-1946. Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, Warszawa 1987 строн 316 ISBN-83-205-3801-7
Barátok a bajban. Lengyel menekültek Magyarországon 1939-1945. Európa Könyvkiadó, Budapest 1985 (Budapeszt) строн 656 HU ISSN 0209-5165
Barącz, Sadok: Rys dziejów ormiańskich. Tarnopol, Drukiem Józefa Pawłowskiego, 1869.
Barącz, Sadok: Żywoty sławnych Ormian w Polsce. Lwów, 1855.
Gromnicki, T.: Ormianie w Polsce, ich historia, prawa, przywileje. Warszawa, 1889.
Herby rodów polskich — Polish Coats of Arms. Index and List of family Names. London, Orbis Books Ltd, 1990.

[edytuj] Artykuły autobiograficzne

ԲԱՆԲԵՐ, (Erywań) 5.sierpnia 1993 ԴԻՄՈՒՄ
Roland Antoniewicz: Történelmeink — Valóság, (Budapeszt) — rok 1975 nr. 8, str.102-106
Szent Kereszt, (Budapeszt) 2004.3.szám Az örmény kereszténység 2000 éve-I.rész
Szent Kereszt, (Budapeszt) 2004.5.szám Az örmény kereszténység 2000 éve-II.rész
Szent Kereszt, (Budapeszt) 2005.3.szám Az örmény kereszténység 2000 éve-III.rész
Erzsébetváros, (Budapeszt) 2005.március 25.szám Régi ismerős a szentmiséken
Erzsébetváros, (Budapeszt) 2005.január 12.szám A római-katolikus egyház visszakapja a Regnum-házat
Könyvvilág, (Budapeszt) 1971.listopad nr.11 Lengyelek és magyarok
Magyar Nemzet, (Budapeszt) 1976.listopad nr. 8. Magyar—lengyel filmtervek
Magyar Nemzet, (Budapeszt) 1979.február 23.szám Magyar filmet tervez Andrzej Wajda
Néphadsereg, (Budapeszt) 1975.wrzesień nr.20 A harmadik határ
Népszava, (Budapeszt) 30 maraca 1973. Készül a második lengyel-magyar koprodukciós film
Magyar Hírek, (Budapeszt) 1 listopada 1969 Lengyel film a magyar jóbarátról
Nők Lapja, (Budapeszt) 1 listopada 1969 Lengyel filmesek Pesten
Filmszem, (Budapeszt) 1979/6. Útközben.Házasok, akik magányosak.
Ekran, (Warszawa) 6.VIII.1978 r. VIII Veszprémskie Spotkania Telewizyjne.W interesie twórców i widzów.
Film, (Warszawa) 16.I.1977 r. Budapeszteńska premiera Ziemi Obiecanej
Film, (Warszawa) 20.II.1977 r. Jak zostałem aktorem

[edytuj] Odznaczenia

Odznaka Honorowa m.Poznania (1987)
Odznaka Honorowa za Zasługi w Rozwoju Wielkopolski (1988)
Medal Pamiątkowy za zasługi dla m. Koszalina (1985)
Złota Odznaka Honorowa Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Węgierskiej im.Fr.Lista (1987)

[edytuj] Prace zrobione

hu:Csernoch János - János Csernoch - hu:August Hlond - hu:Serédi Jusztinián - Jusztinián Serédi - Béla Varga - hu:Antoni Baraniak - hu:Esztergom érsekeinek listája - hu:Poznań érsekeinek listája - hu:Kerényi Grácia - Grácia Kerényi - Jan Reychman - Zoltán Meszlényi - László Lékai - hu:Európai vasutak listája - Koleje Europy - de:Europäische Bahnen - el:Κατάλογος Ευρωπαϊκών Σιδηροδρόμων - en:European railways - hy:Եվրոպայի երկաթուղիների ցանկ - hu:Padniewko - Synagoga w Mád - Synagoga w Segedynie - Synagoga w Szentes - Synagoga w Ostrzyhomiu - hu:Katyńi vérengzés - hu:IQ - Zbiór Naukowy Niemców Sudeckich - ru:Научное Собрание Судетских Немцов - Angelo Rotta - dr. Józef Antall senior - Spektroskopia astronomiczna - Mád - Historyczny region winogradowy Tokaj

- tutaj - hu:Grúz ábécé
[edytuj] Prace do wykonania

Wikipedysta:Roland von Bagratuni/brudnopis/Panujący Armenii
Wikipedysta:Roland von Bagratuni/brudnopis/Mád
Zagadka genealogiczna: Edwarda Nyary, Nicholas Sárközy
Padniewko - przetłumaczyć na hu √
Eliakim ha-Kohen Schwerin Götz - uzupełnić danymi węgierskimi!
Wikipedysta:Roland von Bagratuni/brudnopis/Padniewko √
Wikipedysta:Roland von Bagratuni/brudnopis/Katyńi vérengzés √
Wikipedysta:Roland von Bagratuni/brudnopis/Zbiór Naukowy Niemieców Sudeckich
Wikipedysta:Roland von Bagratuni/brudnopis/Synagoga w Szentes
Wikipedysta:Roland von Bagratuni/brudnopis/Synagoga w Segedynie
Wikipedysta:Roland von Bagratuni/brudnopis/Historyczny region winogradski Tokaj
Zbiór Naukowy Niemców Sudeckich - √ PRZEDSTAWIONE DO MEDALU
Mád
Historyczny region winogradski Tokaj
Szlacha ormiańska
Hajk
Armenos
Ara Przepiękny
Dikran Wielki
Tigran Wielki
Hajkazuni
Gnuni
Arszakuni
Bagratydzi
Pakradyci
Rupenjanie
książęta ormiańscy
ormiańscy panujący
Lewon Ter-Petrosjan
stolica Tikranagerda
stolica Ani
Hangpad
Geghard
Gandzasar
Erebuni
archikatedra w Eczmiadzynie
katolikosi Armenii
Prymasi Węgier
polski kościół w Kǒbánya
polskie pamiątki Budapesztu
arcybiskupi Kalocsa
arcybiskupi Eger
ks.Béla Varga √
ks.hr.István Keglevich
ks.witeź László Emődi
pijar ks.Károly Dragos
nunciusz Monsigniore Angelo Rotta √
dr. Józef Antall senior przeredagowanie i uzupełnienie irod.cserse
Polska emigracja na Węgrzech podczas II wojny światowej
Obcokrajowcy, którzy wiele pomogli Polsce, Polakom, sprawie polskiej
generał armii Kálmán Kéri
ks. Prałat Miklós Beresztóczy
Ferdinánd Leó Miklóssy
Prof.dr.János Elbert
Grácia Kerényi - uzup.art.
Prof.dr.Endre Kovács
Prof.dr.Jan Reychman √
płk.Zoltán Baló
płk.Lóránt Utassy
biskup ostrzychomski Zoltán Meszlényi √
arcybiskup ostrzychomski László kardynał Lékai√ - irodalomcsere
arcybiskup ostrzychomski János kardynał Csernoch √
arcybiskup ostrzychomski Péter kardynał Pázmány
arcybiskup ostrzychomski Jusztinián kardynał Seredi √ irodalomcsere
arcybiskup ostrzychomski Kolos kardynał Vaszáry
arcybiskup ostrzychomski János kardynał Simor
arcybiskup ostrzychomski János kardynał Scitovszky
arcybiskup ostrzychomski József kardynał Kopácsy
arcybiskup ostrzychomski książę Ágost kardynał Keszthelyi
arcybiskup ostrzychomski József kardynał Mindszenty- przeredagowanie i uzupełnienie √
Grácia Kerényi - uzupełnić
reż.Gábor Bódy
reż.Zoltán Fábri
reż.László Ranódy
reż.István Szabó
reż.Ilona Katkics
reż.Ferenc Kardos
reż.Éva Zsurzs
reż.András Rajnai
reż.Ferenc Kósa
reż.Sándor Szalkai
reż.Sándor Simó
reż.Viktor Gertler
reż.Miklós Szinetár
reż.Pál Erdőss
reż.János Rózsa
reż.Zoltán Huszárik
reż.Miklós Jancsó
reż.Márta Mészáros
reż.András Kovács
ks.Stanisław Suchowolec - uzupełnić
ks.Henryk Jankowski - uzupełnić
ks.Sylwester Zych - uzupełnić
Wiesław Dymny - uzupełnić
Stanisław Pyjas - uzupełnić
Adam Bahdaj - uzupełnić
Tadeusz Fangrat
sekretarz Związku Literatów Węgierskich poeta i pisarz Zoltán Fábián
Katastrofy kolejowe
koleje Europy √
koleje Węgier - Magyar Államvasútak MÁV
koleje Turcji - Türkize Cumhurizeti Devlet Demirzolları İşletmesi (TCDD)
koleje Armenii - Հայկական Երկաթուղի փբը (ՀԵ)
koleje Gruzji - საქართველოს რკინიგზა (სრ)
koleje Słowenii - Slovenske železnice (SŽ)
koleje Słowacji - Železníce Slovenskej republiky (ŽSR)
koleje Słowacji - Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. (ŽSSR)
koleje Słowacji - Železnična spoločnost' Cargo Slovakia (ZSCS)
koleje Chorwacji - Hrvatske željeznice (HŽ)
koleje Serbii - Železnice Srbije (ŽS)
koleje Bułgarii - Български държавни железници (БДЖ - BDŻ)
koleje Bułgarii - Национална компания Железопътна инфраструктура
koleje Rumunii - Căile Ferate Române (CFR)
koleje Czech - České dráhy (ČD)
koleje Austrii - Österreichische Bundesbahnen (ÖBB)
koleje Niemiec - Deutsche Bahn (DB)
koleje Ukrainy - Українскі залізниці (УЗ - UZ)
koleje Czarnogóry - Željeznica Crne Gore (ŽCG)
koleje Albanii - Hekurudha e Shqiperise (HSH)
koleje Macedonii - Македонски Железници (МЖ - MŻ)
koleje Grecji - Οργανισμός Σιδηροδρόμων Ελλάδος (ΟΣΕ) - Organismós Sidirodrómon Elládos (OSE)
koleje Szwajcarii - Schweizerische Bundesbahnen (SBB)-Chemins de fer fédéraux suisses (CFF)-Ferrovie federali svizzere (FFS)- Viafiers federalas svizras (VFS)
koleje Mołdawii - ГП Железная дорога Молдовы (ЖДМ - ŻDM)
koleje Estonii - Eesti Raudtee (EVR)
koleje Łotwy - Latvijas dzelzceļš (LDZ)
koleje Litwy - Lietuvos Geležinkkeliai (LG)
koleje Danii - Danske Statsbaner (DSB)
koleje Holandii - Nederlandse Spoorwegen (NS)
koleje Luksemburga - Société Nationale des Chemins de Fer Luxembourgeois (CFL)
koleje Norwegii - Norges Statsbaner (NSB)
koleje Szwecji - Statens Järnvägar (SJ)
koleje Vatykanu - Ferrovie dello Vaticano
koleje Białorusi - Белорусская железная дорога (БЖД-BDŻ)
koleje Rosji - Российские Железные Дороги (РЖД - RDŻ)
koleje Włoch - Ferrovie dello Stato (FS)
koleje Włoch - Trenitalia
koleje Izraela - רכבתׁישראל - Israel Railways
koleje Cypru - Cyprus Government Railway (CGR)
koleje Hiszpanii - Red Nacional de los Ferrocarriles Españoles (RENFE)
koleje Portugalii - Comboios de Portugal (CP)
koleje Francji - Société Nationale des Chemins de fer Français (SNCF)
koleje Belgii Nationale Maatschappij der Belgische Spoorwegen (NMBS) - Société Nationale des Chemins de fer Belges (SNCB)
koleje Finlandii - Valtion Rautatiet (VR)
Spektroskopia astronomiczna - przekład z węgierskiego: Csillagászati színképelemzés[[1]]
Synagoga w Apostag
Wielka Synagoga w Budapeszcie - uzupełnić
Synagoga w Budapeszcie w III dzielnicy - Óbuda
Synagoga w Budapeszcie w IV dzielnicy - Újpest
Synagoga w Budapeszcie przy ulicy Rumbach Sebestyén utca w VII dzielnicy - Erzsébetváros
Synagoga w Budapeszcie przy placu Bethlen Gábor tér w VII dzielnicy - Erzsébetváros - Bethlen Gábor tér
Synagoga w Budapeszcie przy ulicy Kazinczy utca w VII dzielnicy - Kazinczy utcai zsinagóga
Żydowski dom kulturalny przy ulicy Wesselényi utca w Budapeszcie w VII dzielnicy - Erzsébetváros
Muzeum żydowskie w Budapeszcie w VII dzielnicy - Erzsébetváros
Synagoga w Budapeszcie przy ulicy Páva w IX dzielnicy - Ferencváros- Muzeum Pamięci Holokaustu
Synagoga w Budapeszcie przy ulicy Thököly út w dzielnicy XIV. - Zugló
Synagoga w Budapeszcie w XV dzielnicy - Rákospalota
Synagoga w Debreczynie -Debreceni zsinagóga
Synagoga w Eger - Egri zsinagóga
Synagoga w Győr - Győri zsinagóga - Újváros (Győr)
Synagoga w Hódmezővásárhely - Hódmezővásárhelyi zsinagóga
Synagoga w Kecskemét - Kecskeméti zsinagóga
Synagoga w Mád - Mádi zsinagóga - √ PRZEDSTAWIONE DO MEDALU# Symbol głosu "za" Za
Synagoga w Makó - Makói zsinagóga
Synagoga w Miszkolcu - uzupełnić (Miskolci zsinagóga (Kazinczy u.)
Synagoga w Nagykanizsa - Nagykanizsai zsinagóga
Synagoga w Nyíregyháza - Nyíregyházi zsinagóga
Synagoga w Ostrzyhomiu - Esztergomi zsinagóga
Synagoga w Pápa - Pápai zsinagóga
Synagoga w Peczu - uzupełnić
Nowa Synagoga w Segedynie - Szegedi zsinagóga hu:Szegedi zsinagóga
Synagoga w Sopron - Soproni zsinagóga
Synagoga w Szombathely - Szombathelyi zsinagóga
Synagoga w Szentes - Szentesi zsinagóga hu:Szentesi zsinagóga
Synagoga przy Hősök tere w Tata - Hősök tere (Tata) (Nie muszą to być wierne tłumaczenia)
Synagoga w Tata - Tatai zsinagóga
Synagoga w Tokaj - Tokaji zsinagóga
Synagoga w Vác - Váci zsinagóga
Żydzi na Węgrzech - A zsidóság Magyarországon - (Kategoria:Organizacje żydowskie)
Joel Sirkis - Yoel Sirkis [2] - יואל סירקיש [3]
Żydowska szkoła Lauder Javne Zsidó Közösségi Iskola Budapeszt
Żydowskie gimnazium im. Anny Frank - Anna Frank gimnázium - Scheiber Sándor Tanintézet
Żydowska szkoła Amerikai Alapítványi Iskola ismertebb nevén a Wesselényi w budapeszcie
Ormianie na Węgrzech
Struktura narodowościowa i wyznaniowa na Węgrzech - uzupełnić
Tokaj (wino) - (Kategoria:Wina węgierskie) - zrobię
Gwiazdozbiór Oriona - uzupełnić
Syriusz (gwiazda podwójna) - uzupełnić
Tor (kolejnictwo) - uzupełnić
Sieć trakcyjna - uzupełnić
Przewody trakcyjne - uzupełnić
Historia kolei - uzupełnić
W ramach Wikiprojektu:Historia - Historia Starożytnej Armenii, Starożytnych Węgier, Sumer i Państwa Postsumeryjskie, Etruskowie-Pelazgowie-Praormianie-Achajowie-Partowie-Hunowie-Scyci-Węgrzy-Madziarowie=Sumeryjczycy. Uchodźctwo polskie na Węgrzech w latach 1939-1945. Tysiąc lat przyjaźni polsko-węgierskiej. Ormianie a państwowość Słowian. Dwa tysiące lat przyjacielskich związków polsko-ormiańskich. Wielcy Ormianie Wielkimi Polakami. Historia kościoła staroormiańskiego. Historia Imperium Partów. Wielcy kardynałowie, biskupi, księża.
W ramach Wikiprojektu: Reliogioznawstwo - Jako Ormianin 1700 letni kościół ormiański i katolikosi Armenii, jako Węgier zacząłem już pisać portrety węgierskich Prymasów, jako Polak – piszę o tych księżach, którzy wiele zdziałali w interesie przyjaźni obu narodów
W ramach Wikiprojektu:Synagogi w Polsce:(wspomaganie Poznań i inne - teksty obcojęzyczne w 30 językach)
W ramach Wikiprojektu:Herby heraldyka węgierska i ormiańska.
W ramach Wikiprojektu:Harcerstwo - Węgiersko-Polski Związek Harcerski, historia węgierskiego skautingu

Nowe hasło: Roland von Bagratuni-Antoniewicz

Wikipedysta:Roland von Bagratuni/Galeria dokumentów
(ściągaczka:Wikipedysta:Cynthia - mapy
(ściągaczka:Kategoria:Uczestnicy projektów)
(ściągaczka:IKONY> http://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Noia_icon)
(ściągaczka:IKONY> http://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Tango_project)
(ściągaczka:IKONY> http://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Crystal_Clear_icons)
(ściągaczka:Wikipedia:Szablony/Infoboksy)
[[4]] Wikimedia polska
(ściągaczka:Barwa)

[edytuj] Linki zewnętrzne

http://finnish.imdb.com/name/nm1304024/
http://www.filmpolski.pl/fp/index.php/rec/9473
http://www.imdb.com/title/tt0632639/
http://en.wikipedia.org/wiki/Bagratuni_Dynasty
[5]
http://www.filmpolski.pl/fp/index.php/rec/17730
http://www.imdb.com/title/tt0122824/epcast
http://finnish.imdb.com/title/tt0632639/maindetails
http://rynek-kolejowy.pl/kontakt.htm

Przypisy

↑ Sąd Powiatowy w Cieszynie, Cieszyn, Wydział Karny Sygn.II.Kp.272/69 Zaświadczenie o skazaniu 1991.05-08. .
↑ Górnośląska Brygada Wojsk Ochrony Pogarnicza, Baon Cieszyn st.oficer śledzczy baonu WO pokwitowanie konfiskaty paszportu 1969.05.12. .
↑ Közponi Állami Kórház, Budapest, Kútvölgyi út 4 348/1991/Ig.9/18-Ikt.sz.4/1991 Roland von Bagratuni újságíró úrnak. .
↑ Életmentő – Roland von Bagratuni. „Magyar Nemzet - Budapeszt”.
↑ http://hu.wikipedia.org/wiki/Magyarorsz%C3%A1gi_lengyel_nyelv%C5%B1_sajt%C3%B3
↑ http://hu.wikipedia.org/wiki/Magyar_Nemzet
↑ http://hu.wikipedia.org/wiki/Esti_H%C3%ADrlap
↑ http://www.infobus.pl/
↑ http://www.railwaymarket.pl/
↑ url=http://www.rynek-kolejowy.pl/
↑ url=http://www.autobusy-test.com.pl/
↑ url=http://forum.bpn.hu/profile.php?mode=viewprofile&u=26&sid=0e344042547d114ab3d96802f4df0ab6
↑ url=http:http://www.vasutbarat.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=804&mode=&order=0&thold=0
↑ url=http://www.szentkereszt.hu/news.php
↑ url=http://www.szentkereszt.hu/download.php?view.282
↑ url=http://www.szentkereszt.hu/download.php?view.284
↑ url=http://www.szentkereszt.hu/download.php?view.287

redaktor Roland von Bagratuni Budapeszt - zweryfikowany inwalida wojenny 1956, opozycjonista - wróg czerwonych nazistów

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Szczęść Boże!

redaktor Roland von Bagratuni Budapeszt - zweryfikowany inwalida wojenny 1956, opozycjonista - wróg czerwonych nazistów

#236385

Nie komentuję tego przestępstwa! Po wpisaniu na Google, pojawiła się dziwna strona http://ortografia4.appspot.com/w/search.php?sear...

z tytułem:

Ortografia to przeżytek, pora ją unowoczenić.

Wersja ortograficzna: Wikipedysta:Roland von Bagratuni

a potem wszystko z mojej strony ale ze skreowanymi błędami ortograficznymi:

Wikipedysta:Roland von Bagratuni

Ze względu na awarię komputera ograniczam hwilowo działalność na Wiki

strona Wikipedysty:Roland von Bagratuni
Z Wikipedii, Wolnej encyklopedii

WITAM SERDECZNIE WSZYSTKICH, KTÓRZY PRZYBYLI NA MOJĄ STRONĘ, CZY TO Z PRZYPADKU, CZY TEŻ W WYNIKU ZAMIERZONYCH DZIAŁAŃ.

Բարի օ՛ր - добредојде - welcome - willkommen - καλώς ήρθες - üdvözlöm - καλημέρα - привет - pozdrav - hilsen - hälsning - selâm - saluto - terveiset - !שלום
Ankh.svg

RVB — Roland von Bagratuni (według zahodnio-ormiańskiej transkrypcji Roland von Pakraduni) — po ormiańsku ՌՈԼԱՆԴ ՖՕՆ ԲԱԳՐԱՏՈՒՆԻ - po rosyjsku Рольанд фон Багратуни – po grecku Ρολανδ φον Πακραδουνι - po kartwelijsku როლანდ ფონ ბაგრატუნი - zobacz także: Roland Antoniewicz — syn Zdzisława Antoniewicza, wnuk Zygmunta Antoniewicza, prawnuk Mihała-Wacława Antoniewicza, kuzyn premiera Węgier Juzsefa Antalla, a hżeśniak jego ojca, ministra Juzefa Antalla seniora, ktury w czasie II wojny światowej był komisażem żądowym d/s uhodźczyh i był w stałym kontakcie roboczym z ojcem Rolanda Antoniewicza – Zdzisławem Antoniewiczem.
Commons in image icon.svg

Wikimedia Commons ma galerię ilustracji związaną z tematem:
Roland von Bagratuni
Roland von Bagratuni

Spis treści

1 Droga życiowa
2 Niedoszły duhowny, ucieczka pżez zieloną do Wenecji
3 Pżeśladowany pżez bezpiekę opozycjonista
4 Działacz pżyjażni węgiersko-polskiej, żecznik praw Litwy
5 Chżeśniak J.Antalla ministra,kuzyn premiera,pomoc J.Giedroycia
6 Dziennikaż, pisaż, aktor i filmowiec
7 Prasa polska i światowa o Rolandzie von Bagratuni-Antoniewiczu
8 Linki zewnętżne
9 Artykuły autobiograficzne Rolanda von Bagratuni-Antoniewicza
10 Odznaczenia
11 Prace zrobione
12 Prace do wykonania
13 Pżypisy

[edytuj] Droga życiowa

Urodził się 16 lutego 1946 r w Budapeszcie jako obywatel węgierski, polski i wielkoormiański narodowości polskiej, węgierskiej i wielkoormiańskiej . Z rodzicuw Ormian — ojca Ormiano-Polaka Zdzisława Antoniewicza i matki Ormiano-Węgierki Teresy Ilony Karapancsics (ԳԱՐԱԲԱՆՋԻՉ). Z tego też powodu Roland von Bagratuni jest gorącym zwolennikiem tradycyjnej pżyjaźni polsko-węgiersko-ormiańskiej! Z pżyczyn niezależnyh, od jesieni 1947 do lata 1967 mieszkał w Polsce, skąd z powoduw politycznyh musiał uciekać pżez „zieloną granicę“. Już jako małe dziecko zapoznał się z bestialstwem UB. Jego ojca długimi miesiącami więziono, „pieszczono“, dręczono i katowano w „sanatorium“ UB pży ul. 27 Grudnia w Poznaniu. W czerwcu 1956 roku jako jedenastoletni smarkacz, z bronią w ręku wziął udział w szturmie gmahu Komendy Wojewudzkiej UB w Poznaniu na ul. Kohanowskiego i został dwukrotnie ranny. Ponieważ Roland von Bagratuni jest człowiekiem bardzo łagodnego i kulturalnego usposobienia (pży IQ ok.170) -- od urodzenia jest wrogiem ludzi, ktuży zahowują się agresywnie, popełniają agresywne pżestępstwa i pżewinienia na szkodę osub słabyh, w tym kobiet, dzieci i starcuw. Z tyh to względuw w połowie lat sześćdziesiątyh zwrucił uwagę na rozplenienie się agresywnyh pżestępstw na osiedlu w kturym mieszkał w Poznaniu („Osiedle Świerczewskiego“), m.inn. z domu w kturym mieszkał, puźnym wieczorem, w pobliskih kżakah, zgwałcono młodą i ładną dziewczynę, ktura w wyniku tego strasznego czynu zmarła, gdyż była po operacji. Wstąpił więc do ORMO, skąd jednak po kilku tygodniah został wyżucony na wniosek bezpieki. Ponieważ wuwczas ORMO było organizacją apolityczną, Roland von Bagratuni ma czyste sumienie. Jest hżeścijaninem -- osobą głęboko wieżącą i praktykującą. Od usmego roku życia jest ministrantem ceremoniażem i lektorem, służbę pży Stole Pańskim rozpoczął u boku arcybiskupa-metropolity poznańskiego -- ks.dr.Antoniego Baraniaka. To spodowało, że hciał zostać duhownym, ale jako Ormianin -- ormiańskim.
[edytuj] Niedoszły duhowny, ucieczka pżez zieloną do Wenecji

Jedyną możliwością był wyjazd do Wiednia lub Wenecji, do klasztoru OO Mehitarystuw, gdzie działa ruwnież ormiańskie seminarium duhowne. Ale dojehał tylko do Węgier. Na granicy złamał nogę i wpadł w ręce wopistuw, ktuży pżekazali jego w ręce władz bezpieczeństwa. Po kilku tygodniah aresztu w „internacjonalistycznym“ więzieniu pży Fő utca w Budapeszcie został deportowany do PRL. Uciekł z zagipsowaną nogą i znuw nielegalnie udał się na Węgry. Ponieważ granica z Austrią była wtedy surowo stżeżona (Żelazna Kurtyna), w obawie pżed deportacją szybko ożenił się. W PRL za ten „występek“ Sąd Powiatowy w Cieszynie zaocznie skazał Rolanda von Bagratuni na 3 miesiące aresztu w zawieszeniu. [1] Oczywiście fakt ten spowodował, że pżez kilka lat organy bezpieczeństwa i WOP polowały na niego, a w końcu mimo amnestii, na granicy polsko-czehosłowackiej został aresztowany pżez WOP i skonfiskowano jemu paszport. [2]Zwrucono go jemu dopiero, kiedy obiecał zrobić z tego międzynarodową awanturę --- rozłączanie rodzin konwencje międzynarodowe już wtedy surowo zabraniały. Roland von Bagratuni posiada czwurkę już dorosłyh dzieci i siudemkę wnukuw.
[edytuj] Pżeśladowany pżez bezpiekę opozycjonista

Z powodu pogląduw i działalności opozycyjnej miał stałe zatargi z władzami w PRL i WRL, ciągle „odpoczywał“ w „sanatorium“, był „pieszczony“ i „lubiany“ pżez uwczesne czerwone władze i dlatego nabawił się rużnyh dolegliwości, nawet gubiąc „wygłaskane“ pżez esbeckih „pżyjaciuł“ zęby. Czasami tak bardzo był „pieszczony“ i „lubiany“ , że swoje życie mugł dziękować jedynie Panu Bogu, pżeżywając rużne „wypadki“. Jesienią 1989 r tak pobito jego, że kierownictwo szpitala, kture opatżyło jego i zszyło jemu rany, stwierdziło u niego ponad czterotygodniowy związany z tym stan horobowy. [3] Organy bezpieczeństwa państwowego stale “spłacały dług“ za “sprawki“ Rolanda von Bagratuni-Antoniewicza: psuły jemu możliwości zarobkowania, systematycznie zniesławiali jego, robili pżeciwko niemu najrużniejsze wulgarne prowokacje, a nawet kilkakrotnie sprubowali załatwić Jemu bezpośrednie, osobiste spotkanie ze Świętym Piotrem u bram niebieskih. Ostatnio, bezpośrednio pżed upadkiem dyktatury czerwonyh sprubowali Jego wmieszać do stwożonego pżez nih Toważystwa im.Kádára, z kturym nic wspulnego nie miał. Bo hcąc zahować neutralność, absolutnie nigdy nie był członkiem żadnej partii. (PISZEMY WZGLĘDNIE NEUTRALNIE I DELIKATNIE!). Nawet związał się z polską organizacją o nazwie Solidarność. Był gorącym zwolennikiem Praskiej wiosny, rozklejając na jej cześć w Budapeszcie rużne „nielegalne“ plakaty. Po interwencji wojsk Układu Warszawskiego i nazwaniu interwentuw „faszystowskimi agresorami“, oraz wiwatowaniu na cześć Alexandra Dubčeka, został nader czule „pieszczony“, a potem skierowany został na „wczasy“ w państwowym „sanatorium“. W 1970-ym hciał założyć w Budapeszcie Toważystwo Pżyjaźni Węgiersko-Polskiej, zbierając deklaracje członkuw-założycieli ponad 1500 znakomityh Węgruw - pżedstawicieli śmietanki kultury narodowej. Zwolennikom Marksa i Lenina - „pżyjaciołom“ Polski strasznie nie podobało się to... W latah świetności polskiej Solidarności, ktura na Węgżeh znalazła się na czarnej liście, tłumnie pżyprowadzał do Polski znakomityh Węgruw, pragnącyh zapoznać się z tym ruhem. Wielu z nih (prof.dr.János Elbert, poetka Grácia Kerényi, reż.Gábor Budy, gookarcista Lajos Kizman, prof.dr.płk.István Hajdu i inni) bezpieka puźniej zamordowała. Pżyprowadził też znakomitego węgierskiego księdza - hr.Istvána Kegleviha. Ks.hr.István Keglevih dziesięć lat niewinnie pżesiedział we więzieniu Jánosa Kádára w Márianosztra. Roland von Bagratuni pżedstawił jego ks.Jeżemu Popiełuszce, a potem także papieżowi, kturyh poznał jeszcze w Poznaniu jako ministrant ks.abp.Baraniaka, a kturego pżyjacielem był wuwczas jeszcze kanonik krakowski ks.Karol Wojtyła.
[edytuj] Działacz pżyjażni węgiersko-polskiej, żecznik praw Litwy
Solidarność i antypolski Pakt Sowiecko-Niemiecki - Ulotki Rolanda von Bagratuni z 1981 r

Na kilka lat pżed upadkiem dyktatury czerwonyh na Węgżeh, Roland von Bagratuni zorganizował Węgiersko-Polski Akademicki Związek Krajoznawczy oraz Węgiersko-Polski Związek Harcerski, rokrocznie pżywożąc do Polski tysiące węgierskih uczniuw gimnazjalnyh i studentuw gorąco łaknącyh poznać Polskę, uwczesne antysowieckie polskie prądy społeczno-polityczne, kulturę i historię narodu polskiego, a pżede wszystkim znaleźć w Polsce prawdziwyh Pżyjaciuł. Po pewnym czasie bezpiece znudziła się ta nowa akcja wspomnianego i pżeprowadzili pżeciwko niemu szeroko zakrojoną akcję zniesławiającą, rozwalając jego propolskie organizacje. Kiedy po ogłoszeniu swojej niepodległości pżez Litwę, w dniu 13 stycznia 1991 w Wilnie nastąpił szturm rosyjski na wieżę telewizyjną, Roland von Bagratuni znuw zabrał się do produkowania plakatuw, kture rozkleił po całym Budapeszcie z napisem: Armia Czerwona od 50 lat jest agresorem na Pżybałtyku! Niepodległość Litwie! Do akcji tej pżyłączyły się prawie wszystie uwczesne opozycyjne organizacje i partie Węgier.
[edytuj] Chżeśniak J.Antalla ministra,kuzyn premiera,pomoc J.Giedroycia
Armia Czerwona od 50 lat agressorem na Pżybałtyku - Niepodległość Litwie!

Od początku powrotu na Węgry w 1967 r był w stałym kontakcie z czołowymi osobistościami węgierskiej opozycji, m.inn. z płk. Kálmánem Kéri, ktury w latah drugiej wojny światowej bardzo wiele pomugł uhodźctwu polskiemu na Węgżeh, był w stałym kontakcie z ojcem Rolanda von Bagratuni. Po upadku dyktatury, Kálmán Kéri mianowany został pżez demokratyczny żąd dr.Juzsefa Antalla juniora generałem armii w stanie spoczynku i wybrany Posłem do Parlamentu, kturego do śmierci był doyenem. Roland von Bagratuni utżymywał bardzo żywy kontakt rodzinny ze swoim ojcem hżestnym --- komisażem żądowym d/s uhodźczyh w latah II wojny światowej na Węgżeh, dr.Juzefem Antallem seniorem, oraz z jego synem, a kuzynem Rolanda von Bagratuni – dr.Juzsefem Antallem juniorem, z wielką pżyjaciułką Polski --- opozycyjną poetką Grácią Kerényi oraz z jej pżyjaciułką, puźniejszym Posłem z ramienia partii SzDSz – socjologiem prof.dr.Ottílią Solt, z puźniejszym Posłem z ramienia partii MDF – socjologiem dr.Dénesem Csengeym i innymi zanymi opozycjonistami. Pżez długie lata korespondował z arcybiskupem-metropolitą poznańskim --- ks.Antonim Baraniakiem oraz Prymasem Polski ks.Stefanem kardynałem Wyszyńskim, a także z redaktorem naczelnym paryskiej Kultury, dyrektorem polskiego Instutu Literackiego w Maisons-Laffitte-Mesnil-le Roi, redaktorem naczelnym miesięcznikuw Kultura, Dokumenty i Zeszyty Historyczne - księciem Jeżym Giedroyciem, oddając jemu najrużniejsze opozycjne pżysługi. Kierował do niego opozycyjnyh artystuw i pisaży, kurym Jeży Giedroyć organizował w Paryżu wystawy czy odczyty. Publikował nawet w USA. Roland von Bagratuni napisał książkę o Polsce pod tytułem „Mit kell tudni Lengyelországrul“, w kturej szczeże i prawdziwie hciał pżedstawić naszym Bratankom Polskę, Polakuw, pełną tęsknoty za niepodległością i heroicznyh walk wyzwoleńczyh historię narodu polskiego. Wynik: książka prosto z drukarni trafiła do młyna papierniczego i została zmielona! O olbżymih uczuciah „pżyjaźni“ względem Rolanda von Bagratuni czerwonyh władz węgierskih najlepiej świadczy fakt, że nie mugł on otżymać nawet Orderu za Odwagę, hociaż zasłużył na to ratując życie pewnego starca w szpitalu, ktury zamiast pżez dżwi, pżez okno hciał udać się do toalety, o czym doniosła lakoniczna notatka budapeszteńskiego pułopozycyjnego dziennika Magyar Nemzet[4]. Od węgierskiego odpowiednika Instytutu Pamięci Narodowej – Użędu Historycznego (Történeti Hivatal), pżehowującego akta użęduw i służb bezpieczeństaw państwowego, otżymał ponad 1000 stron kopii ze swoih akt, wskazującyh na fakt, że Roland von Bagratuni był wrogiem nr.1 dyktatury czerwonyh.
[edytuj] Dziennikaż, pisaż, aktor i filmowiec

Roland von Bagratuni od 1965 roku zajmuje się dziennikarstwem, ale pżez pewien okres czasu był ruwnież reżyserem filmowym i telewizyjnym oraz aktorem we wielu węgierskih filmah i sztukah telewizyjnyh. Pżedstawiciele władzy czerwonyh za wszelką cenę starali się uniemożliwić jemu osiągnięcie kariery najpierw dziennikarskiej, a potem filmowej, czy teatralnej, ale starania te spełzły na manowce. Podczas kiedy w Polsce i na Węgżeh neutralni kierownicy działuw kulturalnyh, a nawet redaktoży naczelni wyrywali sobie z rąk jego artykuły, publikując dosłownie wszystko co napisał — esbeccy attahé prasowi i pierwsi sekretaże Ambasady PRL w Budapeszcie, oraz kierownicy wydziału agitacji i propagandy KC obu agend KPZR (według oryginalnyh relacji i raportuw skierowanyh do najwyższyh kierownikuw organuw bezpieczeństwa państwowego), bezskutecznie starali się pżekonać władze i samyh siebie, że Roland von Bagratuni „nie jest dziennikażem, jest oszustem“. Odpowiednio do tego, pod rużnymi sztucznymi, nader pżejżystymi pretekstami, nie pżyjęto Rolanda von Bagratuni w poczet organizacji dziennikarskih PRL i WRL, hociaż wielokrotnie to wnioskował i wniosek jego gorąco popierali najlepsi dziennikaże i pisaże obu krajuw. Pżez długie lata był stałym korespondentem warszawskih tygodnikuw ilustrowanyh FILM i EKRAN, ale SDP wniosek o pżyjęcie w poczet członkuw w bezczelny sposub odżuciło, bezprawnie i kłamliwie powołując się na to, że ...„członkiem SDP może być tylko osoba działająca na żecz ...prasy polskiej!“ W prasie węgierskiej Roland von Bagratuni z kolei pżez długie lata propagował kulturę polską, historię Polski i najpiękniejsze karty z historii tysiącletniej pżyjaźni obu naroduw. Był redaktorem polskojęzycznego tygodnika Węgierski Tydzień[5]. Dużo pisywał do pułopozycyjnego porannego dziennika Magyar Nemzet[6]. W popołudniowym dzienniku Esti Hírlap[7] codziennie ukazywały się jego krytyki polskih filmuw i pżedstawień teatralnyh, wywiady z polskimi reżyserami, aktorami i artystami. W okresie, kiedy na Węgżeh polską opozycję traktowano jako wroga publicznego nr.1, Roland von Bagratuni aktywnie popularyzował twurczość puźniejszego senatora Solidarności --- Andżeja Wajdy. Węgierska organizacja dziennikarska MÚOSZ w podobnie bezczelny sposub każdorazowo bez skrupułuw odżucała wnioski o pżyjęcie w poczet członkuw, podpisane pżez kilkudziesięciu najlepszyh węgierskih dziennikaży i pisaży, w tym ruwnież pżez Prezesa MÚOSZ red.Juzsefa Pálfy oraz Wiceprezesa MÚOSZ red.Tibora Pethő. Kiedy pży jednolitej pomocy najlepszyh węgierskih reżyseruw, został redaktorem-reżyserem w Telewizji Węgierskiej, czerwoni uczynili wszystko, ażeby Roland von Bagratuni nie zrobił kariery reżyserskiej. Najlepsze jego scenariusze bezkrytycznie odżucano, powołując się na „brak pieniędzy“ czy „brak wolnej mocy pżerobowej“. I wtedy swoje filmy zaczął realizować bez pżydziału jakihkolwiek funduszy i mocy pżerobowej! Znowu pomogli jemu najlepsi reżyseży! Każdy coś uszczypnął z budżetu akurat realizowanego pżez siebie filmu. Czegoś takiego ani wcześniej ani puźniej jeszcze nie było w kinematografii nie tylko węgierskiej! Fabularno-dokumentalny film Labirynt Uliczny podobał się nie tylko węgierskim krytykom, ktuży zupełnie pżypadkowo go obejżeli, bo telewizja MTV w tym jednym jedynym pżypadku nie zorganizowała projekcji prasowej! Film ten nie hciano wypuścić do Mannheim, Oberhausen, czy Wenecji, więc Roland von Bagratuni samowolnie wziął jego kopię pod pahę i pojehał z nim do Koszalina, na Spotkania Filmowe „Młodzi i Film“ skąd wrucił z Dyplomem! Bezpiece tak bardzo to nie spodobało się, że w końcu udało się im dopiąć swego: Rolanda von Bagratuni w 1984 r na podstawie zniesławiającyh jego bzdur wyżucli z telewizji! Nadaremnie zwrucił się do sądu pżeciwko telewizji, ta ...bezczelnie sfałszowała jeszcze dokumenty procesowe, co na rozprawie wyszło jednak na światło dzienne, tak więc Roland von Bagratuni w końcu wygrał proces, ale nic nie zmieniło się, do MTV wrucić nie mugł. Zrobił kilka filmuw, kture faktycznie trafiły do pudełka i na pułkę. Stwożył bowiem dzieła, kture nie podobały się zwolennikom Marksa i Lenina. Jako dziennikaż, Roland von Bagratuni nie szczędził trudu, pisząc kilkaset artykułuw propagującyh kulturę Polski i Węgier, tysiącletnią historię obopulnej pżyjaźni naszyh naroduw i historię narodu polskiego. Ale pisze ruwnież artykuły o tematyce religijnej. Publikuje w kilku językah. Jego artykuły ukazały się nawet w prawicowyh organah prasowyh w USA i we Francji. Jako asystent światowej sławy węgierskih reżyseruw filmowyh, do najpżerużniejszyh rul filmowyh, sprowadził na Węgry ponad 300 polskih aktorek i aktoruw. Sam ruwnież od czasu do czasu podejmował się odtwożenia rużnyh rul, ale nigdy nie palił się do laur aktorskih, hociaż jego pżyjaciele-reżyseży stale nagabywali jego do uczestnictwa w swoim filmie nie jako asystent, a jako aktor. Ciosy K.O. kture kolejno otżymywał od wrogih organuw bezpieczeństwa, zupełnie zepsuły zdrowie Rolanda von Bagratuni-Antoniewicza. Na początku lat dziewięćdziesiątyh jeszcze odbył pielgżymkę do świętyh miejsc Ormian (Geghard, Eczmiadzyn, Sanahin) a potem ciężko zahorował. Co hwilę leżał w szpitalu z horobą wieńcową, arytmią serca, astmą, wżodami na żołądku i dwunastnicy… Dopiero dzięki modlitwom na początku lat zerowyh pżyszedł do siebie. Obecnie jest korespondentem polskiej prasy kolejowej, autobusowej, tramwajowej, trolejbusowej, produkcji taboru kolejowego i autobusowego[8][9][10][11]. Na Węgżeh społecznie pisze do dziennika Budapest Online[12] oraz Vasútbarát Online[13]. Pżez 15 lat był zakrystianinem w Budapeszcie w kaplicy Krulowej Maryi Regnum Marianum pży ulicy Damjanih utca 50 w dzielnicy Eżsébetváros. Publikuje artykuły o kościele ormiańskim w węgierskim kwartalniku kościelnym Szent Kereszt[14][15][16][17]. Obecnie jest już na emerytuże. Napisał po węgiersku obszerną Historię Armenii od zarania dziejuw, ktura oczekuje wydania i wydawcy. Na podstawie staroormiańskih źrudeł starożytnyh, potrafił dokładnie zdefiniować pohodzenie Ormian oraz ih najbliższyh krewnyh — Węgruw, Kurduw i Baskuw, pżyłączając się do światowej sławy, mieszkającyh poza granicami Węgier zahodnih historykuw węgierskih o fałszywości teorii ugrofińskiej, wymyślonej pżez wrogim Węgrom Austriakuw Haynaua. Największym pżedstawicielem tej grupy jest prof.dr.Ferenc Badiny-Jus, kierownik katedry sumerologii Uniwersytetu OO Jezuituw w Buenos Aires. Roland von Bagratuni napisał ruwnież po węgiersku dwa obszerne tomy wspomnień o „pżyjaźni“ „internacjonalistuw“, kture ruwnież czekają wydania i wydawcy. Za błogosławieństwem i osobistym poparciem em.biskupa-sufragana Segedynu ks.dr.Endre Gyulai, pracuje nad 50-języcznym słownikiem i encyklopedią imion biblijnyh. Napisał także wiele wierszy, dwa tomy powieści sci-fi. Nie rejestrując się, pżez kilka lat napisał już mnustwo haseł w kilku językah. Nie liczy ih, bo nie jest formalistą, czy osobą łaknącą laur.
[edytuj] Prasa polska i światowa o Rolandzie von Bagratuni-Antoniewiczu

Életmentő. — Magyar Nemzet (Budapeszt), 27 sierpnia 1974 — nr.199, rocznik XXX.
Köves Ruzsa: Találkozás lengyel fiatalokkal és idősebbekkel. Kötelező olvasmány: A Pál utcai fiúk. — Magyar Nemzet, 29 października 1972
ԱԶԳ, (Erywań) 27.августа 1993 „Ռոլանդ Հովսեփ Արաջինը րագաղւվեց Բագրատունյաց դինաստիան երականգնվեց“
Baku Endre: Huszonnégyszer Magyarországon. Hajdú-Bihari Naplu, 6 października 1973
Krystyna Zielińska: Po kądzielu, mieczu i z czystej pżyjaźni — Żołnież Wolności, 28-29 sierpnia 1976 — rok. XXVII (XXXIV) nr. 205 (7976)
Esti Hírlap, (Budapeszt) 1982.december 27. “Utcalabirintus”
Esti Hírlap, (Budapeszt) 1983.július 7. “Lengyel feszitválon: Utcalabirintus”
Film-Színház-Muzsika, (Budapeszt)1985.IX.7. “Antoniewicz Roland — Koszalin ’83”
Głos Pomoża, 1985-08-15 (Koszalin)“XIII KSF Młodzi i Film Festiwalowi goście w Ratuszu”
Mafilm Híradu, (Budapeszt) 1983/10.szám “Filmjeink a világban”
Mafilm Híradu, (Budapeszt) 1984/6.szám „Cosalin”
Magyar Hírlap, (Budapeszt) 1983.augusztus 23.szám „Magyar filmek díjai“
Szabad Föld, (Budapeszt) 1983.oktuber 22.szám „Néhány néznivalu. Utcalabirintus.“
Республика Армения, (Ереван) 8.сентября 1993 „Будет ли у нас свой монарх“
Аверс, (Ереван) нр.2-1993 г „Гость BEAU MONDE-a Великий Князь“
Время, (Ереван) 11.августа 1993 „Монарх в НКР“
Demokrata, (Budapeszt) 1998 május.2 „Örmények“
Kacsa, (Budapeszt) 1991 január.29 „Örmény örvény“
24ura, (Tatabánya) 1992 december. 12 „Roland, Nagy-Örményország trunörököse“
Filmszem, (Budapeszt) 1983/10. „Borostyánkő és őszinteség“
Magyar Nemzet, (Budapeszt) 1975 május 16. „Folyuiratszemle.Valuság.Lengyelek Magyarországon.“
Zdzisław Antoniewicz: „Rozbitkowie na Węgżeh.Wspomnienia z lat 1939-1946.“ Ludowa Spułdzielnia Wydawnicza, Warszawa 1987 строн 316 ISBN-83-205-3801-7
„Barátok a bajban. Lengyel menekültek Magyarországon 1939-1945.“ Eurupa Könyvkiadu, Budapest 1985 (Budapeszt) строн 656 HU ISSN 0209-5165
Barącz, Sadok: Rys dziejuw ormiańskih. Tarnopol, Drukiem Juzefa Pawłowskiego, 1869.
Barącz, Sadok: Żywoty sławnyh Ormian w Polsce. Lwuw, 1855.
Gromnicki, T.: Ormianie w Polsce, ih historia, prawa, pżywileje. Warszawa, 1889.
Herby roduw polskih — Polish Coats of Arms. Index and List of family Names. London, Orbis Books Ltd, 1990.

[edytuj] Linki zewnętżne

http://finnish.imdb.com/name/nm1304024/
http://www.filmpolski.pl/fp/index.php/rec/9473
http://www.imdb.com/title/tt0632639/
http://forum.magyarhirlap.hu/profile.php?mode=viewprofile&u=402&sid=3ba35713e4d520c59f24a3362e6d4e52
http://en.wikipedia.org/wiki/Bagratuni_Dynasty
http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%B0%D0%B3%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%B8%D0%B4%D1%8B
http://www.filmpolski.pl/fp/index.php/rec/17730
http://www.imdb.com/title/tt0122824/epcast
http://finnish.imdb.com/title/tt0632639/maindetails
http://www.iif.hu:8080/articles/films/alapit-filmog.hu.html
http://forum.bpn.hu/profile.php?mode=viewprofile&u=26&sid=0e344042547d114ab3d96802f4df0ab6
http://www.falanx.hu/roland_von_bagratuni
http://wiadomosci.wp.pl/mode,viewprofile,u,73421,forum_profileview.html?ticaid=138e1
http://www.railway-market.pl/contact.htm
http://rynek-kolejowy.pl/kontakt.htm
http://infobus.pl/redakcja.php
http://www.nonprofit.hu/szerv/egyszerv/3851.html
http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:1RolandNhg.jpg

[edytuj] Artykuły autobiograficzne Rolanda von Bagratuni-Antoniewicza

ԲԱՆԲԵՐ, (Erywań) 5.sierpnia 1993 „ԴԻՄՈՒՄ“
Roland Antoniewicz: Történelmeink — Valuság, (Budapeszt) — rok 1975 nr. 8, str.102-106
Szent Kereszt, (Budapeszt) 2004.3.szám „Az örmény kereszténység 2000 éve-I.rész“
Szent Kereszt, (Budapeszt) 2004.5.szám „Az örmény kereszténység 2000 éve-II.rész“
Szent Kereszt, (Budapeszt) 2005.3.szám „Az örmény kereszténység 2000 éve-III.rész“
Eżsébetváros, (Budapeszt) 2005.március 25.szám „Régi ismerős a szentmiséken“
Eżsébetváros, (Budapeszt) 2005.január 12.szám „A rumai-katolikus egyház visszakapja a Regnum-házat“
Könyvvilág, (Budapeszt) 1971.listopad nr.11 „Lengyelek és magyarok“
Magyar Nemzet, (Budapeszt) 1976.listopad nr. 8. „Magyar—lengyel filmtervek“
Magyar Nemzet, (Budapeszt) 1979.február 23.szám „Magyar filmet tervez Andżej Wajda“
Néphadsereg, (Budapeszt) 1975.wżesień nr.20 „A harmadik határ“
Népszava, (Budapeszt) 30 maraca 1973. „Készül a második lengyel-magyar koprodukcius film“
Magyar Hírek, (Budapeszt) 1 listopada 1969 „Lengyel film a magyar jubarátrul“
Nők Lapja, (Budapeszt) 1 listopada 1969 „Lengyel filmesek Pesten“
Filmszem, (Budapeszt) 1979/6. „Útközben.Házasok, akik magányosak.“
Ekran, (Warszawa) 6.VIII.1978 r. „VIII Veszprémskie Spotkania Telewizyjne.W interesie twurcuw i widzuw.“
Film, (Warszawa) 16.I.1977 r. „Budapeszteńska premiera Ziemii Obiecanej“
Film, (Warszawa) 20.II.1977 r. „Jak zostałem aktorem“

[edytuj] Odznaczenia

Odznaka Honorowa m.Poznania (1987)
Odznaka Honorowa za Zasługi w Rozwoju Wielkopolski (1988)
Medal Pamiątkowy za zasługi dla m. Koszalina (1985)
Złota Odznaka Honorowa Toważystwa Pżyjaźni Polsko-Węgierskiej im.Fr.Lista (1987)

[edytuj] Prace zrobione

hu:Csernoh János - János Csernoh - hu:August Hlond - hu:Serédi Jusztinián - Jusztinián Serédi - Béla Varga - hu:Antoni Baraniak - hu:Esztergom érsekeinek listája - hu:Poznań érsekeinek listája - hu:Kerényi Grácia - Grácia Kerényi - Jan Reyhman - Zoltán Meszlényi - Lászlu Lékai - hu:Eurupai vasutak listája - Koleje Europy - de:Europäishe Bahnen - el:Κατάλογος Ευρωπαϊκών Σιδηροδρόμων - en:European railways - hy:Եվրոպայի երկաթուղիների ցանկ - hu:Padniewko - Synagoga w Mád - Synagoga w Segedynie - Synagoga w Szentes - Synagoga w Ostżyhomiu - hu:Katyńi vérengzés - hu:IQ - Zbiur Naukowy Niemcuw Sudeckih - ru:Научное Собрание Судетских Немцов - Angelo Rotta - dr. Juzef Antall senior - Spektroskopia astronomiczna - Mád - Historyczny region winogradowy Tokaj

- tutaj - hu:Grúz ábécé
[edytuj] Prace do wykonania

Wikipedysta:Roland von Bagratuni/brudnopis/Panujący Armenii
Wikipedysta:Roland von Bagratuni/brudnopis/Mád
Zagadka genealogiczna: Edwarda Nyary, Niholas Sárközy
Padniewko - pżetłumaczyć na hu √
Eliakim ha-Kohen Shwerin Götz - uzupełnić danymi węgierskimi!
Wikipedysta:Roland von Bagratuni/brudnopis/Padniewko √
Wikipedysta:Roland von Bagratuni/brudnopis/Katyńi vérengzés √
Wikipedysta:Roland von Bagratuni/brudnopis/Zbiur Naukowy Niemiecuw Sudeckih
Wikipedysta:Roland von Bagratuni/brudnopis/Synagoga w Szentes
Wikipedysta:Roland von Bagratuni/brudnopis/Synagoga w Segedynie
Wikipedysta:Roland von Bagratuni/brudnopis/Historyczny region winogradski Tokaj
Zbiur Naukowy Niemcuw Sudeckih - √ PRZEDSTAWIONE DO MEDALU
Mád
Historyczny region winogradski Tokaj
Szlaha ormiańska
Hajk
Armenos
Ara Pżepiękny
Dikran Wielki
Tigran Wielki
Hajkazuni
Gnuni
Arszakuni
Bagratydzi
Pakradyci
Rupenjanie
książęta ormiańscy
ormiańscy panujący
Lewon Ter-Petrosjan
stolica Tikranagerda
stolica Ani
Hangpad
Geghard
Gandzasar
Erebuni
arhikatedra w Eczmiadzynie
katolikosi Armenii
Prymasi Węgier
polski kościuł w Kǒbánya
polskie pamiątki Budapesztu
arcybiskupi Kalocsa
arcybiskupi Eger
ks.Béla Varga √
ks.hr.István Keglevih
ks.witeź Lászlu Emődi
pijar ks.Károly Dragos
nunciusz Monsigniore Angelo Rotta √
dr. Juzef Antall senior pżeredagowanie i uzupełnienie irod.cserse
Polska emigracja na Węgżeh podczas II wojny światowej
Obcokrajowcy, ktuży wiele pomogli Polsce, Polakom, sprawie polskiej
generał armii Kálmán Kéri
ks. Prałat Miklus Beresztuczy
Ferdinánd Leu Miklussy
Prof.dr.János Elbert
Grácia Kerényi - uzup.art.
Prof.dr.Endre Kovács
Prof.dr.Jan Reyhman √
płk.Zoltán Balu
płk.Luránt Utassy
biskup ostżyhomski Zoltán Meszlényi √
arcybiskup ostżyhomski Lászlu kardynał Lékai√ - irodalomcsere
arcybiskup ostżyhomski János kardynał Csernoh √
arcybiskup ostżyhomski Péter kardynał Pázmány
arcybiskup ostżyhomski Jusztinián kardynał Seredi √ irodalomcsere
arcybiskup ostżyhomski Kolos kardynał Vaszáry
arcybiskup ostżyhomski János kardynał Simor
arcybiskup ostżyhomski János kardynał Scitovszky
arcybiskup ostżyhomski Juzsef kardynał Kopácsy
arcybiskup ostżyhomski książę Ágost kardynał Keszthelyi
arcybiskup ostżyhomski Juzsef kardynał Mindszenty- pżeredagowanie i uzupełnienie √
Grácia Kerényi - uzupełnić
reż.Gábor Budy
reż.Zoltán Fábri
reż.Lászlu Ranudy
reż.István Szabu
reż.Ilona Katkics
reż.Ferenc Kardos
reż.Éva Zsużs
reż.András Rajnai
reż.Ferenc Kusa
reż.Sándor Szalkai
reż.Sándor Simu
reż.Viktor Gertler
reż.Miklus Szinetár
reż.Pál Erdőss
reż.János Ruzsa
reż.Zoltán Huszárik
reż.Miklus Jancsu
reż.Márta Mészáros
reż.András Kovács
ks.Stanisław Suhowolec - uzupełnić
ks.Henryk Jankowski - uzupełnić
ks.Sylwester Zyh - uzupełnić
Wiesław Dymny - uzupełnić
Stanisław Pyjas - uzupełnić
Adam Bahdaj - uzupełnić
Tadeusz Fangrat
sekretaż Związku Literatuw Węgierskih poeta i pisaż Zoltán Fábián
Katastrofy kolejowe
koleje Europy √
koleje Węgier - Magyar Államvasútak MÁV
koleje Turcji - Türkize Cumhurizeti Devlet Demiżolları İşletmesi (TCDD)
koleje Armenii - Հայկական Երկաթուղի փբը (ՀԵ)
koleje Gruzji - საქართველოს რკინიგზა (სრ)
koleje Słowenii - Slovenske železnice (SŽ)
koleje Słowacji - Železníce Slovenskej republiky (ŽSR)
koleje Słowacji - Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. (ŽSSR)
koleje Słowacji - Železnična spoločnost' Cargo Slovakia (ZSCS)
koleje Chorwacji - Hrvatske željeznice (HŽ)
koleje Serbii - Železnice Srbije (ŽS)
koleje Bułgarii - Български държавни железници (БДЖ - BDŻ)
koleje Bułgarii - Национална компания Железопътна инфраструктура
koleje Rumunii - Căile Ferate Române (CFR)
koleje Czeh - České dráhy (ČD)
koleje Austrii - Österreihishe Bundesbahnen (ÖBB)
koleje Niemiec - Deutshe Bahn (DB)
koleje Ukrainy - Українскі залізниці (УЗ - UZ)
koleje Czarnogury - Željeznica Crne Gore (ŽCG)
koleje Albanii - Hekurudha e Shqiperise (HSH)
koleje Macedonii - Македонски Железници (МЖ - MŻ)
koleje Grecji - Οργανισμός Σιδηροδρόμων Ελλάδος (ΟΣΕ) - Organismus Sidirodrumon Elládos (OSE)
koleje Szwajcarii - Shweizerishe Bundesbahnen (SBB)-Chemins de fer fédéraux suisses (CFF)-Ferrovie federali svizzere (FFS)- Viafiers federalas svizras (VFS)
koleje Mołdawii - ГП Железная дорога Молдовы (ЖДМ - ŻDM)
koleje Estonii - Eesti Raudtee (EVR)
koleje Łotwy - Latvijas dzelzceļš (LDZ)
koleje Litwy - Lietuvos Geležinkkeliai (LG)
koleje Danii - Danske Statsbaner (DSB)
koleje Holandii - Nederlandse Spoorwegen (NS)
koleje Luksemburga - Société Nationale des Chemins de Fer Luxembourgeois (CFL)
koleje Norwegii - Norges Statsbaner (NSB)
koleje Szwecji - Statens Järnvägar (SJ)
koleje Vatykanu - Ferrovie dello Vaticano
koleje Białorusi - Белорусская железная дорога (БЖД-BDŻ)
koleje Rosji - Российские Железные Дороги (РЖД - RDŻ)
koleje Włoh - Ferrovie dello Stato (FS)
koleje Włoh - Trenitalia
koleje Izraela - רכבתׁישראל - Israel Railways
koleje Cypru - Cyprus Government Railway (CGR)
koleje Hiszpanii - Red Nacional de los Ferrocarriles Españoles (RENFE)
koleje Portugalii - Comboios de Portugal (CP)
koleje Francji - Société Nationale des Chemins de fer Français (SNCF)
koleje Belgii Nationale Maatshappij der Belgishe Spoorwegen (NMBS) - Société Nationale des Chemins de fer Belges (SNCB)
koleje Finlandii - Valtion Rautatiet (VR)
Spektroskopia astronomiczna - pżekład z węgierskiego: Csillagászati színképelemzés[[4]]

Synagoga w Apostag
Wielka Synagoga w Budapeszcie - uzupełnić
Synagoga w Budapeszcie w III dzielnicy - Óbuda
Synagoga w Budapeszcie w IV dzielnicy - Újpest
Synagoga w Budapeszcie pży ulicy Rumbah Sebestyén utca w VII dzielnicy - Eżsébetváros
Synagoga w Budapeszcie pży placu Bethlen Gábor tér w VII dzielnicy - Eżsébetváros - Bethlen Gábor tér
Synagoga w Budapeszcie pży ulicy Kazinczy utca w VII dzielnicy - Kazinczy utcai zsinaguga
Żydowski dom kulturalny pży ulicy Wesselényi utca w Budapeszcie w VII dzielnicy - Eżsébetváros
Muzeum żydowskie w Budapeszcie w VII dzielnicy - Eżsébetváros
Synagoga w Budapeszcie pży ulicy Páva w IX dzielnicy - Ferencváros- Muzeum Pamięci Holokaustu
Synagoga w Budapeszcie pży ulicy Thököly út w dzielnicy XIV. - Zuglu
Synagoga w Budapeszcie w XV dzielnicy - Rákospalota
Synagoga w Debreczynie -Debreceni zsinaguga
Synagoga w Eger - Egri zsinaguga
Synagoga w Győr - Győri zsinaguga - Újváros (Győr)
Synagoga w Hudmezővásárhely - Hudmezővásárhelyi zsinaguga
Synagoga w Kecskemét - Kecskeméti zsinaguga
Synagoga w Mád - Mádi zsinaguga - √ PRZEDSTAWIONE DO MEDALU# Symbol głosu "za" Za
Synagoga w Maku - Makui zsinaguga
Synagoga w Miszkolcu - uzupełnić (Miskolci zsinaguga (Kazinczy u.)
Synagoga w Nagykanizsa - Nagykanizsai zsinaguga
Synagoga w Nyíregyháza - Nyíregyházi zsinaguga
Synagoga w Ostżyhomiu - Esztergomi zsinaguga
Synagoga w Pápa - Pápai zsinaguga
Synagoga w Peczu - uzupełnić
Nowa Synagoga w Segedynie - Szegedi zsinaguga hu:Szegedi zsinaguga
Synagoga w Sopron - Soproni zsinaguga
Synagoga w Szombathely - Szombathelyi zsinaguga
Synagoga w Szentes - Szentesi zsinaguga hu:Szentesi zsinaguga
Synagoga pży Hősök tere w Tata - Hősök tere (Tata) (Nie muszą to być wierne tłumaczenia)
Synagoga w Tata - Tatai zsinaguga
Synagoga w Tokaj - Tokaji zsinaguga
Synagoga w Vác - Váci zsinaguga
Żydzi na Węgżeh - A zsiduság Magyarországon - (Kategoria:Organizacje żydowskie)
Joel Sirkis - Yoel Sirkis [5] - יואל סירקיש [6]
Żydowska szkoła Lauder Javne Zsidu Közösségi Iskola Budapeszt
Żydowskie gimnazium im. Anny Frank - Anna Frank gimnázium - Sheiber Sándor Tanintézet
Żydowska szkoła Amerikai Alapítványi Iskola ismertebb nevén a Wesselényi w budapeszcie

Ormianie na Węgżeh
Struktura narodowościowa i wyznaniowa na Węgżeh - uzupełnić
Tokaj (wino) - (Kategoria:Wina węgierskie) - zrobię
Gwiazdozbiur Oriona - uzupełnić
Syriusz (gwiazda podwujna) - uzupełnić
Tor (kolejnictwo) - uzupełnić
Sieć trakcyjna - uzupełnić
Pżewody trakcyjne - uzupełnić
Historia kolei - uzupełnić
W ramah Wikiprojektu:Historia - Historia Starożytnej Armenii, Starożytnyh Węgier, Sumer i Państwa Postsumeryjskie, Etruskowie-Pelazgowie-Praormianie-Ahajowie-Partowie-Hunowie-Scyci-Węgży-Madziarowie=Sumeryjczycy. Uhodźctwo polskie na Węgżeh w latah 1939-1945. Tysiąc lat pżyjaźni polsko-węgierskiej. Ormianie a państwowość Słowian. Dwa tysiące lat pżyjacielskih związkuw polsko-ormiańskih. Wielcy Ormianie Wielkimi Polakami. Historia kościoła staroormiańskiego. Historia Imperium Partuw. Wielcy kardynałowie, biskupi, księża.
W ramah Wikiprojektu: Reliogioznawstwo - Jako Ormianin 1700 letni kościuł ormiański i katolikosi Armenii, jako Węgier zacząłem już pisać portrety węgierskih Prymasuw, jako Polak – piszę o tyh księżah, ktuży wiele zdziałali w interesie pżyjaźni obu naroduw
W ramah Wikiprojektu:Synagogi w Polsce:(wspomaganie Poznań i inne - teksty obcojęzyczne w 30 językah)
W ramah Wikiprojektu:Herby heraldyka węgierska i ormiańska.
W ramah Wikiprojektu:Harcerstwo - Węgiersko-Polski Związek Harcerski, historia węgierskiego skautingu
W ramah Wikiprojekt:Polityka:

| R.von Bagratuni | roland-von-bagratuni@wp.eu - bagratun@freemail.hu - bagratun@freestart.hu | Węgry, Armenia, Gruzja, Azerbajdżan, Media (Kurdystan), Sumer, Czecznia, Dagestan, prehistoria, historia, literatura, sztuka, odnoszenia z Polską, początki polityki |}

Nowe hasło: Roland von Bagratuni-Antoniewicz

Wikipedysta:Roland von Bagratuni/Galeria dokumentuw
(ściągaczka:Wikipedysta:Cynthia - mapy
(ściągaczka:Kategoria:Uczestnicy projektuw)
(ściągaczka:IKONY> http://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Noia_icon)
(ściągaczka:IKONY> http://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Tango_project)
(ściągaczka:IKONY> http://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Crystal_Clear_icons)
(ściągaczka:Wikipedia:Szablony/Infoboksy)
[[7]] Wikimedia polska
(ściągaczka:Barwa)Wikipedysta:Roland von Bagratuni

Wikimedia Commons:User:Roland von Bagratuni

Oczywiście tą wymianę zrobiono w Wordzie automatem, więc w węgiersko-języcznych nazwach "ó" również wymieniono na "u", chociaż "ó" w węgierskim błędnie byłoby "oo"!!! Innych nazw węgierskich ( i innojęzycznych) nie potrafili tak "dowcipnie" zmienić, bo - jak to wynika z tego hackerstwa - języków tych nie znają! Gdyby znali, w nazwisku "von" napisaliby "fon"! Ot, typowa esbecka metoda kompromitacji wroga!

Szczęść Boże!

redaktor Roland von Bagratuni Budapeszt - zweryfikowany inwalida wojenny 1956, opozycjonista - wróg czerwonych nazistów

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Szczęść Boże!

redaktor Roland von Bagratuni Budapeszt - zweryfikowany inwalida wojenny 1956, opozycjonista - wróg czerwonych nazistów

#236414