Wystarczy rzucić zapałkę

Obrazek użytkownika Spitfire
Blog

Gdy ktoś z was myśli, że nie byłby w stanie popełnić okrutnej zbrodni to taki ktoś niemal na sto procent jest w błędzie. Nie uwzględnia bowiem w rozumowaniu tego, że mógłby działać w arcykonfliktowych warunkach oraz pod wpływem silnych i odbierających zdrowy rozsądek emocji. Gdy człowiekiem zaczynają rządzić emocje to zapomina on o wszystkim tym co mogłoby go powstrzymać przed dokonaniem okrutnej zbrodni. Emocje wyłączają w ludziach bezpieczniki i ludźmi zaczyna kierować pierwotny dziki instynkt. Wszystkie badania psychologiczne potwierdzają to, że zwykły człowiek w określonych warunkach może stać się żądnym krwi barbarzyńcą.

W 1994 w Rwandzie miało miejsce ludobójstwo. Były to wydarzenia tak tragiczne, że nie sposób opisać cierpień, których doznali ludzie. "Bojówki Hutu rozpoczęły łapanie i mordowanie każdego napotkanego Tutsi. Zagraniczni obserwatorzy zostali ewakuowani z Kigali, a ambasady zamknięto. Narodowe radio nawoływało do pozostawania w domach, podczas gdy stacja RTLM podżegała do dalszych ataków na Tutsi. Drogi w Kigali i całym kraju zostały zamknięte przez setki blokad. Rzeź szybko rozprzestrzeniła się na cały kraj. Zwykli obywatele byli nawoływani do mordowania sąsiadów i tych, którzy odmówią brania udziału w mordowaniu. Większość ofiar zginęła w miejscu zamieszkania, często z rąk swoich sąsiadów, od maczet używanych przez bojówki. Całkowitą liczbę zabitych oceniano na od 800 000 do 1 071 000" [1].

Napięcia społeczne zostały podsycone tak bardzo, że wystarczyło tylko dmuchnąć aby rozpalić w ludziach ogień i zmusić ich do mordowania własnych sąsiadów. Podobne wydarzenia miały miejsce w Kosowie, gdzie również sąsiad mordował sąsiada (nauczyciel znanego mu ucznia, fryzjer znanego mu klienta). W przypadku ludobójstwa w Rwandzie fundamentalną rolę odegrało radio. Środki masowego przekazu nie działały aby uspokoić Hutu, lecz stale podżegały ich do mordu. Rwanda jest oddalona od Polski o tysiące kilometrów i wydawałoby się, że jest tam zupełnie inny świat. Niestety nie jest.

W Polsce również istnieją bardzo silne napięcia społeczne. Wśród niektórych ludzi możemy zaobserwować szczególną nienawiść do Radia Maryja i jego słuchaczy. Nienawiść stale podsycaną przez niektóre media. W tym przypadku benzyna została już rozlana. Teraz wystarczy tylko rzucić zapałkę i w Polsce będzie miało miejsce to co w Kosowie albo Rwandzie. Stado baranów, które dało w sobie wzbudzić nienawiść ruszy mordować starsze kobiety, które będę pasowały do określonego stereotypu, czyli będą miały na przykład beret na głowie. Myślę, że nienawiść do Radia Maryja i wszystkiego tego co jest z nim związane została już podsycona w ludziach do tego stopnia, że wystarczy im dać tylko wolną rękę, wystarczy rzucić zapałkę tak jak zrobiła to stacja RTLM w Rwandzie.

Czy się mylę? Oczywiście, że nie. Wystarczy tylko poczytać sobie internetowe fora, na których wypowiadają się przeciwnicy Radia Maryja. Znaczna ich część zionie taką nienawiścią, że niczym nie różni się ona od nienawiści jaką żywili Hutu wobec Tutsi. W Polsce ludobójstwo wisi na włosku.

[1] - http://pl.wikipedia.org/wiki/Ludob%C3%B3jstwo_w_Rwandzie#Ludob.C3.B3jstwo

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

W procentach: ponad 10% ludności wymordowało się wzajemnie .

Nie ma podstaw do takich porównań .
Choć są możliwe inne formy dyskryminacji .
np.Poprzez utrudnianie dostępu do stanowisk publicznych ect.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#37245

ostracyzm (delikatnie mówiąc) środowiskowy również.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

-------
http://jaszczur09.blogspot.com/

#37247

Zawsze najbardziej bawili mnie ludzie, którzy z tak wielką ufnością we własne racje wypowiadali się na dane tematy nie mając o nich zielonego pojęcia.

"Nie ma podstaw do takich porównań"

Są i nawet nie wiesz jak silne są to podstawy. Wystarczy, że w państwie nastąpi jakaś destabilizacja, że pojawi się jakiś katalizator i rozpoczną się większe zamieszki a będzie rzeź. W internecie widzę z jaką nienawiścią wypowiadają się ludzie na temat RM. To domino jest już ustawione panie Harcerz. Mała jest na to szansa, ale gdyby zaistniały odpowiednie okoliczności i ktoś puknąłby w pierwszą kostkę to masz tutaj drugie Kosowo, drugą Rwandę. Brzmi to absurdalnie, jednakże w Kosowie też nikt nie spodziewał się, że sąsiad przyjdzie go zamordować. Tam wzajemnie mordowali się ludzie, którzy się znali! Zwracam uwagę na pewne niebezpieczeństwo i wcale nie jest to wyimaginowane niebezpieczeństwo, lecz jest to całkiem realna groźba, która się spełni jeśli tylko zaistnieją odpowiednie warunki. Póki co szanse są małe, ale to wisi w powietrzu. Pewne media podburzyły już odpowiednio ludzi. Tylko skończony ignorant może twierdzić, że takie niebezpieczeństwo nie istnieje.

-----------------

Scenariusz czysto hipotetyczny. W 2015 rozpada się UE i z tego powodu wybuchają zamieszki. Zamieszki(!) a nie łatwy do powstrzymania protest skupiony w jednym miejscu w mieście. Rozruchy skupione w tysiącu miejscach, których żadne służby porządkowe nie byłyby w stanie powstrzymać. Rzeź pewna jak w banku. Wystarczy, że ktoś zwęszyłby w tym swoją okazję. Odpowiedzialność? Odpowiedzialność w tłumie ludzi rozmywa się. Odpowiedzialność w tłumie ludzi w zasadzie nie istnieje.

To tylko hipotetyczne rozważania. Niekoniecznie akurat tak musi być, jednakże takie niebezpieczeństwo stale istnieje i będzie istniało jeszcze przez długo.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#37249

Nieuprawniona jest teza o porównywalności zjawisk: Ruanda ,Jugosławia(szerzej) czy Polska(obecnie lub w niedalekiej przyszłości) .
Zgoda . wynik jest podobny-ludie tracą życie
(nie będę się wymądrzał jak się do takiego rozumowania dochodzi i in situ stosuje się porównanie).

Najbliższym ,może, podobnym do ruandyjskich wydarzeń jest ekstreminacja żydów w Niemczech . Ale i tu rzadzący zastosowali przemysłową metode w obawie przed niemożliwością jej realzacji siłami "sąsiadów z przeciwka".

Zgodze . Obstrukcja już jest obecna w naszym codziennym życiu. Obstrukcja negatywna !!!!
Pozytywne działania w zwalczaniu nie mają lotności .Lepiej z prądem -tak wielu wybiera.

Niedocenianie błahych z gruntu zjawisk doprowadziło do tego.Kto z Was oburzył się na napis "HWDP"? - w istocie jest to atak na nas samych , państwo , ład społeczny .

Wielu waży sobie lekko słowa wypowiadane pod adresem Instytucji zapisanych w Konstytucji.

Co do "RM" mój pogląd jest jasny - dualizm musi być .
Z tym że, wyzwania naszych czasów przerosły zawiadowców Tej stacyji.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#37251

[quote=Harcerz]Nieuprawniona jest teza o porównywalności zjawisk: Ruanda ,Jugosławia(szerzej) czy Polska(obecnie lub w niedalekiej przyszłości) .[/quote]

Doprawdy? W przypadku dwóch wydarzeń ich cechy nigdy nie będą się pokrywały w stu procentach, jednakże nie oznacza to, że nie ma podobieństwa jeśli występują wspólne cechy.

W przypadku Rwandy i Kosowa podobieństwo jest. W jednym i drugim przypadku pewnej części morderstw nie dopuścili się żołnierze, lecz zrobili to zwykli ludzie. Ludzie mordowali ludzi. Jakże więc to porównanie ma być "nieuprawnione"?

Nie ma tutaj błędnej analogii.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#37252

Pamiętam czasy gdy mówiono : "Ana drzewach zamiast liści będą wisieć komuniści" całkiem niedawno w skali historycznej.
Kto szerzył te hasełka ? Komu one służyły .
Nikt ( nie znam przypadku ), nie wieszał esbeków.
Wierze w mądrość narodową - w końcu mamy coś ze 20 % wykształciuchów.
Będziesz nawoływał do tego ?
Znasz kogoś kto nawołuje ?
Jak Już Ci pisałem wyżej - potrzeba ciągłej czujności teraz ,aby nie czuwać nocami ,tak jak moi protoplaści na Wołyniu(syt. bardziej skomplikowana) .
W pierwszym kom. masz odnośnik do procentu . Straty ludności pow. 10% .Bo to w gruncie nie o miliony chodzi w opisywaniu tego zjawiska (1 milion dla Chin ?),
- co 5 dom nagle stał się pusty (Statystycznie).

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#37255

[quote=Harcerz]Wierze w mądrość narodową[/quote]

A ja wierzę w krasnoludki i wielkanocnego zajączka.

[quote=Harcerz]Pamiętam czasy gdy mówiono : "Ana drzewach zamiast liści będą wisieć komuniści" całkiem niedawno w skali historycznej.
Kto szerzył te hasełka ? Komu one służyły .
Nikt ( nie znam przypadku ), nie wieszał esbeków.[/quote]

Nikt nie wieszał, bo esbecy zadbali o to, że przy każdej takiej próbie zostałyby odrąbane ręce tego których chciałby ich wieszać.

[quote=Harcerz]Znasz kogoś kto nawołuje ?[/quote]

Widać, że niezbyt wiesz o czym mówisz. Przecież takie nawoływanie to będzie kwestia danego momentu, jeśliby on nastąpił. Teraz jest jedynie sama nienawiść, która się z powietrza nie wzięła.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#37257

Hutu - Tutsi
Masz taki ukłąd w Polsce?
Twój pogląd o łatwości wywołania hetakomby w Polsce nie ma odniesienia .

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#37261

Fanatyczni tępiciele RM, którzy zioną nienawiścią przy każdej sposobności (Hutu) - zwolennicy RM (Tutsi).

Póki co nie ma jedynie sprzyjających warunków, co nie oznacza, że takowe nie mogę się kiedyś pojawić.

Ja nie mówię o "łatwości", lecz o tym, że zaistniały sprzyjające okoliczności, które potrzebują już tylko kolejnych sprzyjających okoliczności.
To jest tak jak z niektórymi materiałami wybuchowymi. Gdy istnieją osobno to są całkowicie niegroźne, jednak gdy się zmiesza substancje to może nastąpić bum.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#37263

coś z drugiej wojny światowej albo okresu jeszcze wcześniejszego zawsze się znajdzie...

pozdrawiam

Kirker prawicowy ekstremista

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Kirker prawicowy ekstremista

#37264

przyzwotości, na niezależnie myślących.
Piszesz"Polsce ludobójstwo wisi na włosku." i zdaje się, że niemal bzdura, ale wystarczy umiejętnie to rozegrać i demony zostaną zbudzone!
W Niemczech zdawało się narodzie kulturalnym, tysiąc lata cywilizacji chrześcijańskiej a co się stało!?
Do mojego dziadka, który namawiał znajomego sprzed wojny Polaka wyznania mojżeszowego aby zabrał póki czas rodzinę z getta i uciekał w las bo ich Niemcy wymordują.
Odpowiedział w te słowy; pan jest dobry człowiek, ale mówisz pan jak wy wszyscy Polacy propaganda. Niemcy to cywilizacja, to wysoka kultura, my z nimi żyjemy setki lat. To tylko chwilowe nieporozumienia! I pozostał w getcie, bo nie mógł uwierzyć, że tan kulturalny naród przygotował milionom rozwiązanie ostateczne.
I nie opracowali tej koncepcji ludobójczej obszczymurki, lumpenproletariaccy pijaczkowie ale ludzie wykształceni, szanowani i nobliwi!
Jak się słucha i czyta nienawistnych typków michnika, zakowskiego, lisa, wrońskiego, wołka.
Ileż tam wrednej propagandy,jadu, nienawiści!
A Tusk czy jego najbliżsi?
Nawet czuma!
Przecież prócz kłamstwa maja w oczach żarliwy obłęd, są gotowi zabić , zamordować!
To naprawdę jest po prostu straszne!
Atak na pis, prezydenta, radio Maryja, na inaczej myślących!
Tu nie trzeba waśni plemiennych z Afryki równikowej!
Tylko przygotować atmosferę, podgrzać i rzucić hasło do...]
rzezi!
Tak do rzezi, bo ona już trwa od lat 20. Na razie w sferze intelektualnej, duchowej!
Walą w nas jak maczetami!
Albo motyką w potylicę jak Czerwoni Kmehrzy!
I to trwa dzień, w dzień!
A te badania opinii w sprawie eutanazji, to wysokie % za zabijaniem chorych, starszych, niedołężnych!
Wszak to już jest gotowy grunt, to taki przyczółek michnikowszczyzny, lisizny i żakowszczyzny dla "zdrowej selekcji"!
Tak więc masz rację pisząc"Znaczna ich część zionie taką nienawiścią, że niczym nie różni się ona od nienawiści jaką żywili Hutu wobec Tutsi"
pzdr

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

antysalon

#37310