Lobbystka wicemarszałkiem polskiego Sejmu! Klub Solidarna Polska postawi wniosek o odwołanie Nowickiej

Obrazek użytkownika Tomasz A.S.
Kraj

Na zdjęciu: Joanna Najfeld

Otrzymałem dziś w mailu od Pani Joanny Najfeld:

"Ujawnienie w mediach fragmentów wyroku w sprawie karnej wytoczonej przeciwko mnie przez lobbystkę aborcyjną Wandę Nowicką wzmogło zainteresowanie sprawą w kontekście wybrania Nowickiej na wicemarszałka Sejmu.

Z inicjatywą ujawnienia finansowych powiązań Nowickiej wyszli posłowie – m.in. Jarosław Gowin (PO) i Stanisław Żelichowski (PSL). 09.11.11 zapowiedzieli, że chcą odtajnienia uzasadnienia wyroku. Fragmenty wyroku ujawniły media, co spowodowało serię komentarzy z całego spektrum politycznego Sejmu.

Grzegorz Schetyna (PO): Sprawą Wandy Nowickiej powinna zająć się Komisja Etyki Poselskiej.

Andrzej Halicki (PO): Bardzo ważne jest, żeby każdy poseł, a tym bardziej wicemarszałek, był poza podejrzeniami tego typu.

Leszek Miller (SLD): Też się domagamy wyjaśnień czy to nie jest klasyczny konflikt interesów.

Mariusz Błaszczak (PiS): Pani Wanda Nowicka nie powinna być marszałkiem Sejmu. (…) To skandaliczna sprawa, my konsekwentnie byliśmy przeciwni kandydaturze Nowickiej.

Arkadiusz Mularczyk (SP): Chcemy zadać publiczne pytanie: czy taka osoba, której status finansowy nie jest dla nas jasny, powinna pełnić tak zaszczytną funkcję? Czy ma moralne prawo reprezentować Polaków jako wicemarszałek? Czy pobierała te środki? W jakiej wysokości? Czy jej poglądy nie są wynikiem tego, że te koncerny farmaceutyczne w pewien sposób ją sponsorowały. To ważne pytania, bo Nowicka nie jest wyłącznie działaczką ruchów feministycznych, ale jest wicemarszałkiem. (…) Myślę, że dla zdecydowanej większości Polaków, ta sytuacja jest niezrozumiała i kuriozalna. Wielu posłów, gdyby wiedziało o tym wyroku, podjęłoby inną decyzję. (…) Ta cała sytuacja budzi nasze ogromne zaniepokojenie. Liczymy także na poparcie posłów PO.

Klub Solidarna Polska zapowiedział złożenie wniosku o odwołanie Nowickiej z funkcji wicemarszałka Sejmu.

Jestem zdania, że ta sprawa wymaga dalszych kroków niż Komisja Etyki Sejmowej, czy głosowanie nad odwołaniem Nowickiej ze stanowiska wicemarszałka. Popieram stanowisko mojego obrońcy, Mec. Piotra Kwietnia, który powiedział:

Prokurator Generalny powinien wszcząć postępowanie aby sprawdzić, czy ona przez ostatnie 5-6 lat nie prowadziła nielegalnego lobbingu w polskim parlamencie, na rzecz przepisów prawnych będącego w interesie producentów przemysłu środków antykoncepcyjnych.

Ona domagała się refundacji środków antykoncepcyjnych od NFZ i powszechnej edukacji seksualnej dla młodzieży w szkołach i informowania o „dobroczynnych” skutkach środków antykoncepcyjnych, produkowanych m.in. przez firmę, która wspierała finansowo federację.

Prokurator powinien sprawdzić czy pani Nowicka nie złamała przepisów prawnych ustawy lobbingowej, gdyż każdy lobbysta ma obowiązek ujawnienia swojej działalności, jeżeli występuje w Sejmie. Ona często na komisjach sejmowych reprezentowała stronę społeczną. Czy była wtedy opłacanym lobbystą przez firmy farmaceutyczne? To trzeba wyjaśnić w interesie publicznym.

Całość wypowiedzi mec. Kwietnia na portalu Fronda.pl

Joanna Najfeld"

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Czyżby powrót do staropolskich rugów poselskich? Jeśli dwom posłom PiS odmówiono prawa do pełnienia mandatów pod byle pretekstem, to może tak po kolei zacząć rozliczać posłów PO i Palikota. Podejrzewam, że sporo tego byłoby...

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#199027

Pod jednym warunkiem,że sądy będą niezależne,anie nagrzane POlitycznie

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#199110