Absurd. Niemiecka minister zarzuca arcybiskupowi użycie słowa pogrom

Obrazek użytkownika Tomasz A.S.
Idee

2 lipca 2012 papież Benedykt XVI mianował Gerharda Ludwiga Müllera prefektem Kongregacji Nauki Wiary w miejsce odchodzącego na emeryturę kard. Williama Levady. Jednocześnie jako prefekt Kongregacji Nauki Wiary został on także przewodniczącym Papieskiej Komisji Ecclesia Dei, Papieskiej Komisji Biblijnej oraz Międzynarodowej Komisji Teologicznej. Tego samego dnia Ojciec Święty podniósł go do godności arcybiskupa.

Dziennik "Die Welt" 2 lutego 2013 zamieścił obszerny wywiad z abp. Gerhardem Müllerem, w którym powiedział on między innymi:

"Celowa kampania dyskredytowania Kościoła katolickiego w Ameryce Północnej, jak również u nas w Europie, osiągnęła to, że duchowni w pewnych obszarach już teraz są oficjalnie zaczepiani. Wynikający stąd nastrój jest obecny na wielu blogach. Również w telewizji uprawia się jazdę po Kościele katolickim, której uzbrojenie ma początek w walce totalitarnych ideologii przeciwko chrześcijaństwu. Tutaj wzrasta sztucznie podsycana wściekłość, która czasami przypomina już dzisiaj atmosferę pogromu".

Niemiecka minister sprawiedliwości Sabine Leutheusser-Schnarrenberger z FDP postawiła zarzut, jakoby abp Müller porównał sytuację Kościoła z Holokaustem.

A co oznacza słowo pogrom?

Słownik PWN:
1. «rozgromienie wojsk nieprzyjacielskich»
2. «wymordowanie wielu ludzi»
3. «zadanie komuś zupełnej klęski»

Słownik wikipedii:
Pogrom – tradycyjnie, w znaczeniu słownikowym tyle co „zadanie komuś klęski”, „rozgromienie” (np. wrogich wojsk), „unicestwienie”, „wybicie”. Współcześnie, za rosyjskim погром, słowo to jest używane najczęściej w odniesieniu do zbiorowych, brutalnych ataków na przedstawicieli mniejszości narodowych, a potocznie, zwłaszcza w języku publicystyki, bywa uogólniane jako wszelki grupowy akt przemocy skierowany przeciw jakiejś grupie narodowościowej lub religijnej, często połączony z niszczeniem własności jej członków (domów, miejsc pracy, miejsc kultu).

Sprawa ta przypomniała mi żydowską wrzawę w USA, którą opisałem prawie rok temu, patrz:
http://niepoprawni.pl/blog/5462/wiecej-o-zydowskiej-wrzawie-w-arizonie-na-temat-polskiego-araba-pogrom

Brak głosów

Komentarze

Seiko.Jakiekolwiek słowo by nie padło,Kościół
musi się tłumaczyć.Został od dawna zepchnięty
do defensywy.Smutne.Pozdawiam.

Vote up!
0
Vote down!
0

Seiko

#330594

Jakie uzasadnienie może mieć podobny atak gdy [nie zważając na semantykę] całkowicie bez sensu tłumaczy się relacje między znaczeniem podstawowym wyrazu, a jego znaczeniem w konkretnym wypowiedzeniu arcybiskupa?
To jest traktowanie nas (Kościoła) jako kogoś bezbronnego, który ma nadstawić drugi policzek do następnego uderzenia. Hucpa! Ale nie pozwalajmy na to!
Pozdrawiam!

**********************************
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

Vote up!
0
Vote down!
0

********************************** Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

#330605

Jest przeszkodą do zabijania i spalenia ogrodu
Pełnego kwiatów powołanych do życia w Miłości
Tymczasem zły sieje jad bo pragnie zawiłości
Zmieszać dobro ze złem by powstały niezgody
Jeden przeciw drugim stał bez ludzi zgody
Pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0

"Z głupim się nie dyskutuje bo się zniża do jego poziomu"

"Skąd głupi ma wiedzieć że jest głupi?"

#330779

ooone:

Nie mam zdania co do tej tu opisanej kontrowersji. Natomiast wiem, ze abp Muller nie jest najlepszym wyborem papieza, zeby delikatnie powiedziec. Swoja nowa kariere zaczal od stwierdzenia, ze Bractwo Sw. Piusa X, zeby zostac uregulowane oficjalnie, musi uznac wszystkie dokumenty Soboru Watykanskiego II, co praktycznie wyklucza regulacje. Zdradzil tez inne liberalne poglady, np. zakwestionowal dogmat o dziewictwie Najswietszej Maryi Panny! Sympatyzuje tez z tzw. "teologia wyzwolenia", ktora jest inspirowana przez marksizm.

Strzezcie sie wilkow w owczych skorach!

Vote up!
0
Vote down!
0

ooone

#330889

Swoja nowa kariere zaczal od stwierdzenia, ze Bractwo Sw. Piusa X, zeby zostac uregulowane oficjalnie, musi uznac wszystkie dokumenty Soboru Watykanskiego II, co praktycznie wyklucza regulacje.

Bractwo nie chce uznać dokumentów Soboru, więc Kościół powinien na to pójść? No to dlaczego nie miałby pójść na kompromis z każdym i nie uznać, że Bóg jest lub Go nie ma, że Biblia jest słowem Bożym lub nie jest, że Dekalog obowiązuje lub nie, i tak dalej? Np. papież gej pasowałby lewactwu - a jakże!
Kościół to Kościół - jest tym, czym jest. Nikt nie musi do niego należeć, ale każdy może do niego należeć - jeśli chce.
Komu zależy na tym, by Kościół zaparł się siebie? Sam Piotr usłyszał odpowiedź na to pytanie: "Zejdź Mi z oczu, szatanie, bo nie myślisz o tym, co Boże, ale o tym, co ludzkie". 

Pozdrawiam

______________________________________________

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

Vote up!
0
Vote down!
0

 
______________________________________________
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

#330915

"ooone:
Nie mam zdania co do tej tu opisanej kontrowersji."

Bo w zagadnieniu semantyki Duch Św. nie natchnął? :)))

**********************************
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

Vote up!
0
Vote down!
0

********************************** Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

#331474

ooone:

Wlasnie dokonalem wpisu, tak mniej wiecej, liczac z gory na dol, na dwa cale. I wyparowal! Napisalem w nim o abpie Mullerze, ze on sucks, ale bardziej oglednie.

A teraz pisze, ze portal Niepoprawni.pl sucks.

Adios amigos!

Vote up!
0
Vote down!
0

ooone

#330891

ooone:

W zwiazku ze zmartwychwstaniem mojego oryginalnego wpisu, kasuje moj drugi wpis.

So long!

Vote up!
0
Vote down!
0

ooone

#330892

Mała dedukcja... :))

Ponieważ zakładam, że Twoja relacja dokładna - a w cuda nie wierzę...

Jest faktem (trochę wymuszonym, nie będę wnikał w szczegóły), że komentarze i bieżące zmiany na Np stają się widoczne dla osób niezalogowanych (ie czytelników) z pewnym opóźnieniem. Ostatnio wzrosło ono do kilkunastu minut, nawet 20-30.

Czyli: Użytkownicy zarejestrowani i zalogowani są "na bieżąco", pozostali, niestety, mają drobny poślizg. Spraw czysto techniczna, związana z możliwościami serwera i specyfiką cms'a...

A dedukcja jest taka. Ponieważ komentarz "pojawił się" z opóźnieniem - czy cały czas byłeś zalogowany? Pomijam ten aspekt, ze niektóre przeglądarki mają przykry zwyczaj pozornie "losowego" wylogowywania użytkownika wbrew jego woli, pozornie zupełnie w losowych sytuacjach...
Cache, cookies, te rzeczy...

Jeśli nie trafiłem - niech 5 rano usprawiedliwi moje dziwne kombinacje. :)

A - cenzury profilaktycznej niet'. :) Jak coś. ;)

Vote up!
0
Vote down!
0
#330893

Właśnie czyściłem bazę danych, i z tego opóźnienia w zapisach komentarzy (robię to wcześnie rano, gdy jest mało gości).
Pozdrawiam
P.S.
Moja polecanka również zapisała się z opóźnieniem, polecam.
**********
Niepoprawni: "pro publico bono".

Vote up!
0
Vote down!
0

Pozdrawiam
**********
Niepoprawni: "pro publico bono".

#330895

ooone:

Dziekuje za oba wyjasnienia. "Wyrazilem sie" z poirytowania i mialem na mysli jedynie techniczne szwankowanie. Moja wiedza o komputerze jest taka, ze najchetniej pokropilbym te maszyne woda swiecona.

A portal Niepoprawni.pl cenie bardzo.

Vote up!
0
Vote down!
0

ooone

#331275

ooone:

Do Pani Anny,

No wlasnie, Pan Jezus tak twardo potraktowal samego Sw. Piotra. Dlaczego Biblia o tym nas informuje? Czy nie po to, zebysmy pamietali, ze czasem nawet papiez myli sie?
Bractwo Sw. Piusa X stara sie zawrocic Nawe Piotrowa ze zlego kursu, jaki obrala podczas i po tym nieszczesnym soborze. Po owocach tego soboru widac jasno, ze Duch Swiety mu nie przyswiecal.

Wiem, to sa trudne do przyjecia slowa. Prosze mnie nie sluchac, tylko obserwowac, co sie z Kosciolem i w Kosciele dzieje! Mamy kryzys jakiego jeszcze nie bylo (moze poza kryzysem arianizmu z samych poczatkow)!

Vote up!
0
Vote down!
0

ooone

#331282

ale nie w nauczaniu uroczystym (ex cathedra) w sprawach wiary i moralności.
Sobór do sobór, dogmat to dogmat - Piotr ma klucze.

Oczywiście, nie każdy to przyjmuje i nie każdy musi to przyjmować - wolna wola. Prawdy wiary, nauczanie Kościoła obowiązują członków Kościoła i nikt nie musi do niego należeć. Ale każdy może. Liść dębu jest liściem dębu.

"Po owocach tego soboru widac jasno, ze Duch Swiety mu nie przyswiecal" - takich jasnowidzących nie brakuje i od początku istnienia Kościoła nie brakowało. Jak i kryzysów (nie zamierzam się licytować, jaki i kiedy był największy), bo w Kościele jest zarówno czynnik Boski, jak i czynnik ludzki. Ale ten pierwszy dał i daje Kościołowi gwarancję przetrwania. Niestety nie dał i nie daje gwarancji, że będzie lekko, że nie będzie cierpienia, ofiar...

Piotr zdradził, ale się opamiętał - i dalej szedł za Panem, wyznał Mu miłość.
Judasz zdradził i też się opamiętał, ale sam wymierzył sobie sprawiedliwość - nie uciekł się do miłosiernego Pana.
Ot, różnica.

______________________________________________

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

Vote up!
0
Vote down!
0

 
______________________________________________
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

#331354

ooone:

Wszystko to pieknie i ladnie, ale jak Pani wytlumaczy niezgodnosc uchwal soborowych z uprzednim nauczaniem Magisterium Kosciola?

Kosciol to nie partia, w ktorej zawsze bylo wg obecnego pierwszego sekretarza.

Czy uwaza Pani, ze Kosciol Rzymskokatolicki jest tym jedynym Kosciolem, zalozonym przez Pana Jezusa? Bo jesli tak, to jest Pani w niezgodzie z Soborem Watykanskim II!

Zycze przyjemnych studiow teologicznych!

Vote up!
0
Vote down!
0

ooone

#332368

niezgodnosc uchwal soborowych z uprzednim nauczaniem Magisterium Kosciola?

Proszę o przykład.

Czy uwaza Pani, ze Kosciol Rzymskokatolicki jest tym jedynym Kosciolem, zalozonym przez Pana Jezusa? Bo jesli tak, to jest Pani w niezgodzie z Soborem Watykanskim II!

Uważam tak, jak mówi Sobór (kręgi przynależności do Kościoła - te sprawy).

Zycze przyjemnych studiow teologicznych!

Nawzajem.

______________________________________________

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

Vote up!
0
Vote down!
0

 
______________________________________________
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

#332377

ooone:

Prosze mnie nie sluchac, tylko obserwowac, co sie z Kosciolem i w Kosciele dzieje!

Vote up!
0
Vote down!
0

ooone

#333800