Porozumienie ponad podziałami

Obrazek użytkownika pacyna
Kraj

     4 grudnia 2006 roku, Prezydent Miasta Szczecina Marian Jurczyk zakończył swe urzędowanie, a na jego miejsce miejsce mieszkańcy wybrali Piotra Krzystka. Kim jest Piotr Krzystek? Piotr Krzystek urodził się 5 lutego 1973 roku w Szczecinie. Jest absolwentem Uniwersytetu Szczecińskiego gdzie ukończył prawo. W latach 2002- 2006 był zastępcą prezydenta miasta Mariana Jurczyka odpowiadając za kwestie związane z budownictwem i mieszkalnictwem. Piotr Krzystek, startując w 2006 roku startował jako kandydat Platformy Obywatelskiej, choć nie był jej członkiem. Do Platformy Obywatelskiej wstąpił jeszcze w roku 2006 i pozostawał w jej szeregach aż do 18 wrzesnia 2010 roku.

     Już w czerwcu 2007 roku doszło do pierwszego dziwnego zdarzenia w magistracie, gdy na jaw wyszła wiadomość o zamówieniu 8,5 tony łakoci. Mieszkańcy szydzili z "Ciasteczkowych Potworów", które zagnieździły się magistracie. "- One nie są dla urzędników - zastrzega Piotr Landowski z Biura Promocji i Informacji szczecińskiego magistratu. - To na obsługę różnego rodzaju wizyt w Urzędzie Miejskim, konferencji prasowych, także dla radnych. Nie ma w tym nic dziwnego." [1].- "Te są na przykład na spotkanie z odwiedzającymi Szczecin dyplomatami - mówi Landowski. - Nie postawimy przecież przed ambasadorem na stole tylko paluszków"[2]. Opozycja oczywiście drwiła: " W roku są może 2-3 takie ważniejsze spotkania z gośćmi, których można czymś takim poczęstować - mówi zaskoczony radny Piotr Kęsik (LiD). - A na posiedzeniach komisji rady jest przecież tylko woda i kawa. Proponuję teraz i na koniec roku 2008 roku zważyć gabinet pana prezydenta - żartuje radny" [3]. Z czasem afera słodyczowa rozpłynęła się pośród trosk życia codziennego mieszkańców, choć pewien niesmak pozostał. Trzeba dodać, iż przetarg unieważniono, a apetyty magistratu został poskromiony. [4]  W sierpniu 2007 roku odbył się w Szczecinie The Tall Ship Races. Wspaniałe żaglowce zawinęły do Szczecina ściągając do miasta wielu turystów. W styczniu 2008 roku Piotr Krzystek otrzymał za organizację tej imprezy nagrodę "Szczupaka Roku" [5], choć tytaniczną pracę w kwestii planowania i przygotowania imprezy wykonano za prezydentury...Mariana Jurczyka.

     Wróćmy jednak do wyborów z roku 2007. Wówczas, w drugiej turze wyborów Piotr Krzystek miał walczyć z kandydatem SLD Jackiem Piechotą. W trakcie kampanii wyborczej, Jacek Piechota nagłośnił sprawę nieprawidłowości w szczecińskiej mieszkaniówce, ujawniając, iż Krzystek otrzymał od miasta mieszkanie komunalne ( takie mieszkania przysługują osobom w trudnej sytuacji materialnej) warte wówczas ok. 180 tysięcy złotych a nabył je od miasta za 30 tysięcy. Kontrola CBA wykazała nieprawidłowości, lecz było juz dawno po wyborach [6]. Więcej światła na sprawę rzucił Głos Szczeciński pod koniec 2008 roku [7]. Akcja prokuratury i CBA zataczała coraz szersze kręgi. Wiosną 2009 roku, Piotr Krzystek przegrał ostatecznie proces i oddał miastu mieszkanie, lecz otrzymał od miasta 200 tysięcy złotych w ramach rekompensaty za poniesione koszta wynikające z remontu mieszkania, które wg niego było ruderą. W lokalu powstał rodzinny dom dziecka, który z przytupem otworzył oczywiście...dobroczyńca Piotr Krzystek! [8].  To nie był koniec mieszkaniowych perypetii. Nim funkcjonariusze CBA wrócili do sprawy, prezydent Krzystek złóżył doniesienie do prukarutyry o szydzących z niego internautach, którzy bardzo szeroko komentowali przegrany proces Krzystka. W maju 2009 roku magistratem wstrząsnął kolejny skandal. Okazało się, że przetargi organizowane przez magistrat wygrywa...szwagier Piotra Krzystka. "Według Anny Wojciechowskiej-Nowak z programu Przeciw Korupcji Fundacji Batorego do złamania prawa nie doszło. Sytuacja budzi jednak jej zdaniem wątpliwości etyczne. - Ta sytuacja może podważać zaufanie do tego, w jaki sposób urząd ten jest sprawowany - mówi Anna Wojciechowska-Nowak."[9]. Sprawie miała się przyjrzeć sama pogromczyni korupcji Julia Pitera, lecz na przyglądaniu się zakończyło.

    18 września 2010 roku rada regionu PO zadecydowała, iż nie poprze ponownie Piotra Krzystka jako kandydata na urząd prezydenta miasta ( ostatecznie wystartował Arkadiusz Litwiński, który z Krzystkiem przegrał). W związku z tym powołał "Szczecin dla Pokoleń" i ruszył samodzielnie do wyborów. Pomocną dłoń natychmiast wyciągnął do Krzystka...Artur Balazs ( w 2011 roku kandydował do Senatu z poparciem PiS, choć z listy własnego komitetu). Na zjeździe partii tak Balazs ocenił Krzystka: "- To człowiek uczciwy, sprawny, kompetentny, młody. W drugiej kadencji może bardzo dużo zrobić dla miasta i szczecinian - mówi Balazs. - Sama PO przecież też dobrze go oceniała, ale nie poparła, bo nie zgodził się wykonywać instrukcji politycznych partii." [10]

    O dziwo Piotr Krzystek wygrał drugą kadencję i wtedy rozpoczęła się na dobre "współpraca ponad podziałami". W 2011 roku, powróciła sprawa zwrotu poniesionych kosztów za remont mieszkania. CBA sprawdzało czy znów przy tej aferze nie doszło do naruszenia prawa a żona Piotra Krzystka, Małgorzata, która formalnie otrzymała owe 200 tysięcy złotych narzekała na nękanie [11]. Prokuratura ostatecznie umorzyła postępowanie. W owym czasie PO poszła juz ze swym synem marnotrawnym na podjazdową wojnę. Piotr Krzystek mając bardzo słabe zaplecze, zaczą tworzyć owo porozumienie i tak jego współpracownikami stawali się kolejni "eksperci". Pierwszym był Bogdan Jaroszewicz, który dołączył w kwietniu 2011 roku zajmując stanowisko dotyczące koordynacji inwestycji miejskich. Jest on przedstawicielem SLD. 1 grudnia 2011 roku zastępcą ds kultury, zdrowia i sportu został Krzysztof Soska z PiS, który wcześniej zajmował się w mieście...wodą i kanalizacją, choć był też...dziennikarzem ( min w Radio Plus). W 2013 roku do "Drużyny Pierścienia"dołączył Piotr Mync. Piotr Mync działał z AWS a magistracie zajął stanowisko doradcy ds gospodarczych i rozwoju. Był też działaczem "Solidarności". Mariusz Kądziołka z kolei, to ekonomista, który w magistracie zajmuje się sprawami społecznymi. Ciekawostką jest, że Kądziołka zaczął pracę zawodową od stanowiska w Policji ( Wydział Dochodzeniowo- Śledczy), choć pracował również w PZU a także w ZUS. Mariusz Kądziołka zajmuje swoje stanowisko od 2011 roku. Czy będzie trzecia kadencja?

   Tak wyglądają układy partyjne w Szczecinie. A jak to wygląda w Twoim mieście?

 

 

 

   [1]  http://szczecin.gazeta.pl/szczecin/1,34959,4259808.html

   [2]  Tamże

   [3]  Tamże

   [4]  http://radioszczecin.pl/1,27222,szczecin-mniej-slodyczy-dla-urzednikow

   [5]  http://radioszczecin.pl/1,32567,szczupaki-i-sledzie-2007-przyznane

   [6]  http://www.gs24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20080212/AFERAMIESZKANIOWA/27057279

   [7]  http://www.gs24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20081220/SZCZECIN/187434579

   [8]  http://www.mmszczecin.pl/237783/piotr-krzystek-odzyska--tys-zl-za-remont-mieszkania-ktore-musial-oddac-miastu-wideo

   [9]  http://radioszczecin.pl/1,49833,szwagier-prezydenta-wygrywa-miejskie-przetargi

   [10] http://szczecin.gazeta.pl/szczecin/1,34939,8627546,Artur_Balazs_chwali_Piotra_Krzystka.html

   [11] http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,10599295,200_tys__zl_dla_Malgorzaty_Krzystek_pod_lupa_CBA.html

 
 
Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 4.2 (głosów:11)

Komentarze

Hanka, Hanki, Hance, Hankę, Hanką, (o) Hance, o Hanko!!!

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-1
#1440317

Bajka o ..orzeszku..!.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-1


#1440322

Ale Twój  nick nie jest do rymu : ..na - pacyna ?!  ;-)

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-1


#1440323

 

Czy to nie dziwne że życiorys Jurczyka zaczyna sie w 1981 a nie ma ani słowka o 1970 ani o "emigracji" w Anglii, dziwnym powrocie przez "zieloną granicę" ( jak kapciowego z Rosji) i takich tam detali.

Jasne że sąd uznał ze nie ma dowodów ale chodzi przecież o czyny bo gdzie są dowody to wiadomo.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
-2
#1440340

Wszystkie 3 porozumienia podpisali ludzie bezpieki.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-2

              

#1440342

mnóstwo faktów należy się 5.

Pozdr.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
-1

"Ar­mia ba­ranów, której prze­wodzi lew, jest sil­niej­sza od ar­mii lwów pro­wadzo­nej przez barana."

#1440349

Szczecin,to moj matecznik. Czerwony ale swojski.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-2

              

#1440353

"niemiecką miłość do Polski". Należysz do ludzi, którzy mają głowę zwróconą we właściwe strony, a nie jeno tylko na wschód.

Doceniam to.

Pozdrawiam.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-2

"Ar­mia ba­ranów, której prze­wodzi lew, jest sil­niej­sza od ar­mii lwów pro­wadzo­nej przez barana."

#1440355

Mam kilka pomyslow na wpisy a jeden z nich jest wlasnie o zachodzie. Musze zebrac material a na emigracji to nie jest latwe

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-1

              

#1440370

sam mieszkałem w Niemczech klika lat.

Karben bei Frankfurt am Main.

Pozdr.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-1

"Ar­mia ba­ranów, której prze­wodzi lew, jest sil­niej­sza od ar­mii lwów pro­wadzo­nej przez barana."

#1440372

No ja tu juz raczej zostane. Burton on Trent mi sluzy. Z reszta, co ja mialbym robic w Szczecinie? Perspektywa "balagana" na murku jest malo atrakcyjna ;)

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-1

              

#1440387

No ja tu juz raczej zostane. Burton on Trent mi sluzy. Z reszta, co ja mialbym robic w Szczecinie? Perspektywa "balagana" na murku jest malo atrakcyjna ;)

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-1

              

#1440388

A tak na marginesie, to poszukaj inwestycji niemieckich pomiedzy Szczecinem a Wroclawiem. Szkopy remontuja nawet linie kolejowe i puszczaja w Polsce swoje pociagi.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-1

              

#1440392