"Rzeczpospolita"

Obrazek użytkownika Danz
Blog

Dzisiejsza wiadomość w Rzeczpospolitej:
"Jacek Maziarski. Odszedł uczciwy człowiek"
Wczoraj zmarł publicysta Jacek Maziarski. W stanie wojennym zasłynął ogłoszeniem: "Szukam uczciwej pracy. Jacek Maziarski".
To dla nas wielka strata - mówi "Rz" dr Jerzy Jaruzelski, który miał okazję współpracować z Maziarskim w warszawskiej "Kulturze" od połowy lat 70 aż do wprowadzenia stanu wojennego kiedy pismo zostało zlikwidowane.
- Był świetnym publicystą o bardzo szerokich horyzontach. Rzadko spotyka się ludzi tak inteligentnych a równocześnie prostolinijnych - mówi Jaruzelski. Zanim trafił do "Kultury" Maziarski ukończył w 1959 studia polonistyczne na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, uzyskał następnie stopień doktora nauk humanistycznych.
Jako dziennikarz debiutował w 1957 na łamach "Tygodnika Powszechnego". Pracował następnie w "Polityce", aż w końcu trafił do redakcji warszawskiej "Kultury".
Od lat 60. do początku lat 70 Maziarski był członkiem Stronnictwa Demokratycznego. Kiedy powstała "Solidarność" zaangażował się w jej działalność. Został negatywnie zweryfikowany w stanie wojennym i nie mógł wykonywać pracy dziennikarza. Zamieścił wówczas słynne ogłoszenie w "Życiu Warszawy": "Szukam uczciwej pracy. Jacek Maziarski".
- Jacek był właśnie taki jak opisał w tym ogłoszeniu. Po prostu uczciwy - mówi "Rz" Krystyna Mokrosińska szefowa Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. - Takich ludzi spotyka się bardzo rzadko. Może ze względu na tą wyjątkową uczciwość nie było mu łatwo odnaleźć się rzeczywistości lat 90 - tych. Po upadku PRL był zastępcą redaktora naczelnego "Tygodnika Solidarność" i jednym ze współzałożycieli Porozumienia Centrum. Został też posłem tej partii w I kadencji Sejmu. Pełnił też funkcję szefa "Wiadomości" TVP. W połowie lat 90. ostatecznie wycofał się z polityki. - Chyba się trochę rozczarował do polityki. Od tego czasu trzymał się na uboczu - mówi Jaruzelski. - Coraz rzadziej niestety też publikował swoje teksty.
Żył z tłumaczeń literatury anglojęzycznej. W ostatnich latach zaczął również prowadzić bloga. Zamieszczał na nim notki komentujące bieżącą rzeczywistość. Dużo uwagi poświęcał w nim sprawą zagranicznym, zwłaszcza sytuacji w Rosji i walce w tym kraju o prawa człowieka. -
Rzeczpospolita
http://www.rp.pl/artykul/2,312267_Jacek_Maziarski__Odszedl_uczciwy_czlowiek.html

Brak głosów

Komentarze

R.I.P.

Vote up!
0
Vote down!
0
#21330

że na swojej drodze spotykamy ludzi wyjątkowych, a zdajemy sobie sprawę z tego dopiero wtedy, gdy już nie mamy szans powiedzieć im, że ich podziwiamy.
Tak było ze mną. Miałam okazję osobiście usłyszeć głos Pana Jacka i miłe mej próżności komplementy pod adresem mojego blogu, a nie miałam pojęcia, że właśnie rozmawiam z Nim.

Mam jeszcze w uszach Jego głos, Jego zainteresowanie inicjatywą powstania naszego radia, ale już nie nadarzyła się więcej okazja, by Mu powiedzieć jak bardzo podziwiam Jego dziennikarstwo i Jego blog prowadzony pod nickiem.

Ufam, że teraz Jego dobrą i umęczoną chorobą duszę przytula do swego serca Dobry Bóg.

Vote up!
0
Vote down!
0

Katarzyna

#21331

krótko cieszyliśmy się obecnością Jacka wśród nas - niepoprawnych, a i tak dał nam wiele. to był naprawdę uczciwy człowiek i równy gość.

Vote up!
0
Vote down!
0
#21334

Jacek Maziarski superman czego nie mozna powiedziec o Jego synu.

pzdr

Vote up!
0
Vote down!
0
#21344

Pogrzeb Jacka Maziarskiego odbędzie się w poniedziałek (1 VI) na cmentarzu na Saskiej Kępie.
Pozdrawiam.

Vote up!
0
Vote down!
0

Pozdrawiam
**********
Niepoprawni: "pro publico bono".

#21415

Na Saskiej Kępie nie ma cmentarza. Może myślałeś o uroczystości w kościele? To jeden jest, miedzy Saską i Nobla.

Vote up!
0
Vote down!
0
#21418

pogrzeb odbędzie się w Podkowie Leśnej.

Vote up!
0
Vote down!
0
#21450

Dziękuje za zwrócenie uwagi:
Pogrzeb odbędzie się 1 czerwca o godzinie 12-ej w Podkowie Leśnej.

http://www.podkowalesna.com/

Vote up!
0
Vote down!
0

Pozdrawiam
**********
Niepoprawni: "pro publico bono".

#21454

Takich LUDZI będzie nam zawsze brakować.CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI.

Vote up!
0
Vote down!
0
#21396

 Nie zapomnę wrażenia, jakie wywarł na mnie Jego tekst o zmanipulowaniu ostatnich wyborów.

Wieczny odpoczynek... [ * ]

pozdrowienia

Gadający Grzyb

Vote up!
0
Vote down!
0

pozdrowienia

Gadający Grzyb

#21402

Znalazłem to na S24.

Pożegnanie Jacka Maziarskiego

27 maja odszedł od Nas Jacek Maziarski.

Jego pogrzeb odbedzie się w Podkowie Leśniej

zaraz po mszy świętej, która odbedzie się w kościele

pod wezwaniem św. Krzysztofa 1 czerwca 2009 o godzinie 12.00

--------------------------------
Chyba temu zaufam, ale potwierdź to Danz.

Vote up!
0
Vote down!
0
#21446

Dear i really want this kind of site.It is very handy and accommodating post. keep up NS0-153 the good work.we need more good statements. I really appreciate your way of presenting such an excellent suggestion. I want more and i will come back here, regards

Vote up!
0
Vote down!
0
#49995