Sojusz Trzech Liderów

Obrazek użytkownika Thomas Jefferson
Kraj

Co nam pokazał dzisiejszy marsz w Warszawie? Otóż najlepszą chyba wykładnię dał dotąd znany raczej z proplatformianych sympatii politolog Kazimierz Kik, który stwierdził, iż wskazano rządowi, iż budzi się do życia sojusz 3 sił: opozycji parlamentarnej, związków zawodowych i części Kościoła Katolickiego. Swoją drogą pan politolog jakby nieznacznie przesuwał ciężar swoich wypowiedzi ku bliżej niezdefiniowanemu centrum, gdyż wcześniej doradzał, jakie warunki należy spełnić, by manifestacja się udała: skupienie się na postulatach gospodarczych; unikanie kwestii smoleńska i niedopuszczenie do ewentualnych zamieszek. I tak jakby organizatorzy przyjęli te rady..

Z punktu widzenia czysto propagandowego, koncepcja wystąpienia Jarosława Kaczyńskiego, Piotra Dudy i obrońców Telewizji Trwam z ojcem Rydzykiem był, jak się wydaje, dobrym posunięciem. Nie widać tam był rywalizacji politycznej między Prezesem PIS a liderem Solidarności, a takie mogłyby się pojawić w ostatnich dniach podejrzenia. Siła uderzenia była spora, gdyż każdy z nich wskazywał na elementy naruszania demokracji, której pełne usta mają standardowo przedstawiciele partii Donalda Tuska. Wszystkie trzy strony zaprezentowały się jako suwerenne podmioty społeczne, złączone wystąpieniem w obronie zasadniczych kwestii dla narodu: pracy, chleba i wolności, co uosabialo ideały JP II. PIS miał swój osobny przekaz czysto polityczny w postaci konwencji w Warszawie; Duda z kolei stara się podkreślać swoją niezależność, deklarując na Marszu wsparcie dla Kaczyńskiego i Ziobry.

W całości chyba jednak przegranym okazuje się po raz kolejny Zbigniew Ziobro, na własne zresztą chyba życzenie. Jego postawa i wypowiedzi muszą budzić chyba musi coraz większą niechęć, co i mniej lub bardziej subtelnie przypomina mu sam ojciec Rydzyk. „Solidarność to zawsze jeden z drugim, nigdy jeden przeciw drugiemu” rzekł zakonnik i trafił w sedno. Nie chce jednak zupełnie odrzucać Ziobry i Rydzyk, dziękując za wsparcie Solidarnej Polsce. Czy pan Ziobro wyciągnie z tych słów ojca Rydzyka jakąś nauczkę? Można się obawiać, iż nie. Słowa o braniu w kleszcze PISu, choć kuriozalne, i coraz częstsze wycieczki na kurczącą się z zapasów dziennikarzy Czerską, powodują tylko głęboki niesmak. Chce Pan Ziobro być jedynym płucem prawicy, ale umie tylko zatruwać płuco obecnie nr.1.

Symptomem sporej bezradności strony rządowej staje sie prozaiczny fakt, iż transmisję pokazywano przed długi czas w telewizji publicznej. A tak jakoś to kontrastuje z niedawną debata sejmową dotyczącą ekshumacji ciał. Zaprezentowano ledwie wystapienie Premiera, gdzie ukazano ludowi, jak ma mysleć. I gdzie kierować swa złosć. I transmisję przerwano. A tu nagle pokazują tlum ludzi, którzy ponoć, jak głosi sam Premier, poduszani są do agresji i do dzielenia narodu. Bezradność propagandzistów podkresla także fakt, iż wydaje się, iż już przed marszem nie do końca umiano się wobec niej ustosunkować. Nawet niezawodny pan Nałęcz musiał się wycofywać ze swych historycznych konotacji o naczelnym haśle na transparentach i musiał użyć słowa „przepraszam”. Choć to słowo jakby nieco się zdewaluowało w ustach adherentów PO. Wyrazem niemocy propagandzistów rządowych jest wypuszczanie byłego prezydenta o wiadomym pseudonimie, którego słowa, iż marsz miał niedemokratyczny charakter i o konieczności akceptacji obecnego układu (sic!) brzmią jak wynurzenia gimnazjalisty po spożyciu po raz pierwszy zakazanego, silnie wyskokowego napoju. Wierzę jednak, iz poseł Olszewski juz zamysla nad kolejnym, aroganckim i bezmyslnym SMSem- dla swoich kolegów na najbliższy tydzień.

Oczywiście malkontenci prasowi i blogerowi ( nie bede wymienial nicków) będa pisali, że juz jutro o wszystkim sie zapomni. Ale nie końca. Marsz pokazał swoją silę. Już nie siłę lub bezsiłę czysto "pisowskich" marszów, ale siłę ludzi, którzy nadal nie zapominają o tym, czym są wartości demokratyczne. Słowo "obywatel, prawda" nadal kłuje propagandzistów rządowych, szczególnie gdy nie uda się sprowokowac tych, którzy je głoszą. Czy uda się utrzymać tę rosnącą siłę? Kto wie? Może tak. Utrzymamy ją spokojem. Tak Trzymać Panie Jarosłąwie, Panie Piotrze, Ojcze Tadeuszu i Wy - wszyscy, co byliście tam. Duchem i Ciałem.

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Trafna analiza "na gorąco".

Pozdrawiam

PS. Odnoszę wrażenie, że w relacjach mediów mainstreamowych - przynajmniej niektórych - pojawiła się w związku z dzisiejszą manifestacją jakaś nowa jakość. Podkreślam, w relacjach, a nie w komentarzach... ;-)

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#294206

Witaj Tł,
Dzieki za miłe słowa.
Podzielam twoje odczucia w kwestii relacji:)

Pozdrawiam serdecznie,
TJ.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#294207

Chyba mają karkołomne zadanie: załatwić Tuska, nie wzmacniając Kaczyńskiego.
ukłony

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#294232

Jest coś na rzeczy w takiej interpretacji...

Pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#294235

Zgadzam się, przełożenie medialnej wajchy jest widoczne od ponad 3 miesięcy.
Pozdrawiam
**********
Niepoprawni: "pro publico bono".

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Pozdrawiam
**********
Niepoprawni: "pro publico bono".

#294251

I także "jestem pod wrażeniem" prawdomówności TVN.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

<p>ro</p>

#294226

spada, bo w końcu, no jak długo można słuchać takich bzdur jak oni nadają???

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#294278

Na manifestacji nie byłam, odległość geograficzna, ale jestem za nią duszą i ciałem. Uważam,że stała się rzecz kapitalna, nareszcie Polacy, ustami swoich trybunów, krzyczą, że jest źle, krzyczą bez lęku i obaw o konsekwencje.Poprzez opary propagandy sukcesu przedziera się krzyk niezgody na obecną rzeczywistość. To jest wielki sukces organizatorów marszu, godna szacunku praca u podstaw i praca organiczna.Wszelkie zmiany zaczynają się od zakwestionowania istniejącej, niesprawiedliwej rzeczywistości; należy sobie życzyć, aby ten protest nie utonął w lawinach partyjnych utarczek i partykularnych interesów różnych " sprawiedliwych" gremiów .

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

mika54

#294253

ooone:

trafione w 10!

Dzieki za rzeczowa relacje.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

ooone

#294254