Z może Led Zeppelin ?

Obrazek użytkownika kryska
Kultura

Led Zeppelin – brytyjska grupa będąca jednym z pionierów hard rocka, uważana za jeden z najbardziej znaczących zespołów muzycznych w historii. Jej muzyka stanowi połączenie rocka, folku i bluesa z mniejszymi, lecz zauważalnymi, wpływami rockabilly, reggae, soulu, funku, muzyki klasycznej, celtyckiej, indyjskiej, arabskiej, popu, muzyki latynoskiej i country.
Zespół sprzedał ponad 300 milionów płyt na całym świecie i ponad 111 milionów w samej Ameryce.

Led Zeppelin - grupa rockowa założona została w 1968 roku.
W jej skład wchodzili – Jimmy Page (gitara), Robert Plant (wokal), John Paul Jones (bas, klawisze) oraz John Bonham (perkusja).
Dzięki brzmieniu gitarowemu określana mianem jednych z pierwszych zespołów heavy metalowych, choć jej styl trudno zakwalifikować tylko do jednego gatunku; w ich twórczości można usłyszeć inspiracje czerpane z bluesa, folku, muzyki celtyckiej, indiańskiej, arabskiej, przez reggae, soul, muzykę funk oraz klasyczną, a także z country.
Charakterystyczny głos wokalisty jest uznawany przez wielu za najlepszy w historii rocka.

Grupa po raz pierwszy spotkała się w pokoju przylegającym do studia nagrań przy Gerrard Street w Londynie. Bardzo szybko myzycy znaleźli wspólny język i doskonale się ze sobą zgrali. Niedługo potem zagrali swoją pierwszą kompozycję „Jim's Blues”.

Do legendy przeszła historia powstania nowej nazwy – Led Zeppelin.
Przypisuje się ją Keithowi Moonowi, który miał po jednym z koncertów powiedzieć, że muzyka „unosiła się jak ołowiany sterowiec” czyli „lead Zeppelin”.
Po sugestiach managera Petera Granta zmieniono pierwszy człon „lead” na „leed”, a w końcu czytane jako „led”.

5 pierwszych płyt (I, II, III, IV, Houses of the Holy) wydali w wytwórni Atlantic Records. 10 maja 1974 zespół założył własną wytwórnię, której nadał nazwę Swan Song Records. Wydali w niej swoje płyty Physical Graffiti, Presence, The Song Remains the Same, In Through the Out Door, Coda, a także promowali innych artystów.

W 1992 roku Robert Plant wystąpił na The Freddie Mercury Tribute Concert. Podczas występu wykonał Thank You (intro), Innuendo i Crazy Little Thing Called Love.

W 1995 roku grupa Led Zeppelin została wprowadzona do Rock and Roll Hall of Fame, gdzie zagrała razem z Neilem Youngiem.

O zespole powstało wiele książek, w Polsce przetłumaczono i wydano tylko cztery: Młot Bogów – Saga Led Zeppelin (Hammer of Gods) napisana przez Stephena Davisa, Led Zeppelin. Niebiańskie progi (Led Zeppelin – A Visual Documentary) Paula Kendalla, Led Zeppelin: Hołd Dave'a Lewisa i Kiedy Giganci chodzili po Ziemi Micka Walla.
W 2007 wydano ponadto pierwszą polską pozycję o zespole, Schodami do Nieba Witka Łukaszewskiego. Wydano także książeczkę z tekstami i tłumaczeniami piosenek Led Zeppelin.

Genialny zespół, cudowna muzyka!

Dyskografia

Led Zeppelin(1969)
Led Zeppelin II(1969)
Led Zeppelin III(1970)
Led Zeppelin IV(1971)
Houses Of The Holy(1973)
Physical Graffiti(1975)
Presence(1976)
In Through The Out Door(1979)
Coda(1982)

i Robert Plant, zjawiskowy

41 lat temu nadleciał Led Zeppelin

20 sierpnia 2010 roku Robert Plant, słynny wokalista grupy Led Zeppelin, skończył 62 lata.

Jeden z przedstawicieli menedżmentu Jimmy'ego Page'a rozwiał nadzieje milionów fanów na ponowne zobaczenie legendarnej grupy Led Zeppelin na scenie.

Spekulacje na temat powrotnej trasy Zeppelinów trwały od końca 2007 roku. Wówczas (10 grudnia 2007) rockowa legenda dała jeden koncert w Londynie pamięci Ahmeta Erteguna, zmarłego założyciela wytwórni Atlantic.
Na scenie pojawili się Robert Plant (wokal), Jimmy Page (gitara),John Paul Jones (bas) i Jason Bonham (perkusja), syn oryginalnego bębniarza, nieżyjącego już Johna "Bonzo" Bonhama.
Występ zgodnie ogłoszono jednym z największych wydarzeń 2007 roku.
Szybko to rozbudziło nadzieje na dalsze koncerty.

W 2008 roku okazało się, że reaktywacją nie jest specjalnie zainteresowany Plant, który wydał obsypany pochwałami album "Raising Sand" nagrany w duecie z country'ową wokalistką Alison Krauss.

- "Led Zeppelin są skończeni. Jeśli nie widzieliście ich w 2007 roku, to się spóźniliście. Nie mogę wyrazić się jaśniej... Nie ma żadnych planów na dalszą działalność. Żadnych" - stanowczo podkreślił Mensch.

http://muzyka.interia.pl/rock/news/led-zeppelin-bez-roberta-planta,1193446
http://muzyka.interia.pl/rock/news/led-zeppelin-to-koniec,1240041
http://www.lastfm.pl/music/Led+Zeppelin/+images/404600
http://www.miastomuzyki.pl/biografia-led-zeppelin,686
http://pl.wikipedia.org/wiki/Led_Zeppelin

Koncert Jimmiego Page'a i Roberta Planta w katowickim Spodku w 1998 r.

Ocena wpisu: 
Brak głosów