"Usłyszcie mój krzyk" .... " opamiętajcie się "....

Obrazek użytkownika kryska
Historia

„Niech żyje wolna Polska” - krzyczał płonąc.
Jedną z jego pasji była historia Polski, interesował się również polityką, godzinami słuchał Radia Wolna Europa. Wychowany na tradycyjnych wartościach katolickich i patriotycznych, z trudem tolerował peerelowską rzeczywistość.
Przez lata na prywatnej maszynie pisał i powielał ulotki, podpisując je jako „Jan Polak”.

Ryszard Siwiec – żołnierz AK, filozof, księgowy z Przemyśla. Protestując przeciwko inwazji na Czechosłowację dokonał 8 września 1968 samospalenia w czasie ogólnokrajowych dożynek na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie w obecności szefów partii, dyplomatów i 100 tysięcy widzów.

- Swoim czynem chciał zwrócić uwagę na ograniczenie wolności. Dla niego decyzja o wkroczeniu wojsk Układu Warszawskiego była też ujmą na naszym honorze. Tak to też odbierali Czesi i Słowacy. Siwiec ratował nasz honor - powiedział Jakub Izdebski z Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie.

Zmarł 12 września w Szpitalu Praskim w wyniku odniesionych oparzeń, kilka dni później został pochowany w Przemyślu na zasańskim cmentarzu.
Na pogrzeb przybyły tłumy ludzi.
Po tragedii SB-ecja rozpuszczała plotki, że Siwiec był chory psychicznie, a media oficjalnego nurtu przemilczały jego samospalenie i powody, dla których to zrobił.
W 2003 r. rodzina Siwca odmówiła przyjęcia pośmiertnego odznaczenia z rąk prezydenta Kwaśniewskiego.

Stanął tuż obok Stadionu Narodowego, nieopodal miejsca, gdzie Siwiec podpalił się, protestując przeciwko udziałowi Polski w agresji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji.

Czarny, ponad dwumetrowy obelisk, stanął przy jednej z bram Stadionu Narodowego, przy powstałej niedawno ulicy Ryszarda Siwca. Napis wyryty na pomniku informuje, że Ryszard Siwiec złożył najwyższą ofiarę po to, żeby nie zginęła prawda.

Talica pamiątkowa na Stadionie Dziesięciolecia.

http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20080912/WEEKEND/383158458

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Jesteś na tym portalu jedyna i niepowtarzalna w tym,co robisz.

Chylę czoła z pozdrowieniem i dziesiątką.

Prawdę się czasami uwalnia,bo nie ona jest najgorsza.Najgorsi są ci,którzy ją głoszą-tych się krzyżuje. Waldemar Łysiak "MW"

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Prawdę się czasami uwalnia,bo nie ona jest najgorsza.Najgorsi są ci,którzy ją głoszą-tych się krzyżuje. Waldemar Łysiak "MW"

#289081

zarumieniłam się

 

pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#289084

Popieram powyższe w każdym słowie (i również z dziesiątką)

Pozdrawiam. Ursa Minor

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Ursa Minor

#289127

Jesteśmy głusi do głosów Najlepszych z nas, i ślepi jako krety co do Ich czynów ofiarnych. Dlatego w 1968m polscy żołnierze tłumili Czechów razem ze swym najgorszym kacapskim wrogiem. Dlatego obecnie mamy w Belwederze debila, analfabetę i zdrajcę, a premierem rudego zdrajcę. I będziemy nadal "białymi Murzynami", - aż się nie nauczymy słuchać i widzieć naszych Bohaterów.
Pozdrawiam.

Jakub Wołyński

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Jakub Wołyński

#289096

Dziś, po raz pierwszy od lat, byłem zbudowany katolickim patriotyzmem Polaków. Rano pojechaliśmy po syna, który brał udział ze swoją szkołą, w nocnej pielgrzymce pieszej do sanktuarium Maryjnego w Gietrzwałdzie. Po raz pierwszy w życiu widziałem takie tłumy. A żyję sobie, dość długo i bywałem tu i tam. Wierni z całej Polski, w liczbie kilkudziesięciu tysięcy. Może stu?. Czy potraficie sobie wyobrazić kościół i błonia, zapchane takim tłumem?. Na metrze kwadratowym po blisko dziesięć osób. Przewaga młodych!. Na nic, żydowska propaganda ośmieszania katolicyzmu!. Na nic, wyśmiewanie Polski, jako państwa wyznaniowego!. Pojechałem bez aparatu fotograficznego, a szkoda!. A przecież Gietrzwałd to głęboka prowincja. Korki samochodów pięciokilometrowe. Ten zryw polskości i wiary, należało uwiecznić i rozpropagować. Za temat naszego męczennika, dycha.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#289104

jej zasypać medialnymi śmieciami.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#289110

Boże przyjmij jego duszę u bram wieczności.

Jestem pełen podziwu dla takich ludzi, którzy swoja śmiercią w miejscu gdzie sa wielkie zgromadzenia w chwilach niemocy totalnego zniewolenia w ten właśnie sposób chcą zwrócic uwagę zwykłych ludzi na zło które tyranizuje ich życie, jak w okowach kłamstwa i diabelskiej propagandy przyszło im żyć. To dopiero po wielu latach widać ich heroizm i determinację w walce o prawdę i wolność.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#289115

Krysko - mimo , że widziałem film - bardzo za to przypomnienie dziękuję.
Przez chwilę można zobaczyć czym było pokolenie przedwojennych patriotów.
Cześć jego pamięci. Zginął na Polu Chwały.
O Panie, proszę w wieczornej modlitwie - przyjmij go do Swego Serca.
Amen.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Nie jestem pewien czy podążam we właściwym kierunku , więc na wszelki wypadek nie zbaczam z kursu.

#289134

Takie śmieci jak kwach, AKowcy likwidowalii za zradę Polski kulą w łeb.  Sqrwysynów podobnych do tuska czeka kara śmierci - za zamordowanie Prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego i Innych Wspaniałych Polaków - innych wyroków nie ma. NIECH ŻYJE WOLNA POLSKA !!!

Bóg-Honor-Ojczyzna

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Bóg-Honor-Ojczyzna

#289137