Odszedł człowiek, pozostała historia

Obrazek użytkownika kryska
Kraj
- Powinno się pojawić wiele słów "przepraszam" - powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski na uroczystościach pogrzebowych Janusza Kurtyki. 10 kwietnia 2010 w Smoleńsku, w drodze na uroczystości 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej, zginęli w katastrofie rządowego samolotu Prezydent RP Lech Kaczyński wraz z Małżonką Marią Kaczyńską, polska delegacja, w tym Janusz Kurtyka – prezes Instytutu Pamięci Narodowej. Obejmując w 2005 r. stanowisko Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej miał już ze sobą ogromny dorobek człowieka, który poświęcił się nauce i idei kształtowania świadomego społeczeństwa. Członek Niezależnego Zrzeszenia Studentów i propagator niezakłamanej historii. Profesor i wykładowca uczelni w Polsce i za granicą, obejmujący swoim zainteresowaniem początki państwowości polskiej, a także najnowsze dzieje naszego kraju. Członek stowarzyszeń i aktywny uczestnik wielu przedsięwzięć, mających na celu kultywowanie i nauczanie polskiej tradycji patriotycznej. Jeden z głównych motorów działań na rzecz podtrzymywania pamięci o losach ludzi, którzy byli dla niego życiowym wzorem. Trumnę ze szczątkami Janusza Kurtyki złożono w Alei Zasłużonych krakowskiego Cmentarza Rakowickiego. Miał 50 lat. Chwila wspomnień. Pod jego kierownictwem IPN koncentrował się na problemach najnowszej historii Polski. Kurtyka wiele razy podkreślał znaczenie pionu naukowego Instytutu, badającego opór Polaków wobec komunizmu oraz pionu śledczego, ścigającego zbrodnie aparatu władzy PRL. W kwietniu 2009 r. prezydent Lech Kaczyński odznaczył Kurtykę Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Kurtyka urodził się 13 sierpnia 1960 r. w Krakowie. Był absolwentem wydziału Uniwersytetu Jagiellońskiego, doktorem habilitowanym. Od 1979 r. działał w opozycji demokratycznej w Krakowie, był m.in. współzałożycielem Niezależnego Zrzeszenia Studentów w Instytucie Historii UJ i członkiem Komitetu Założycielskiego NZS UJ. W latach 2000-2005 był dyrektorem i organizatorem oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie. Autor ok. 140 publikacji naukowych z zakresu historii Polski średniowiecznej i wczesnonowożytnej oraz historii oporu antykomunistycznego w Polsce po 1944 r. ]]>http://www.youtube.com/watch?v=j6STHxmS3gg&feature=fvw]]> Prawdę o Katyniu przypieczętował życiem. Cześć Jego Pamięci!
Brak głosów

Komentarze

brak Go.
Reszta nie jest milczeniem.

Vote up!
0
Vote down!
0

----------------------------------------------
*Reszta nie jest milczeniem, ale należy do mnie.*
*Ale miejcie nadzieję; bo nadzieja przejdzie z was do przyszłych pokoleń i ożywi je; ale jeśli w was umrze, to przyszłe pokolenia będą z ludzi martwych.*

#123086

Wywiad z 16.03.2010 r. z Januszem Kurtyką w radiowej Trójce. http://www.polskieradio.pl/9/299/Artykul/211744,Janusz-Kurtyka

Wywiad kończy kilka zdań o obchodach 70 rocznicy w Katyniu. "Rosja próbuje rozgrywać polskie elity", "Nie możemy dopuścić, żeby tak ważne osoby były rozgrywane przez obce państwo".

Początek wywiadu to polemika z tezami Arkadiusza Rybickiego. Obaj zginęli.

Vote up!
0
Vote down!
0
#123089

Piekne przypomienie tego wspanialego czlowieka ...
Kiedys Polska, ta prawdziwa i Wolna ICH pomsci.
richo

Vote up!
0
Vote down!
0

richo

#123090

To był piekny, mądry, wrażliwy człowiek, prawdziwy patriota. Żal serce ściska, że nie ma go już wśród nas. Cześć jego pamięci.

Vote up!
0
Vote down!
0
#123256

......... pięknie dziękuję, za przypomnienie ś.p. JANUSZA KURTYKI. już wczoraj czytałem Twój tekst, ale nie miałem siły podziękować . To był wspaniały Człowiek, o cudownie jasnej Duszy.
Dobrzy Ludzie z Krakowa- jeśli spotkacie na ulicy Panią Kurtykową, Wdowę po ś.p. Januszu, to przytulcie Ją w moim imieniu, do Serca- proszę .
pozdrawiam
Marek Kwiatek

Vote up!
0
Vote down!
0
#123402