Jezus w grobie złożony
W Wielką Sobotę od rana, mniej więcej do godziny 18, odbywa się święcenie pokarmów, czyli popularnych święconek.
Wciąż można adorować Najświętszy Sakrament w Grobie Pańskim. Wieczorem rozpoczynają się obchody Liturgii Wigilii Paschalnej.
Nie wolno rozpoczynać ich nim nie zapadnie zmrok.
Nie jest to zakończenie Wielkiej Soboty, ale liturgia sprawowana w Noc Zmartwychwstania.
Jej przebieg to: Liturgia Światła, Liturgia Słowa, Liturgia Chrzcielna i Liturgia Eucharystyczna.
http://www.mowimyjak.pl/styl-zycia/uroczystosci/wielkanoc-2012-wielka-so...
W kościele katolickim to najważniejsza Msza Święta w roku! Cała liturgia rozpoczyna sie przed wejściem do kościoła. Tam odprawiający ją poświęca ogień, następnie od niego zapala Paschał, czyli świecę będącą symbolem Chrystusa Zmartwychwstałego. Świeca Paschalna ma być odlana z wosku, corocznie nowa. Celebrans wnosi zapalony Paschał do kościoła, trzykrotnie śpiewając; “Światło Chrystusa”, na co wierni odpowiadają:”Bogu niech będą dzięki” i zapalają od Paschału swoje świece, przekazując światło sobie nawzajem.
W Liturgii Słowa czytane są przynajmniej trzy czytania ze Starego Testamentu, po czym następuje hymn:” Chwała na wysokości Bogu…”. Wtedy ponownie rozbrzmiewają dzwony i organy. Radosne „Alleluja” zwiastuje nowinę o Zmartwychwstaniu Chrystusa.
W czasie Liturgii Chrzcielnej poświęcana jest woda, którą będą dokonywane Chrzty przez cały rok. Czasami podczas Wielkiej Soboty udziela się tego sakramentu wybranym osobom. Wszyscy wierni odnawiają przyrzeczenia chrzcielne.
Rano w niedzielę lub po zakończeniu wielkosobotnich obrzędów odbywa się procesja rezurekcyjna, podczas której niesiony jest Najświętszy Sakrament oraz figura zmartwychwstałego Chrystusa. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego odprawiane sa uroczyste Msze. Msza Święta wieczorna kończy Triduum Paschalne.
Co święcimy w święconce?
- Są podstawowe pokarmy jak jajka, mięso czy pieczywo. Święcimy to, co będziemy spożywać na wielkanocnym stole – mówi portalowi Fronda.pl ks. Jan Sikorski.
- Do koszyczka wkładamy to, co będzie na świątecznym stole. To jest symboliczne. Na pewno muszą być jajka – one są podstawowe. W modlitwie liturgicznej jest błogosławieństwo jajek i pokarmów, gdzie jest wymienione mięso i świąteczne pieczywo. Tak jest to ujęte w modlitwie. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby dodać to, co jemy w święta w gronie rodziny i gości. Przynosi się więc do święcenia oprócz jajek, chleb, kiełbasę czy wędlinę, sól, pieprz, widziałem chrzan, ciasto. Dzieci przynoszą baranki z cukru czy zajączki z czekolady - to nie przeszkadza.
http://www.fronda.pl/news/czytaj/tytul/co_swiecic_w_swieconce__20337
http://www.tvn24.pl/12690,1740761,0,1,dzis-wielka-sobota-w-kosciolach-sw...
Pogodnych, zdrowych i radosnych Świąt życzę.
- Blog
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz
- 1317 odsłon