Dzieci innego Boga
Zespół Downa nazywany dawniej mongolizmem jest wadą genetyczną.
"Zespół Downa występuje wśród ludzi wszystkich ras, klas społecznych, niezależnie od poziomu rozwoju ekonomicznego i we wszystkich krajach". Zespół Downa jest najczęstszą przyczyną umiarkowanego upośledzenia umysłowego, a jednocześnie jest najczęściej spotykaną i najlepiej poznaną chorobą uwarunkowaną występowaniem dodatkowego chromosomu autosomalnego u ludzi.
Zespół Downa to zestaw charakterystycznych cech fizycznych i psychicznych, które powstają wskutek błędu genetycznego. W jądrze każdej prawidłowej komórki człowieka (poza płciowymi) są zawsze 23 pary chromosomów. U osób z zespołem Downa w 21 parze znajduje się dodatkowy, trzeci chromosom. Przyczyną jest nieprawidłowy genotyp w komórce rozrodczej (jaju bądź plemniku).
Dodatkowy chromosom jest obecny już w pierwszym stadium rozwoju komórki. Zawarta w nim informacja genetyczna od samego początku zakłóca zapisany w genach plan budowy narządów dziecka. Zakłócenie może dotyczyć każdego układu i każdego etapu rozwoju fizycznego, który związany jest z informacjami zawartymi w chromosomie 21, ale nie jest ono całkowite. Dlatego osoby z zespołem Downa mają dużo więcej cech normalnych niż patologicznych.
Zespół Downa dość łatwo zdiagnozować, kiedy dziecko jest maleńkie, wiążą się bowiem z nim pewne bardzo charakterystyczne cechy: znaczna część dzieci dotkniętych tą chorobą ma słabe napięcie mięśniowe i sprawia wrażenie wiotkich. Najczęściej oczy są nieco skośne, grzbiet nosa płaski, a kości policzkowe nieco odstające. Na skutek wolniejszego rozwoju czaszki młodzi ludzie z zespołem Downa nie wyglądają na swój wiek.
Badania dowodzą, że 30-40 procent dzieci z tym schorzeniem cierpi na jakąś postać wady serca. Dość częste są u nich wady słuchu, zdarzają się również wady wzroku, a także zakłócenia w funkcjonowaniu układu pokarmowego. Duży kłopot może sprawiać też sucha skóra, wymagająca szczególnej pielęgnacji.
Dzieci wolniej się rozwijają - później zaczynają siadać, stawać i chodzić, wolniej reagują na bodźce, mają osłabione czucie dotyku, bólu, temperatury.
Ludzie z zespołem Downa żyją dziś dwa razy dłużej niż 20 lat temu.
Ryzyko, że dziecko będzie miało syndrom Downa, wynosi 1 do 940 w przypadku kobiet w wieku 30 lat i 1 do 85 u kobiet w wieku lat 40.
Według szacunkowych danych w Polsce jest ok. 60 tys. osób z zespołem Downa.
21 marca, w pierwszym dniu wiosny obchodzony jest Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Data jest nieprzypadkowa. U ludzi tych w 21. parze chromosomów znajduje się dodatkowy, trzeci chromosom.
Nie odrzucajmy ich, to dzieci tego samego Boga.
Ignorujmy wadę, akceptujmy człowieka.
ps. materiały z sieci
- Blog
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz
- 4729 odsłon
Komentarze
@kryska. Może tylko chciałbym dodać.....
21 Marca, 2011 - 19:50
Spotykam dzieci i dorosłych z syndromem Dawna niemal codziennie. Z niektórymi rozmawiam. Są to na ogół ludzie bardzo pogodni, wiecznie uśmiechnięci (nie grymas) i uczynni. A dzieci.... są poprostu wspaniałe!
________________________________________
"...dopomóż Boże i wytrwać daj..."
"...dopomóż Boże i wytrwać daj..."
Jurand,
21 Marca, 2011 - 20:27
potwierdzam to co mówisz
mam w rodzinie dziewczynkę z zespołem downa
pzdr
Jurand
21 Marca, 2011 - 21:53
Po raz kolejny przychodzi mi (choć z bólem) podzielić Twoją opinię. Szczególnie zaś mogę się podpisać pod Twoją obserwacją. Bo rzeczywiście są:
"..wiecznie uśmiechnięci (nie grymas) i uczynni..". To fakt. I może właśnie to jeden z powodów dla których są przez wielu nieakceptowani. Wielu po prostu na takie zachowania autentyczne i w pełni ludzkie po prostu już nie stać.
Rzecz jasna jak każda choroba ma ona swoje "ciemne strony", stąd mam wiele szacunku dla ludzi którzy poświęcają im swój czas i wysiłek.
Jest to tekst nader istotny w czasach gdy próbuje lansować się eugenikę jako model społeczny. Dlatego autorce mogę tylko podziękować za publikację a Tobie za komentarz.
W. red
W. red
kryska
21 Marca, 2011 - 20:46
Dziękuję za ten tekst. Jest on mi bliski z wielu powodów, o których nie będę tu pisał.
Chciałbym tylko dodać, że upośledzenie u ludzi z Syndromem Downa jest bardzo różne. Możemy spotkać osoby bardzo niezależne, samodzielne, ale i także takie, które potrzebują naszej opieki na co dzień. Najsmutniejsze jest to, że ponad 50% ludzi dotkniętych mongolizmem na starość cierpi na demencję...
Pozdrawiam
-------------------------------
Samotny wilk w biegu