![](http://www.fizyka.net.pl/ciekawostki/grafika/snieg3.jpg)
Została założona została we wczesnych latach sześćdziesiątych przez Gary'ego Brookera
![](http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e7/Gary_Brooker_2001.jpg)
Keitha Reida jako zespół grający rhythm and blues, pozostając pod wyraźnym wpływem amerykańskiego zespołu The Band.
Procol Harum – brytyjska grupa rockowa grająca progresywny rock.
![](http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/68/Procol_Harum.jpg)
Przełomem było wydanie w 1967 pierwszego singla, który zawierał utwór A Whiter Shade of Pale (co na polski przetłumaczono nieściśle jako "Bielszy odcień bieli"), zainspirowany muzycznie "Arią na strunę G" Jana Sebastiana Bacha.
\
"A Whiter Shade of Pale" wspiął się na szczyt brytyjskiej listy przebojów, a w 1968 roku został uznany piosenką roku.
Ten i dalsze utwory były dziełem pary autorskiej spółki Brooker – Reid.
Do najbardziej znanych należą: "Conquistador", "Shine on Brightly", "A Salty Dog", "Whisky Train", "Whaling Stories", "Simple Sister", "Grand Hotel", "Pandora's Box".
Największy sukces odniósł album "Procol Harum Live: In Concert With the Edmonton Symphony Orchestra" (1972), który zawierał starsze utwory przearanżowane na orkiestrę.
Wraz z kolejnymi krążkami stawali się coraz bardziej popularnym zespołem rockowym.
Zmieniał się także skład grupy. Członkowie zespołu angażowali się w inne projekty, także solowe. Na scenę wrócili w 1991 roku, w lekko zmienionym składzie, płytą "Prodigal Stranger".
Nastęnie wydali jeszcze krążki: "The Long Goodbye" (1995)
oraz "The Well’s on Fire" (2003).
![](http://userserve-ak.last.fm/serve/500/46650563/Procol+Harum.jpg)
Bogate brzmienie grupy oparte było na rozbudowanej sekcji instrumentów klawiszowych (Brooker, Fisher), melodyjnej gitarze, łagodniej grającej sekcji rytmicznej, śpiewie Brookera oraz symfonicznych aranżacjach. Zespół rozwinąwszy swe progresywne, a zarazem lekkie brzmienie, zajął miejsce pomiędzy awangardą progresywnego rocka (Yes, King Crimson, ELP) a muzyką środka.
W 1977 Gary Brooker postanowił opuścić grupę, by poświęcić się solowej karierze. M.in. jako solista dał koncert na festiwalu piosenki w Sopocie w roku 1978. Odejście Brookera zawiesiło na kilkanaście lat działalność Procol Harum. W 1991 Brooker reaktywował zespół, który nagrywał nowy album i odbył trasę koncertową. W 2002 grupa powróciła do studia nagrywając album The Well's on Fire.
![](http://userserve-ak.last.fm/serve/500/35307545/Procol+Harum.jpg)
Zespół występował kilkakrotnie w Polsce.
Po raz pierwszy PROCOL HARUM zawitali do nas w lutym 1976 roku. Na kolejny występ całego zespołu trzeba było czekać aż do lutego 1992 roku, kiedy formacja zagrała w Sali Kongresowej w Warszawie oraz w Poznaniu i Zabrzu. W 2001 roku PROCOL HARUM wystąpi w ramach trasy promocyjnej 'Beyond The Pale' w następującym składzie: GARY BROOKER (śpiew, fortepian), MATTHEW FISHER (organy), GEOFF WHITEHORN (gitara), MATT PEGG (gitara basowa) i MARK BRZEZICKI (perkusja).
Komentarze
Ha, krysko, tak właśnie - ładnie i niepoprawnie -
13 Stycznia, 2013 - 20:25
w latach 70-tych tłumaczyło się ten tytuł. "Bielszy odcień bladości" nijak sie nie mógł przebić
Do dziś mam zdartą niemiłosiernie wydaną w Polsce w 1976 lub 77 (nie chce mi się guglować) płytę Procol Harum. Kosztowała 120 złotych, majątek. Ale warto było :)
Pozdrawiam serdecznie
--------------------------
Reszta nie jest milczeniem.
----------------------------------------------
*Reszta nie jest milczeniem, ale należy do mnie.*
*Ale miejcie nadzieję; bo nadzieja przejdzie z was do przyszłych pokoleń i ożywi je; ale jeśli w was umrze, to przyszłe pokolenia będą z ludzi martwych.*