Witajcie w Stalinogrodzie!

Obrazek użytkownika eska
Kraj

Konstytucja RP > Art. 103.

§ 1.

Mandatu posła nie można łączyć z funkcją Prezesa Narodowego Banku Polskiego, Prezesa Najwyższej Izby Kontroli, Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Dziecka i ich zastępców, członka Rady Polityki Pieniężnej, członka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, ambasadora oraz z zatrudnieniem w Kancelarii Sejmu, Kancelarii Senatu, Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej lub z zatrudnieniem w administracji rządowej. Zakaz ten nie dotyczy członków Rady Ministrów i sekretarzy stanu w administracji rządowej.

§ 2.

Sędzia, prokurator, urzędnik służby cywilnej, żołnierz pozostający w czynnej służbie wojskowej, funkcjonariusz policji oraz funkcjonariusz służb ochrony państwa nie mogą sprawować mandatu poselskiego.

§3.

Inne przypadki zakazu łączenia mandatu poselskiego z funkcjami publicznymi oraz zakazu jego sprawowania może określić ustawa.

 

Ustawa o prokuraturze > Art. 65a.

1. Prokurator mianowany, powołany lub wybrany do pełnienia funkcji w organach państwowych, samorządu terytorialnego, służby dyplomatycznej, konsularnej lub w organach organizacji międzynarodowych oraz ponadnarodowych działających na podstawie umów międzynarodowych ratyfikowanych przez Rzeczpospolitą Polską jest obowiązany zrzec się swojego stanowiska, chyba że przechodzi w stan spoczynku.

 

Sejm i Senat to organy państwowe w zakresie władzy ustawodawczej.

http://www.monitoring-legislacyjny.pl/pl/Organy-panstwa/28

 

„W nauce prawa konstytucyjnego dokonuje się rozróżnienia pomiędzy nabyciem mandatu a jego objęciem. Nabycie mandatu, następuje z chwilą stwierdzenia zgodnego z prawem wyboru danego kandydata, natomiast objęcie mandatu ma miejsce w momencie złożenia odpowiedniego ślubowania, które daje początek pełnieniu funkcji publicznej.”

http://www.wos.org.pl/wypracowania/rola-i-odpowiedzialnosc-posla.html

 

Czyli mówiąc po ludzku – póki nie złożą ślubowania, nie „sprawują mandatu” i nic im wygasić nie można. Mandat jest nabyty, natomiast „nieczynny”.

Z tego wniosek, że wygasić im może mandat z powodu domniemanego łączenia funkcji dopiero marszałek następnego Sejmu po uzyskaniu opinii od Trybunału Konstytucyjnego, czy „Ustawa o prokuraturze” jest zgodna w Art 65a/pkt 1  z Konstytucją RP,  i oczywiście po złożeniu przez nich ślubowania, czyli objęciu mandatu.

Albo mamy jeszcze państwo prawa albo właśnie Schetyna potwierdził, że mamy państwo totalitarne. Wóz albo przewóz, panowie władza!!!

CBDO

Brak głosów

Komentarze

Schetyna złapany na ofsajdzie -
czy mamy Sondy, czy Sądy

Vote up!
0
Vote down!
0
#194978

http://www.youtube.com/watch?v=hQjx-w1RuGw
http://czerwonykiel.blogspot.com/

Vote up!
0
Vote down!
0

Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska. Kto chce, ten może, kto chce, ten zwycięża, byle chcenie nie było kaprysem lub bez mocy.

#195009

http://www.youtube.com/watch?v=DTeWfEPfHNs

 

Vote up!
0
Vote down!
0
#195067

Najśmieszniejsze jest to że Marszałek posiłkuje się jakimiś ekspertyzami, uchwałami zamiast zadać jednoznaczne pytanie TK który jest jedynym władnym tak naprawdę rozstrzygnąć ten problem.

Mało tego podejmuje decyzje o zgodności z Konstytucją Rzeczpospolitej Polskiej. Owszem jest odpowiedzialny za jej przestrzeganie w Sejmie, jednak nie do niego należy rola tworzenia wykładni prawa.

Vote up!
0
Vote down!
0
#194987

  Świetny wpis. No ale co poradzić, jaki marszałek takie poszanowanie prawa...

Vote up!
0
Vote down!
0
#194990

nie dla wszystkich. Obecna wykładnia stanowi, że zostając prokuratorem dożywotnio traci sie bierne prawo wyborcze.
Powinno się o tym uprzedzać młodych adeptów prawa.

Vote up!
0
Vote down!
0

Leopold

#195001

Walka o kształt Konstytucji trwa.
Na wszystkich frontach.
I zapewne o odpowiednio "rozgrzany" skład TK.
Czymś przecież zwłoka we wniosku jest spowodowana.
Chyba,że znowu pod dywanem, ukrywają następny pasztet.
Przecież jeszcze nie wszystkie działki rozdali.
Pozdrawiam

"My nie milczymy, my rośniemy,zmieniamy w siłę gorzki gniew- I płynie w żyłach moc tej ziemi, jak sok w konarach starych drzew" Yuhma

Vote up!
0
Vote down!
0
#195002

Co do kwestii formalnej tego sporu zgadzam sie, iż są to tylko typowe, propagandowe zagrywki PO. Niemniej obaj panowie, których kwestia dotyczy dążą do pobierania dwóch, całkiem wysokich pensji i o tym także pamiętajmy. Nie wiem niestety co oznaczałoby dla nich pozostanie na mandacie posła, a rezygnacja z pobierania pensji (emerytury?) prokuratora w stanie spoczynku. Jeżeli oznaczałoby to utratę innych niż finansowe przywilejów, to może i mają rację. Chciałbym wierzyć, że panom nie chodzi przede wszystkim o kasę. Niech bardziej obeznani nieco mnie oświecą w tej kwestii. Dziękuję z góry.

Vote up!
0
Vote down!
0
#195008

rezygnację z pobierania pensji poselskich. A więc nie o kasę im chodzi.

Za to potrafię zrozumieć, dlaczego chcą pozostać prokuratorami w stanie spoczynku. To daje im dożywotnią pensję. Po rezygnacji, gdyby nie dostali się do Sejmu w kolejnej kadencji, zostali by na lodzie, bez dochodów. Inni posłowie mogą się urlopować i po posłowaniu wrócić do poprzedniej pracy. Oni - nie. W sumie każdy ma prawo pomyśleć o swojej przyszłości i jakoś się na nią zabezpieczyć. Przypomnę też, że w stan spoczynku sami się nie pchali, ale zostali tam przeniesieni jako niewygodni obecnie rządzącym, którzy na szczęście więcej im zrobić nie mogli.

Vote up!
0
Vote down!
0

M-)

#195012

Jeśli teraz wypiszą się z prokuratorstwa, to im przepada emerytura na amen. Nie można jej, okazuje się, zawiesić.
Dlatego obydwaj panowie zadeklarowali rezygnacje z wynagrodzenia posła - choć nie ma takiego wymagania.

Vote up!
0
Vote down!
0

eska

#195033

Potwierdzam, ze także nie mogę "wejść" na stronę salonu24. W ogóle to jestem załamana tym co się dzieje, począwszy od informacji np.w Gazecie Codziennej do sprawy mandatów. Oczywiście słuszność jest po stronie obu prokuratorów. Cóz z tego -to tylko słuszność i obecnie trzeba sie tylko obawiać werdyktu Sądu Najwyśzego. W dzisiejszej audycji Rozmów Niedokończonych była rozmowa z prokuratorami a ciąg dalszy - polecam w Radio Maryja od godziny 21,40

Polecam i pozdrawiam.

Vote up!
0
Vote down!
0
#195040

Otóż gdy prokurator przystępuje do kandydowania i otrzymuje mandat musi zawiesić wykonywanie zawodu prokuratora. Po wygaśnięciu mandatu wraz z końcem kadencji ma zapewniony powrót na stanowisko.

Zupełnie inaczej ma się sprawa ze stanem spoczynku.

Nie można dokonać zawieszenia można się jedynie bezpowrotnie go zrzec w związku z czym automatycznie utracić wszelkie świadczenia z tego wynikłe. Zrzeczenie się statusu prokuratora w stanie spoczynku nie jest zawieszeniem świadczeń lecz bezpowrotną ich się pozbawieniem a to zasadnicza różnica.

Vote up!
0
Vote down!
0
#195034

Nie dało się sfałszować, to trzeba wygasić mandaty. Schetyna i Tusk ponad prawem!

Vote up!
0
Vote down!
0

M-)

#195011

"Albo mamy jeszcze państwo prawa albo właśnie Schetyna potwierdził, że mamy państwo totalitarne."

 

Państwo mają oni i oni stanowią prawo. My jesteśmy od płacenia podatków na utrzymywanie ich prawa.

Ukłony

Vote up!
0
Vote down!
0
#195015

amelka222

Esko, przepraszam, że pytam o to na Twoim blogu tutaj, ale od jakiejś godziny nie mogę wejść na portal salon24 i nie wiem, czy tylko ja mam takie kłopoty?

Pozdrawiam Cię serdecznie.

Vote up!
0
Vote down!
0

amelka222

#195024

Mnie też nie działa . Wyszukiwarka nie znajduje serwera.

Vote up!
0
Vote down!
0
#195031

Potwierdzam, salon24 jest zablokowany. Jest to awaria serwera, albo coś gorszego.
Dodam, że nasz portal był również atakowany zaraz po wyborach.
Skończył się czas miłości, nastał czas strachu i kontrolowanych represji. Tak jak pisał RAZ w ostatniej Rzepie, nie ma granicy której Tusk nie przekroczy. To się dzieje na naszych oczach.
Pozdrawiam
**********
Niepoprawni: "pro publico bono".

Vote up!
0
Vote down!
0

Pozdrawiam
**********
Niepoprawni: "pro publico bono".

#195035

Może już robią przymiarki ;)

Tak pół żartem pół serio oczywiście.

Pozdrawiam wszystkich.

Vote up!
0
Vote down!
0
#195049

I to na dobre. Przez chwile nadawali z przerwami, ale teraz już całkiem siadło.

Vote up!
0
Vote down!
0

eska

#195036

Już dobiorą sobie nagrzany i nie zależny sąd,jeżeli w jeden dzień można na zamówienie partyjne zmienić ustawę,to i można znaleść usłużnych sędziów towarzyszy,którzy POprom słuszną sprawę

Vote up!
0
Vote down!
0
#195048

Ja przestałem tam istnieć :) Zarejestrowałem się tutaj- zobaczymy co będzie dalej.

Vote up!
0
Vote down!
0

_ _

"Tylko dajcie Mu czas
Dajcie Czasowi czas
Zwólcie czarnym przetoczyć się chmurom
Przez Was, po Was
I między ustami"

#195088

Witaj na pokładzie:)
Pozdrawiam

"My nie milczymy, my rośniemy,zmieniamy w siłę gorzki gniew- I płynie w żyłach moc tej ziemi, jak sok w konarach starych drzew" Yuhma

Vote up!
0
Vote down!
0
#195091

że mogła to byc prowokacja prawiekanclerza przeciwko Schetynie, aby zapobiec możliwym lub wymyślonym zagrożeniom z jego strony? I Schetyna to łyknął jak młody rekin?

Vote up!
0
Vote down!
0
#195648