Naród jest durny?

Obrazek użytkownika eska
Kraj

Wyborcy PO uważają zwolenników PiS za coś w rodzaju podgatunku, który należy zlikwidować, może nie fizycznie o razu, ale coś z nimi zrobić trzeba, bo przynoszą wstyd. Starzy, ciemni i ze wsi. Najlepiej zgodnie z programem Boniego przenieść wszystkich do miast – bo wieś to straszne miejsce – tak napisał u mnie pod notką jeden bloger, naprawdę.

Wyborcy PiS z kolei uważają zwolenników PO za idiotów nie widzących kryzysu i zła, za ludzi sprzedajnych lub ogłupionych, pozbawionych patriotyzmu. Podobnie sądzą o wyborcach SLD czy RPP.

Rzecz całą zgrabnie podsumował Tymochowicz w znanym nagraniu – wyborcy to ogólnie debile. I, jak wynika z powyższej analizy, wszyscy w to uwierzyli, z tym, że oczywiście owych debili szuka się u przeciwnika. A ja się na to nie nabieram!

Naród jako całość wcale nie jest głupi, a jego decyzje są racjonalne w dłuższym wymiarze czasu, tezę tę postaram się udowodnić.

Otóż wypadkowa pojedynczych decyzji, czasem faktycznie debilnych, w dłuższym wymiarze czasowym jest po prostu racjonalna z punktu widzenia całości, tyle, że obserwować to jesteśmy w stanie dopiero po fakcie. Popatrzmy na naszą sytuację polityczną bez zaangażowania, powiedzmy okiem badacza za sto lat. Co powiedziałby o niej?

> Naród wybrał władzę na zasadzie pokerowego „sprawdzam”. Czy opozycja byłaby zdolna do rządzenia? Nie, bez szans w istniejącym układzie sił. No to niech pokażą ci, co się chwalą – niech pokażą, co potrafią. < I pokazują....

Naród/społeczeństwo w całości jest jak bardzo duże zwierzę, które z ogromnym trudem się rusza, ale kiedy poczuje rzeczywiste zagrożenie, kiedy do niego w końcu dotrze i się ruszy, trudno go z kolei zatrzymać. W gruncie rzeczy te nasze elitki, cały ten mainstream to tylko mała warstewka oliwy na oceanie. Wewnątrz wszystko się przemieszcza, miesza, zmienia i nikt nad tym nie panuje – władza i opozycja zajmują się głównie sobą, wierząc w opinie różnych Tymochowiczów.

Naród uczy się długo jako całość i działa na zasadzie prób i błędów – ale wybiera racjonalnie w istniejących warunkach brzegowych, co staje się czytelne dopiero po latach. Ale cały czas coś narasta i coś się dzieje wokół – choćby na tych wsiach, tak pogardzanych, gdzie tzw. społeczeństwo obywatelskie jest nieporównywalnie bardziej rozwinięte niż w dużych miastach.

A ja wierzę w ten naród, bo byłam świadkiem, kiedy pokazał on rzeczy zupełnie zadziwiające w momentach, w których nikt się tego nie spodziewał. Bądźmy cierpliwi - widać jeszcze nie czas.

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

... pokazał on rzeczy zupełnie zadziwiające... 

czy czasem nie pokazał tego co mu kazano ?

wp

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

wp

#201214

Na przykład na "Wujku", "Manifeście Lipcowym", "Piaście", w Hucie Katowice - niedługo będzie rocznica.
Łatwo się zapomina, prawda?

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

eska

#201236

Ile czasu potrzeba aby dostrzec tę "mądrość"? Rok, dwa, dziesięć czy może sto? Kilka lat temu ten "mądry" naród zapisał nas do UE. Czy już widać "geniusz" tej decyzji? Czy może trzeba poczekać na obozy reedukacyjne aby to zobaczyć? Cztery lata temu ten sam "mądry" naród wybrał Rudego i dał mu koryto. Wciąż nie widzę w tym mądrości, widocznie za mało czasu spędzam przy telewizorze.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#201221

Ja TV w ogóle nie oglądam. Za to oglądam ludzi na codzień:

„W 93 rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę Burmistrz Miasta Rita Serafin, Zastępca Burmistrza Miasta Bogusław Wojtanowicz oraz Sekretarz Miasta Dominik Klimanek w imieniu samorządu gminy Kuźnia Raciborska złożyli kwiaty pod Pomnikiem Zwycięstwa w Kuźni Raciborskiej, gdzie wartę honorową wystawili strażacy z OSP Kuźnia Raciborska oraz harcerze Związku Harcerstwa Polskiego Chorągwi Śląskiej Hufca Ziemi Raciborskiej im. Alojzego Wilka.
Po złożeniu kwiatów władze gminy wraz z delegacjami placówek oświatowych oraz organizacji pozarządowych udali się na mszę św. w intencji Ojczyzny.
O godzinie 11.00 przy ZSOiT w Kuźni Raciborskiej już po raz XII odbył się Bieg Niepodległości.”
http://www.kuzniaraciborska.pl/?m=easynews&ms=read&news_id=728

„Od 29 października przed bramą cmentarza parafialnego trwała zbiórka pieniędzy z przeznaczeniem na renowację zabytków architektury cmentarnej. W akcji udział wzięli m. in. członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej oraz uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych. Zebrano 5300 zł.”
http://tylkokuznia.info/

"W skład gminy wchodzą : miasto Kuźnia Raciborska oraz sołectwa: Turze, Siedliska, Budziska, Jankowice, Ruda Kozielska, Rudy wraz z przysiółkami Biały Dwór, Brantolka, Kolonia Renerowska, Paproć, Podbiała, Przerycie, Szybki."
http://www.kuzniaraciborska.pl/

Cała gmina liczy raptem 12,5 tys. mieszkańców.
Tutaj trzeba szukać prawdy o Polsce i kondycji jej mieszkańców.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

eska

#201234

To zależy od indywidualnej zdolności postrzegania, ale nie natężajmy się za bardzo :)

Nasze przystąpienie do UE i NATO mocno skomplikowało zakusy rosyjskie wobec Polski, pozwoliło je jeszcze bardziej powikłać poprzez wyprowadzenie Ukrainy z jej objęć, no i Gruzji (w tych dniach w końcu UE stwierdziła nielegalność rosyjskiej okupacji w Osetii i Abchazji). Nie gwarantuje nam to niepodległości na zawsze, ale bodaj lepsza zachodnia niewola nawet, niż ruska "swaboda".

Natomiast cztery lata temu PiS oddał władzę, bo nie mógł rządzić, nie tylko z braku większości. Po tegorocznych ew. wygranych wyborach miałby zdecydowanie jeszcze trudniej.

Więc naród powiedział ryżemu: sprawdzam, bo chce wygrać całą Polskę, a nie jakieś tam kawałki i przez kolejne lata szarpać się o następne.

Nasz naród jest wyłącznie mądry i tego się trzymajmy statecznie. Wykluczone są inne opcje, w mordę!
 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#201296

Czyżby ???

Myślę podobnie, nie nadszedł jeszcze TEN czas.O tym,że niebezpiecznie szybko zbliża się to pewne.

Rządzącym i ich "autorytetom" POzostał STRACH. I niech się boją, bo za swoją zdradę, mają czego się bać.

  ______________________________________________________________

Sukces nigdy nie jest ostateczny,porażka nigdy nie jest totalna.Liczy się tylko odwaga.   /Churchil/

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#201225

parafrazując Piłsudskiego: naród jest mądry tylko ludzie głupi

"Starzy, ciemni i ze wsi" to stereotyp, podobnego argumentu używano krytykując Radio Maryja 20 lat temu; wtedy obecni starzy mieli 20 lat mniej, a ówcześni starzy do dzisiaj powymierali

z dużego miasta przeniosłem się do małej miejscowości i zamiast do matecznika katolików i wyborców PiSu trafiłem, jak się okazało podczas wyborów, do siedliska wyborców RPP, PO i SLD

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#201237

dokładnie tak jest wuju! Mój brat rodzony o 5 lat starszy, mimo że ojciec to żołnierz wrzesnia ur.w 1915 r. , to równiez KOPista i  AKowiec którwgo zpuszkowano w 1944 do Gross Rossen  a potem UB go zamkneło w Kielcach na Zamkowej, to jednak komuch i tuskowiec jakiego nie zna nawet Berlin! Nie wiem co było powodem takiego prze poczwarzenia...do dziś się zastanawiam....i zachodzę w gfłowę..

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#201244

Najlepiej wyznawcy guru Tuska i Komurskiego,zamkneli by nas w rezerwatach jak Indian w USA,to by gnidom POlszewickim pasowało,zamknąć nam usta

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#201266

Witaj,
Naród nie.
Ale większa część zamieszkujących Polskę tak.

Tylko my "zamieszkowaliśmy" w Warszawie.

A Une robiły zakupy "Nie dla Idiotów".

Pozdrawiam Serdecznie

Bushido, czyli

jwp

Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ?
Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

jwp - Ja też potrafię w mordę bić. Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ? Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

#201315