Zapisy z "Czarnej skrzynki"

Obrazek użytkownika Redakcja
Kultura

Z przyjemnością informujemy, że torontońskie wydawnictwo “Sooni Project” opublikowało “Czarną skrzynkę” – nowy tomik Romana Misiewicza.

Autorem zbioru jest bloger od dawna związany z portalem Niepoprawnych. Roman Misiewicz, z wykształcenia prawnik, z powołania poeta już od kwietnia 2010 roku z całym sercem zaangażował się w sprawę wyjaśnienia prawdy o katastrofie. Jego wiersze są świadectwem oddania sprawie niepodległości Polski i dowodem, że nie wszyscy pisarze froterują salony III RP.

Książka stanowi drugą część trylogii smoleńskiej polskiego poety, laureata Nagrody im. Kazimiery Iłłakowiczówny. Część pierwsza “dobre-nowiny.pl” była nominowana do Nagrody im. Józefa Mackiewicza w 2012 roku.

Poniżej prezentujemy krytyczne notki z okładki książki i jeden z utworów, zapisanych w “Czarnej skrzynce” Romana Misiewicza.

"'Czarna skrzynka' Romana Misiewicza jest niezwykłym zapisem swoistego poetyckiego śledztwa w sprawie smoleńskiej, w którym pojawiają się zasadnicze pytania i gorzkie, czasem gniewne diagnozy dotyczące nie tylko samej tragedii 10 kwietnia, ale też dzisiejszej Polski i naszej historii. Smoleńsk urasta tu do roli groźnego znaku współczesności „widziadeł i upiorów”, pogrążonej w kłamstwie i zniszczeniu. Misiewicz swoimi wstrząsającymi, wizyjnymi, ciemnymi wierszami wstrząsa naszymi sumieniami, nie pozwala, by zarastały podłością i zapomnieniem, ale też broni nas przed rozpaczą. Przypomina o ocalającej roli poezji, która jest „awaryjnym rejestratorem prawdy” w czasach, które z tą prawdą zaciekle walczą. Jego liryka oryginalnie kontynuuje najlepsze tradycje polskiej poezji. Patronują wierszom Misiewicza Słowacki, Mickiewicz, Baczyński i Herbert. Czarna skrzynka to bez wątpienia jedna z najważniejszych i najpiękniejszych książek poetyckich ostatnich lat."

Maciej Urbanowski

 

 "(…) Autor w dojrzały artystycznie dyskurs wpisuje traumatyczne doświadczenie narodu. Te utwory są świadectwem czasu, wyzwaniem dla wrażliwych na słowo czytelników. Człowiek jest tu ukazany w porządku metafizycznym i moralnym, tylko niezłomna wiara w wyższy sens pozwala mu pokonać poczucie tragizmu istnienia."

Stanisław Dłuski

____________________

legiony światła

czyjaś dłoń kreśli na ścianach belwederu 


wiejskiej


na murach krakowskiego przedmieścia


alejach ujazdowskich 


słowa mene tekel fares

ziarno zostało rzucone

 

ze strzępów metalu

które padły w błotnistą ziemię 


smoleńskiego lasu


wzejdą nieujarzmieni

 

z milionów epoksydowych włókien 


ze strzępków aluminium


ścięgien światłowodów

 

wschodzą legiony światła

 

Roman Misiewicz

 

___________________

Data publikacji 2013-05-13 19:24:21 -> Max

Brak głosów