Apel w sprawie nadania honorowego obywatelstwa Krystynie Krahelskiej tytułu Honorowego Obywatela Warszawy

Obrazek użytkownika Redakcja
Ogłoszenie

Warszawa, 23 września 2013

Rada Dzielnicy Ursynów

00-777 Warszawa, Al. KEN 61

APEL

Warszawo, czy nie czas spłacić dług?

Za rok, 1 sierpnia 2014 roku, będziemy obchodzili 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W roku 2014 upłynie też 100 lat od narodzin i 70 lat od śmierci pewnej dzielnej, pięknej i wszechstronnie uzdolnionej kobiety, która zginęła walcząc o wolność swojego miasta, swojej Stolicy. Kobieta ta na zawsze już pozostanie dziewczyną. Warszawską dziewczyną. Nasze Miasto ma wobec niej dług.

Krystyna Krahelska, urodzona w kresowym, poleskim dworku, śmiertelnie ranna w pierwszym dniu Powstania. Dziewczyna, która darowała swoją fizyczną postać Warszawie i stała się jej najpiękniejszym symbolem. Dwukrotnie, za życia i poprzez śmierć..

Dzięki Bogu i ludziom nie została zapomniana. Ale miasto, któremu podarowała się za życia – i któremu ostatecznie podarowała życie – nadal ma wobec niej wieczyste zobowiązanie. Czas płacić, Warszawo!

Zwracamy się do Rady Dzielnicy Ursynów – dzielnicy, na terenie której znajduję się cmentarz na Starym Służewie przy Parafii św. Katarzyny, gdzie spoczywają prochy Krystyny Krahelskiej – o wnioskowanie do Rady Warszawy o pośmiertne nadanie Jej, Warszawskiej Syrenie z Powiśla, tytułu Honorowego Obywatela Warszawy.

Zwracamy się właśnie do Was, gdyż samorządowe władze Ursynowa o Krystynie Krahelskiej pamiętały, nadając Jej imię rondu na terenie dzielnicy i troszcząc się o Jej mogiłę.

Grób Krystyny Krahelskiej nie został zapomniany dzięki dobrej woli i sercu wielu ludzi, instytucji i organizacji. Ale poza dniami rocznicowych obchodów jest codzienność. Panie i Panowie, Radni Ursynowa, pamiętajcie że kobiety lubią kwiaty. Dlatego prosimy Was również, abyście wnioskowali do Rady Miasta o podjęcie uchwały zobowiązującej Miasto Stołeczne Warszawę do wieczystej opieki nad tym grobem.

Maria Marzena Grochowska, honorowa prezes Towarzystwa Przyjaciół Warszawy, autorka biografii Krystyny Krahelskiej, Warszawa

ks. prałat Józef Maj, emerytowany proboszcz parafii Św. Katarzyny na Starym Służewie, Warszawa

ks. kanonik Wojciech Gnidziński, proboszcz parafii Św. Katarzyny na Starym Służewie, Warszawa

prof. dr hab. Jan Żaryn, UKSW, redaktor naczelny miesięcznika „wSieci Historii”, Warszawa

Muzeum Powstania Warszawskiego „zdecydowanie popiera inicjatywę nadania Krystynie Krahelskiej honorowego obywatelstwa m. st. Warszawy. Dyrekcja MPW”.

Jacek Karnowski, redaktor naczelny „wSieci”, Warszawa

Michał Karnowski, publicysta tygodnika „wSieci” i portalu „wPolityce”, Warszawa

t.ł., inicjator apelu, Warszawa

_______________________________________________________

Wszystkich, którzy zechcą poprzeć tę inicjatywę prosimy o nadsyłanie listów i e-maili do Rady Dzielnicy Ursynów.

Adres korespondencyjny: Rada Dzielnicy Ursynów, 00-777 Warszawa, al. KEN 61

Adres e-mailowy do Zespołu Obsługi Rady Dzielnicy Ursynów: zor@ursynow.pl

PS. Liczę na to, że Redakcja NP pozwoli trochę „powisieć” tekstowi Apelu, także na stronie NP na FB.

PPS. Notkę tę dedykuję drogiej Koleżance @markowej, która wyjątkowo uporczywie i jadowicie krytykowała ten pomysł uczczenia Krystyny Krahelskiej.

Ocena wpisu: 
Brak głosów