Lotnisko Modlin już dostało nagrodę!!!

Obrazek użytkownika MD
Kraj

Minister "model" Nowak po klęsce przy budowie dróg, katastrofach na kolei, stwierdził, że w kwestii modernizacji lotnisk odnieśliśmy sukces. Jakoś nikt nie zapytał co z lotniskiem w Modlinie. Otóż, jak pisałem w jednym z poprzednich wpisów, planuje się uruchomienie tegoż portu lotniczego po mistrzostwach. Dlaczego dopiero po najważniejszej ponoć imprezie w dziejach polskiego sportu? Nie wiadomo. W Warszawie, loty mają odbywać się nawet nocą,  i to dzięki, jak stwierdziła ministro (ministera, ministerka, czy jak ją tam zwać) Mucha "dyrektywom prezydenta". Przecież pobliski Modlin mógłby znacząco odciążyć stolicę. Czemu tak się nie stało, nikt jakoś nie chce wytłumaczyć.

Pierwszym odważnym przewoźnikiem, który zdecydował się na przebazowanie z Okęcia właśnie do Modlina jest Wizz Air. Loty z nowego lotniska ma rozpocząć 18 lipca, więc już po piłkarskiej imprezie. Przymiotnik odważny w odniesieniu do przewoźnika jest, moim zdaniem, jak najbardziej na miejscu. Zwłaszcza jak przyjrzymy się planowanym warunkom eksploatacji nowego obiektu.

Ogłoszono, iż z centrum Warszawy do lotniska w Modlinie można przejechać w 40 minut. Potwierdzam, można, ale przy pustych drogach czyli tak między godziną 24 a 3 nad ranem. W szczycie może to zająć nawet kilka razy dłuższy czas. Oczywiście dotyczy to pasażerów zmotoryzowanych, albo takich, którzy zostaną odwiezieni przez bliskich.

Pozostali będę korzystać z komunikacji publicznej. I tu też schody. Pociągiem będzie można dojechać do stacji PKP Modlin. Z Dworca Gdańskiego podróż trwa około 45 minut, teoretycznie, pod warunkiem, że nic się nie zderzy ani nie zepsuje. Na tej trasie jeżdżą nowe składy, ale wcale nie są wolne od awarii. Dodać należy, że między Legionowem a Chotomowem czynny jest tylko jeden tor, bo już ponad rok trwa budowa wiaduktu kolejowego w okolicach PKP Legionowo Przystanek. Po dotarciu do PKP Modlin po schodkach na "kładkę" nad torami i z "kładki" schodami na przystanek autobusowy. Windy są, ale już zdewastowane. Autobusem będzie można dojechać do lotniska ponoć w 10 minut. Też teoretycznie. Trasa tegoż autobusu wiedzie przez przejazd kolejowy, ze "szlabanami". Wobec planowanego zwiększenia ruchu kolejowego z powodu otwarcia lotniska szlabany będą raczej częściej opuszczane.

Żeby było zabawniej, to paliwo do samolotów będzie dowożone autocysternami z Płocka. Bo jakoś nie wybudowano jeszcze składu paliwa, a jeśli nawet byłby już wybudowany to i tak nie ma  połączenia kolejowego z lotniskiem. Tak się składa, że połączenie Płocka z drogą nr 7 nie jest w najlepszym stanie, ale nikt tym się jakoś nie przejmuje.

Na koniec gwóźdź programu. Nie otwarte jeszcze lotnisko otrzymało nagrodę za... największą liczbę nowych tras w 2012 roku w Europie!!! Gdy było jeszcze w budowie burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego Jacek Kowalski organizował dla mieszkańców miasta wycieczki autokarowe do jego zwiedzania przy okazji kampanii wyborczej do parlamentu. Zanim zostało otwarte, już zostało nagrodzone. Co będzie jak je wreszcie otworzą? Obawiam się, że przy takim połączeniu z Warszawą po cichu się je zamknie a nasze pieniądze zostaną w lesie.

http://www.modlinairport.pl/index/article/id/297/

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

O ile mi wiadomo lotnisko Modlin jest - umownie rzecz traktując - inwestycja PSL. To chyba wiele tłumaczy... ;-)

Pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#259784

A jak ci wszyscy "niezależni samorządowcy" mają się do Jego (szarej) Eminencji, Marszałka Struzika (et consortes)? ;-)))

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#259791

A propos WizzAir. Nie wiem, jak to wygląda w tym przypadku, ale taki np.RyanAir życzy sobie dopłat od władz lokalnych za to, że "zaszczyca" swoją obecnością jakieś lotnisko.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#259880

To niezwykle interesujący aspekt, dziękuję za zwrócenie na to uwagi. Jak dotąd nie ma informacji o tego typu "kosztach" inwestycji co nie oznacza, że ich nie ma...

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#260131

Nie wiem, czy się dobrze rozumiemy? To nie są koszty inwestycji w sensie księgowym. To są koszty ponoszone przez władze lokalne z tytułu umowy z jakimś partnerem, w tym wypadku przewożnikiem lotniczym. Tak w Europie wygląda współpraca władz lokalnych z tzw. tanimi przewożnikami.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#260137

Sądzę, że rozumiemy się dobrze. Niczym nadzwyczajnym nie byłyby takie "dopłaty" dla tanich przewoźników od władz lokalnych, gdyby tylko jasne było dla społeczności lokalnej, że taki koszt poniesie. I to najlepiej, aby ogłoszono to przy planowaniu tej inwestycji a nie po ciuchu wyprowadzać pieniądze podatnika a publicznie głosić, że będą wyłącznie same korzyści.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#260140

Cieszę się, że rozumiemy się dobrze w tej kwestii.:-) Co do reszty odpowiedzi - to oczywiste.

Moim skromnym zdaniem warunkiem powodzenia pomysłu lotniska w Modlinie jest infrastruktura komunikacyjna, tzn. autostrada z prawdziwego zdarzenia i osobna linia kolejowa do centrum Warszawy. To - jak sądzę - przerasta zarówno kompetancje, jak i możliwości finansowe władz lokalnych.

Pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#260143

Bardzo spodobało mi się to określenie ;) Rzeczywiście Struzik i jego PSL jest też bardzo poważnym udziałowcem w tej "wiekopomnej" inwestycji. Oto małorolny przedstawiciel tego udziałowca na tejże samej konferencji. Podkreślmy, konferencji samorządowej!

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#260128

Samo rząd - jak sama nazwa wskazuje - rządzi sam. Rzadko się zdarza, aby samorządził. Niestety. ;-)))

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#260129

Takiego sformułowania też mi brakowało ;) Zwłaszcza w odniesieniu do "wielkorządcy" Nowego Dworu Mazowieckiego. Rzeczywiście on rządzi sam... to dość obszerny temat...

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#260133

Port Lotniczy Warszawa-Modlin jest już na liście sponsorów Dni Nowego Dworu Mazowieckiego!!! Ciekawe na czym zdążyło lotnisko tak zarobić, że już wdrapało się na listę sponsorów generalnych??? A może ja czegoś nie rozumie?

http://www.nowydwormaz.pl/plik,271,zobacz-plakat-na-xiii-dni-nowego-dworu-mazowieckiego.pdf

 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#260642

Przyznajcie że ten dyplom to jakaś ściema? Ciągle mówiło się że lotnisko w Modlinie w czasie EURO ma przyjmować czartery z kibicami i zawodnikami. Gotowa miała być droga i stacja PKP/SKM w pobliżu lotniska. Po EURO miały tam mieć swoje bazy tanie linie lotnicze już w rejsach planowych. Jeszcze jedna wielka wpadka nie'rządu Tuskomatoła.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#259872

Taki dyplom to można tanio kupić. Proszę zwrócić uwagę na to, kto jest wystawcą dyplomu.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#259876