Wściekłość i strach.

Obrazek użytkownika Gadający Grzyb
Kraj

Kampania Jarosława Kaczyńskiego kontra „salonowszczyzna”.

I. To nie tak miało być…

Wyobrażam sobie wściekłość, jaka musiała zapanować w redakcjach tzw. wiodących mediodajni po ukazaniu się na Salonie 24 wywiadu Jarosława Kaczyńskiego z blogerami. Od startu kampanii prezydenckiej przekaziory do spółki z PO wyłaziły ze skóry, by sprowokować Kaczyńskiego do jakiegoś publicznego wystąpienia, wywiadu, czegokolwiek, co następnie można by było przedstawić w odpowiednio demonicznym świetle (jak słynnych „prawych Polaków”), a tu nic. W desperacji poczęto już po mału sugerować, że nawet milczenie prezesa PiS ma charakter nienawistny i wywodzi się z IV RP, albowiem jest najpewniej cynicznym wykorzystaniem żałoby do swoistej anty – kampanii i pretekstem do ucieczki przed mediami. Prorokowano, że będzie musiał się w końcu „otworzyć”, bo wszak bez mediów nie sposób wygrać wyborów (swoją drogą – porażający przejaw zadufania i przekonania o własnej omnipotencji w sferze politycznej kreacji, bądź strącania w niebyt), a tymczasem… Kaczyńskiemu systematycznie rosło. Mówiono więc i pisano ze zdwojonym natężeniem, że rośnie, bo „Kaczor” żeruje na ludzkim współczuciu wywołanym tragedią, jaka go dotknęła i tak to się kręciło.

Aż tu nagle – bum! Bez fanfar i szumnych zapowiedzi Jarosław Kaczyński przerywa milczenie i udziela wywiadu! I to komu! Żadnej dziennikarskiej gwieździe, żadnej z wiodących stacji i gazet, ale blogerskiemu bydłu i internetowym opluwaczom, którzy o zgrozo, chyba wybaczyli mu lapsus o piwku i pornosach!

Wszystko nie tak. To Komorowski miał być tym nowoczesnym i na bieżąco z trendami, a tu „zawiecha” podczas premiery strony internetowej. To Kaczyński miał być tym nieufnym i zamkniętym na ludzi, a tu udziela wywiadu w najbardziej demokratycznym medium. A od poniedziałku rusza w Polskę, by prowadzić kampanię metodą bezpośrednich spotkań z wyborcami. Znając jego pracowitość założę się, że spotkań będzie wiele, a talent oratorski pana Jarosława pozwala domniemywać, że spotkania te przyniosą więcej korzyści niż spoty reklamowe.

II. Frustracja.

Nie ukrywam, że doświadczyłem schadenfreude, patrząc na miotaninę TVN24, gdzie najwyraźniej nie wiedziano, czy wywiad z prezesem PiS-u przemilczeć i potraktować jako niebyły, gdyż udzielony nie tym co trzeba i nie tam gdzie trzeba, czy może wyśmiać, czy też spróbować pryncypialnie opierniczyć internautów za to, że nie wypomnieli Kaczyńskiemu słynnej wypowiedzi sprzed dwóch lat. Każdej z tych metod próbował w programie „Czas wyboru” redaktor prowadzący Maciej Knapik (dopiero gość - Maciej Gdula z „Krytyki Politycznej”, czyli pisma od idei IV RP jak najdalszego, wspomniał o wywiadzie, na co dziennikarz Knapik zareagował porcją kpinek). Wszystko to wypadło nader blado, więc przez resztę wieczoru stacja skoncentrowała się na obszernych relacjach z gospodarskiego spotkania „marszałko – kandydata” ze studentami, podczas której Komorowski przyjmował od początkujących eliciarzy stosowne wyrazy uwielbienia.

Nie zazdroszczę medialnym funkcjonariuszom. Strategia oparta na schemacie: „Kaczyński mówi, my walimy”, właśnie bierze w łeb. Wprawdzie walą nawet, gdy Kaczyński nic nie mówi, bo inaczej zwyczajnie nie potrafią, ale ciosy trafiają w próżnię. To musi być frustrujące niczym walka z cieniem.

Muszę powiedzieć, że bardzo mi się podoba postępowanie Kaczyńskiego. Im większej piany dostają różne geriatryczne „autorytety” i basujące im mediodajnie, tym bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że strategia polegająca na demonstracyjnym omijaniu szerokim łukiem nadętych własną ważnością przekaziorów jest słuszna. Jeżeli wygra wybory, będzie to rzecz absolutnie przełomowa, bez precedensu, analizowana latami.

I tego właśnie przekaziory się obawiają. Stąd tytułowe wściekłość i strach narastające w „merdiach” od czasu społecznego przebudzenia udokumentowanego filmem „Solidarni 2010”. Czują, że rząd dusz, a co za tym idzie – możliwości ogłupiania i manipulacji właśnie wymykają im się z rąk. Wygrana Jarosława Kaczyńskiego, lub nawet przegrana „na styk” z Komorowskim, byłaby najdobitniejszym potwierdzeniem tej tendencji.

***

Pozostaje życzyć Jarosławowi Kaczyńskiemu dużo sił, żelaznej konsekwencji, wytrwałości i zimnej krwi, tak by nadal nie dawać łatwego żeru wrogim przekaziorom. To co robi teraz bardzo dobrze się sprawdza i nie ma powodu, by uginać się pod presją TVN-u, czy innej „Wyborczej”. Warto również rozważyć, czy opłaca się wikłać w postulowaną przez wielu debatę. Jak mogłaby taka „debata” wyglądać, przekonaliśmy się w 2007 roku.

A „tamci” niech się pienią. Niech zaplują się ze szczętem w chamskich inwektywach, czyli w tym, co po 10 kwietnia nagle przestało na wielu ludzi działać. Niech pogrążają się do reszty. Własna wściekłość i strach ich zniszczy.

Gadający Grzyb

Brak głosów

Komentarze

Na razie wszystko idzie dobrze, tak jak miało być, ale już Schetyna zapowiada " przypomnienie prawdziwej twarzy Jarosława Kaczyńskiego ", czyli pewnie będą wykorzystywać materiały przygotowane przed poprzednią kampanią parlamentarną.
Mam nadzieją, że sztab PIS-u przygotował się na taką ewentualność, i ma stosowną ripostę.
Ja nie potrafię sobie wyobrazić jak to może wyglądać.

A może po prostu pokarzą prawdziwą twarz Komorowskiego.

Vote up!
0
Vote down!
0

mirek603

#59288

Będą pluć, jak pluli - tylko jaka będzie skuteczność? Obstawiam, że Niesioł albo Kutz przyrównają wywiad do internetowych propagandówek Putina... chociaż, może nie - wszak teraz Putin jest ich największym przyjacielem.

pozdrowienia

Gadający Grzyb

Vote up!
0
Vote down!
0

pozdrowienia

Gadający Grzyb

#59291

Oczywiście " pokażą " - tak to jest jak się za szybko pisze i niedokładnie sprawdzi.

Vote up!
0
Vote down!
0

mirek603

#59290

cały misterny plan dowalania J. Kaczyńskiemu do d....!
teraz trzeba budować plan be!
i niechaj budują!
pzdr

Vote up!
0
Vote down!
0

antysalon

#59301

Też tak sądzę - zero debat przed I turą. A potem? Zobaczymy.

pozdrowienia

Gadający Grzyb

Vote up!
0
Vote down!
0

pozdrowienia

Gadający Grzyb

#59316

mowa jest srebrem, a milczenie złotem.

Vote up!
0
Vote down!
0

Marika

#59315

  ani przed pierwszą turą wyborów,ani przed drugą.Sztab J. Kaczyńskiego powinien znaleźć  sposób jak ominąć dyskusję,a nie obrazić wyborców.Może znowu jakieś oświadczenie,lub orędzie o programie na przyszłość.Rosjanie mają takie przysłowie-"ciszej jedziesz ,dalej będziesz".

Vote up!
0
Vote down!
0
#59332

Zawsze można komunikować się z wyborcami za pomocą mniej toksycznych miejsc, niż GW i walterownia. Wywiad na S24 to dobry początek.

pozdrowienia

Gadający Grzyb

Vote up!
0
Vote down!
0

pozdrowienia

Gadający Grzyb

#59342

słuszność zasady:

"milczenie jest złotem"a "one"

ze złości az wyją i pazury gryzą......

dycha

Vote up!
0
Vote down!
0

gość z drogi

#59466

Im głośniej wyją, tym bardziej serce rośnie. To wycie z bezsilności.

pozdrowienia

Gadający Grzyb

Vote up!
0
Vote down!
0

pozdrowienia

Gadający Grzyb

#59470

T - REX Tego skrotu nie nalezy mylic z ministerstwem , ktore wbrew konstytucji postawilo na zarzadzeniu jako czyms nadrzednym nad ustawa , i zlamalo konstytucje , co pd kierunkiem popa Bronislowieja zaczyna byc tak nagminne , ze niedlugo stanie sie regula dzialania a nie wyjatkiem . W ten sposob niejaki Miller zostal mianowany , a jak juz jest to jest , i tyle po konstytucji .
Tu chodzi jednak o inny skrot , o metode ktorej zastosowanie w praktyce debaty medialnej mozna bylo obejrzec wczoraj . W dwoch programach , w dwoch nieco odmiennych wersjach . Pierwszej wersji nie mozna polecic w debatowaniu bo jest wysoce nieefektywna w celu przekazania wlasnego przekazu . Drugiej wersji tez w sumie nie , bo przekaz da sie przeforsowac , ale kosztem innych czynnikow/elementow wizerunkowych .
Ten pierwszy program to " Warto rozmawiac " , drugi to "BW " . Metoda o ktorej mowimy to " Metoda Sraczki Werbalnej " , ma ona inne bardzo naukowe terminologie , ale dla naszych celow zadowolmy sie uproszczeniem .
Metode w wersji klasycznej , choc komicznie nieudolnej zaprezentowal euroosiol/ przepraszam posiol , ktory z emfaza zaczynal co drugie zdanie twierdzeniem ,ze powie cos nieslychanie waznego itd by potem nieskladnie bredzic co mu slina na jezyk przyniosla przez dwi , trzy minuty . Wszyscy uprzejmie sluchali , grzecznie nie przerywali , nie upominali sie by w jakimkolwiek stopniu trzymal sie meritum pytania itd . Prowadzacy program tez slinotoku eurosla nie potrafil moderowac/ukracac - w rezultacie ukradl on duza czesc czasu antenowego . Posiel merytorycznie nie powiedzial nic , czas ukradl , i byl tym wyraznie ukontentowany nie widzac wlasnego blazenstwa .
Czy mozna bylo temu przeciwdzialac w trakcie debaty ? Tak , jest na to metoda - tzw brutalne i konsekwentne odprowadzanie zablakanego (umyslnie lub nie)osla do meritum przemoca werbalna . Tzn tonem glosu , poziomem dzwieku , irytacja itd - ale to przeradza sie od razu w klotnie . To drugie rozwiazanie pokazal pan Wildstein w swoim programie , w rozmowie z komisarzem z goebelsowki wybiorczej . To bylo efektywne , ale zakonczylo sie otwarta klotnia , inwektywami itd . Prowadzacy tego programu nie pozwolil ukrasc czasu i swej agendy , ale kosztem konfliktu . Czyli metoda istnieje jak to pokazal pan Wildstein , ona pasuje do jego temperamentu i wizerunku , ale czy bylaby pozadana w przypadku pana Kaczynskiego ? Chyba nie , bo albo musialby pokornie sluchac bredni , albo wdac sie w dysputy .
Ogolnie rzecz biorac jestem sklonny przyznac wam racje .
A co oznacza czlon " i A " w drugiej czesci skrotu ? Oznacza " MSW i Analnej " . Ta druga faza nastepuje gdy pierwsza zawodzi i ze strachu przed porazka zaczynaja popuszczac sfinktery koncowej czesci przewodu . Pozdrawiam .

Vote up!
0
Vote down!
0

T - REX

#59339

;)) Może usystematyzuj i rozwiń to w notkę?

pozdrowienia

Gadający Grzyb

Vote up!
0
Vote down!
0

pozdrowienia

Gadający Grzyb

#59370

T - REX Przepraszam , ale niecalkiem rozumiem co masz na mysli . Pisze na Waszej stronie pare dni , i poza komentarzami do Waszych wypowiedzi nie rozumiem co innego moge robic . Odnosnie usestymatyzowania to masz racje ze troche by to trzeba uporzadkowac , moze skondensowac itd . Ale specjalnie nad tym nie myslalem traktujac to bardzej jako spontaniczny komentarz bez szkicu i specjalnej struktury . Pozdrawiam .

Vote up!
0
Vote down!
0

T - REX

#59473

capitanemo
Jak utrzymac zainteresowanie Jaroslawem Kaczynskim. Towarzysz Komorowski ma do dyspozycji caly sztab i forsy jak lodu. Moze my cos damy od siebie. Jakies pomysly.

Vote up!
0
Vote down!
0

capitanemo

#59381

To cisza przed burza...jak ktos napisal powyzej.
Pozdro..Akiko z wakacji

Vote up!
0
Vote down!
0

...Obnoszę po ludziach mój śmiech i bukiety
Rozdaję wokoło i jestem radosną
Wichurą zachwytu i szczęścia poety,
Co zamiast człowiekiem, powinien być wiosną. K.Wierzyński

#59388

Bardzo dziękuję za zwrócenie uwagi na interesującą postać pana redaktora Macieja Knapika, lewego napastnika drużyny TVN.
Warto zapamiętać to nazwisko, by nie odeszło w zapomnienie tak, jak się to stało z panem redaktorem Jerzym Małczyńskim
czy z panem Piotrem Gembarowskim, równie zasłużonymi dla polskiego dziennikarstwa.
Andrzej Tatkowski

Vote up!
0
Vote down!
0

Andrzej Tatkowski

#59420

... ten tytuł i zdjęcie JK (skądinąd b. dobre) to BARDZO ZŁE POŁĄCZENIE ze wzgl. propagandowo-psychologicznych!

Na takie rzeczy też warto zwracać uwagę!

(Swoją drogą dopiero wszedłem, jeszcze nie przeczytałem, ale to mnie od razu uderzyło.)

Pzdrwm

triarius
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://bez-owijania.blogspot.com - mój prywatny blogasek
http://tygrys.niepoprawni.pl - Tygrysie Forum Młodych Spenglerystów

Vote up!
0
Vote down!
0

Pzdrwm

triarius

-----------------------------------------------------

]]>http://bez-owijania.blogspot.com/]]> - mój prywatny blogasek

http://tygrys.niepoprawni.pl - Tygrysie Forum Młodych Spenglerystów

#59441

Założenie było takie, by stonowane zdjęcie Jarosława Kaczyńskiego kontrastowało z opisywaną wścieklizną salonowszczyzny.

pozdrowienia

Gadający Grzyb

Vote up!
0
Vote down!
0

pozdrowienia

Gadający Grzyb

#59463

... działa dokładnie odwrotnie, przykro mi.

Studiuję procesy podkorowe od wieków.

Pzdrwm

triarius
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://bez-owijania.blogspot.com - mój prywatny blogasek
http://tygrys.niepoprawni.pl - Tygrysie Forum Młodych Spenglerystów

Vote up!
0
Vote down!
0

Pzdrwm

triarius

-----------------------------------------------------

]]>http://bez-owijania.blogspot.com/]]> - mój prywatny blogasek

http://tygrys.niepoprawni.pl - Tygrysie Forum Młodych Spenglerystów

#59481

JarKacz vs Bronko ze WSI

Kazdy to wie ze w debacie prowadzonej bez dopingu JarKacz powali Bronka ze WSI na glebe.PIS powinien zaprosic do debaty i jasno okreslic jej reguly.Albo raczej ich brak.Znaczy sie tylko debata dyskusja.Zadnych stuczek,dopingu.Stolik,dwa krzesla,jedna kamera,zadnego prowadzacego.Tresc nie forma.Zadnych sztuczek.Ciekawe jak Bronko by sie od takiej debaty wykrecil.

Vote up!
0
Vote down!
0
#59449

gość z drogi

Vote up!
0
Vote down!
0

gość z drogi

#59468

Ciekawe???To moze byc b.dobre nie tylko ciekawe.PISiory wysylaja zaproszenie do debaty.DUZYMI LITERAMI,na pierwszych stronach.Z podaniem warunkow,znaczy z brakiem takowych.Duzymi literami zeby dotarlo do wszystkich,mlodych i starszych,wyksztalconych i samoukow,z miast i WSI.Bronko bez handicapu,bez dobranej publiki{gawiedzi}bez milego prowadzacego{Lisa itp}bez realizatorow tvn,jest w zasadzie bezbronny,na widelcu.Zaprosic go DUZYMI LITERAMI i patrzec jak sie wije odmawiajac udzialu lub jak sie blazni przed JarKaczem.Duzymi literami zeby wszyscy to widzieli.Same plusy.

Vote up!
0
Vote down!
0
#59480

No, ostrożnie mogę przyznać, że może w takiej formie miałoby to sens. Tyle, że żadna telewizornia raczej na to nie pójdzie, bo oni chcą reżyserować show - leją na merytoryką.

pozdrowienia

Gadający Grzyb

Vote up!
0
Vote down!
0

pozdrowienia

Gadający Grzyb

#59540

zadna telewizornia na to nie pojdzie.....nie szkodzi,a nawet dobrze.milczenie jest zlotem,a i tak wszyscy wiedza co JarKacz ma do powiedzenia.Idzie o to zeby wytracic platfusom ich bron szczekaczke i fajerwerki.A gdyby taka naga debata doszla do skutku to mozna ja zrealizowac nawet w barze mlecznym amatorska kamera niczym w stanie wojennym i wrzucic do sieci.trzeba byc pol kroku przed nimi.

pozdr 24ch

Vote up!
0
Vote down!
0
#59545