Nieuchronność cenzury w Internecie
Amerykański myśliciel Walter Lippmann już przed laty twierdził, że tzw. przeciętny obywatel nie jest w stanie odpowiednio interpretować docierających do niego informacji. Dlatego elity przy pomocy mediów mają mu w tym pomóc. Ustala się zatem obowiązujący pogląd, a następnie środki przekazu "produkują zgodę" słuchaczy czy czytelników. Produkcja jest masowa - zgodnie z linią ustaloną na "demokratycznych salonach".
Nie znaczy to oczywiście, że w tajmeniczym miejscu, codziennie, zbiera się szacowne grono elitarnych spiskowców, analizujących newsy i narzucających później jedynie słuszną interpretację zdarzeń przez komunikatory. Nie, ten proces został usprawniony. W demokratycznych społeczeństwach istnieje, jak zauważył Noam Chomsky, "linia przewodnia", której trzymają się dziennikarze. Słowem - polityczna poprawność narzuca standardy, którym milcząco (by nie wylecieć z roboty) podporządkowują się ludzie mediów. Spiskowcy więc wcale nie są potrzebni, system działa automatycznie.
W czasach tradycyjnych środków przekazu utrzymanie "linii przewodniej" było dziecinnie proste. Z uwagi na wysokie koszty produkcji gazet, radia czy telewizji, nikt spoza układu nie miał do nich dostępu. Oczywiście była (i jest) jakaś koncesjowana opozycja, ale w rzeczywistości wszystko znajdowało się pod kontrolą.
Pojawienie się Internetu i blogosfery zmieniło tę sielankę. Internet jest tańszy, a dodatkowo pracowici i pomysłowi "wolni strzelcy" harcują w sieci i nie chcą się podporządkowywać "linii przewodniej". Ich mrówcza praca marketingowa na portalach społecznościowych czy mikroblogach (twitter, blip, flaker itp.) sprawia, że w niektórych przypadkach osiągają sporą popularność, zwłaszcza wśród pewnych grup internautów. Dodatkowo dzięki platformom blogerskim i agregatorom zaczynają stanowić niepokojącą siłę. Monopol zaczyna się chwiać. Lud jest "zdezorientowany", a elity zaniepokojone.
Co prawda sytuacja nie jest jeszcze dramatyczna. W blogosferze jest mimo wszystko wielu blogerów trzymających "przewodnią linię", inni zaś zajmują się sprawami mało znaczącymi z punktu widzenia elit. Niemniej Internet stanowi dla nich problem i wcześniej czy później należy spodziewać sie pojawienia cenzury w sieci, tak jak to jest np. w Chinach. Preteksty do tego mogą być różne. Sam fakt jednak nie podlega dyskusji.
- Blog
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz
- 666 odsłon
Komentarze
Re: Nieuchronność cenzury w Internecie
23 Października, 2009 - 20:35
Pytanie o jaką skale cenzury chodzi .
Jeśli weżmniemy za przykład "tutejsze" działania mamy doczynienie ze zmodyfikowaną informacją ,której żródła jakby nie patrzeć pochodzą z ocenzurowanych materiałow .
Można co prawda i z tych namiastek szukać między wierszami istoty sprawy ,lecz żródło jest niepewne .
Gdyby na blogu znalazł się materiał z "pierwszej ręki"
np. słynne taśmy , mieli byśmy interwencje niechybnie.
Stąd chyba lepiej zaufać Tradycyjnym nośnikom niżli netowi.
Czy mając "takie taśmy " byłbym bezpieczny (pomijając moje funkiel nówka drzwi wejściowe).
Pomimo wszystko mam nadzieje - ktoś czuwa nad przepływem , bada frazy ,sprawdza .
Złudzenie
24 Października, 2009 - 05:23
Właśnie - ktoś bada, sprawdza, a z czasem będzi sprawdzał dokładniej. To złudzenie wolności i swobody niejednego zgubi.
__________________________________ Czas na kontrrewolucję w edukacji! ]]>http://edukacja-klasyczna.pl]]>