Święta Bożego Narodzenia solą w oku Iluminatów.

Obrazek użytkownika Nathanel
Blog

Społeczeństwa są kontrolowane przez przeciwnych Świętom Bożego Narodzenia zwolenników kultu szatana..

Święto żydowskie, takie jak Chanuka, nie ma nic wspólnego z religią. Boże Narodzenie to tradycyjne święto religijne, które upamiętnia narodziny Jezusa. Dziś okolicznościowy felieton jaki znalazłem na henrymakow.com. Pozwala on spojrzeć na okres Bożego Narodzenia z różnych punktów widzenia.

Oto przybliżona treść;  

Musiałem powiedzieć komplement kasjerce supermarketu w Pensylwanii w którym wszyscy słuchają kolęd. Sklep jest własnością rodziny libańskiej.

"Jesteś muzułmaninem a ja jestem Żydem, i podobno nam powinno zależeć aby bagatelizować Boże Narodzenie i sprowadzić je do kategorii zwykłego święta. Ale ja lubię Boże Narodzenie."

Kasjerka uśmiechnęła się  i okazało się że ona również cieszy się na Boże Narodzenie.

"Wesołych Bożego Narodzenia ", powiedziałem zbierając moje zakupy.

"Merry Christmas!" usłyszałem, za moimi plecami.

Boże Narodzenie to tradycyjne święto  religijne. Upamiętnia narodziny Jezusa.

Chrystus nauczał, że Bóg jest miłością - Miłuj bliźniego jak siebie samego. Czyń innym tak jak chciałbyś aby czyniono  Tobie. Te osiem słów to wszystko co potrzebujemy aby kierować naszym postępowaniem.

Boże Narodzenie to czas na wykazanie dobrej woli, dobrego nastroju ,czas dawania. Duchowego przeżywania.

Czy te atrybuty mogą być wykorzystywane do wyeliminowania szacunku dla nich przez  Żydów i Muzułmanów?

To jest po prostu tylko "usprawiedliwienie".  Kto by sprzeciwiał się braterskiej miłości?

Powiem wam kto. Świat jest sterowany przez szatański kult, Illuminati. to oni niszczą święta Bożego Narodzenia.

Oni często przyznają, że chrześcijaństwo jest główną przeszkodą dla wdrożenia tyranii Iluminatów oraz  dalszego  zniewalania ludzkości. To jest prawdziwy powód, dla którego niszczy się  Boże  Narodzenie .


"WESOŁYCH ŚWIĄT"

Innym świętem jakie odbywa się tym okresie roku to  Chanuka. Większość żydowskich świąt to uroczystości narodowe dotyczące wydarzeń historycznych.

Pascha związana jest z wyjściem Żydów z Egiptu. Purim upamiętnia jak  Ester przechytrzyła  Hamana i jego zwolenników w Persji.

Mają oni tendencję do skupiania się na miłości Bożej dla Żydów, zamiast na miłości Żydów  do Boga.

Chanuka upamiętnia wydarzenie ponownego poświęcenia świątyni w Jerozolimie w II wieku pne.

Podczas oblężenia olej w świeczce Menory palił się osiem dni, kiedy go praktycznie nie było . Zinterpretowano to  jako cud i kolejny znak łaski Bożej. Czy to ma być powodem , dla którego mamy porzucić Boże Narodzenie?

Każdy przyzna że prestiż jest częścią jego religii i mówić że ma  "wiarę". Ale jeśli zdefiniujemy religię w jako wyraz posłuszeństwa Bogu,  to czy Judaizm możemy uznać za  religię?

Jest on skonstruowany jak szatańskie tajne stowarzyszenie. Populistyczne nauczanie, tj co świat widzi i niektórzy praktykujący Żydzi wierzą, to jest  Tora, czyli pięć pierwszych ksiąg Starego Testamentu.

Ale prawdziwy judaizm, ten od faryzeuszy, a później Iluminatów, przyjął Kabałę i Talmud - zamiast Tory.

Talmud uczy, że tylko człowiekiem jest tylko Żyd a reszta ludzkości jest przeznaczona aby im służyć. Kabała uczy, że "wszystko jest dobre!" Bóg jest niewidzialny i niepoznawalny ; dobro i zło są nierozłączne. To satanizm. Sensem religii jest poznanie Boga jako źródła  moralności, poznanie różnicy między prawem i przestępstwem , dobrem i złem, prawdą i kłamstwem ,brzydotą i pięknem.

Istotą prawdziwej religi jest poznanie  posłuszeństwo  Bogu, który przemawia do nas za pośrednictwem naszej duszy. To jest podstawa naszego rozwoju.


Talmud i Kabała odrzucają Boga i moralność, a w związku z tym moralność i Boską naturę człowieka. Innymi słowy zaprzeczają, że mamy duszę.

Zasadniczo zastępują Boga -Lucyferem , który patronuje żydowskim Iluminatom- finansistom i spiskowcom, którzy chcą zająć miejsce  Boga.

Jeśli Żydzi chcą zrozumienia antysemityzmu, sami muszą zrozumieć : to właśnie ezoteryczne przywództwo tworzy antysemityzm poprzez forsowanie diabolicznego porządku > New World Order.


WOLNOMULARSTWO


Wolnomularstwo jest wzorowane na judaizmie, czyli  Kabalistycznym tajnym społeczeństwie gdzie szeregowy  członek nie wie o prawdziwych  celach, ale daje  nabierać  na  zgłębianie  ich.

Za pomocą kontroli pieniądza  (kredytu) i środków masowego przekazu, rządów i edukacji, Iluminaci podjęli przeprogramowanie ludzkości.

Chcą wyeliminować chrześcijaństwo i umieścić  ludzkość na drodze do okultystycznego zniewolenia.

Świat  już mocno  tkwi w ich łapach. Oni chcą odwrócić  rzeczywistości, to, co jest zdrowe i dobre nazywają złem i odwrotnie.

      leadspotem

Czy to przypadek, że używają reklam, teledysków, gier wideo i filmów do promowania programu szatana? (Przykład symboliki propagandy na zdjęciu).

Czy to przypadek, że namawiają do eksperymentowania z homoseksualizmem? A promowanie seksualizmu do niszczenia małżeństwa i rodziny, nazywając to "seksualnym wyzwoleniem?"

Czy to przypadek, że wmawiają konieczność "ZMIAN" gdy na ich skutek dzieje sie coraz gorzej? (pamiętacie hasła Obamy w pierwszych wyborach "change" (zmiana) i  "Yes we can" (tak my możemy i widzicie katastrofę?)

Zachęcają do prawdziwego  "zmieniania świata." Możemy być pewni że wprowadzany będzie szatański kult.

Ludzkość przebudowuje się na kształt szatańskiego tajnego stowarzyszenia. Masy są oszukiwane  i kontrolowane przez zwodnicze frazesy ("usprawiedliwienia.")

Tylko oszukani i tylko ci którzy zgadzają się na szatański program mają dostęp do władzy.

25 Grudnia to czas gdy świętujemy narodziny Chrystusa.

Większość Żydów, Chrześcijan i Muzułmanów jest niezadowolona z kierunku w jakim zmierza świat. Użyjmy Ewangelii miłości do zjednoczenia się i  odwrócenia kolei rzeczy.

Bóg jest miłością. Szatan to jest nienawiść. Bóg to porządek. Szatan to chaos. Możemy wypełnić nasz świat  miłością lub nienawiścią. Musimy przekonać wszystkich, że miłość jest lepsza niż nienawiść.

PS. Henry Makow urodził się 12 listopada 1949 roku. Makow jest kanadyjskim autorem i badaczem teorii spiskowych. W roku 1982 uzyskał doktorat z literatury anglojęzycznej na Uniwersytecie Toronto. Felieton został opublikowany w grudniu 2011 roku. ]]>http://www.savethemales.ca/]]>

przybliżył: 

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (1 głos)

Komentarze

jak co roku wrogowie chrześcijaństwa nie byliby sobą, gdyby nie pisali w tym czasie o żydowskiej chanuce, homoseksualizmie, aborcji, lewactwie, islamie i innych aspektach mających w podtekście zdezawuować wielkie święto chrześcijan, czyli Boże Narodzenie.

Vote up!
0
Vote down!
0
#397236

ktorego wlascicielami nie sa chrezscijanie to wiekszosci
trick handlowy podnoszenie ambiansu w celu przygarniecia klijenta.Nieneguje ze na 100 przypadkow mogl sie zdazyc 1 opisany tu przez autora.
Co do amerykanskich koled to wiekszosc nie ma nic wspolnego z relgja i zostala napisana "przypadkowo " przez zydowskich autorow po to tylko zeby przez te skoczne melodje np.o dzwoneczkach,lubiacym wypic reniferrze - bo z czerwonym nosem,sniegu ktory ma padac,mikolaju czyli jak u kacapow dziadku mrozie, zajely przestrzen swiateczna ktora jest swietem religijnym.To samo sie dzieje ze w swieta sa wyprzedzaze gzdie do sklepow wala tlumy zeby kupic za polowe ceny junk.

Vote up!
1
Vote down!
-1
#397250

Wolnomularstwo : Do lozy wolnomularskiej nalezeli np. ksiaze Jozef Poniatowski, Mozart, Jefferson, prezydent USA, b. lubiany burmistrz Wiednia, dr.Zilk i wiele innych osob. Dopiero po ich smierci dowiadujemy sie, ze byli wolnomularzami.

Komu to przeszkadza ? Co oni zlego zrobili ?

Boze Narodzenie: Mieszkam wsrod sasiadow z pieciu Zach.Europejskich narodowosci. Naleza do roznych religii. Boze Narodzenie obchodzimy uroczyscie WSZYSCY. Wszyscy dekorujemy nasze domki, zgodnie z tradycja, i obdarowujemy sie - swiece pieknie udekorowane, ciasteczka waniliowe. Skladamy sobie zyczenia: Blogoslawionych Swiat Bozego Narodzenia.  Nastroj jest przez caly ADWENT tez podniosly - w kazda niedziele ADWENTU zapalamy nowa swieczke.

Satanizm i inne glupoty: Tego tu nie ma. Ktos, kto jest od pokolen katolikiem, lub prawoslawnym, lub luteraninem itp nie bedzie gnal za czyms innym ! Europa jest bardzo tradycyjna, wbrew temu, co polska propaganda tam nad Wisla trabi. A liczne relacje Polakow, ktorzy tu byli jako Gastarbeiterzy, bez znajomosci jezyka i dlatego tez bez mozliwosci prawidlowej oceny sytuacji - sa NIEPRAWDZIWE..

Zycze Panu blogoslawionych Swiat Bozego Narodzenia !

Vote up!
1
Vote down!
0
#397244

Jak zwykle głupi Polacy, według Dafa

"A liczne relacje Polakow, ktorzy tu byli jako Gastarbeiterzy, bez znajomosci jezyka i dlatego tez bez mozliwosci prawidlowej oceny sytuacji - sa NIEPRAWDZIWE.."

Która część powyższej wypowiedzi dotyczy Autora wpisu i całej notki?

  Ojczyznę wolną racz nam wrócić, Panie!

Vote up!
1
Vote down!
0

Lotna

 

#397255

Zadna prosze Pani.Jestem tutaj wyksztalcona i dobrze w zawodzie ustawiona. Zlosliwosc i tego rodzaju ataki - to dowod ze Pani sama ma ze soba problemy ? Kazdy jest kowalem swego szczescia, a na glupote nie ma lekarstwa. Jestem tu od wczoraj, prosze za mna nie lazic - do powiedzenia nie ma Pani zbyt wiele.

Niech Pani dalej narzeka i krytykuje "zgnily zachod" - bedzie Pani lzej na sercu !

Vote up!
0
Vote down!
0
#397264

Za to ty masz do powiedzenia bardzo dużo niedobrego na temat Polski i Polaków.

Przykro mi, ale jest to publiczne forum i mam prawo komentować antypolskie stronnicze wpisy w wykonaniu Dafa czy kogokolwiek.

Tematy moich wpisów sama wybieram, dziękuję za radę.

  Ojczyznę wolną racz nam wrócić, Panie!

Vote up!
1
Vote down!
0

Lotna

 

#397271

Alez oczywiscie, niech Pani te swoje zlote mysli wpisuje. Osobiste wycieczki bede jednak konsekwentnie zglaszala administracji portalu. Tu obowiazuje regulamin i dobre maniery.

Vote up!
0
Vote down!
0
#397294

nie szkodza to gleboka niewidza badz naiwnosc.
Radze najpierw cos poczytac na ten temat, a jest tego bardzo duzo i nienarazac sie na osmieszenie.
To tak jak by wymienic czlonkow NSDAP i mowic ze oni nic zlego nie robili bo to partia byla zla i Hitler.
Jestes hyba tu pierwsza odoba na tym portalu co broni rasistowska mafijna satanistyczna antychrzescijanska organizacje.

Bog z Toba Daf.

Vote up!
1
Vote down!
-1
#397266

Ja nikogo nie bronie - zapytalam tylko, co zlego zrobily te osoby, ktore wymienilam i moze inne osoby o ktorych nie slyszalam.

Moze zechce mi Pan odpowiedziec .

Czy to teraz takie nowe polskie maniery - skakanie sobie do gardla i obrzucanie sie blotem ? Podejrzliwosc ?Czy Polacy teraz nie potrafia kulturalnie dyskutowac ?

Wesolych Swiat !

Vote up!
0
Vote down!
0
#397273

bo nie posadzam osoby przdstwiajacej sie za WYKSZTALCONA -
co tez tutaj jest nowoscia(nikt na niepoprawnych do tej pory sie tak nie prezentowal)za osobe tak naiwna.

"Prawdę mówiąc, książę Józef sam zapoczątkował to szaleństwo, ktore wciaz trwa, biorąc udział (jako mason i zaufany króla) w spisku trzeciomajowym i ochraniając spiskowców na sali obrad sejmowych w dniu 3 maja 1791 roku. Efektem jego działań była likwidacja I Rzeczypospolitej, ze wszystkimi tego konsekwencjami, które ciągną się, niestety, aż po dziś dzień."

Mit Jozefa Poniatowskiego gloszony przez masonskie media nie slabnie, ale on byl kiepskim dowodzca.

Jego wojskowa kariera jest przereklamowana. Poniatowski nie był dobrym wodzem. Napoleon miał rację mówiąc, że Poniatowski jest dobry jedynie ze swoimi k*rwami w Warszawie, komentując styl jego dowodzenia w 1812 roku.

Vote up!
1
Vote down!
-1
#397282

Dziekuje za odpowiedz. Ksiaze Jozef Poniatowski, urodzony w Wiedniu,Freyung 4 , byl kosmopolita (czytalam jego biografie), wszystko mozna sprowadzic do zera, jak sie ktos uprze.Czytam obecnie biografie Napoleona: NAPOLEON Eine Biographie, Johannes Willms, 859 stron, obszerna bibliografia - zycie pelne sprzecznosci.

Przeciez jest (i bylo ) malo dobrych politykow na swiecie.

Ale co zlego zrobil Mozart ? Dr.Zilk byl uwielbianym przez wiedenczykow burmistrzem, dbal o miasto i o ludzi - nawet byl na niego zamach.  Byl dobrym czlowiekiem.

Mnie przeraza, ze Polacy w Polsce teraz wszystko tak bardzo krytykuja, nie przebierajac w slowach. Czy nie lepiej byloby patrzec na wszystko z lekkim dystansem ? I nie urazac innych ?Nie poderzewac o niecne zamiary ?Mysle tez, ze zamiast krytykowac sytuacje w Polsce, dobrze byloby zaczac wspolnie wplywac na losy kraju. Wszystkim moim znajomym polecam dwie male ksiazeczki, napisane przez wspanialego czlowieka, Francuza: ENGAGIERT EUCH ! (ANGAZUJCIE SIE !) i EMPÖRT EUCH ! (OBURZACIE SIE !) Autor: Stephane Hessel.

Vote up!
0
Vote down!
0
#397291

Proszę mi wybaczyć, że się wtrącę.
Nie dlatego się wtrącamm, żeby się mądrzyć.
Ja tylko chcę zrozumieć.

Napisała Pani, że

"Ksiaze Jozef Poniatowski, urodzony w Wiedniu,Freyung 4 , byl kosmopolita (czytalam jego biografie), wszystko mozna sprowadzic do zera, jak sie ktos uprze".

Ja się naprawdę nie upieram, niemniej to Pani napisała,
że książę Józef Poniatowski był kosmopolitą.

Jeśli wierzyć definicji, to kosmopolita jest to «człowiek nieczujący więzi z krajem, z którego pochodzi lub którego jest obywatelem, deklarujący swą więź z kulturą świata» .
http://sjp.pwn.pl/haslo.php?id=2564792

Gdyby to pan Janek był kosmopolitą, nic mi do tego.
Dopóki pan Janek nie decyduje o losach mojej Ojczyzny,
może sobie pan Janek zmieniać swój mały świat do woli.

Gdy jednak o losach mojej Ojczyzny decyduje ktoś
« nieczujący więzi z krajem, z którego pochodzi lub którego jest obywatelem, deklarujący swą więź z kulturą świata» ,
to czy taki ktoś może zrobić coś dobrego dla mojej Ojczyzny?

Że dla kultury świata, w to nie wątpię.
Ale czy dla mojej Ojczyzny ...?

Pozdrawiam.
dratwa3

Vote up!
0
Vote down!
0
#397390

Dziekuje za uwagi. Ten adres, Freyung 4, to Palac Kinsky - palac jego matki, Czeszki (arystokratyczna rodzina). Ksiaze Jozef Poniatowski wychowywal sie w Wiedniu. Juz nie pamietam, musze zajrzec do ksiazki, kiedy przyjechal do Polski.

To jest bardzo ciekawa historia.

Wesolych Swiat !

Vote up!
0
Vote down!
0
#397393

Ja również dziękuję za tą chwilę.

I również pogodnych Bożonarodzeniowych Świąt życzę.

dratwa3

Vote up!
0
Vote down!
0
#397394

Polacy nigdy i nigdzie nie byli Gastarbeiterami, mylisz pojecia, albo chcesz zablysnac watpliwa moim zdaniem znajomoscia jezyka.Wszyscy skladacie sobie zyczenia, Ty sobie oni sobie? Zgodnie z tradycja dekorujecie swoje domki? Coz za idylla? Prawie jak w raju.Nie to co w Polsce. Tu wszyscy skladaja wszystkim zyczenia, zapalaja swieczki bez dekoracji,i nie znaja sasiadow roznych religii, chociaz znaja obce jezyki. Czyste drobnomieszczanstwo. Zycze wiec Pani fröhliche Weihnachten und ein glückliches Neues Jahr

Vote up!
0
Vote down!
0
#397324

sobie pani świadectwo. Z tego co pani napisała wynika,że my to takie ciemniaki i nie znamy Europy czy Świata. To co pani pisze o Gastarbeiterach to skąd i gdzie pani to przeżyła. Nie wiem tylko w jakim kraju pani mieszka i pracuje. Jeżeli w Holandii no to tam mamy właśnie najwięcej pozamykanych kościołów a tuż przy nich pełno czynnych domów publicznych. We Francji od rewolucji francuskiej walczy się z kościołem a w Niemczech przewagę mają protestanci ,którzy odnoszą się do katolików z pogardą .Podobnie w Grecji choć tam nie protestanci.  Wśród młodych nie ma wiary w Boga tylko wiara w pieniądza. Nie biorą ślubów,nie planują dzieci i zamiast dzieci wolą trzy psy i kota a do kościoła nie jest im po drodze. To świętowanie to jak jest przytoczone przez Nathanela a właściwie jego przedruk z pracy Kanadyjczyka pokazuje prawdę. Świat się zmienia i to w tym satanistycznym kierunku. Widzimy to i w Polsce. Tak więc pracuje chyba pani na taśmie i tam mogą być takie relacje bo związki zawodowe robię wam bibkę z okazji święta ale nie z okazji Bożego Narodzenia.

Vote up!
0
Vote down!
0

lupo

#397352

Ludzie znaleźli sobie nowego (starego ) bożka- pieniądz.

Ale czy trzeba daleko szukać. Niewidzęczni ludzie - Żydzi gdy gdy Bóg wyprowadzał ich z Egiptu nie mogli sie doczekać dobrobytu i zrobili sobie złotego cielca (UE).
To dlatego Bóg prowadził ich 40 lat po pustynie aby podłe pokolenie wymarło i do ziemi obiecanej nie weszło.

Jest napisane że dobro jednak zwycięży. Moze nie za naszego zycia ale może nasze wnuki wyzwolą sie z moralnej pustyni.

Nathanel

Nie da się iść dwiema drogami na raz.

Vote up!
0
Vote down!
0
#397354

Witam Pana !

Nie mieszkam w Holandii, mieszkam w pieknym i bardzo zamoznym kraju katolickim Zach Europy i prowadze wlasne dobrze funkcjonujace przedsiebiorstwo, a moja praca jest zwiazana z podrozami po Europie i kontaktami z ludzmi. Nie mozna wszystkiego uogolniac i wrzucac do jednego worka. Ja nie pracuje na tasmie, a jezeli ktos pracuje na tasmie i wykonuje swoja prace rzetelnie - to zasluguje na szacunek. Nowy savoir vivre w Polsce ? Taki proletariacki - ponizyc, obrzucic blotem,wysmiac ? A co Szanowny Pan porabia ??? Prosze mnie z laski swojej nie pouczac - jestem dobrze wyksztalcona i dobrze wychowana - dlatego tez powodzi mi sie tutaj gdzie zyje - znakomicie.

Vote up!
0
Vote down!
0
#397389

Czytam Twoje wpisy od jakichś 2 lat. Dziękuję Ci za nie i pozdrawiam życząc zdrowych i wesołych świąt Bożego Narodzenia. :)

Vote up!
0
Vote down!
-1
#397268

uważam ciebie za prowokatora. Twoje bezwartościowe, grafomańskie wpisy nie nadają się nawet do celów toaletowych, bo nie są w wersji papierowej.

Vote up!
0
Vote down!
0
#397279

Mam głeboko w rectum twoje wygłupy i zycze ci wszystkiego najgorszego. A teraz sp......j.

Teraz możesz to agencie-donosicielu zglosić jako narusznie.

Poszoł won.

Nathanel

Nie da się iść dwiema drogami na raz.

Vote up!
0
Vote down!
0
#397287

nie potrzebnie się tak unosisz. Nie chcę być powodem Twojego wylewu czy czegoś innego coś tam. Gdybyś nie był kanalią, nie reagował byś w ten sposób, jak zareagowałeś. Was postbolszewików zawsze było mi żal. Bo głupki jesteście. Głupki za darmo.

Vote up!
0
Vote down!
0
#397290

czy też panie JJ pisze pan,i nie na temat.

Vote up!
0
Vote down!
0

lupo

#397356

zawsze dziwiło mnie jakim cudem taka obślizła miernota jak nathanel tutaj pisze. Myślalem sobie wtedy zawsze, że to taki parytet służb specjalnych, które chcąc mieć kontrolę nad portalem Niepoprawni maja tutaj swoja wtyczkę, nota bene zgodna intelektualnie, jeżeli chodzi o poziomy.

Vote up!
0
Vote down!
0
#397296

chama -agenta na służbie - bo ciebie tu pozostawiono jak sierote na placówce.

Wiecej nie muszę dodawać. Czytelnicy widzą a kierownictwo portalu moze w końcu zareaguje i takiego wszarza wyrzuci na zbity pysk.

Nathanel

Nie da się iść dwiema drogami na raz.

Vote up!
0
Vote down!
0
#397302

Uderz w stol.....

Vote up!
0
Vote down!
0
#397303

 pozwala mieć pewność co do moich podejrzeń  o tym delikwencie. Wnioski pozostawiam Państwu, czytającym to mordobicie, z delikwentem.

Vote up!
0
Vote down!
0
#397305

Ale zadaniowany cham,bez honoru, tkwi tam gdzie dostał rozkaz.
To proste i wdoczne jak na dłoni.

Nathanel

Nie da się iść dwiema drogami na raz.

Vote up!
0
Vote down!
0
#397312

Porzadni ludzie, nie uzywaja wyzwisk i obrazliwych okreslen w stosunku do obcych.

Vote up!
0
Vote down!
0
#397325

nie potrzebuje też faktora.

Ale nia da się być uczciwym człowiekiem i chamem. Jedno wyklucza drugie. Ale zdemaskowana agentura nie ma już nic do stracenia. Tkwi na posterunku.

Nathanel

Nie da się iść dwiema drogami na raz.

Vote up!
0
Vote down!
0
#397362

Bo się w za bardzo diabła wpatrzyli
Modlitwa jest najlepszym lekarstwem na zło
Czyńmy ją często ,niszcząc je zostanie tło
Pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0

"Z głupim się nie dyskutuje bo się zniża do jego poziomu"

"Skąd głupi ma wiedzieć że jest głupi?"

#397355