Rozpad UE. Tylko kiedy? Mises1927 - Boruszewski2010.

Obrazek użytkownika Krzysztof Boruszewski
Świat

„Jest niemożliwością wymazanie z ludzkich umysłów(i, nawiasem mówiąc, liberalizm nie ma najmniejszego zamiaru tego robić) piętna pozostawionego przez długi rozwój historyczny, za sprawą  którego serce Niemca bije szybciej na każdą wzmiankę o Niemczech, ludzie niemieckim lub czymkolwiek, co jest typowo niemieckie. To poczucie narodowości istniało zanim podjęto polityczne starania oparcia na nim idei niemieckiego państwa, niemieckiej polityki, niemieckiego szowinizmu. Wszystkie powodowane dobrymi intencjami plany zastąpienia państw narodowych federacją państw, obojętne czy środkowoeuropejską, pan-europejską, pan-amerykańską lub skonstruowaną na podobnej sztucznej podstawie, cierpią na ten sam fundamentalny defekt. Nie biorą pod uwagę faktu, że słowa „Europa” czy „Pan-Europa”, „europejski” czy „pan-europejski” nie mają tego rodzaju emocjonalnej konotacji i przez to nie są w stanie wzbudzić tego rodzaju uczuć, jakie wywołują takie słowa jak „Niemcy” czy „niemiecki”.”

„…nigdy nie uda się sprawić, by Polak czy Węgier uznał za uzasadnione, że powinien płacić za jakiś artykuł więcej niż wynosi światowa cena rynkowa, jedynie po to, by Francuzi, Niemcy czy Włosi mogli kontynuować produkcję w swoich krajach.”

„…nie można przeciwdziałać polityce ekonomicznej izolacji w narodowym wymiarze, poprzez zamienienie jej na taką samą politykę , tyle że prowadzoną w imieniu większej politycznej całości, obejmującej wiele narodów. Jedynym sposobem przeciwstawienia się skłonnościom do protekcjonizmu i autarkii jest uznanie ich szkodliwości i docenienie harmonii interesów wszystkich narodów.”

W końcu:

„Ruch na rzecz utworzenia federacji państw europejskich narodził się z poprawnej obserwacji, że wszystkie formy szowinistycznego nacjonalizmu są nie do utrzymania. Ale to, co chcą na jego miejsce wprowadzić poplecznicy tego ruchu, jest niewykonalne ze względu na brak niezbędnej podstawy w świadomości ludzi. A nawet gdyby cel ruchu pan-europejskiego mógł być osiągnięty, świat nie stałby się przez to ani krztynę lepszy. Walka zjednoczonego kontynentu europejskiego przeciw innym wielkim potęgom światowym byłaby nie mniej zgubna niż obecna walka krajów europejskich między sobą”

Autorem tych słów jest Ludwig von Mises, który umieścił je w swojej książce wydanej w 1927 roku, pod tytułem: „Liberalismus”(polskie wydanie nosi tytuł: „Liberalizm w tradycji klasycznej”).

Cóż my, rzekomi obywatele Unii Europejskiej, możemy dzisiaj dodać?

No choćby to, że biurokracja UE jest kilkukrotnie razy większa niż za czasów socjalistycznego eksperymentu. Zresztą o upadku ZSRR i całej tej komunistycznej utopii, Mises pisał już w 1920 roku(teoria o niewykonalności socjalizmu – z powodu niemożności dokonania rachunku ekonomicznego), pisał to na przekór ogromnej fali entuzjastów nowej „idei”. Dzisiaj ta fala entuzjazmu – chociaż z roku na rok, coraz mniejsza(jak miało to miejsce w przypadku ZSRR) – dotyczy nowego, jakby to powiedział Mises; interwencjonistycznego eksperymentu. Różni się on nieco od utopii komunistycznej – dopuszcza m.in. istnienie wolnego rynku, choć mocno regulowanego – jak i również ma z nią wiele cech wspólnych; choćby to, że dzisiaj Unia Europejska jest fasadą demokracji, w której rządzi biurokratyczne monstrum.

Nie będę się zresztą za bardzo rozpisywał na ten temat, jest on rozległy, a są tacy, którzy robią to znacznie lepiej ode mnie.

Zadam jednak pytania:

Czy naprawdę wierzycie w coś takiego jak solidarność europejska? Czy naprawdę wierzycie w to, że przedstawiciele poszczególnych państw nie będą się kierowali interesami swojego państwa(nie mówiąc już o interesie własnym) a będą dbali o wspólne, ogólnoeuropejskie dobro?

Zadam jeszcze jedno pytanie, pozwolicie że zrobię to za pomocą słowa rysowanego, to mi chyba jednak lepiej wychodzi.

A WIĘC:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Już dzisiaj widać pierwsze symptomy rozpadu Unii Europejskiej(przynajmniej w formie przyjętej za traktatem lizbońskim, narzuconym siłą obywatelom poszczególnych państw, członków); kłopoty z Grecją, Irlandią, wkrótce także Portugalią, Hiszpanią(Polska też wkrótce dołączy do tego grona), kłopoty z budżetem itp. Tak więc kamyczek, po kamyczku...

Brak głosów

Komentarze

 

ŚWIETE SŁOWA- a będzie jeszcze gorzej.

************************** BETTER DEAD THAN RED!

Vote up!
0
Vote down!
0

**************************
BETTER DEAD THAN RED!

#118187

Nigdy nie wierzyłem w coś takiego jak solidarność europejska. Zresztą unia nieraz pokazała jaka jest solidarna, szczególnie w stosunku do Polski. Co prawda w tym układzie są równi i równiejsi (stara i nowa unia), ale nie zmienia to faktu, że każde państwo kieruje się i zawsze będzie kierowało swoim interesem, bez względu na to jak mocno socjaliści będą afirmować "stany zjednoczone europy". Myślę, że to wszystko się rozsypie niedługo. Już się całość trzyma na sznurkach.

Vote up!
0
Vote down!
0
#118200

czas budować unie Polski z sąsiadami.
Jak i z kim?

Vote up!
0
Vote down!
0
#118207

 

czas budować unie Polski z sąsiadami.
Jak i z kim?

Jak i z kim? Bardzo słuszne pytanie. Praktycznie nie ma z kim. Na siłę możnaby wprawdzie wziąć za podstawę Grupę Wyszehradską, z tym, że musi być dużo woli, aby to zrobić, a przedewszystkim sami Polacy, trzymając przy władzy kamalylę tuskowo-komoruską zarzynają tą ideę od razu na samym początku. Przy okazji sami pogrążając się w szambie.

Podstawą do czegokolwiek jest budowa kraju w którym malwersanci, złodzieje, bandyci i zdrajcy siedzieliby po więzieniach a nie na ławach rządowych czy sejmowo-senackich. Czy to uda się zrobić? Nie wiem. Warto jednakże spróbować.

PS. Nie można także zapomnieć o zamiataniu!

_____________________________________

"...dopomóż Boże i wytrwać daj..."

Vote up!
0
Vote down!
0

"...dopomóż Boże i wytrwać daj..."

#118312

Jurand.
Budowa takiego układu trwa .
Nie jest to proces szybki -
Myśle o kontynuacji i pogłębianiu.
Na bazie - wspólnej drogi
-dobrych stosunkach między narodami .

Odrzucając żale i urazy ale i pamiętając o wspólnych losach.

Ukraina (która to może jeszcze się rozpaść)
Węgry

W polecankach dziś o Orbanie i jego wizji -

Ale.
Do tego potrzeba choć jednej autostrady w południkowym kierunku .

Vote up!
2
Vote down!
0
#118315

Unia się rozpada i to już na 100%

Nigdy nie będzie równości wśród ludzi i państw UE, już Józef Stalin próbował, potem próbowała Unia Europejska. Historia lubi się powtarzać.

Vote up!
1
Vote down!
0
#207338

Wszystko wskazuje na to, że zmierzają do tego, by ten twór był utrzymywany siłą??? Pzdr.

Vote up!
0
Vote down!
0
#118235

Wycisną z tego(z nas) ile się da.

Niepoprawny wśród niepoprawnych

Vote up!
1
Vote down!
0

Niepoprawny wśród niepoprawnych

#118243

Alex Jones - EndGame Włos jeży się na głowie! Najnowszy film dokumentalny Alexa Jonesa, o spisku globalnej elity, mającej na celu ustanowienie Nowego Porządku Świata. Ma on polegać na eliminacji 90% populacji Ziemi i totalnej kontroli pozostałej resztki niewolników. Co nie udało się tyranom takim jak Napoleon i Hitler, udaje się globalistom wprowadzać podstępem krok po kroku. Czy 'Rok 1984' czai się tuż za rogiem? Kim są ciemne elity chcące rządzić całym światem? Polska wersja ze słuchu. Wszystko o czym opowiada ten film jest tak nieprawdopodobne ze aż trudne do ogarnięcia ... Jedno się daje odczuć że sam pomysł stworzenia m.in. i UE nie był dziełem przypadku a starannie zaplanowaną operacją w skali globalnej. Bóg raczy wiedzieć co nastąpi dalej. W kwestii teorii spiskowych , polecam pewien dowcip o świnkach ..może stary ale jak najbardziej aktualny . „Rozmawiają dwie świnie w chlewie. Jedna mówi do drugiej: - A ty wiesz, ze hodują nas, żeby zarżnąć i zjeść? Na co ta druga: - Już  nie mogę! Ty znowu z tymi teoriami spiskowymi!” / źródło : ]]>http://toyah.salon24.pl/112828,powrot-do-chlewa]]> / pozdrawiam ............................ " idź wyprostowany wśród tych co na kolanach wśród odwróconych plecami i obalonych w proch " /Z.Herbert/ /Klub Gazety Polskiej w Opolu/ ]]>http://andruch.blogspot.com/]]>
Vote up!
2
Vote down!
0

-----------------------------------------
Andruch z Opola
]]>http://andruch.blogspot.com]]>

#118343

dla tych co popierają PO,DYCHA.............

Vote up!
0
Vote down!
0

gość z drogi

#118354

Vote up!
1
Vote down!
0
#207340