Wielka Brytania: Izba Lordów za restytucją mienia żydowskiego w Polsce

Obrazek użytkownika tequila
Świat

Ostatki dostarczaja nam wiele miernej jakości "rozrywek" - od "śledzika" na lotnisku we Frankfurcie do odgrzewania starych kotletów.

O ile pierwszy przypadek (pomijając wstyd) jest nam na rękę, o tyle drugi może być kłopotem i balastem dla następnego rządu.

Otóż członkowie brytyjskiej Izby Lordów w trakcie wczorajszej debaty nad Holokaustem wskazali na Polskę jako na największe z europejskich państw, które dotychczas nie uregulowało ustawowo kwestii restytucji mienia wobec spadkobierców ofiar Holokaustu.

Uczestnicy debaty nad priorytetami brytyjskiego przewodnictwa w Międzynarodowym Sojuszu na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA) wyrazili nadzieję, że rząd brytyjski wywrze presję na Polskę i inne kraje, by nie zwlekały dłużej z tą sprawą.
- Premier David Cameron zasygnalizował, że jest zaangażowany nie tylko w sprawy upamiętnienia Holokaustu i nauczania o nim, lecz także w kwestię zwrotu własności. Sądzę, że sir Andrew (Andrew Burns – pełnomocnik brytyjskiego rządu ds. problemów po Holokauście – red.) podniesie tę kwestię na szczeblu kontaktów międzyrządowych, a także kanałami UE – powiedział lord Ahmad, rzecznik rządu ds. biznesu w Izbie Lordów.
- Polska postrzega siebie jako ofiarę wojny, co jest prawdą, ale to samo można powiedzieć o innych krajach, np. Belgii, która uregulowała kwestię restytucji. Być może polski rząd obawia się, że skoro Żydów było w Polsce przed wojną tak wielu (3-3,5 mln - red.), to skala roszczeń może być bardzo duża – zauważyła baronessa Deech, z inicjatywy której odbyła się debata./onet/

http://wiadomosci.onet.pl/wielka-brytania-i-irlandia/wielka-brytania-izba-lordow-za-restytucja-mienia-zydowskiego-w-polsce/knkq1

A zaczęło się tak:

Baronessa Ruth Deech wraz z kilkudziesięcioma innymi osobami wysłała kilka dni temu list do premiera Donalda Tuska. Pyta w nim, dlaczego Polska do tej nie przyjęła ustawodawstwa przyznającego rekompensaty właścicielom nieruchomości straconych podczas wojny lub po niej na podstawie komunistycznych dekretów.
W liście go gazety "The Times of Israel" baronessa pisze: "Polska jest jedynym krajem Unii Europejskiej, który nie przyjął prawa o restytucji (nikt nie domaga się zwrotu 100 procent lub wyrzucania obecnych właścicieli, chodzi o niewielki procent)".
Dzisiejsza debata w Izbie Lordów formalnie będzie dotyczyła priorytetów zaczynającego się właśnie przewodnictwa Wielkiej Brytanii w międzynarodowej koalicji lobbującej na rzecz restytucji mienia ofiar Holocaustu. Jednak sami działacze tej koalicji przyznają, że 80 proc. spraw o restytucję mienia nie pochodzi od właścicieli lub potomków właścicieli pochodzenia żydowskiego.
Jednocześnie Polska rzeczywiście jako jedyny kraj naszego regionu nie przyjęła ustawy w jakikolwiek sposób ułatwiającej restytucję mienia lub uzyskanie choć ułamka jego wartości w formie zadośćuczynienia. Przyjęcie takiej ustawy obiecywali podczas wizyt m.in. w USA i Izraelu niemal wszyscy kolejni prezydenci, premierzy i ministrowie spraw zagranicznych.
Baronessa Deech od lat interesuje się sprawą restytucji mienia, jednak według "Times of Israel" szczególnie poruszyła ją historia rodziny Schramek, której po wojnie komuniści odebrali fabrykę słodyczy Tip-Top w Cieszynie, dziś znaną jako Olza. Rodzina opisała tę historię, w tym kompletnie nieudane zabiegi o odszkodowanie, w książce pt. "Ukradli naszą fabrykę czekolady"


 

http://www.rp.pl/artykul/2,1090097-Izba-Lordow-zajmie-sie-jutro-restytucja-mienia-w-Polsce.html

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:7)

Komentarze

Utraconego przez nich na terenach I i II Rzeczpospolitej?

Mam nieodparte wrażenie że odszkodowań chcą również i za to mienie pomimo że tereny te do nas nie nie należą.

Podoba mi się!
15
Nie podoba mi się!
-4

kazikh

#418891

toc to oni tam stracili a obecna Polska musi im oddac to juz bylo przerabiane dawno.

Nie wiem czy wiesz ze ziemianstwo dostalo juz swoja dzialke za utracone ziemie na wschodzie , tak ze teraz kolej na Zydow

toc to oni byli obywatele Polski i tak samo sie im nalezy.Ile dostlo ziemianstwo mozna znalezc w sieci to byl jakis maly procent tej wartosci ale i tak pokazna sum.

 

Podoba mi się!
9
Nie podoba mi się!
-7
#418894

sie szykuje zydowski krol Angli w przyszlosci.

Zydzi angielscy chcieli wladac Ameryka ale im sie to nie udalo amerykanie ich pogonili ale w tym pomogli im Francuzi.

W 20 lat potym jak anglkow jankiesi pogonili zydostwo zrobilo odwet na Francuzach i wywolalo pierwsza bolszewicka rewolucje we Francji .

Ktora do tej pory Francuzi uwazaja za Wielka a swietuja w dzien niby zdobycia Bastylji ktora nigdy nie byla zdobyta tylko sie poddala.

Tyle po krotce historji dodac nalezy ze Churchil mial krew zydowska i zalatwil Polakow bez mydla.

 

Podoba mi się!
16
Nie podoba mi się!
-5
#418895

Najpierw pomogą Niemcom zrobić film "Nazi matki, nazi ojcowie". Później będą bronić Polaków przed oszczerstwami w filmie. Następnie podrzucą film BA, gdy Polacy będą protestować, zmobilizują Lordów do zajęcia się sprawą restytucji mienia...

Ciekawy naród.

 

Podoba mi się!
10
Nie podoba mi się!
-3
#418904

zechcieliby zająć się przez chwilę udziałem Żydów w mordowaniu Polaków po II WŚ. Może Szanowna Izba zechciałaby zwrócić uwagę czy państwo Izrael rozliczyło swoich obywateli z ich zbrodniczej działalności w Polsce.

Podoba mi się!
26
Nie podoba mi się!
-3
#418897

od 1917 na dalekich Kresach i w Rosji, gdzie  wielu Polaków posiadało mienie, od 1939 na Kresach i od 1944 w PRL - komunisci żydowskiego pochodzenia, mieli b. znaczący udział.

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
-2
#418959

Niech szanowna baronessa i Izba lordów zajmie sie lepiej restytucją mienia Indian Pónocnoamerykańskich, Aborygenów w Australi. Nich zwrócą mienie zagarnięte podczas  brutalnych podbojów terytoriów zamorskich na całym świecie, chociaż w małym procencie. Wtedy dopiero poruszona baronessa, ach jak poruszona, może wogóle poruszać ten temat.

Podoba mi się!
18
Nie podoba mi się!
-3

NIEPOPRAWNY INACZEJ

#418902

atakują.Wielka Brytania: Izba Lordów za restytucją mienia żydowskiego w Polsce?hahaha.Strzał w kolano.Publiczna   próba oszustwa a wspólnikiem ma być Cameron. 

 

http://nowyekran.wordpress.com/2014/02/28/cameroncameron-nie-pomagaj-oszustom-oni-ciebie-kantuja-i-atakuja/

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-5
#418903

aby wtrącał się w sprawy Polski? Chyba nie Polacy. Niech zajmie się własnym podwórkiem i je pozamiata.

A może by tak napisać list do tego Pana zebrawszy pod nim  dużą liczbę podpisów w sieci?

Pozdrawiam

Podoba mi się!
10
Nie podoba mi się!
-5

Szpilka

#418925

mysle ze to jest zydowska podgatowka pod to zloto zeby je ukrasc Polakom.

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-2
#418987

mysle ze to jest zydowska podgatowka pod to zloto zeby je ukrasc Polakom.

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-4
#418988