Rosjanie zajmą się produkcją gier patriotycznych !

Obrazek użytkownika tequila
Świat

Rosyjskie ministerstwo kultury postanowiło ruszyć z programem finansowania patriotycznych gier, które w sposób realistyczny i wierny pokazywałyby historię tego kraju. Dodatkowo rozważa się wprowadzenie zakazu importu produkcji, które historię by zakłamywały.
Historia to zabawna rzecz. Niby jest jedna i ta sama, a każdy ma swoją wersję. To może wywoływać problemy, zwłaszcza w kraju takim jak Rosja, który w swoich dziejach przeżył wiele naprawdę trudnych chwil.
"Przede wszystkim oczekujemy od współpracujących z nami twórców realizmu i maksymalnej wierności historycznej" - powiedział Aresnij Mironow, współpracownik ministra kultury.
Ministerstwo rozważa także możliwość wprowadzenia zakazu importu gier, które "wynaturzają fakty historyczne". Ma to związek ze skandalem, jaki wybuchł w Rosji kilka miesięcy temu. Strategiczna gra wideo "Company of Heroes 2" stworzona przez kanadyjskie studio Relic została wycofana ze sprzedaży. Powodem było przedstawienie Armii Czerwonej jako źle wyposażonej i fatalnie dowodzonej zbieraniny sadystów, którzy nie przejmowali się życiem cywilów, ani podwładnych.(sic!)/onet/

Widocznie są dwie(co najmniej) prawdy - historyczna i ta potrzebna.
Jaką wartość mają wypowiedzi i dokumenty z tamtych czasów? :

Oto odezwy do czerwonej od krwi niemieckich cywili radzieckiej armii, które w milionach ulotek rozrzucano na froncie, drukowano w gazetach i wygłaszano na wiecach :
"Mordujcie odważni czerwonoarmiejcy , mordujcie ! Nie ma w Niemcach nic co by było niewinne . Stosujcie się do wezwania towarzysza Stalina i rozdepczcie to faszystowskie zwierze w jego jaskini . Łamcie siłą wyniosłość (Rassenhochmut) germańskich kobiet , bierzcie je bez umiarkowania jako łup . Zabijajcie odważni czerwonogwardziści... zabijajcie !"
(Frankfurter Allgemeine Zeitung 28.2.1995, S. 7)
Kiedy "czerwonoarmiści" w 1944-45 r. wdarli się do wschodnich Niemiec, byli już przez swoich oficerów politycznych psychologicznie przygotowani do zajęcia Niemiec. W niezliczonych artykułach frontowych gazet zostały podane reguły postępowania dla żołnierzy Czerwonej Armii. Jako doradcy zaoferowali się też pisarze jak dla przykładu : Alexej Tołstoj, Michaił Szołochow ("Szkoła nienawiści"), Konstantin M. Simonow ("Zabij jego!") , Surkow ("Nienawidzę !"). Najbardziej przekonująco działały ulotki Ilji Ehrenburga. W swojej książce z 1943 r. wydanej przez Państwowe Wydawnictwo Literatury Pięknej (??) w Moskwie p.t. "Wojna" czytamy między innymi :
"Niemcy nie są żadnymi ludźmi (...) Jeżeli ty w przeciągu jednego dnia nie zabiłeś co najmniej jednego Niemca, jest ten dzień dla ciebie dniem straconym (...) Jeżeli zabiłeś jednego, zabij następnego - dla nas nie istnieje nic weselszego jak niemieckie zwłoki."
Nie tylko ze strony politycznej i propagandowej wzywano do przestępstw przeciwko niemieckiej ludności cywilnej i żołnierzom. Również ze strony wojskowej stanowisko było jednoznaczne: marszałek Czerniakowski po wkroczeniu do Ostpreussen w swoim rozkazie dziennym napisał " Łaski nie będzie- dla nikogo(...) Nie jest wskazane wymagać od żołnierzy czerwonej armii by stosowali łaskę, oni pałają nienawiścią i zemstą (...) Inne wezwania nawoływały jednoznacznie do gwałcenia niemieckich kobiet i dziewcząt. Heinz Nawratil zwraca uwagę, że również Aleksander I. Sołżenicyn w swojej książce "Archipelag Gułag" pisał, że czerwonoarmiści po trzech tygodniach wojny w Niemczech wiedzieli dokładnie :
"(...) niemieckie dziewczęta można zgwałcić, po tym zastrzelić, i to zaliczano jeszcze do wojskowego wyczynu."
Lew Kopolew, tak Nawratil, przytoczył słowa komunistycznego politruka podczas zajęcia Ostpreussen
"(...) co trzeba zrobić, żeby żołnierz nie zatracił chęci do walki ? Po pierwsze : on musi wroga nienawidzić jak zarazę, i doszczętnie zniszczyć (...) po drugie (...) on wchodzi do Niemiec i wszystko należy do niego - klamoty, kobiety, wszystko ! Rób co ci się żywnie podoba."

Gra "Company of Heroes 2" faktycznie przedstawiała front wschodni przez pryzmat najbardziej kontrowersyjnych i bulwersujących epizodów i stereotypów. Rosyjskim odbiorcom wybitnie się to nie spodobało, a szum, który powstał w mediach i internecie zmusił dystrybutora do wycofania gry ze sklepów.
Po upadku komunizmu w mentalności mieszkańców Rosji powstało ogromne zamieszanie. Jedni chcieli powrotu ZSRR, drudzy natychmiastowej demokracji. Nastąpiła polaryzacja postaw i poglądów, a ostatnią stałą, która łączyła cały naród była duma z wygranej w II wojnie światowej/wielkiej wojnie ojczyźnianej. Konflikt ten i jego historia stały się tematem narodowego mitu, a krytyka roli, jaką wziął w nim Związek Radziecki, jest postrzegana przez Rosjan bardzo negatywnie.
Czy to jednak upoważnia do wygładzania historii i jej cenzurowania? "Gry powinny pełnić nie tylko funkcję rozrywkową, ale także edukacyjną, powinny sprzyjać wojenno-patriotycznemu wychowaniu" - podsumowuje decyzję ministerstwa Arsenij Mironow./onet/

Dlaczego poruszam temat ? Powinienem od tego zacząć. Do tej pory nie docierało do mnie, że gra komputerowa(zwłaszcza historyczna) może stać się elementem propagandy i ... nowej prawdy.
W zinformatyzowanym społeczeństwie. z dostępem do sieci i do materiałów źródłowych, gdzie sami możemy ocenić wydarzenia, powstaje coś w rodzaju "ściągi" z historii - GRA KOMPUTEROWA.
Ten sposób przekazywania wiedzy jest bardzo atrakcyjny dla młodego pokolenia. a jednocześnie wygodny dla środowisk "poprawiających" historię.
Wybiegnę w przyszłość - wystarczy stworzyć kilka tanich (bo dofinansowanych) gier, aby zmienić świadomość wielu młodych ludzi.
Po co bowiem szlajać się po sądach w Sztrasburgach i tracić renomę i kasę na prawników ?
Wystarczy wydać grę "Katyń - próba odbicia polskich oficerów z niemieckich obozów śmierci przez bohaterskie NKWD", o Wańce z Leningradu, który nie zjadł teściowej i nie przeszedł na niemiecką stronę lub o Saszce, który nakarmił głodnego Niemca chlebem, a nie serią z pepeszy. Po 20 latach nie pomogą publikacje IPN-u i Memoriału. Po 20 latach te wydarzenia będą bliżej fikcji.
Gra była prymitywnym atakiem na muzułmanów, katolików, nacje etc., a staje się wyrafinowanym narzędziem.
GRA STAJE SIĘ PRAWDĄ.

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (1 głos)

Komentarze

A czy nam by się takie patriotyczne, jednoczące naród, gry nie przydały? Może nawet po cichu zazdrościmy, tylko jesteśmy przytłoczeni poprawnością polityczną?

Oto jedna z pieśni czasów wojny z Niemcami, zresztą bardzo piękna (mieli dobrych kompozytorów-propagandzistów). Najpierw przekład polski (z netu, nie mój):

Wstawaj, kraju ogromny,
Wstawaj na śmiertelny bój
Z faszystowską siłą (potęgą) ciemną,
Z przeklętą hordą.
refren:
Niech wściekłość szlachetna
Zakipi, jak fala!
Nadchodzi wojna narodowa,
Święta wojna!

Damy odpór dusicielom
Wszystkich płomiennych idei,
Gwałcicielom, grabieżcom,
Dręczycielom ludzi!
(Refren)
Nie ośmielą się skrzydła czarne
Nad Ojczyzną latać,
Pól jej bezkresnych
Nie ośmieli się deptać wróg!
(Refren)
Zgniłemu faszystowskiemu plugastwu
Wbijemy (głęboko) kulę w łeb,
Wyrzutkom ludzkości
Sklecimy mocną trumnę (twardy grób)!
(Refren)

Pozazdrościć, bo nam by się też tak mocno jednoczące rzeczy przydały. Popatrzcie na reakcję puibliczności:

http://www.youtube.com/watch?v=8Y4_2Qa0QQs&list=RD028Y4_2Qa0QQs

Vote up!
0
Vote down!
0
#384923

Na wstępie zajmijmy się w Polsce redukcją anty-patriotycznych (specjalnych) - „służb zdrowia” i „służb ścigania” ...

POlitycznej „pedofilii” uprawianej na dziewczynkach „służb ścigania”…

Te molestowane paraPOlitycznie( parafilią ekSSłużbową) -
PANIE PAŃsTWa - to niedojrzałe zawodowo (obywatelsko) „absolwentki prawa karnego” ...

- wobec których -PRaktyczny egzamin z osobistego naDawania się DO rePREZENTowania ORGANÓW „POrządKU prawnego” ...

- POtrzebnego (?) do TRZEBIENIA („dorzynania watah”) pryncypialnych, zawodowych- patriotycznych państwowców …

POlega na POdniecaniu języczkiem POlitycznym- uszka dzBANKa – niejednej funkcjonariUszki…

POtrzebnych do niefrasobliwiego fałszowania faktów politycznych ...

= dowodów przestępstw i zbrodni = odkrytych przez Policję RP - krótko przed politycznym zamordowaniem gen. M. Papały…

M.IN. zbrodni zabójstw szpitalnych – przeprowadzanych na ( wśród) ludności Polski – czyTającej (?)…

Świętą PRAWDĘ - niEstety „estEtycznie?” POcenzurowaną …

Oto ONA – UNIkana po „wyzwoleniu” - wygenerowaniu na żywo na Westerplatte 1.09.2009r.) - do ŻYWYCH jeszcze ...

przedstawicieli kilkudziesięciu delegacji międzynarodowych dyplomatów ( PRAWDA POcenzurowana POlitycznie dla maSS – matoŁÓW ?) aby PRAWDY nie usłyszał - centralny komitet noblowski ?…

Wł. Putin : ””W STOSUNKACH MIĘDZYNARODOWYCH NIE POWINNIŚMY POSTĘPOWAĆ TAK JAK ”LEKARZE”…
KTÓRZY ZAKAŻAJĄ PACJENTÓW CHOROBAMI …
ABY NA „LECZENIU” ZARABIAĆ ”” …

Pozdrawiam.

Vote up!
0
Vote down!
0
#384945

Uważam, że to super pomysł, potrafią dbać o swoje.

Najładniejsze mieszkania Piastów w świetnej cenie.

Vote up!
0
Vote down!
0

Najładniejsze mieszkania Piastów w świetnej cenie.

#385998

przeszli do realu

Vote up!
1
Vote down!
0
#1438894