Każdy naród ma swoją Erikę Steinbach

Obrazek użytkownika Katarzyna
Blog

Społeczność ukraińska oczekuje uchwalenia przez Sejm uchwały potępiającej akcję "Wisła" – przypomniały portale internetowe 28 grudnia.
Projekt uchwały potępiającej akcję "Wisła" i uznającej ją za naruszenie podstawowych praw człowieka złożony został w Sejmie. Poparła go 6 grudnia sejmowa Komisja Mniejszości Narodowych i Etnicznych mimo licznych protestów organizacji kresowych, których członkowie doskonale pamiętają przyczyny przesiedlenia Ukraińców z południowo wschodnich terenów Polski. Sprawozdanie komisji w tej sprawie będzie prezentowane podczas obrad Sejmu 3 stycznia.

Nie wiem czy społeczność ukraińska oczekuje potępienia, bo w większości cieszyła się z tego przesiedlenia i ma się całkiem dobrze. Ma kościoły, szkoły, gospodarstwa na własność, możliwość zrzeszania się, swoją reprezentację w urzędach, samorządach, Sejmie.
Urzędy, szkoły, uczelnie pokorniutko na ich żądanie odwołują sympozja upamiętniające ludobójstwo na Kresach. Nawet księża, w tym biskupi, niechętnie wspierają środowiska kresowe w tym względzie, by nie zadrażniać itd. Nigdy Ukraińcy nie cieszyli się takimi przywilejami w PRL, choć wielu z nich wysługiwało się komunie z gorliwością.

Ale wiem na pewno, że podejmują ten temat mimo licznych kombatanckich protestów ukraińscy posłowie i ci, którzy na grzbietach przesiedlonych zamierzają dostać się do Sejmu. Przypomina to do złudzenia działania Eryki Steinbach.

Naszą Eriką jest poseł Miron Sycz, przewodniczący Komisja Mniejszości Narodowych i Etnicznych i inicjator haniebnej uchwały, która urąga prawdzie historycznej.

Niewieloma decyzjami tak powszechnie akceptowanymi przez umęczonych wojną Polaków może się pochwalić PRL. Ta decyzja była konieczna, by przeciąć szaleństwo zbrodni banderowców na ludności polskiej. Za jej przeprowadzenie odpowiedzialni są zbrodniarze, z których dziś Miron Sycz a wraz z nim ukraińscy nacjonaliści robią bohaterów.

Wyciąganie tego tematu przy konsekwentnym pomijaniu zbrodni OUN UPA, czczeniu rezunów spod znaku nazisty Doncowa, jest cynicznym rozpalaniem emocji i podziałów.
Bo jak porównać mordowanie dzieci, starców, kobiet, palenie wsi, kościołów razem z wiernymi, do akcji wysiedlenia ludności, by zapobiec dalszym walkom?

To oczywiste, że ta uchwała wzbudza emocje, gniew i żal. I o to w tym wszystkim chodzi. Synowie rezunów wiedzą, co robią. Dzięki tym emocjom Miron Sycz może wciąż być posłem. Pokolenie Ukraińców, które wie, dlaczego została przeprowadzona akcja przesiedlenia, powoli wymiera. Młodych Ukraińców szczelnie odgradza środowisko od wiedzy na ten temat. Nie dostarczają jej również lekcje historii. Trwa więc w najlepsze zamiana ról; kat staje się ofiarą. Ofiary płacą podatki, by poseł Sycz i jemu podobni mogli bezkarnie czynić ich katami. To już nie rozliczanie przeszłości, to polityczna hucpa.

Dzban wodę nosi, dopóki ucho się nie urwie. Powinni sobie z tego zdawać sprawę zwykli Ukraińcy, którym w Polsce wskutek przywilejów żyje się niejednokrotnie o wiele lepiej niż polskim kombatantom. Nie każdy bowiem zdaje sobie sprawę, że prowadzona jest cyniczna gra na tragicznych losach obu narodów. Znajcie umiar, kochani Ukraińcy, warto. Bo co będzie dalej działo się, jak miarka się przebierze i zaczniemy szukać i rozliczać banderowców i ich wyznawców wciąż żyjących w Polsce?
Jakoś nikt do tej pory nie przeprosił mojej rodziny za tułaczą poniewierkę, za to, że nie dane jej żyć w Tarnopolu, a prochy jej przodków dawno rozwiał wiatr po zaoranym cmentarzu.
Może pora zacząć skutecznie żądać nie tylko przeprosin, skoro Miron Sycz je polski chleb, ale nie umie go uszanować?

______________________________________

W wersji audio możesz słuchać:

http://niepoprawneradio.pl/

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Tylko tyle: Jest synem Ołeksandra Sycza, członka Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów od 1938 oraz strzelca w kureniu "Mesnyky" Ukraińskiej Powstańczej Armii[1], skazanego w 1947 przez polski sąd na karę śmierci za działalność w UPA, złagodzoną w tym samym roku na karę 15 lat pozbawienia wolności[2]. /wiki/ Pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#317672

I wszystko jasne! Dzięki za to uzupełnienie.
Pozdrawiam

Katarzyna

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Katarzyna

#317674

Jan Bogatko

...nie każdy - Polacy nie. Poza tym sytuacja nieporównywalna - Steinbach "broni" niemieckich praw z Niemiec; w Polsce nie ma swej organizacji,poza zaprzyjaźnionymi z nią organizacjami tzw. śląskimi.

Dla Ukraińców Ziemia Halicka (Galicja) to Ukraina. Z Krakowem włącznie. My, Polacy, jak durnie powtarzamy nazwy zaborcze, śmiejąc się przy tym, jak głupi do sera. Kiedyś jechałem w Krakowie z taksówkarzem - gdy ten użył nazwy Galicja wytłumaczyłem mu, skąd ona (Königreich Galizien und Lodomerien, Królestwo Halickie i Włodzimierskie). Powiedział,że już nigdy jej nie użyje. A tu Halyczyna. Tak już raz powstała "Ruś Czerwona" w miejsce Grodów Czerwieńskich. W Radomsku np renesans przeżywa nazwa zaborcza "Noworadomsk" - czy odżyje Generalne Gubernatorstwo?

Wielka Ukraina zajmuje tereny wypędzonych Polaków i Tatarów,Słowaków, Węgrów i Rumunów, także Rosjan.

Ponieważ trup II PRL śmierdzi, zlatują się sępy.

To zjawisko poważniejsze,niż się sądzi.

Nikt nie zarzuca naszym niemieckim sąsiadom rewanżyzmu, ale w każdym (zachodnio)niemieckim miasteczku są ulice, przypominające utracone miasta i ziemie.

W Polsce z kolej nazwy ulic "Lwowska" czy Wileńska" pełnią czysto geograficzną rolę, jak Krakowska czy Warszawska (droga do Krakowa czy Warszawy).

W Polsce, niestety, brak organizacji wypędzonych.

Pozdrawiam,

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Jan Bogatko

#317689

A gdzie mieli poznać historię Polacy? W PRL? A może teraz od nauczycieli przeszkolonych na WU ML i uczelniach obstawionych przez peerelowskich docentów?
Taki Miron Sycz nie podskoczyłby, gdyby nie był potrzebny do naganiania głosów ukraińskich PO, gdyby za rewizjonizm został rozliczony Michnik http://www.wykop.pl/ramka/237844/adam-michnik-postuluje-polaczenie-polski-i-ukrainy-w-jedno-panstwo/
Błąd popełnił również śp. Lech Kaczyński, który wspierał dla słusznej polityki haniebny nacjonalizm rezunów w osobie Juszczenki.
Tragedią nikt nie powinien frymarczyć, a młodzież ukraińska powinna znać nazistowską ideologię Doncowa. Tymczasem banderowcy są wśród nas, również w polskim sejmie.
Pozdrawiam,
Katarzyna

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Katarzyna

#317698

Niestety nasz naród cierpi od wieków na syndrom politycznej naiwności. Przechowujemy 'na swym łonie' tych których inne narody nie chcą - po to by mieć w swym wnętrzu wrogów. Egzemplum: Zw.Sowiecki po wojnie w wyniku której pozbawił nas całych polskich Kresów Wschodnich odmówił przyjęcia w swoje nowe granice olbrzymiej części Ukraińców, zostawiając ich nam w prezencie. Polacy ich przygarnęli starając się zapewnić im byt, w ukraińskim języku szkoły, prasę, kulturę - dbając więc często bardziej niż o swoich rodaków. Dziś wielu z nich pełni funkcję profesorów w różnych dziedzinach, rektorów szkół wyższych, działaczy samorządowych z ramienia paru polskich partii, posłów do polskiego parlamentu, a nawet przewodniczących sejmowych komisji. Większość Ukraińców żyjących dziś w Polsce mimo upływu kilkudziesięciu lat nie chciała zasymilować się z narodem polskim. Korzenie sięgające aż do band UPA okazały się silniejsze. Są więc mniejszością - mniejszością wyjątkowo nielojalną, wrogą Polsce i Polakom. Oto skutki polskiej 'szlachetnej naiwności'. Dajmy im jeszcze więcej praw i przywilejów - a stracimy swój kraj.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

krystyn

#317706

Niestety, wypada mi się tylko pod Twoim komentarzem podpisać. Dokładnie taka sama jest moja obserwacja. Wychowywałam się w mieście, gdzie cała dzielnica była ukraińska, teraz od lat pracowałam i mieszkam w województwie, gdzie Ukraińcami trzęsie Sycz. A najśmieszniejsze jest to, że wielu z nich w dowodach pozostawiło sobie narodowość polską jak za komuny. Tak na wszelki wypadek chyba.
I nie znam Ukraińca, który chciałby wrócić na ojcowiznę czy wyjechać na Ukrainę. Tolerujemy to, a "syndrom naiwności politycznej" robi z nas ofiary we własnym państwie.

Katarzyna

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Katarzyna

#317712

 krystyn masz rację. Też znam to środowisko i potwierdzam, że pomimo otrzymania od Polski wszelkich przywilejów z Polską się nie zintegrowali. Byli,są i będą wrogami Polski i Polaków.Wyjątkowe są sytuacje w których oni wspierają Polaków a w obejsciu są brudasami i wrogo nastwionymi do sąsiadów z małymi wyjątkami.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

lupo

#317732

"Zachodniej Białorusi", ze stolicą w Białymstoku, i pismami Niwa i Czasopis.

Pozdrawiam

cui bono

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

cui bono

#317727

Zamieszany był w jakieś podejrzane dziwne interesy
Wszystko się rozmyło i rozpłynęło jak kresy
Sprawiedliwość go dopadnie choćby i nie wierzył
Na razie ze złym w kościół uderzył
http://iukraina.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=182&Itemid=79
http://www.grekokatolicy.pl/aktualnosci/goracy-temat-posel-miron-sycz-funduje-krzyz-i-foruje-prawo-antykatolickie.-przyklad-rozdwojenia-jazni-czy-traktowanie-cerkwi-jako-trampoliny-wyborczej.html
Pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

"Z głupim się nie dyskutuje bo się zniża do jego poziomu"

"Skąd głupi ma wiedzieć że jest głupi?"

#317744


http://www.wykop.pl/ramka/1338267/posel-po-chce-potepic-akcje-wisla-czy-zrehabilitowac-ojca/

Czy te "Oczy" mogą kłamać ...?

Swoją droga bardzo potrzebny wpis !
Pozdrawiam autora ...

/10 pkt/

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart
Andruch z Opola
http://andruch.blogspot.com

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

-----------------------------------------

Andruch z Opola

http://andruch.blogspot.com

#317760

Napisałam krótką notkę, a już tyle bagiennych wiadomości o tym człowieku pojawiło się tu. Strach myśleć, jaką rolę pełni Sycz. Odpowiedzi jednak szukałabym w środowisku Ukraińców. Oni wiedzą wszystko, również dlaczego się go boją.

Ale dlaczego tak haniebne uchwały przyjmuje Sejm pod obrady? To dopiero zagadka.

Katarzyna

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Katarzyna

#317769

Pani Kasiu można się jedynie w zarysie domyślać komu i do czego potrzebny jest w charakterze tzw"słupa" ów "poseł" .

Z drugiej strony wstyd mi , że takie indywiduum reprezentuje Naród z którego i moje "korzenie" po połowie się wywodzą...

Niewątpliwy błąd prez.Kaczyńskiego mści się na nas niemiłosiernie ...

Prawdy choćby najokrutniejszej bo o takich jest mowa nie należało zamiatać pod przysłowiowy dywan. Właśnie dlatego w dzisiejszej przestrzeni politycznej Polski mogą swobodnie funkcjonować rewanżyści pokroju Sycza czy jemu podobni.

Czas najwyższy by zrobić krok w kierunku prawdziwego dialogu . Nie bójmy się rozciąć "wrzoda" , który nie pozwala zagoić się ranom . Po obu stronach.

pozdrawiam

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart
Andruch z Opola
http://andruch.blogspot.com

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

-----------------------------------------

Andruch z Opola

http://andruch.blogspot.com

#317784

Nie wiem czy Ukraińcy zdają sobie sprawę z tego, ale ks. abp Jan Martyniak powinien o tym wiedzieć. Dlaczego korzystają z jego usług? To jest pytanie. Zadam je zaprzyjaźnionej rodzinie ukraińskiej.
Sycz funkcjonuje tylko jako ktoś, kto gwarantuje ukraińskie głosy liście, z której startuje. Widać ma przełożenie na niektórych Ukraińców. :-(

Ciekawe, jakie oświadczenie złożył poseł Sycz. Przyznał się do współpracy czy złożył fałszywe oświadczenie? Może ktoś ma pod ręką link, żeby to sprawdzić?

Katarzyna

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Katarzyna

#317768

Nie mam do IPN-u dostępu
Więc nie objawię żadnego postępu
Uważam środowisko za kółko zamknięte
Którzy w srebrnikach czują miętę
Prawdę od wroga trudno doczekać
Bo on zawsze będzie uciekać
Pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

"Z głupim się nie dyskutuje bo się zniża do jego poziomu"

"Skąd głupi ma wiedzieć że jest głupi?"

#317991