Nasz sztandar płynie ponad trony

Obrazek użytkownika Jan Bogatko
Blog

Jakież to, jakież kotyliony nosi JE p. prezydent RP, tudzież kawalerowie Orderu Orła Białego? Złośliwi twierdzą, że indonezyjskie, czerwono-białe, ja ośmielam się zauważyć, że jednak monegaskie. Po pierwsze, do Monako bliżej, po drugie, co monarchia, to monarchia.

 

Kawaler to, jak wiedzą wtajemniczeni, niższy tytuł wyższej szlachty; kawalerowie francuscy to odpowiednicy brytyjskich baronetów czy austriackich „Ritter”. A zatem co ma kotylion z Indonezją? Pewnie nic, za to bardzo wiele z Monako. Po pierwsze, tam rezyduje

 

kwiat rosyjskiej arystokracji

 

nowego kalendarza, baronowie handlu i książęta naftowi. Przed drzwiami luksusowych apartamentów na wycieraczce rządek butów; gen okazuje się silniejszy od awansu społecznego. To tam, puk, puk, zdążają na herbatkę polscy kawalerowie, bawiący w sezonie i poza na

 

Cote d’Azur

 

by pogadać o interesach takich i owakich, po gospodarku, spoglądając na zamek księcia pana w nadziei na zaproszenie do środka. Snobizm nowych elit jest odwrotnie proporcjonalny do stanu; im niższy, tym większe zadęcie. Indonezja? Kudy! Tylko Monte Carlo!

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=YeSQ9N4YeDY

 

 

Post scriptum: przypomniałem sobie nagle pewien rysunek satyryczny z lat 60. (ubiegłego wieku!) z polskiej prasy na zachodzie, na którym to widnieli pp. Cyrankiewicz i Gomułka z zawieszonymi orderami przez Hajle Selasje (sam zresztą kawaler Orderu Orła Białego), obalonego później przez komunistów cesarza Abisynii. Otóż ordery te nadawały towarzyszom tytuły księcia i hrabiego. Tytuł rysunku „nasz szandar płynie ponad trony” wykorzystałem bezczelnie jako tytuł mego feiletonu.

 

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Osły, barany, świnie, skunksy, tchórze, sępy. Otoczone małpami i papugami...
Pozdrawiam.
contessa

PS. Przepraszam zwierzaki bo co one winne?

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#105556

Jan Bogatko

...zwierzaki? To przecież nie liujdja!

Pozdrawiam,

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Jan Bogatko

#105635

Jaki Prezydent, takie i kotyliony.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Szpilka

#105561

Jan Bogatko

...ot to. Smutne, nieprawdaż?

Pozdrawiam,

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Jan Bogatko

#105636