DELOITTE - firma, która nie potrafi zrozumieć własnych badań

Obrazek użytkownika foros
Kraj

"Polak, aby zarobić na 70-metrowe mieszkanie, musi pracować przez siedem lat."
Ta informacja podana na czołówce portalu Gazety Wyborczej spowodowała u mnie pewien szok poznawczy. Świadom wiarygodności informacji podawanych przez ten tytuł prasowy postanowiłem poszukać czy inni rozpowszechniają tę bzdurę. Ku mojemu zdumieniu okazało się, że oczywiście tak. Niemal identyczne artykuły zamieszczone zostały w Rzeczpospolitej, portalach biznes.interia, tvnnbc, biznes.pl, biznes.onet, forsal, egospodarka.pl, ceo.com.pl, a nawet coś co zwie się Instytutem Gospodarki Nieruchomościami.
Dalej nie szukałem. Znalazłem bowiem informację bazową. Ową bzdurą - matką bzdur okazał się portal firmy Deloitte gdzie m.in. czytamy:

"Eksperci Deloitte przeanalizowali rynek mieszkań w dwunastu krajach Europy: Austria, Belgia, Czechy, Dania, Francja, Niemcy, Węgry, Włochy, Holandia, Polska, Hiszpana oraz Wielka Brytania.

Polak, aby zarobić na 70-metrowe mieszkanie musi pracować przez siedem lat. To długo, ale ceny nieruchomości w Warszawie są i tak jednymi z najniższych w Europie. "
W podcaście obok informację tę wspiera swoim autorytetem wicedyrektor DELOITTE pan Michał ROKOSZ (to samo mówi też w TVNNBC).

Zaintrygowany sięgnąłem po publikację źródłową, czyli raport firmy DELOITTE. Cóż się okazało? Otóż na owe 7 lat składają się kolejne annual gross salary, czyli wg definicji znalezionej w sieci roczna kwota jaką pracodawca płaci za pracownika. Zawierają sie w niej pensja pracownika + podatki + ubezpieczenia + ZUS.
Wyobraźmy sobie więc statystycznego Polaka zarabiającego średnią krajową (wg DELOITTE), który przez 7 lat nie wydaje ani jednej złotówki na jedzenie, ubrania, higienę, zdrowie, mieszkanie, podatki, zus, ubezpieczenia, by wreszcie po upływie tego czasu kupić 70-metrowe mieszkanie. Zdarzenie możliwe? Tak twierdzi firma DELOITTE i jej wicedyrektor ds. nieruchomości Michał Rokosz. Za nimi zaś bezrefleksyjnie powtarzają to Gazeta Wyborcza, Rzeczpospolita, TVN, interia i specjalistyczne portale gospodarcze. W ten sposób głupota zatacza coraz szersze kręgi.

 Jak to się jednak stało, że biuro prasowe DELOITTE i dyrektor Rokosz wymyślili bzdurę, która potem, z uśmiechem na ustach, propagują? Podejrzewam dwie możliwości:
a. biuro prasowe DELOITTE Polska i dyrektor Rokosz nie znają języka angielskiego, w którym sporządzony był raport
b. jeśli nawet język ten znają brak im wyobraźni by potrafić go użyć.

Druga kwestia to rzetelność badań DELOITTE.
Wg tego raportu cena metra kwadratowego mieszkania w Warszawie to 1700 Euro Daje nam to następujące liczby:
Cena mieszkania 70 m w Warszawie - 119 000 Euro = 511 700 zł
Średnia Annual Gross Salary w Polsce - 17000 Euro = 73 100 zł
Średnia AGS podzielone na 12 m-cy - 1417 Euro = 6091 zł
 
Każdy, komu przyszło w Polsce żyć może sobie wyrobić zdanie odnośnie związku tych liczb, jak i raportu DELOITTE, z rzeczywistością.

http://www.deloitte.com/view/pl_PL/pl/branze/nieruchomosci/cf744ddee05af...

ps.
przy okazji, właśnie słucham w TVN pana prezydenta. Okazało się, że PO znalazło sposób na obronę prezydentów miast. Pan prezydent zapowiada złożenie ustawy podwyższającej próg frekwencji przy ewentualnym referendum odwoławczym do przynajmniej takiej samej jaką zostali wybrani. Jak widać naród bryknął, trzeba więc mocniej pociągnąć za wędzidło.

Brak głosów

Komentarze

rozporządzenia i przepisy, które wprowadzili, i jeszcze w panicznym strachu o własne d*py wprowadzą, obrócą się przeciwko nim... kiedy znają się w opozycji :)

Vote up!
0
Vote down!
0
#368898

Przyjąłem cenę za metr 6000zł

A przepraszam, nie policzyłem że muszę coś jeść.
Z jedzeniem to wychodzi koło 70 lat.
Czyli tym życiu już raczej mieszkania 70 metrów sobie nie kupię :)
Remek

Vote up!
0
Vote down!
0

Remek

#368908